JUŻ W KIOSKU

W Starachowicach rusza budowa kolejnych ścieżek rowerowych

2022-11-08 08:00:00

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Gmina Starachowice zgodnie z zapowiedziami rusza z kolejnymi inwestycjami rowerowymi. W czwartek (3 listopada) przekazane zostały place pod budowy pięciu kolejnych ścieżek rowerowych. Nowe trakty mają powstać do czerwca przyszłego roku.

fot. UM Starachowice

Łączna wartość umowna inwestycji to blisko 10 milionów złotych, a ich realizacja zaplanowana jest do czerwca 2023 roku. Dwie ścieżki wykona firma Budromost-Starachowice z siedzibą w Wąchocku. Natomiast trzy inwestycje firma GOMAR ze Skarżyska-Kamiennej.

Ścieżki rowerowe powstaną przy ul. Radomskiej i ul. Szkolnej w Starachowicach, gdzie wartość umowna inwestycji wynosi: 3 266 097,15 zł. Wykonawcą prac będzie firma Budromost-Starachowice, a termin realizacji zaplanowano do 25 czerwca 2023 roku.

W przypadku budowy ścieżki rowerowej przy ul. Jadwigi Kaczyńskiej i ul. Bankowej w Starachowicach wartość umowna inwestycji to: 2 432 002 11 zł.  Wykonawcą jest również firma Budromost. Prace mają zostać zrealizowane do 25 czerwca 2023 r.

Wartość umowna budowa ścieżki rowerowej przy ul. Marszałka Piłsudskiego i ul. Władysława Rogowskiego w Starachowicach szacowana jest na kwotę 1 724 808,88 zł. Wykonawcą inwestycji, która ma zostać zrealizowana do 19 czerwca 2023 roku, jest firma „GOMAR” Ewa Olszewska z siedzibą w Skarżysku-Kamiennej.

Wykonawcą ścieżki rowerowej przy ul. Słonecznej w Starachowicach, gdzie prace mają zostać zakończone do 19 czerwca przyszłego roku, jest firma Gomar. Wartość umowna inwestycji to 714 969,58 zł.

Do 19 czerwca 2023 roku ma zostać zrealizowana również budowa ścieżki rowerowej przy ul. Na Szlakowisku w Starachowicach. Tu wartość umowna inwestycji wynosi 1 739 436,09 zł, a wykonawcą jest firma „GOMAR".

Pięć powyższych inwestycji to nie jedyne zadania zwiększające sieć połączeń rowerowych w mieście.

- 31 października minął termin umowny zakończenia budowy ścieżki rowerowej przy ulicy 1 Maja. Wykonawca złożył już pismo informujące o zakończeniu robót budowlanych, co pozwala na rozpoczęcie czynności odbiorowych. Z kolei termin umowny budowy ścieżki rowerowej przy ul. Kopalnianej wyznaczony został na dzień 4 listopada br. i nie został on wydłużony. Po zgłoszeniu przez wykonawcę zakończenia robót Gmina przystąpi do odbioru tej inwestycji – informuje Urząd Miejski w Starachowicach.

Ścieżek przybywa

- Tworzenie nowych ścieżek rowerowych w Starachowicach to jeden z najważniejszych tematów inwestycyjnych w naszym mieście. Władze miasta na każdym kroku podkreślają najważniejsze dane statystyczne podkreślające stawianie na rozwój lokalnej turystyki rowerowej. Ponad 8 kilometrów ścieżek rowerowych, prawie 4 kilometry odcinków w trakcie budowy, działania wspierające rozwój komunikacji publicznej i rowerowej oraz organizacja imprezy kolarskie w mieście oraz na terenie powiatu to najważniejsze dane rowerowego wyścigu w Starachowicach - informuje magistrat. - Rozwój ścieżek rowerowych w mieście trwa w najlepsze. Nowe kilometry połączeń rowerowych dodawane w kolejnych latach wpisują się w politykę rozwoju miasta. Warto przypomnieć, że jeszcze w 2017 roku długość dróg rowerowych na terenie Starachowic wynosiła 1670 metrów. Składały się na nią ponad 800-metrowy odcinek ścieżki przy Alei Jana Pawła II oraz licząca ponad 700 metrów trasa przy ulicy Staszica.

W 2018 roku miasto postanowiło jednak przełączyć rowerową przerzutkę na wyższy bieg i przy włożeniu odpowiedniego wysiłku decyzyjnego oraz finansowego rozpoczęła się jazda na wyższym przełożeniu. Starachowickie trasy rowerowe nabrały prędkości, a jego efektem było wybudowanie w 2018 roku kolejnych blisko 3 kilometrów dróg rowerowych.

W 2020 roku miasto wybudowało kolejne dwie ścieżki rowerowe. Do grona nowych tras dołączył ponad kilometrowy odcinek przy ulicy Krańcowej oraz 700-metrowa trasa prowadząca malowniczą, ale i wymagającą nową Moniuszki.

W 2021 roku licznik długości rowerowych tras przekroczył granicę 8 kilometrów. Dokładne 8155 metrów stało się wynikiem, który już może być powodem do dumy. To jednak nie koniec rowerowych inwestycji w naszym mieście.

Zwiedzamy i docieramy do pracy oraz szkoły

Jeśli do rowerowych Starachowic dołożymy jeszcze 400-metrowy odcinek na pasternikowej grobli to okaże się, że przejażdżki naszymi trasami to nie tylko najlepszy sposób na dostanie się w wyznaczone miejsce, ale również możliwość obserwacji piękna przyrody.

Miasto korzysta z tych walorów, organizując rodzinne rajdy rowerowe oraz współorganizując kolarskie imprezy rangi ogólnopolskiej.

- Kolarskie imprezy sportowe są imprezami, na które warto stawiać i wspierać je finansowo. Imprezy kolarskie są widowiskowe i atrakcyjne dla zawodników oraz kibiców, ale przede wszystkim w znakomity sposób Starachowice mogą promować się poprzez ich organizację. Trasa wokół Starachowic tak podoba się naszym gościom, że postanawiają do nas wrócić. I to już nie sami. Wracają z rodzinami. Spędzają tu mile swój wolny czas i aktywnie zwiedzają miasto oraz okolice – uważa prezydent Starachowic Marek Materek.

Budowa kolejnych kilometrów ścieżek rowerowych potwierdza, że Starachowice chcą być postrzegane jako miasto, które może pokochać turystykę rowerową. Władze miasta na każdym kroku zachęcają mieszkańców do możliwości przesiadki na dwa kółka.

Bezpłatna komunikacja publiczna, dostęp do ścieżek rowerowych i podejmowanie działań na rzecz rozwoju mobilności w mieście to najlepsze sposoby na taką zachętę.

- Miasta, które stawiają na rower i komunikację publiczną, uznawane są przez ich mieszkańców za miasta najszczęśliwsze do życia. Chcemy, aby poczucie zadowolenia starachowiczan był to jak najwyższe. Dlatego właśnie chcemy iść drogą tych miast. Wszystkie projekty związane z miejską mobilnością, komunikacją publiczną czy ścieżkami rowerowymi służą właśnie osiągnięciu tego stanu. Wierzę, że nam się to uda – mówi Marek Materek.

Ułatwiamy dojazd mieszkańcom

Realizacja projektu budowy ścieżek rowerowych na terenie naszego miasta wydaje się jednym z najważniejszych projektów realizowanych przez gminę.

- Kończymy prace związane z przebudową ulicy 1 Maja i Kopalnianej, gdzie powstają ciągi rowerowe. Już zmodernizowana została ścieżka wzdłuż ulicy Staszica, a już wkrótce ruszamy z kolejnymi inwestycjami rowerowymi. Ścieżki powstaną przy ulicy Piłsudskiego, Na Szlakowisku, Szkolnej, Radomskiej, od Batalionów Chłopskich do ulicy Szkolnej, Kaczyńskiej czy Bankowej. Staramy się, aby dzięki temu projektowi jak najwięcej uczniów będzie mogło bezpiecznie dojechać do swojej szkoły rowerem. Chcemy ten dojazd umożliwić również pracownikom starachowickich firm. Każdy z mieszkańców będzie mógł dokonać wyboru pomiędzy rowerem a bezpłatną komunikacją publiczną – dodaje prezydent Materek.

Gmina Starachowice ma już wybudowanych 8 km ścieżek rowerowych. 7,5 km ścieżek powstało do końca 2021 roku. W tym roku dołożyliśmy kolejne 0,5 km. Dodatkowo w budowie mamy obecnie 5,4 km ścieżek. Na tę liczbę składają się 4 km ścieżek na terenie miasta oraz ciąg pieszo-rowerowy długości 1,4 km na Pasterniku. Dodatkowo powstało już około 400 metrów tzw. kontrapasów rowerowych (Parkowa, Kilińskiego).

foto i grafika: UM Starachowice

/źródło: UM Starachowice/

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Czy w Starachowicach powstanie publiczny żłobek? Prezydent miasta odpowiada

2023-01-26

Czy w Starachowicach powstanie publiczny żłobek? Prezydent miasta odpowiada

Podczas wtorkowej (24 stycznia br.) konferencji prasowej, radna Rady Powiatu Agnieszka Kuś zaapelowała do władz Starachowic o utworzenie w mieście publicznego żłobka. Mówiła m.in. o programie Maluch+ i kosztach, jakie ponoszą rodzice za opiekę w prywatnych żłobkach w Starachowicach, w porównaniu do publicznej placówki w Skarżysku-Kamiennej.
Honorowy Krwiodawca a bezpłatne przejazdy komunikacją miejską

2023-01-26

Honorowy Krwiodawca a bezpłatne przejazdy komunikacją miejską

Do redakcji Gazety Starachowickiej z prośbą o interwencję zwrócił się Czytelnik, który ma żal do władz, że jako "Honorowy Krwiodawca (niebędący mieszkańcem Starachowic) nie może korzystać z bezpłatnej komunikacji miejskiej". Jak zauważa, inne miasta województwa taki przywilej stosują.
Radni PiS krytykują działania starachowickiego samorządu

2023-01-25

Radni PiS krytykują działania starachowickiego samorządu

W budynku przy ulicy Żeromskiego w Starachowicach, gdzie w przeszłości mieścił się Międzyszkolny Ośrodek Gimnastyki Korekcyjnej i Kompensacyjnej, miała powstać filia Środowiskowego Domu Samopomocy dla 30 osób, w tym także całodobowej dla osób cierpiących na chorobę Alzheimera. Budynek nadal stoi pusty, a dotacja w kwocie ponad 1,1 mln zł, którą Gmina Starachowice pozyskała z rezerwy budżetu państwa, nie została w pełni wykorzystana. 
PiS i pytania do Donalda Tuska

2023-01-25

PiS i pytania do Donalda Tuska

PO i PSL to czasy, gdy nasza gospodarka jest podporządkowana Rosji. To był rząd, który pozbawił obronności nasz kraj, nie chcę myśleć, co by było z naszym krajem, gdyby w 2015 roku do władzy nie doszło Prawo i Sprawiedliwość - mówiła podczas poniedziałkowej konferencji (23 stycznia br.) poseł Agata Wojtyszek, pełnomocnik Prawa i Sprawiedliwości w okręgu, do którego należą Starachowice. 
Bezpieczne ferie

2023-01-24

Bezpieczne ferie

Ferie już za kilka dni. Wybierasz się na zimowy wypoczynek do któregoś z krajów Unii Europejskiej? Nie zapomnij o EKUZ. Karta jest bezpłatna, wydaje ją NFZ.
Brakuje krwi. We wtorek będzie można ją oddać w Starachowicach

2023-01-23

Brakuje krwi. We wtorek będzie można ją oddać w Starachowicach

"Drodzy Krwiodawcy! Pilnie potrzebna krew i płytki krwi dla pacjentów świętokrzyskich szpitali! Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa prosi o pilne zgłaszanie się do czynnych placówek służby krwi na terenie województwa świętokrzyskiego" - informuje RCKiK w Kielcach. We wtorek (24 stycznia br.) krew będzie można oddać w Starachowicach. Akcja odbędzie się w godz. 9:00 - 12:00 w Urzędzie Miejskim w Starachowicach, przy ul. Radomskiej 45.
Szkoła rodzenia w starachowickim szpitalu bezpłatna dla wszystkich

2023-01-23

Szkoła rodzenia w starachowickim szpitalu bezpłatna dla wszystkich

Dyrekcja Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach podjęła decyzję o zawieszeniu opłat za zajęcia Szkoły Rodzenia. Do tej pory z bezpłatnej opcji mogły skorzystać jedynie mieszkanki powiatu starachowickiego, które zadeklarowały chęć porodu w Oddziale Położniczo-Ginekologicznym z Salą Porodową w naszej placówce. Teraz z bezpłatnych zajęć mogą skorzystać wszystkie kobiety i to nie tylko z naszego regionu, a zwolnienie z opłaty obowiązuje do końca 2023 roku.
Rada Rozwoju Miasta przyjęła roczne sprawozdanie

2023-01-23

Rada Rozwoju Miasta przyjęła roczne sprawozdanie

Za nami kolejne posiedzenie starachowickiej Rady Rozwoju Miasta, czyli ciała opiniodawczo-doradczego powołanego w ramach realizacji projektu „Kierunek Przyszłość – Starachowicki Program Rozwoju Lokalnego”. Głównym przedmiotem ostatniego spotkania było zatwierdzenie sprawozdania rocznego z realizacji projektu norweskiego.
Po nocnym wypadku w zakładach mięsnych w Starachowicach. Oświadczenie firmy

2023-01-20

Po nocnym wypadku w zakładach mięsnych w Starachowicach. Oświadczenie firmy

W piątkową (20 stycznia br.) noc, około godziny 2 w starachowickich zakładach mięsnych Animex doszło do wypadku, w którym ucierpiała 40-letnia kobieta. Komunikat dotyczący zdarzenia wydała firma Animex Foods. 
Wylegitymowani podczas wizyty prezesa Kaczyńskiego

2023-01-20

Wylegitymowani podczas wizyty prezesa Kaczyńskiego

Podczas poniedziałkowej (16 stycznia br.) wizyty w Starachowicach Jarosława Kaczyńskiego, przy ulicy Radomskiej, podobniej jak rok temu, pojawiła się grupa protestujących osób.