JUŻ W KIOSKU

Wiosenne wędrowanie

2023-04-30 13:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Powiatowa Spółdzielnia Socjalna "Integracja" wiosnę przywitała w trasie. I nie przeszkodziły im ani deszcze, ani wichry, ani przypiekające słońce. Społeczność ukraińska, która zwiedza świętokrzyskie, z każdą wycieczką jest coraz bardziej oczarowana regionem 

Tym razem na trasie znalazły się takie atrakcje jak Dąb Bartek, ruiny huty w Samsonowie, sienkiewiczowski Oblęgorek, chęcińska warownia i stolica województwa - Kielce. 

Bartek czyli świętokrzyski senior bije na głowę inne atrakcje. Dendrolodzy przypisują mu jakieś ok 700 lat, ale grupa uwierzyła legendzie, która mówi o tym, jak to anioł stróż narodu polskiego, dzień po chrzcie Polan, zstąpił z nieba i podarował księciu Mieszkowi żołądź. Zasadzony miał wydać drzewo silne i opierające się wszelkim burzom. Tak właśnie miał powstać legendarny Bartek, silny jak tur i wciąż żywy, mimo upływających wieków.  Jak się dobrze wsłuchać, to można usłyszeć echo sprawiedliwych wyroków Kazimierza Wielkiego, który miał tu rozsądzać chłopskie spory. Tu odpoczywał Władysław Jagiełło. Żeby zaś miłośnikom baśni uczynić zadość powiemy, że podobno każdy zły Polaków czyn Bartka osłabia, a każdy dobry i pokojowy umacnia i sił dodaje. Podobno tyle przetrwa polski ród ile postoi świętokrzyski dąb.

Bartek zachwycił naszych ukraińskich turystów, ale to z chęcińskiego zamku nie chcieli wcale wychodzić. To tu poznali historie królewskich żon, szukali skarbu, uciekali przed duchem królowej Bony i podziwiali spektakularne widoki. 

Kolejnym punktem na mapie weekendowej wędrówki były Kielce. Tam zaś odwiedzili dzika Kiełka, stanęli oko w oko z tragiczną historią społeczności żydowskiej, spacerowali po Kadzielni. Ale odwiedzili również kielecką katedrę, gdzie zachwycili się Tablicą Miar, a pod pałacem biskupów krakowskich odkryli kamienną Trójcę Świętą. 

Nie będzie przesadą, gdy powiem, że kolejna wyprawa okazała się strzałem w dziesiątkę dla naszych podróżników. Na trasie tej znalazły się Kurozwęki, Szydłów i Chmielnik. 

W Kurozwękach hitem okazało się Bizon Safari - szczególnie najmłodsi turyści nie chcieli schodzić z wozu, byli gotowi zostać ze zwierzyną ile tylko by dało radę. Ale i sam pałac podobał się bardzo. turyści z Ukrainy mieli okazję poznać historię rodu Popielów, niektórzy zatańczyli w sali balowej. 

W Szydłowie zobaczyli ogrom zabytków, a i tak przepadli w okolicznych sklepikach, gdzie dali się porwać śliwkowej przyjemności. W Chmielniku natomiast rozsmakowali się w gęsinie i orzekli, ze nic lepszego nie jedli. 

Czy im się podobało? Bardzo. Już nie mogą się doczekać kolejnych wypraw. 

Wycieczki odbywają się w ramach projektu Świętokrzyskie dla Ukrainy. 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Seniorzy bawią innych i bawią się

2024-05-02

Seniorzy bawią innych i bawią się

Ostatnie inicjatywy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Starachowicach dały seniorom powody do ciekawego spędzania czasu. Była okazja do kontaktu ze sztuką i do wesołej zabawy.        
85 medali i 5 pucharów

2024-05-01

85 medali i 5 pucharów

Tyle nagród wytańczyli w sumie podopieczni Joanny Lisowskiej na Ogólnopolskim Festiwalu Tańca "Zakręceni na Taniec" w Radomiu. 
Polsko- żydowskie wesele, czyli mezalians z happy endem

2024-04-28

Polsko- żydowskie wesele, czyli mezalians z happy endem

Na starachowickim Rynku za sprawą sztuki "Wierzbnickie meżaliany" pokazano współczesnym wycinek historii naszego miasta związany z relacjami ludności katolickiej i licznej niegdyś społeczności żydowskiej. Za przykład posłużyła szczęśliwie zakończona historia zakazanej miłości Polki Anny i Żyda Dawida w formie ulicznego teatru. Domniemana, ale jednocześnie bardzo prawdopodobna. Sztukę stworzyli terapeuci Środowiskowego Domu Samopomocy w Starachowicach, a w rolach aktorów i statystów wystąpili podopieczni tej oraz innych placówek wspierających osoby niepełnosprawne wraz z dziećmi i młodzieżą ze Starachowic i Wąchocka. Była to więc nie tylko lekcja historii, ale i społecznej integracji. 
Twarze Starachowic

2024-04-26

Twarze Starachowic

Setki starachowiczan uwieczniło swoje twarze na fotografiach autorstwa Małgorzaty Zatorskiej, prezeski Starachowickiego Towarzystwa Fotograficznego. To oryginalne przedsięwzięcie jest elementem trwających obchodów 400. rocznicy wydania dokumentu założycielskiego Wierzbnika, protoplasty Starachowic.       
 23 złote medale...

2024-04-24

23 złote medale...

... ale także srebrne i brązowe. W sumie aż 70 trofeów przywiozła z międzynarodowego turnieju Szkoła Tańca MiM ze Starachowic. 
Kolory i formy

2024-04-23

Kolory i formy

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach zaprasza na otwarcie wystawy obrazów i rzeźb autorstwa Maksymiliana Starca pt. "Oczy koloru".  
Opowieść o Australii

2024-04-23

Opowieść o Australii

 Oddział Międzyszkolny PTTK w Starachowicach i Miejska Biblioteka Publiczna zapraszają na spotkanie z Barbarą Bedorf z cyklu Klub Podróżnika pt. „Australia, wyspa skazańców”.
Spektakl

2024-04-22

Spektakl "Żubry"

 Uniwersytet Trzeciego Wieku w Starachowicach zaprasza na spektakl pt. „Żubry”. To tragikomedia o rodzinie oszukanej przez swojego krewnego. W przedstawieniu wystąpią słuchacze UTW.    
Zatańczyli w 5 grupach

2024-04-19

Zatańczyli w 5 grupach

Studio Tańca Fox ze Starachowic z powodzeniem wzięło udział w XVI Ogólnopolskim Turnieju Formacji Tanecznych w Suchedniowie. Najlepiej poradziła sobie, złożona z dorosłych tancerek, Grupa Reprezentacyjna LADY FOX, która zajęła pierwsze miejsce. 
Harcerskie granie i śpiewanie

2024-04-15

Harcerskie granie i śpiewanie

W miniony weekend nasze miasto stało się krajową stolicą piosenek śpiewanych na obozach i zbiórkach oraz na szlakach pieszych wędrówek.  Do Starachowic zjechały setki młodych i dorosłych wykonawców na XII edycję Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Turystycznej "Harcogranie". Po całodniowych sobotnich  przesłuchaniach w niedzielę 14 stycznia br. na gali w sali Olimpia urzędu miejskiego wręczono nagrody najlepszym.