JUŻ W KIOSKU

Wizyta wiceministra Piotra Uścińskiego w Brodach

2021-10-03 08:58:39

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Na zaproszenie świętokrzyskich parlamentarzystów Agaty Wojtyszek i Bartłomieja Dorywalskiego, w poniedziełek (27 września) przybył do Brodów Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii Piotr Uściński. W spotkaniu z przedstawicielem rządu brało udział ponad 20 gości, w tym dwanaścioro włodarzy świętokrzyskich samorządów, przedstawiciele urzędów gmin i miast, oraz Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. 

fot. UG Brody

Piotr Uściński wyjaśniał najważniejsze zagadnienie związane z ułatwieniami dotyczącymi budownictwa jednorodzinnego, zawartymi w rządowym programie „Polski Ład", określanych skrótowo jako „dom bez formalności". Poinformował, że wprowadzone zostaną istotne ułatwienia, dzięki którym inwestorzy łatwiej i szybciej będą mogli zamieszkać w swoim domu. Dotyczyć one będą budynków wolnostojących o powierzchni do 70 m2. Osoby zamierzające wybudować taki mały dom zobowiązane będą jedynie do zgłoszenia jego budowy. Nie będzie obowiązku uzyskania zezwolenia na budowę, angażowania kierownika budowy ani prowadzenia dziennika budowy. Z pewnością ułatwi to i skróci proces budowlany oraz pozwoli zaoszczędzić inwestorowi pieniądze. Osoba budująca tego typu dom będzie brała na siebie całkowitą odpowiedzialność za kierowanie budową i zgodność ze stanem faktycznym składanych oświadczeń. W przypadku terenu gdzie ustanowiony jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego konieczne będzie, aby inwestycja była zgodna z przejętymi przez dany samorząd założeniami tego planu.

Tam gdzie nie ma planu zagospodarowania przestrzennego, wprowadzona będzie uproszczona procedura uzyskiwania warunków zabudowy. Domy takie muszą zachowywać wszystkie parametry budowlane i nie oddziaływać na działki sąsiednie. Obowiązywać będzie uproszczona procedura postępowania administracyjnego, dzięki której możliwe będzie wydanie warunków rozpoczęcia budowy w ciągu 21 dni. Wyjątki mogą stanowić sytuacje, gdy konieczne będzie występowanie do innych organów (np. Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska). Jednak nawet pomimo tego formalności nie powinny przekroczyć kilku tygodni.

Dla gminy Brody nowe przepisy budowlane mogą stanowić dużą szansę na rozwój budownictwa jednorodzinnego. Sześć sołectw w gminie Brody posiada miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, co może bardzo ułatwić inwestycje. Atrakcyjne położenie, Zalew Brodzki, pobliskie tereny leśne mogą przyciągać mieszkańców pobliskich dużych miast, chcących zamieszkać na naszym terenie.

Wójt Gminy Brody Marzena Bernat, podziękowała wszystkim za obecność, szczególną wdzięczność wyraziła dla przybyłych gości. Doceniła ich za wielką życzliwość, zainteresowanie gminą Brody i wsparcie dalszych planów jej rozwoju.

/komunikat prasowy UG Brody/

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Mistrz Świata gościem na sesji Gminy Brody

2021-10-07

Mistrz Świata gościem na sesji Gminy Brody

Gościem wrześniowej (29 września) sesji Rady Gminy w Brodach był Mistrz Świata w wędkarstwie rzutowym Jan Kita, który podczas Mistrzostw Świata Seniorów w wędkarstwie rzutowym w Budapeszcie, odbywających się w dniach 1-5 września, zdobył tytuł po raz piąty.
50 lat razem par z Gminy Brody

2021-10-02

50 lat razem par z Gminy Brody

Z okazji Złotego Jubileuszu Małżeństw z gminy Brody odbyła się uroczystość w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Krynkach. W ostatnią sobotę września, Marzena Bernat – Wójt Gminy Brody dekorowała Jubilatów prezydenckim Medalem Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Były, kwiaty, prezenty, toast, występy i tańce – zupełnie jak na weselu.
Nowa atrakcja w gminie Brody. Wciągająca gra terenowa

2021-09-22

Nowa atrakcja w gminie Brody. Wciągająca gra terenowa

W gminie Brody powstał quest, czyli gra polegająca na rozwiązywaniu zagadek i wyszukiwaniu wskazówek w terenie. Celem zabawy jest odnalezienie skarbu. Inauguracja questu odbędzie się we wtorek (28 września) na terenie Centrum Turystycznego nad Zalewem Brodzkim (Ruda ul. Panoramiczna, 27-230 Brody), koło dużego parkingu, o godzinie 10:00. 
Spotkanie z Mateuszem Borkowskim

2021-09-20

Spotkanie z Mateuszem Borkowskim

W piątek (17 września br.), Mateusz Borkowski - nasz olimpijczyk z Tokio, spotkał się z władzami gminy i uczniami klas VII i VIII szkoły w Rudzie. Wydarzenie miało pierwotnie mieć miejsce przy nowo wybudowanej trasie biegowej ale ze względu na pogodę przeniesiono je do Zespołu Szkolno–Przedszkolnego w Rudzie.
Teatralnie w brodzkiej bibliotece

2021-09-19

Teatralnie w brodzkiej bibliotece

W Gminnej Bibliotece Publicznej w Brodach przygotowano niezwykłą atrakcję dla uczniów szkół w Brodach i Krynkach. Odbyły się tam zajęcia z Ewą Lubacz, aktorką kieleckiego Teatru Lalki i Aktora "Kubuś". 
Dożynki w Adamowie – dużo tańca i radości

2021-09-16

Dożynki w Adamowie – dużo tańca i radości

W drugą niedzielę września, na placu przy Szkole Podstawowej odbyły się Brodzkie Dożynki w Sołectwie Adamów. To była udana i tradycyjna impreza. Zespoły porwały wielu ludzi do tańca. W tany poszli także przedstawiciele władz gminy, a nawet dziarscy 90-latkowie - najstarsi mieszkańcy Adamowa.
Stulatek i weteran wojenny

2021-09-11

Stulatek i weteran wojenny

W dzień setnych urodzin Antoniego Wrony z Kuczowa odwiedziła Marzena Bernat – Wójt Gminy Brody. Złożyła życzenia, przekazała list gratulacyjny, kwiaty i ciepły koc w prezencie urodzinowym. W czasie wojny, Jubilat należał do Batalionów Chłopskich i został wywieziony do Niemiec na roboty przymusowe.
Narodowe Czytanie

2021-09-05

Narodowe Czytanie "Moralności pani Dulskiej" w Gminie Brody

W ostatnią sobotę (4 września) w ramach jubileuszowego, 10. Narodowego Czytania, również w Gminie Brody czytano "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej. Narodowe Czytanie odbyło się tu po raz szósty.
Gmina Brody. Pamiętają o Westerplatczykach

2021-09-03

Gmina Brody. Pamiętają o Westerplatczykach

W środę, 1 września, przy murze pamięci w Krynkach, odbyło się spotkanie ku czci dwóch Westerplatczyków pochodzących z Brodów: Józefa Kutery i Jana Gębury. Oprócz licznej delegacji władz gminy, szacunek dla nich wyrazili także przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej.