JUŻ W KIOSKU

Wirtualna strzelnica w II LO

2023-04-14 09:00:35

Ocena:

4/5 | 1 głosów

W budynku przy II LO w Starachowicach, gdzie znajduje się tradycyjna strzelnica, powstanie niebawem też wirtualna. Będą z niej mogli korzystać uczniowie przyszłych oddziałów przygotowania wojskowego, szkół ponadpodstawowych z terenu naszego powiatu, realizujący zajęcia strzeleckie w ramach edukacji dla bezpieczeństwa, ale też inni, m.in. członkowie organizacji prowadzących działalność na rzecz obronności państwa. 

źródło: powiat.starachowice.pl/

Powiat Starachowicki otrzymał dofinansowanie w wysokości ponad 170 tys. zł, na realizację wirtualnej strzelnicy, umożliwiającej zorganizowanie szkolenia strzeleckiego, w szczególności wśród dzieci, w ramach konkursu „Strzelnica w powiecie 2023”, organizowanego przez Ministerstwo Obrony Narodowej.

Obiekt taki powstanie w budynku przy II Liceum Ogólnokształcącym, gdzie zlokalizowana była tradycyjna strzelnica, co będzie dodatkowym atutem dla OPW, o których utworzenie zabiega Powiat.

Użytkownikami strzelnicy będą w pierwszej kolejności uczniowie przyszłych OPW, ale także uczniowie szkół ponadpodstawowych z terenu naszego powiatu, realizujący zajęcia strzeleckie w ramach edukacji dla bezpieczeństwa i inni użytkownicy – członkowie organizacji pozarządowych prowadzących działalność na rzecz obronności państwa, lokalna społeczność, a w przyszłości także uczniowie szkół podstawowych z uwagi na planowane wprowadzenie tam zajęć strzeleckich.

Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii młodzież będzie ćwiczyć umiejętności  strzeleckie na różnych wirtualnych odległościach i z różnych postaw strzeleckich, w warunkach zbliżonych do naturalnych.

Przygotowywane i realizowane ćwiczenia cechuje możliwość stopniowania trudności od prostych strzelań statycznych i dynamicznych uwzględniających stopień zaawansowania szkolonych do wykonywania zadań strzeleckich o różnym stopniu skomplikowania uwzględniających między innymi: dynamiczne korygowanie punktu celowania ze zmianą odległości do celu i przy jego poruszaniu, strzelenie do celów ukazujących się w reżimach czasowych, strzelanie przy zmiennych warunkach oświetlenia oraz przy ograniczonej widoczności;

Zajęcia odbywać się będą każdorazowo pod opieką przeszkolonego nauczyciela. Jednocześnie można będzie prowadzić szkolenie od jednej do czterech osób, w zależności od rozmiaru wyświetlanego obrazu. 

Jak będzie wyglądać wirtualna strzelnica?

Będzie to kompletny, multimedialny, przenośny strzelecki system  szkolno-treningowy, opracowany na potrzeby rynku cywilnego na bazie systemów wojskowych.

Zasada działania systemu opiera się na obserwacji ekranu przez kamerę i detekcji miejsca odbicia światła lasera wyemitowanego z modułu zamontowanego na broni treningowej. Analiza obrazu z kamery, przeprowadzona jest przed odpowiednie moduły oprogramowania. Każde zarejestrowane przez kamerę trafienie w kran rozpoczyna proces obliczania krzywej balistycznej lotu wirtualnego pocisku (zależnie od rodzaju broni i amunicji) oraz wygenerowanie jej w przestrzeni 3 D, a następnie porównanie z celami 3 D. Trafienia celu lub brak trafienia obrazowane są odpowiednio na ekranie.

Z nowej strzelnicy młodzież będzie mogła korzystać już od nowego roku szkolnego.

/informacja prasowa: Powiat Starachowicki/

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
„Zielony dom receptą na smog” - konkurs plastyczny rozstrzygnięty

2023-06-02

„Zielony dom receptą na smog” - konkurs plastyczny rozstrzygnięty

Za nami kolejna edycja konkursu plastycznego „Zielony dom receptą na smog”, organizowanego przez Wydział Nieruchomości, Leśnictwa i Ochrony Środowiska naszego starostwa przy współpracy z Państwowym Ogniskiem Plastycznym. Wręczenie nagród odbyło się 31 maja br. z udziałem starosty Piotra Ambroszczyka. 
Coraz bliżej wbicia pierwszej łopaty pod wiadukt

2023-06-01

Coraz bliżej wbicia pierwszej łopaty pod wiadukt

W poniedziałek (5 czerwca br.) nastąpi protokolarne przekazanie placu budowy firmie TRAKCJA S.A, która zajmie się budową wiaduktu w Starachowicach.
Strzelali jak John Wick

2023-05-31

Strzelali jak John Wick

Za nami pierwsze ćwiczenie proobronne dla mieszkańców powiatu, zorganizowane w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Byłych Żołnierzy Rezerwa w Starachowicach, 103 Batalionem Lekkiej Piechoty w Ostrowcu Świętokrzyskim, Wojskowym Centrum Rekrutacji w Kielcach i ZDZ w Starachowicach. Ci, którzy przyszli, mieli okazję zapoznać się z bronią, sprawdzić swoje umiejętności strzeleckie, zmysł taktyczny i wiedzę z zakresu medycyny pola walki.
Rusza kwalifikacja wojskowa 2023

2023-05-29

Rusza kwalifikacja wojskowa 2023

W poniedziałek (29 maja br.) rusza kwalifikacja wojskowa w powiecie starachowickim. Komisja lekarska, pracująca w Starostwie Powiatowym w Starachowicach, oceni stan zdrowia osób stawiających się na Komisję. Kwalifikacja potrwa do 20 czerwca br. i obejmie ok. 480 osób.
27-28 maja. Zapraszamy na Rowerowy Weekend w Powiecie Starachowickim

2023-05-26

27-28 maja. Zapraszamy na Rowerowy Weekend w Powiecie Starachowickim

Zbliża się Rowerowy Weekend w Powiecie Starachowickim i kultowa kolarska impreza - VII Starachowicka Strzała. To będzie znów prawdziwe widowisko, pełne emocji i niezapomnianych wrażeń. 27 maja br. kolarze będą się mogli sprawdzić w jeździe indywidualnej na czas podczas II Czasówki o Puchar Starosty Starachowickiego. A już w niedzielę, 28 maja rozegrane zostaną główne zawody -  VII Starachowicka Strzała - wyścigi na rowerach szosowych na fenomenalnej, pofałdowanej trasie naszego powiatu. 
Pieniądze na książki do szkolnych bibliotek

2023-05-22

Pieniądze na książki do szkolnych bibliotek

O nowe książkowe pozycje wzbogacą się wkrótce szkolne książnice w trzech powiatowych placówkach: I i II LO oraz Technikum nr 1 w ZSZ nr 1 w Starachowicach. Jest to zasługą pozyskanego dofinansowania z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025. 18 maja br. w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach podpisana została umowa w tej sprawie.
To dopiero będzie strzelanie!

2023-05-19

To dopiero będzie strzelanie!

W najbliższą sobotę (20 maja) w parku przy Starostwie Powiatowym (teren przyległy do ulicy Na Szlakowisku) rozegrane zostaną zawody łucznicze - Druga Runda Pucharu Polski Field i Druga Runda Pucharu Polski 3D. Znowu przyjedzie do nas łucznicza „śmietanka”.
Przyjdź na szkolenie proobronne

2023-05-19

Przyjdź na szkolenie proobronne

To już w ten weekend! 21 maja br. w II Liceum Ogólnokształcącym w Starachowicach odbędzie się szkolenie proobronne dla mieszkańców powiatu starachowickiego. Można się będzie na nim nauczyć bezpiecznego posługiwania bronią, strzelania z KBKS–u, poznać elementy taktyki, medycynę pola walki i wiele innych.
Budowa wiaduktu stała się faktem!

2023-05-16

Budowa wiaduktu stała się faktem!

16 maja 2023 r. w Starostwie Powiatowym w Starachowicach podpisana została umowa na realizację tej największej w historii naszego powiatu inwestycji drogowej. Wykonawcą zadania będzie firma TRAKCJA S.A. z Warszawy, a inżynierem kontraktu - Specjalistyczne Biuro Inwestycyjno – Inżynierskie PROSTA – PROJEKT z Chmielnika. Rozpoczęcie robót niebawem, a zakończenie - do końca 2024 r. 
Będzie nowa winda w starachowickim DPS

2023-05-17

Będzie nowa winda w starachowickim DPS

Powiat pozyskał pieniądze z PFRON-u na zakup nowej windy do Domu Pomocy Społecznej w Starachowicach. Dotychczasową, 22-letnią, zastąpi nowa, bezobsługowa, przystosowana do przewozu osób niepełnosprawnych, a tych, jest w placówce już prawie 80 procent.