JUŻ W KIOSKU

Wiadukt w Starachowicach Zachodnich. Złożone w przetargu oferty mieszczą się w budżecie

2023-02-23 13:51:42

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Pięć firm stara się o budowę wiaduktu w Starachowicach Zachodnich. Wykonawca ma zostać wyłoniony w ciągu siedmiu tygodni, a na realizację zadanie będzie miał 21 miesięcy od podpisania umowy. 

fot. Gazeta Starachowicka

O realizacji tej strategicznej dla mieszkańców powiatu inwestycji, na którą Powiat pozyskał 100 mln zł z rządowego Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład, mówiono podczas czwartkowej (23 lutego br.) konferencji prasowej. 

- To zadanie łączy powiat starachowicki, miasto Starachowice i Specjalną Strefę Ekonomiczną. Przygotowania do tej budowy trwały od wielu lat, a teraz możemy powiedzieć, że za kilka tygodni miesięcy wjadą koparki i zaczną się prace przy budowie wiaduktu. Jednak, zanim do tego doszło, potrzeba było wiele zabiegów formalnych i starań ze strony samorządu, ale również parlamentarzystów – powiedział starosta, Piotr Ambroszczyk.

- Wiadukt to inwestycja najdłużej wyczekiwana przez mieszkańców i najbardziej potrzebna, bo wszyscy tkwimy w korkach. Ten problem zostanie niebawem rozwiązany - dodał prezydent Starachowic Marek Materek. - Miasto przekazało grunty i nieruchomości na ponad 7 mln zł, w tym budynek przy ul. Hutniczej 13, który niebawem zostanie wyburzony. Zameldowani tu mieszkańcy przyjęli propozycje miasta i przeniosą się do mieszkań w lokalizacjach zastępczych. Przygotowujemy nieruchomości na ten cel.

Obaj samorządowcy podziękowali obecnym na konferencji parlamentarzystom Ziemi Świętokrzyskiej: Agacie Wojtyszek i Krzysztofowi Lipcowi za współpracę i zaangażowanie w sprawę wiaduktu.

- Rząd PiS dba o rozwój infrastruktury drogowej. To kolejna inwestycja, która jest realizowana dzięki rządowym środkom. Inwestycja ważna dla rozwoju gospodarczego miasta. Trwa budowa obwodnicy Wąchocka, a za chwilę zostanie wybrany wariant dla obwodnicy Starachowic - mówiła poseł Agata Wojtyszek. - Ta radość, kiedy pan starosta odbierał symboliczny czek, dziś jest namacalna. 

 - To, co kiedyś było niemożliwe, staje się faktem. Wcześniej tylko mówiono, a nic nie czyniono. Wiadukt jest tego przykładem, podobnie jak północno-zachodnia obwodnica Starachowic. To się dzieje. To zadanie, nie jest łatwe w kontekście finansowania. To wymagało ciężkiej pracy, konsultacji, ale się udało. Gratulując starostwu, gratuluję mieszkańcom, bo to usprawni ruch w całym mieście - podkreślił poseł Krzysztof Lipiec. - Zadaniem powiatu będzie wybór takiej oferty, która z jednej strony zagwarantuje dobrze przeprowadzone prace, a z drugiej będzie korzystna finansowo, bo zgodnie z decyzją premiera Mateusza Morawieckiego zaoszczędzone środki zostaną w tym miejscu, do którego zostały skierowane, będzie więc można wykonać inne zadania.

Prezes Specjalnej Strefy Ekonomicznej Marcin Perz zaznaczył, że dzięki prowadzonym inwestycjom miasto zwiększa swój potencjał inwestycyjny. 

Członek Zarządu Powiatu Jerzy Materek poinformował, że w postępowaniu na budowę wiaduktu w Starachowicach Zachodnich wpłynęło pięć ofert. Najtańsza na kwotę niewiele ponad 70 mln zł a najdroższa na blisko 97 mln zł. Wyniki postępowania poznamy za kilka tygodni, po weryfikacji ofert. 

- Trasa z wiaduktem będzie poprowadzona jako przedłużenie ulicy Radomskiej. Rondo u zbiegu ul. Radomskiej i ul. Piłsudskiego zostanie przebudowane tak, aby jego oś zbiegała się z linią wiaduktu - wyjaśnia dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych Andrzej Klimczak. – Wiadukt zostanie wybudowany w konstrukcji łukowej, łączna długość dojazdów to 1,8 tys. metrów, a sama przeprawa będzie miała długość 300 metrów. Jezdnia będzie mieć sześć metrów szerokości, będzie ścieżka rowerowa i chodnik. W ramach zadania uporządkowane zostaną sprawy gospodarki ściekowej, bo obecnie w rejonie Kamiennej posesje są zalewane podczas opadów. Powstaną tu dwa zbiorniki retencyjne. Poza tym na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej wybudowany zostanie parking na 57 miejsc postojowych – zapowiada.

 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Gigantyczne inwestycje w zdrowie z rządowym wsparciem

2023-06-06

Gigantyczne inwestycje w zdrowie z rządowym wsparciem

Kolejne kilkadziesiąt milionów złotych trafi do Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. Dofinansowanie między innymi z rządowych pieniędzy pozwoli na zakup nowoczesnego sprzętu, a także stworzenie jeszcze lepszych warunków leczenia pacjentów z całego regionu.  W pozyskanie pieniędzy dla lecznicy zaangażowany jest poseł Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Lipiec.
Starachowiczanie na Wielkim Marszu 4 czerwca

2023-06-05

Starachowiczanie na Wielkim Marszu 4 czerwca

„Nie możesz już znieść tego, jaka jest dzisiaj Polska? Masz dosyć szalejącej drożyzny? Stać cię na coraz mniej rzeczy? Chcesz Polski wolnej, demokratycznej i europejskiej? Pójdźmy razem w Wielkim Marszu 4 czerwca w samo południe” – mogliśmy przeczytać na stronie utworzonego w mediach społecznościowych wydarzenia, zorganizowanego przez Platformę Obywatelską i Donalda Tuska.
Wrażliwi Społecznie mówią: sprawdzam!

2023-06-06

Wrażliwi Społecznie mówią: sprawdzam!

Stowarzyszenie Wrażliwi Społecznie postanowiło przeprowadzić tzw. fact-checking, czyli zbadać wypowiedzi prezydenta Starachowic w sprawie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Starachowicach celem weryfikacji faktów. W opinii społeczników Marek Materek mija się z prawdą. 
Gratka dla fanów

2023-06-05

Gratka dla fanów "klasyków"

Już niedługo, bowiem 18. czerwca br. na terenie Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach zaroi się od pięknych, budzących podziw i dostojnych zabytkowych pojazdów. Wszystko za sprawą zrzeszonych w grupie "Starachowickie klasyki" pasjonatów motoryzacji, którzy we współpracy z Muzeum na ostatni guzik dopinają organizację oficjalnego rozpoczęcia sezonu.  
Wakacje modne, a przede wszystkim bezpieczne

2023-06-04

Wakacje modne, a przede wszystkim bezpieczne

Alkogogle, symulator wypadku i dachowania, pyszna drożdżówka. Te i inne atrakcje przygotowano dla mieszkańców na pikniku rodzinnym pn. „Moda na bezpieczne wakacje”, który w pierwszą sobotę czerwca odbył się na parkingu przed budynkiem Specjalnej Strefy Ekonomicznej przy ulicy Radomskiej w Starachowicach. Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie „Dolina Kamiennej”.  
Wyróżnieni za nasz park 

2023-06-02

Wyróżnieni za nasz park 

Projekt rewitalizacji Parku Miejskiego w Starachowicach zdobył wyróżnienie w międzynarodowym konkursie Design Educates Awards 2023. Autorami docenionej przez branżę architektoniczną koncepcji jest pracownia eM4 z Krakowa.  
Pożarnicze zmagania młodzieży

2023-06-02

Pożarnicze zmagania młodzieży

Piętnaście drużyn, a w nich aż 150 druhów, rywalizowało w Powiatowych Zawodach Sportowo Pożarniczych Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych OSP, jakie odbyły się 28 maja br. na stadionie miejskim w Starachowicach. 
Pasternik pięknieje

2023-06-01

Pasternik pięknieje

Starachowicka lista miejsc spacerowych stale się powiększa. Zrewitalizowany Park Miejski już cieszy oko podczas rodzinnych wypraw. Za chwilę działalność turystycznych aktywności rozpocznie malownicza Lubianka. A to nie koniec zmian w Starachowicach. Blisko 10-milionowa inwestycja nad zbiornikiem Pasternik, która będzie polegać na zagospodarowaniu jego północnej linii brzegowej, poprawi wizerunek tej części miasta.
„Moda na bezpieczne wakacje”. Zaproszenie na piknik edukacyjno-charytatywny

2023-06-01

„Moda na bezpieczne wakacje”. Zaproszenie na piknik edukacyjno-charytatywny

Już w najbliższą sobotę (3 czerwca br.) na parkingu przy ul. Radomskiej w Starachowicach odbędzie się piknik edukacyjno-charytatywny „Moda na bezpieczne wakacje, którego organizatorem jest Stowarzyszenia Dolina Kamiennej. Start o godzinie 10.00.
Bonifikata na zakup nieruchomości gruntowych i lokalowych. Dla kogo i na jakich warunkach?

2023-06-01

Bonifikata na zakup nieruchomości gruntowych i lokalowych. Dla kogo i na jakich warunkach?

Parafia Rzymskokatolicka Św. Brata Alberta w Starachowicach wystąpiła z wnioskiem do Prezydenta Miasta Starachowice o sprzedaż w trybie bezprzetargowym części nieruchomości gruntowej, położonej w Starachowicach przy ul. Bema, oznaczonej w ewidencji gruntów i budynków miasta Starachowice, jako działki ewidencyjne: nr 269/51 o powierzchni 0,0125 ha oraz nr 269/64 o powierzchni 0,0330 ha. Cena do sprzedaży w wysokości 125 tysięcy zł netto została ustalona na podstawie wartości wynikającej z operatu szacunkowego, do której doliczony został podatek VAT 23% w wysokości 28 750,00 zł.