JUŻ W KIOSKU

"Lubię bezpośredni kontakt z ludźmi"

2024-04-12 16:00

Ocena:

3.7/5 | 6 głosów

Gmina Brody wybrała swojego gospodarza. Został nim 45 - letni Ernest Kumek, związany z gminą od urodzenia. W tutejszym urzędzie zaczynał swoją pracę za kadencji wójta Andrzeja Śliwy, o którym wypowiada się z szacunkiem jako o swoim nauczycielu samorządności. Teraz lada chwila sam obejmie to stanowisko. Jakim wójtem zamierza być? M.in. o tym w wywiadzie, którego nam udzielił.        

fot. FB Ernest Kumek 

  - Zdobył Pan w wyborach ponad 66 % głosów. Jak na kogoś, kto dopiero zaczyna pracę w samorządzie gminy Brody to wynik bardzo dobry, czy jednak spektakularny?

- Uważam, że wynik  jest spektakularny, czego dowodem jest tak znaczna przewaga nad kontrkandydatem oraz wprowadzenie 80 % Radnych z mojego komitetu. Faktem jest, że w Urzędzie Gminy w Brodach pracowałem ponad 17 lat i właśnie tu stawiałem swoje pierwsze kroki w samorządzie.

-  Jak by Pan rozwiał wątpliwości typu:" Czy osoba bez doświadczenia w kierowaniu gminą poradzi sobie na stanowisku wójta?"  

- Mam ponad 23-  letnie doświadczenie w pracy jako samorządowiec, zaczynałem pracę jako Referent i stopniowo awansowałem zdobywając wiedzę i doświadczenie, poznając zasady działania samorządu. Ostatnie 5 lat pracuję na stanowisku kierowniczym w Urzędzie Miejskim w Starachowicach, które pozwoliło mi spojrzeć z innej perspektywy na pracę w samorządzie i zdobyć potrzebny dystans. Poza pracą w samorządzie również kierowałem i zarządzałem organizacjami pozarządowymi, co z kolei daje mi pogląd, jak jest ważny trzeci sektor działający non-profit, czyli nie dla osiągnięcia zysku finansowego, ale wyłącznie dla dobra społecznego. Ponadto miałem bardzo dobrego nauczyciela, który mnie przygotował do tej funkcji, mowa tu o śp. Andrzeju Śliwie.

-  Na swoim profilu na FB pisze Pan: "Od 4 marca do 4 kwietnia prowadziłem indywidualne spotkania z mieszkańcami w każdej miejscowości, starałem się dotrzeć do wszystkich, odwiedziłem 16 sołectw, zrobiłem pieszo ponad 100 km". Myśli Pan, że to bezpośredni kontakt z wyborcami pomógł w wygranej?

- Duże znaczenie miało moje osobiste zaangażowanie w kampanię i bezpośredni kontakt z wyborcami. Mieszkańcy wielokrotnie dawali tego wyraz podczas spotkań. Bez tego bezcennego WSPARCIA nie byłbym w stanie zbudować tak dobrego wyniku wyborczego i dotrwać do końca pierwszej w moim życiu poważnej kampanii wyborczej.

- Czy jako wójt znajdzie Pan czas na utrzymanie podobnie bliskiego kontaktu z mieszkańcami, żeby na bieżąco poznawać ich oczekiwania oraz ocenę swojej pracy? Jeśli tak to w jakiej formie: spotkań twarzą w twarz, czy może tak dziś popularnych rozmów za pośrednictwem Internetu?

- Osobiście lubię bezpośredni kontakt z ludźmi, który pozwala poznać ich oczekiwania i potrzeby. Wobec tego na pewno wrócą zebrania w każdym sołectwie, a oprócz tego żyjemy już  w świecie, gdzie przyzwyczailiśmy się do Internetu, zatem będą to różne formy aktywności dające możliwość kontaktu mieszkańcom. Chciałbym być zawsze wśród ludzi i jako dobry gospodarz dbać o naszą gminę i jej Mieszkańców. Będę dążył do realizacji swojego hasła wyborczego: „Zawsze po stronie MIESZKAŃCÓW”.

- Co w gminie Brody należy zrobić jak najszybciej? Są takie palące sprawy?

- W pierwszej kolejności należy odbyć spotkania z mieszkańcami, aby określili swoje potrzeby. Podczas spotkań w trakcie kampanii słyszałem, że tego najbardziej brakowało.

- Czy budżet gminy jest w na tyle dobrej kondycji, żeby dać Panu możliwość pełnej realizacji programu wyborczego? A może z czegoś trzeba będzie zrezygnować z uwagi na brak finansów?

- W obecnej chwili nie jestem w stanie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ jeszcze nie mam dostępu do dokumentów. Natomiast mogę zapewnić, że zaraz po objęciu funkcji zlecę wykonanie niezależnej firmie audytu, w celu sprawdzenia stanu finansów, a po jego zakończeniu  podam do publicznej wiadomości jaka jest kondycja finansowa Gminy. Wówczas również będzie można określić, na co nas stać jako gminę. 

- Co z propozycji Pana poprzedniczki na stanowisku wójta jest dla gminy zbędne i należy z tego zrezygnować?

- Zrobię szczegółową analizę każdej inwestycji, aby określić czy jest ona potrzebna mieszkańcom i jak wpłynie na rozwój Gminy oraz czy nie będzie przynosić strat czyli generować kosztów, za które mieszkańcy płacą w podatkach.

- Czy UG w Brodach i inne gminne jednostki organizacyjne pod Pana kierownictwem czekają zmiany? Jeśli tak to jakiego rodzaju?     

- Przewiduję zmiany w celu poprawy organizacji pracy i podniesienia jakości świadczonych usług oraz poprawy kondycji finansowej Gminy. 

- Jaki jest nowy wójt gminy Brody prywatnie?

- Trudno jest o sobie mówić, ale myślę, że jestem osobą rodzinną, spokojną i zrównoważoną, otwartą dla ludzi, kochającą przyrodę oraz Gminę Brody, z którą jestem związany od urodzenia. Jestem też kochającym mężem oraz tatą.

Rozmawiała Iwona Bryła 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Nowy wójt, nowa rada i atmosfera nadziei

2024-05-12

Nowy wójt, nowa rada i atmosfera nadziei

- Dziękuję mieszkańcom za tak silne poparcie dla mnie i dla radnych. Nie ma w historii gminy albo i w innych gminach województwa takiego przypadku, żeby po wyborach całkowicie zmienił się skład Rady Gminy - powiedział Ernest Kumek – nowo zaprzysiężony Wójt Gminy Brody. Po akcie objęcia stanowiska wójta otrzymał on długie i gromkie oklaski od radnych i licznie przybyłych widzów. Na Przewodniczącego Rady Gminy w Brodach wybrano Mateusza Bidzińskiego.
Integracja sensoryczna – tego dzieci potrzebują

2024-04-29

Integracja sensoryczna – tego dzieci potrzebują

Od około miesiąca, w Centrum Rehabilitacji i Edukacji Społecznej w Krynkach prowadzone są zajęcia z integracji sensorycznej. Cieszą się one dużym zainteresowaniem wśród rodziców. Dzieci zaś bardzo lubią te zajęcia, niektóre wręcz nie mogą się doczekać kolejnego spotkania.
Ostatnia sesja Rady Gminy w Brodach. Marzena Bernat podsumowała swoją kadencję jako wójta

2024-04-26

Ostatnia sesja Rady Gminy w Brodach. Marzena Bernat podsumowała swoją kadencję jako wójta

To były piękne lata rozwoju - tak powiedziała Marzena Bernat, podsumowując jej dziewięć i pół roku na stanowisku Wójta Gminy Brody. W dniu 24 kwietnia odbyła się ostatnia sesja Rady Gminy w Brodach w kadencji 2018 – 2024 r. Pani wójt dziękowała radnym za współpracę i wręczyła im pamiątkowe tabliczki. Marzena Bernat wyraziła wdzięczność także wszystkim współpracownikom – obecnym i byłym.
Ernest Kumek wygrał wybory na wójta gminy Brody. Tak głosowaliśmy podczas wyborów samorządowych 7 kwietnia

2024-04-12

Ernest Kumek wygrał wybory na wójta gminy Brody. Tak głosowaliśmy podczas wyborów samorządowych 7 kwietnia

Ernest Kumek został wybrany Wójtem Gminy Brody. Otrzymał w skali całej gminy 3432 głosy (66,13%). Wójt Marzena Bernat zyskała poparcie 1758 osób (33,87%). Frekwencja wyborcza w gminie Brody wyniosła 61,05%.
Z Kartą Mieszkańca Gminy Brody zajęcia terapii sensorycznej taniej

2024-04-15

Z Kartą Mieszkańca Gminy Brody zajęcia terapii sensorycznej taniej

Od poniedziałku 8 kwietnia zajęcia dla dzieci korzystających z terapii integracji sensorycznej w Centrum Rehabilitacji i Edukacji Społecznej w Krynkach są przeprowadzane ze zniżką 10 złotych, na podstawie Karty Mieszkańca Gminy Brody. To kolejny przykład tego, że warto ją posiadać.
Drogi powiatowe w Lipiu i Adamowie będą odnowione

2024-03-29

Drogi powiatowe w Lipiu i Adamowie będą odnowione

Niebawem rozpoczną się roboty drogowe w Lipiu na ulicy Starachowickiej i w Adamowie na ulicy Szkolnej. Na tych drogach przedstawiciele powiatu starachowickiego i gminy Brody spotkali się z przedstawicielami wykonawcy.
Rekordowe palmy w Krynkach

2024-03-29

Rekordowe palmy w Krynkach

Tradycją parafii w Krynkach - najstarszej w gminie Brody, są wysokie, ponad sześciometrowe palmy wielkanocne. W tym roku na obchody Niedzieli Palmowej przywieziono ich aż 14. Jest to rekord niepobity od wielu lat.
Młodzi mistrzowie wiedzy pożarniczej

2024-03-27

Młodzi mistrzowie wiedzy pożarniczej

 W Urzędzie Gminy w Brodach odbyły się lokalne eliminacje w ramach Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom".
Wielu mieszkańców skorzystało z badań

2024-03-16

Wielu mieszkańców skorzystało z badań

Gmina Brody we współpracy z Centrum Rehabilitacji i Edukacji Społecznej w Krynkach oraz firmą Telemedycyna Polska S.A, 10 marca zorganizowała tzw. „białą niedzielę”. Całość działania została sfinansowana z budżetu gminy.
Artystyczny wieczór dla kobiet

2024-03-16

Artystyczny wieczór dla kobiet

Z okazji Dnia Kobiet 8 marca w Sali Centrum Kultury i Rekreacji w Brodach odbył się koncert utalentowanego wokalisty Wiktora Kowalskiego. Zaśpiewał on znane utwory m.in. Zbigniewa Wodeckiego, Ireny Santor, Anny German Mieczysława Fogga, oraz piosenki z „Co dnia” i „Tango” - własnej, debiutanckiej płyty. Występ artysta podobał się tak bardzo, że były aż trzy bisy.