JUŻ W KIOSKU

Bezpieczniej, komfortowo i estetyczniej

2024-06-08 11:30:00

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Powiat zakończył inwestycje drogowe za ponad 11 mln zł, realizowane w ramach Rządowego Programu Polski Ład. Efektem jest przebudowa ponad 1,5 km dróg, budowa blisko 2,8 km nowych chodników oraz ponad 1,8 km nowych traktów pieszo-rowerowych. Jak modernizacja poprawiła infrastrukturę i komfort życia mieszkańców?

Teraz wycieczki rowerowe do Lipia będą o wiele przyjemniejsze i bezpieczniejsze / fot. Powiat Starachowicki

Inwestycje zrealizowano w czterech gminach – Starachowice, Brody, Wąchock i Mirzec, a ich odbiory odbyły się 3 czerwca br., w Światowy Dzień Roweru. Nie bez powodu zwracamy na to uwagę, bo większość tych przedsięwzięć skierowanych była właśnie do rowerzystów.

Coś dla pieszych, rowerzystów i dla kierowców

W Starachowicach oddaliśmy do użytku nowy ciąg pieszo-rowerowy od ronda u zbiegu ulic: Leśnej i Kościelnej. 700 m wspaniałej trasy z oświetleniem o szerokości 2,5 m. Teraz wycieczki rowerowe do Lipia będą o wiele przyjemniejsze i bezpieczniejsze.

W ramach tego samego zadania rozbudowaliśmy drogę w pobliżu willi Rosochacz (od skrzyżowania z drogą w kierunku Lipia do skrzyżowania z drogą Starachowice - Lubienia). Wreszcie podróż tą trasą nie będzie drogą przez mękę. Na ponad 1,5 km odcinku wzmocniona i poszerzona została nawierzchnia, zmodernizowane odwodnienie, przebudowane zjazdy i pojawiło się nowe oznakowanie. A wszystko po to, by było bezpieczniej!

Prace trwały kilka miesięcy i kosztowały ponad 5,7 mln zł. Było to jedno z trzech zadań w ramach dużego, powiatowego projektu związanego z poprawą bezpieczeństwa ruchu drogowego poprzez przebudowę i rozbudowę odcinków dróg powiatowych. Wniosek powstał jeszcze w 2021 r. i dzięki pozyskanemu dofinansowaniu z Rządowego Funduszu Polski Ład oraz współpracy z Gminą Starachowice i Gminą Brody został pomyślnie zrealizowany, o czym przypomniał na konferencji starosta Piotr Babicki.

Zasadność tej inwestycji potwierdzili partnerzy powiatu: prezydent Marek Materek i wójt Brodów Ernest Kumek, którzy pomogli w sfinansowaniu tego zadania.

W Starachowicach oddaliśmy do użytku nowy ciąg pieszo-rowerowy od ronda u zbiegu ulic: Leśnej i Kościelnej / fot. Powiat Starachowicki

Parszów przyjazny pieszym i rowerzystom

Bezpieczniej zrobiło się także w Parszowie, gdzie oddaliśmy do użytku nowy ciąg pieszo – rowerowy przy ul. Kamieniczki, prowadzący w okolice zalewu w Mostkach. Na ponad kilometrowym odcinku wykonany został pas dla rowerów i pieszych o szerokości 3 m i zmodernizowano odwodnienie.

Koszt inwestycji to ponad 1,7 mln zł, a w kosztach partycypowała Gmina Wąchock.

Jak przyznaje burmistrz Wąchocka Robert Janus, jest to długo wyczekiwana inwestycja. Potwierdzają to także mieszkańcy, dla których liczy się jedno – w końcu dostali wymarzony chodnik, a nawet jeszcze więcej, bo także pas dla rowerów.

- Przez ponad 20 lat marzyliśmy o tym, by powstał tu chodnik. Wspólnie z sołtysem zbieraliśmy podpisy, składaliśmy pisma, ale ze względu na brak funduszy decyzje były długo odmowne. Cieszę się, że gmina z powiatem połączyła siły i pozyskała fundusze. Dziś mamy piękny chodni i ścieżkę rowerową, o której nawet nam się nie śniło – mówi z uznaniem mieszkająca przy tej ulicy Czesława Chłopek, życząc zarówno sobie, jak i pozostałym mieszkańcom dobrego użytkowania.

Na tę inwestycję Parszów czekał od lat / fot. Powiat Starachowicki

Chodnik w Gadce

Powody do radości mają także mieszkańcy gminy Mirzec, a zwłaszcza Gadki, gdzie zakończyliśmy przebudowę drogi powiatowej Skarżysko - Kamienna – Mirzec. W ramach tej inwestycji przebudowaliśmy i wybudowaliśmy brakujące fragmenty chodnika wraz ze zjazdami do posesji od skrzyżowania z drogą do Jagodnego, przez Mirzec Ogrody, a kończąc na ul. Jaśminowej w Mircu.

W sumie powstało 2,7 km nowego chodnika. Piesi w tej okolicy mogą czuć się bezpiecznie.

Inwestycja kosztowała ponad 3,2 mln zł. Została zrealizowana przy wsparciu Gminy Mirzec.

Jak przyznaje wójt gminy Mirzec, Mirosław Seweryn, chodnik był bardzo potrzebny, choć zastrzeżenia budziły też zjazdy na posesje. Przy okazji budowy traktu dla pieszych, udało się także rozwiązać ten problem.

Poprawiliśmy bezpieczeństwo, estetykę, ale również możliwość zjazdów na posesje, bez pogarszania warunków odprowadzania wody.

W Gadce poprawiliśmy bezpieczeństwo, estetykę, ale również możliwość zjazdów na posesje / fot. Powiat Starachowicki

/informacja prasowa: Powiat Starachowicki/

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Nowy bus dla niepełnosprawnych

2024-06-19

Nowy bus dla niepełnosprawnych

Powiat pozyskał 144 tys. zł z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach Programu wyrównywania różnic między regionami III (obszar D). Pieniądze posłużą na zakup mikrobusa do przewozu osób z niepełnosprawnościami z terenu gminy Pawłów. 
Na terenie powiatu potwierdzono ognisko wirusa ASF 

2024-05-28

Na terenie powiatu potwierdzono ognisko wirusa ASF 

Starosta Piotr Babicki zwołał w poniedziałek (27 maja) Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego w związku z potwierdzonym ogniskiem wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terenie naszego powiatu. Wirus nie stanowi zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi, ale może powodować duże straty ekonomiczne w przypadku gospodarstw hodowlanych i zakładów przetwórczych. Potwierdzony przypadek dotyczy padłego dzika. 
Z MANa pod Wielki Piec

2024-05-24

Z MANa pod Wielki Piec

„Kielecki pejzaż ze STARem” czy jak kto woli „Pod górkę” tj. obraz Zbigniewa Kurkowskiego, wykonany na okoliczność 40 rocznicy rozpoczęcia produkcji samochodów marki STAR w Starachowicach, który znajdował się najpierw w FSC, a potem przez lata w MAN-ie, trafił pod Wielki Piec, powiększając zbiór muzealiów Muzeum Przyrody i Techniki. Oficjalne przekazanie obrazu odbyło się 18 maja br. z udziałem Kingi Włoskowicz – kierownik zakładu oraz przedstawicieli załogi MANa.
Powiat pod nowymi skrzydłami

2024-05-20

Powiat pod nowymi skrzydłami

Za nami już prawie dwa tygodnie wytężonej pracy nowego Zarządu Powiatu w Starachowicach. Był to czas intensywnych spotkań z kadrą zarządczą oraz załogą, zarówno samego starostwa, jak i jednostek organizacyjnych powiatu i oczywiście wdrażania się w nowe obowiązki.
Za nami II etap budowy wiaduktu

2024-05-06

Za nami II etap budowy wiaduktu

Zarząd Dróg Powiatowych w Starachowicach, działający w imieniu Powiatu Starachowickiego zakończył czynności odbiorowe związane z realizacją drugiego etapu inwestycji pn.: „Poprawa warunków obsługi i rozwoju Specjalnej Strefy Ekonomicznej Starachowice S.A., m.in. poprzez budowę bezkolizyjnego przejazdu drogowego nad linią kolejową nr 25 w Starachowicach”. Generalnym Wykonawcą prac jest Firma Trakcja S.A. Powiat Starachowicki pozyskał dofinansowanie  na realizację przedmiotowego zadania w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład, V edycji Programu Inwestycji Strategicznych, dedykowanej rozwojowi stref przemysłowych w wysokości: 79 686 860,82 zł co stanowi 98% wartości zadania.
Koniec tegorocznej kwalifikacji wojskowej w powiecie

2024-04-30

Koniec tegorocznej kwalifikacji wojskowej w powiecie

W tym roku przed komisją stawiło się 410 osób, głównie mężczyzn urodzonych w 2005 roku. Starosta Piotr Ambroszczyk podziękował komisji za dobrą oraz rzetelną pracę.
Powiedz jej o tym: W kobiecym interesie!

2024-05-04

Powiedz jej o tym: W kobiecym interesie!

Bezpłatne badanie piersi, USG ginekologiczne, cytologię płynną i test na obecność wirusa HPV będą mogły wykonać panie z naszego powiatu już 15 maja br. w ramach 6. edycji programu „W kobiecym interesie”, realizowanego przez firmę Gedeon Richter Polska w partnerstwie z naszym Powiatem. Badania będą wykonywane w mobilnym gabinecie ginekologicznym, który stanie na parkingu przy PZOZ. Aby móc z nich skorzystać, trzeba zarejestrować się wcześniej na stronie programu: http://rejestracja-wkobiecyminteresie.pl/
10 urodziny Legendy STARa

2024-04-29

10 urodziny Legendy STARa

Trwają przygotowania do 10 jubileuszowej edycji Legendy STARa – zlotu pojazdów zabytkowych, organizowanych przez Powiat Starachowicki. Impreza planowana jest w ostatnim, w pełni sierpniowym tygodniu, tj. od 20 do 25 sierpnia br. Ma ją poprzedzić konwój STARów przez Polskę. A póki co prezentujemy grafikę autorstwa Marcina Bondarowicza, która będzie promować tegoroczną imprezę.
Wiadukt nabiera realnych kształtów

2024-04-23

Wiadukt nabiera realnych kształtów

W niedzielę (21 kwietnia) rozpoczął się montaż najbardziej widowiskowej części wiaduktu, czyli stalowych łuków, które zwieńczą jego konstrukcję. Prace trwać będą 3 dni. W nocy z 23 na 24 kwietnia planowane jest zamknięcie ruchu na linii kolejowej nr 25 i montaż ostatnich elementów łukowych. 
Powiat chce rewitalizować Starachowicką Kolej Wąskotorową

2024-04-22

Powiat chce rewitalizować Starachowicką Kolej Wąskotorową

Powiat rozpoczął przygotowania do sięgnięcia po duże środki na rewitalizację Starachowickiej Kolei Wąskotorowej. Na najbliższej sesji Rady Powiatu zabezpieczone zostaną fundusze na przygotowanie Programu Funkcjonalno – Użytkowego, który będzie niezbędny, by aplikować do szwajcarskiego mechanizmu finansowego.