JUŻ W KIOSKU

Wielomilionowy interes

2024-02-26 14:37:31

Ocena:

4/5 | 1 głosów

Odlewnie Polskie S. A. zawarły umowę, która może o około 20% w skali roku zwiększyć ich zdolności wytwórcze. Starachowicka spółka podpisała umowy z trzema niemieckimi firmami na zainstalowanie u siebie nowej linii produkcyjnej o wartości 8 mln 860 tys. EURO. 

fot. Gazeta Starachowicka

Umowy zostały zawarte ze spółkami: Heinrich Wagner Sinto Maschinenfabrik GmbH, Jöst GmbH + Co. KG oraz z Induga GmbH Co. KG . Ich przedmiotem jest dostarczenie przez niemieckich kontrahentów linii formierskiej z poziomym podziałem formy oraz urządzeń towarzyszących.  

- Są to poważne instalacje do produkcji odlewniczej. Są jakby "krojone" pod miejsce docelowej lokalizacji i muszą być w pełni zintegrowane z naszymi pozostałymi systemami produkcyjnymi. W tej chwili trwają prace projektowe, które powinny się zakończyć do 31 marca br. Uruchomienie gotowych urządzeń powinno nastąpić w czwartym kwartale 2026 roku. Od tego momentu spodziewamy się, że nasze zdolności produkcyjne wzrosną z obecnego poziomu 19,5 tys. ton odlewów do 23, 5 tys. ton w skali roku, tj. o 20,5 % a ponadto poszerzymy asortyment swoich komponentów odlewniczych - podkreśla Leszek Walczyk, prezes Odlewni Polskich S. A.

Ale to nie jedyne nakłady inwestycyjne, które znana starachowicka spółka planuje ponieść w ciągu najbliższych 2 lat.  

- W latach 2024 - 2025 planujemy wydać ponad 70 mln zł na zrównoważony rozwój wszystkich obszarów produkcyjnych, również w zakresie związanym z ochroną środowiska. Jak wiadomo funkcjonujemy w obrębie miasta, dlatego na te zagadnienia będziemy zwracać szczególną uwagę. Chcemy się rozwijać głównie na bazie potencjału, który mamy w Starachowicach. Zatrudniamy tu 370 osób. Ponadto od kilkudziesięciu lat działamy na rynku niemieckim. W tamtejszych odlewniach na zasadzie umowy o dzieło zatrudniamy około 200 pracowników - informuje prezes.

Odlewnie Polskie to zakład, który na dobre wrósł w przemysłowy krajobraz Starachowic. Spółka ceni sobie te lokalne związki i chce je podtrzymywać.   

- Kluczowy pakiet naszych akcji znajduje się w rękach polskich inwestorów, w tym udziałowców ze Starachowic i województwa świętokrzyskiego. Mocno wspieramy lokalną społeczność w zakresie kształcenia młodych ludzi. Prowadzimy klasę patronacką w Zespole Szkół Zawodowych nr 2, od lat pomagamy też Państwowemu Ognisku Plastycznemu w Starachowicach - dodaje Leszek Walczyk.           

iwo

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Przedwyborcza debata w Wąchocku? Jeden kandydat zaprasza, drugi odmawia udziału

2024-04-16

Przedwyborcza debata w Wąchocku? Jeden kandydat zaprasza, drugi odmawia udziału

 W Wąchocku w niedzielę (21 kwietnia) odbędzie się druga tura wyborów na urząd burmistrza. Zmierzą się w niej obecny zastępca burmistrza Sebastian Staniszewski i Robert Janus. W pierwszej turze 1328 głosów poparcia zyskał Robert Janus, tuż za nim z poparciem 948 osób znalazł się Sebastian Staniszewski.   
Blisko 22 tysiące grobów

2024-04-15

Blisko 22 tysiące grobów

Starachowice uczciły Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, ogólnopolskie święto ustanowione dla upamiętnienia blisko 22 tysięcy Polaków zamordowanych w 1940 roku przez władze Związku Radzieckiego. W sposób szczególny oddano hołd mieszkańcom naszego miasta i powiatu, których nazwiska są na tablicach wmurowanych w podstawę pomnika przy ulicy Jadwigi Kaczyńskiej.     
Starachowiczanka w gronie najpiękniejszych!

2024-04-14

Starachowiczanka w gronie najpiękniejszych!

Weronika Nowak znalazła się w gronie sześćdziesięciu półfinalistek tegorocznego konkursu Miss Polski, które wyłoniono podczas gali ćwierćfinałowej, jaka odbyła się w Hotelu Mistral w Markach. Poza Weroniką wśród dziewcząt, które wezmą udział w finale znalazły się także trzy reprezentantki województwa świętokrzyskiego. 
Szkoła Rodzenia nadal bezpłatna

2024-04-12

Szkoła Rodzenia nadal bezpłatna

Dyrektor starachowickiego Szpitala Jacek Walkowski ponownie zawiesił opłaty za zajęcia Szkoły Rodzenia. Do tej pory z bezpłatnej opcji mogły skorzystać jedynie mieszkanki powiatu starachowickiego, które zadeklarowały chęć porodu w Oddziale Położniczo-Ginekologicznym z Salą Porodową Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach. 
Uwaga! Od 15 kwietnia ruch wahadłowy na ul. Radomskiej

2024-04-11

Uwaga! Od 15 kwietnia ruch wahadłowy na ul. Radomskiej

Uwaga kierowcy! Od 15 kwietnia br. na wjeździe do Starachowic, na wysokości sklepu BricoMarche wprowadzony zostanie ruch wahadłowy z sygnalizacją świetlną, który będzie obowiązywał przez ok. 10 tygodni. Ma to związek z budową wiaduktu. Prosimy o zwracanie uwagi na zmianę oznakowania i stosowanie się do tablic informacyjnych oraz sygnalizacji. Przepraszamy także za utrudnienia. 
Komitet Wyborczy TST – Twój Samorząd Teraz dziękuje wyborcom za zaufanie

2024-04-11

Komitet Wyborczy TST – Twój Samorząd Teraz dziękuje wyborcom za zaufanie

Podczas środowego (10 kwietnia) spotkania z dziennikarzami KW TST – Twój Samorząd Teraz podziękował mieszkankom i mieszkańcom powiatu starachowickiego za udział w wyborach samorządowych i oddane głosy na ich komitet. 
KWW Marka Materka dziękuje mieszkańcom miasta i powiatu za głosy

2024-04-11

KWW Marka Materka dziękuje mieszkańcom miasta i powiatu za głosy

Marek Materek w wyborach samorządowych uzyskał reelekcję w walce o fotel włodarza miasta. To jego trzecia, a w świetle obowiązujących od 2018 przepisów druga i ostatnia kadencja prezydenta Starachowic. Włodarz wygrał w pierwszej turze, uzyskując poparcie 11 787 osób (66,05 proc.). Drugie miejsce zajął Piotr Capała z Komitetu Wyborczego TST - Twój Samorząd Teraz uzyskując 3343 głosy (18,73 proc.). Na trzecim miejscu uplasowała się Agnieszka Kuś (KW Prawo i Sprawiedliwość) z wynikiem 2716 głosów (15,22 proc.).
Archeologiczna wystawa w muzeum

2024-04-10

Archeologiczna wystawa w muzeum

W piątek 12 kwietnia br. o godz. 17. 00 Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach otworzy wystawę „Amonity – władcy pradawnych mórz”.
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

2024-04-10

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek, parafia pw. Wszystkich Świętych w Starachowicach, społeczność Szkoły Podstawowej nr 13 w Starachowicach oraz Park Kultury zapraszają do udziału w obchodach Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej 13 kwietnia br.   
Wybory samorządowe 2024. Oni będą reprezentować mieszkańców w radach gmin Brody, Mirzec, Pawłów i Wąchock

2024-04-10

Wybory samorządowe 2024. Oni będą reprezentować mieszkańców w radach gmin Brody, Mirzec, Pawłów i Wąchock

Wybory samorządowe 2024 za nami. Znamy już nazwiska radnych starachowickiej Rady Miejskiej i Rady Powiatu Starachowickiego. Przedstawiamy nowych radnych w gminach Brody, Mirzec, Pawłów oraz Wąchock.