JUŻ W KIOSKU

Wiadukt w Starachowicach Zachodnich. Złożone w przetargu oferty mieszczą się w budżecie

2023-02-23 13:51:42

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Pięć firm stara się o budowę wiaduktu w Starachowicach Zachodnich. Wykonawca ma zostać wyłoniony w ciągu siedmiu tygodni, a na realizację zadanie będzie miał 21 miesięcy od podpisania umowy. 

fot. Gazeta Starachowicka

O realizacji tej strategicznej dla mieszkańców powiatu inwestycji, na którą Powiat pozyskał 100 mln zł z rządowego Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład, mówiono podczas czwartkowej (23 lutego br.) konferencji prasowej. 

- To zadanie łączy powiat starachowicki, miasto Starachowice i Specjalną Strefę Ekonomiczną. Przygotowania do tej budowy trwały od wielu lat, a teraz możemy powiedzieć, że za kilka tygodni miesięcy wjadą koparki i zaczną się prace przy budowie wiaduktu. Jednak, zanim do tego doszło, potrzeba było wiele zabiegów formalnych i starań ze strony samorządu, ale również parlamentarzystów – powiedział starosta, Piotr Ambroszczyk.

- Wiadukt to inwestycja najdłużej wyczekiwana przez mieszkańców i najbardziej potrzebna, bo wszyscy tkwimy w korkach. Ten problem zostanie niebawem rozwiązany - dodał prezydent Starachowic Marek Materek. - Miasto przekazało grunty i nieruchomości na ponad 7 mln zł, w tym budynek przy ul. Hutniczej 13, który niebawem zostanie wyburzony. Zameldowani tu mieszkańcy przyjęli propozycje miasta i przeniosą się do mieszkań w lokalizacjach zastępczych. Przygotowujemy nieruchomości na ten cel.

Obaj samorządowcy podziękowali obecnym na konferencji parlamentarzystom Ziemi Świętokrzyskiej: Agacie Wojtyszek i Krzysztofowi Lipcowi za współpracę i zaangażowanie w sprawę wiaduktu.

- Rząd PiS dba o rozwój infrastruktury drogowej. To kolejna inwestycja, która jest realizowana dzięki rządowym środkom. Inwestycja ważna dla rozwoju gospodarczego miasta. Trwa budowa obwodnicy Wąchocka, a za chwilę zostanie wybrany wariant dla obwodnicy Starachowic - mówiła poseł Agata Wojtyszek. - Ta radość, kiedy pan starosta odbierał symboliczny czek, dziś jest namacalna. 

 - To, co kiedyś było niemożliwe, staje się faktem. Wcześniej tylko mówiono, a nic nie czyniono. Wiadukt jest tego przykładem, podobnie jak północno-zachodnia obwodnica Starachowic. To się dzieje. To zadanie, nie jest łatwe w kontekście finansowania. To wymagało ciężkiej pracy, konsultacji, ale się udało. Gratulując starostwu, gratuluję mieszkańcom, bo to usprawni ruch w całym mieście - podkreślił poseł Krzysztof Lipiec. - Zadaniem powiatu będzie wybór takiej oferty, która z jednej strony zagwarantuje dobrze przeprowadzone prace, a z drugiej będzie korzystna finansowo, bo zgodnie z decyzją premiera Mateusza Morawieckiego zaoszczędzone środki zostaną w tym miejscu, do którego zostały skierowane, będzie więc można wykonać inne zadania.

Prezes Specjalnej Strefy Ekonomicznej Marcin Perz zaznaczył, że dzięki prowadzonym inwestycjom miasto zwiększa swój potencjał inwestycyjny. 

Członek Zarządu Powiatu Jerzy Materek poinformował, że w postępowaniu na budowę wiaduktu w Starachowicach Zachodnich wpłynęło pięć ofert. Najtańsza na kwotę niewiele ponad 70 mln zł a najdroższa na blisko 97 mln zł. Wyniki postępowania poznamy za kilka tygodni, po weryfikacji ofert. 

- Trasa z wiaduktem będzie poprowadzona jako przedłużenie ulicy Radomskiej. Rondo u zbiegu ul. Radomskiej i ul. Piłsudskiego zostanie przebudowane tak, aby jego oś zbiegała się z linią wiaduktu - wyjaśnia dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych Andrzej Klimczak. – Wiadukt zostanie wybudowany w konstrukcji łukowej, łączna długość dojazdów to 1,8 tys. metrów, a sama przeprawa będzie miała długość 300 metrów. Jezdnia będzie mieć sześć metrów szerokości, będzie ścieżka rowerowa i chodnik. W ramach zadania uporządkowane zostaną sprawy gospodarki ściekowej, bo obecnie w rejonie Kamiennej posesje są zalewane podczas opadów. Powstaną tu dwa zbiorniki retencyjne. Poza tym na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej wybudowany zostanie parking na 57 miejsc postojowych – zapowiada.

 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Szkoła Rodzenia nadal bezpłatna

2024-04-12

Szkoła Rodzenia nadal bezpłatna

Dyrektor starachowickiego Szpitala Jacek Walkowski ponownie zawiesił opłaty za zajęcia Szkoły Rodzenia. Do tej pory z bezpłatnej opcji mogły skorzystać jedynie mieszkanki powiatu starachowickiego, które zadeklarowały chęć porodu w Oddziale Położniczo-Ginekologicznym z Salą Porodową Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach. 
Uwaga! Od 15 kwietnia ruch wahadłowy na ul. Radomskiej

2024-04-11

Uwaga! Od 15 kwietnia ruch wahadłowy na ul. Radomskiej

Uwaga kierowcy! Od 15 kwietnia br. na wjeździe do Starachowic, na wysokości sklepu BricoMarche wprowadzony zostanie ruch wahadłowy z sygnalizacją świetlną, który będzie obowiązywał przez ok. 10 tygodni. Ma to związek z budową wiaduktu. Prosimy o zwracanie uwagi na zmianę oznakowania i stosowanie się do tablic informacyjnych oraz sygnalizacji. Przepraszamy także za utrudnienia. 
Komitet Wyborczy TST – Twój Samorząd Teraz dziękuje wyborcom za zaufanie

2024-04-11

Komitet Wyborczy TST – Twój Samorząd Teraz dziękuje wyborcom za zaufanie

Podczas środowego (10 kwietnia) spotkania z dziennikarzami KW TST – Twój Samorząd Teraz podziękował mieszkankom i mieszkańcom powiatu starachowickiego za udział w wyborach samorządowych i oddane głosy na ich komitet. 
KWW Marka Materka dziękuje mieszkańcom miasta i powiatu za głosy

2024-04-11

KWW Marka Materka dziękuje mieszkańcom miasta i powiatu za głosy

Marek Materek w wyborach samorządowych uzyskał reelekcję w walce o fotel włodarza miasta. To jego trzecia, a w świetle obowiązujących od 2018 przepisów druga i ostatnia kadencja prezydenta Starachowic. Włodarz wygrał w pierwszej turze, uzyskując poparcie 11 787 osób (66,05 proc.). Drugie miejsce zajął Piotr Capała z Komitetu Wyborczego TST - Twój Samorząd Teraz uzyskując 3343 głosy (18,73 proc.). Na trzecim miejscu uplasowała się Agnieszka Kuś (KW Prawo i Sprawiedliwość) z wynikiem 2716 głosów (15,22 proc.).
Archeologiczna wystawa w muzeum

2024-04-10

Archeologiczna wystawa w muzeum

W piątek 12 kwietnia br. o godz. 17. 00 Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach otworzy wystawę „Amonity – władcy pradawnych mórz”.
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

2024-04-10

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek, parafia pw. Wszystkich Świętych w Starachowicach, społeczność Szkoły Podstawowej nr 13 w Starachowicach oraz Park Kultury zapraszają do udziału w obchodach Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej 13 kwietnia br.   
Wybory samorządowe 2024. Oni będą reprezentować mieszkańców w radach gmin Brody, Mirzec, Pawłów i Wąchock

2024-04-10

Wybory samorządowe 2024. Oni będą reprezentować mieszkańców w radach gmin Brody, Mirzec, Pawłów i Wąchock

Wybory samorządowe 2024 za nami. Znamy już nazwiska radnych starachowickiej Rady Miejskiej i Rady Powiatu Starachowickiego. Przedstawiamy nowych radnych w gminach Brody, Mirzec, Pawłów oraz Wąchock.
Ulica Lachy gotowa. Inne uliczki osiedla

2024-04-10

Ulica Lachy gotowa. Inne uliczki osiedla "Brazylia" też doczekają się remontów

Zakończył się remont ulicy Lachy znajdującej się na osiedlu Brazylia we wschodniej części miasta. Gminna inwestycja rozpoczyna cykl zadań w tej części miasta, na które pozyskane zostały środki finansowe z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Łączna planowana wartość remontów ulicy Lachy, Cichej, Cmentarnej i Sąsiedzkiej to ponad 2 miliony złotych. Na ten cel miasto pozyskało dofinansowanie w wysokości ponad miliona złotych. 
Spotkanie dla ludzi biznesu

2024-04-09

Spotkanie dla ludzi biznesu

 Starachowicki Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców organizuje w Centrum Kreatywności "Pałacyk" przy ulicy Konstytucji 3  - go Maja 15 panel dyskusyjny pt. "Wyzwania przed polską gospodarką i przedsiębiorcami w ramach globalnej rywalizacji gospodarczej".
Wybory samorządowe 2024. Prawo i Sprawiedliwość wygrywa w wyborach do Sejmiku Wojewódzkiego

2024-04-09

Wybory samorządowe 2024. Prawo i Sprawiedliwość wygrywa w wyborach do Sejmiku Wojewódzkiego

W wyborach samorządowych wygrywa Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 42 proc. poparcia. Na drugim miejscu jest Trzecia Droga PSL – Polska 2050 Szymona Hołowni z poparciem na poziomie 21,7 proc. Koalicja Obywatelska uzyskała 18,72 proc, dalej jest Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy z wynikiem 9,15 proc. Reszta komitetów nie uzyskała progu wyborczego.