JUŻ W KIOSKU

W Starachowicach powstanie pierwsza w regionie "spalarnia odpadów"

2022-08-29 13:35:05

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Mimo protestów i wątpliwości mieszkańców i miejskich stowarzyszeń, przy ulicy Ostrowieckiej w Starachowicach rozpocznie się budowa Instalacji Odzysku Energii. To pierwsza taka inwestycja w województwie świętokrzyskim.

od lewej: prezes ZEC Marcin Pocheć, prezes firmy Perfopol Paweł Przygoda, prezydent Starachowic Marek Materek i Jakub Banaszak - przedstawiciel wykonawcy / fot. Gazeta Starachowicka

Prezydent miasta Marek Materek podczas poniedziałkowej (29 sierpnia) konferencji prasowej podkreślił, że to historyczny projekt, a Instalacja Odzysku Energii (IOE) ma zabezpieczyć zapotrzebowanie Starachowic na energię na najbliższe kilkadziesiąt lat i w znacznym stopniu uniezależnić miejski Zakład Energetyki Cieplnej od surowców energetycznych.

- W ostatnich dniach otrzymaliśmy ostateczną decyzję o pozwoleniu na budowę i przekazaliśmy plac budowy, dzięki czemu już wkrótce wykonawca będzie mógł przystąpić do prac budowlanych. Przez ostatnich sześć lat zabiegaliśmy, by inwestycja mogła dojść do skutku. Budowa IOE pozwoli nam na kilkadziesiąt lat zabezpieczyć mieszkańców Starachowic w energię cieplną produkowaną z paliwa alternatywnego, pochodzącego z odpadów, które nie nadają się do recyklingu, ale mogą zostać wykorzystane do termicznego przetwarzania - mówił prezydent Starachowic. 

Koszt inwestycji wynosi ok. 102 mln zł, pieniądze w większości pochodzą z kredytu zaciągniętego w WFOŚiGW. 

- 20 mln zł tej kwoty stanowi podatek VAT, który zakład Energetyki Cieplnej odzyska w drodze odliczeń i zwrotu z Urzędu Skarbowego. Niemal 1/5 kosztów budowy wróci zatem bezpośrednio do miejskiej spółki. Pozostałe koszty pokryte zostaną praktycznie w całości z preferencyjnej pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach. 30% pożyczki, czyli ponad 22 mln zł zostaną umorzone po zakończeniu realizacji przedsięwzięcia. Komercyjne finansowanie stanowi niecałe 8% środków pozyskiwanych dla potrzeb realizacji całości inwestycji. Budowa IOE w żaden sposób nie wpłynie na zadłużenie miasta - dodał Marek Materek.

Zapewnił również, że bezpieczeństwo energetyczne mieszkańców Starachowic na sezon grzewczy 2022/ 2023 jest zapewnione, skład węgla ZEC został zapełniony i będzie sukcesywnie uzupełniany.

- Modernizacja obu ciepłowni pozwoliła wygenerować kilka milionów złotych oszczędności w skali roku. Nie musimy kupować już certyfikatów emisji CO2. Gdyby nie kryzys energetyczny, spółka byłaby w stanie obniżyć cenę dla mieszkańców. Niestety, kryzys spowodował konieczność wzrostu opłat za energię o 14%. Gdy jednak porównamy ten wskaźnik ze wzrostem cen w innych miastach, gdzie taka podwyżka wynosi od kilkudziesięciu do kilkuset procent, widzimy, że jest to podwyżka minimalna - mówił M. Materek. - Budowa IOE jest bardzo ważna dla miasta, pozwoli ustabilizować, a może nawet wyhamować wzrost cen ciepła, pozwoli spółce produkować energię elektryczną na własne potrzeby, generując kolejne oszczędności, zadbać o tańsze przyłączenie nowych odbiorców ciepła, ograniczyć problem składowania odpadów, uzyskiwać dodatkowe przychody za odbiór paliwa alternatywnego oraz zmniejszyć emisję zanieczyszczeń z kotłów węglowych. 

Prezydentowi podczas konferencji towarzyszyli prezes Zakładu Energetyki Cieplnej w Starachowicach Marcin Pocheć, Jakub Banaszak - przedstawiciel wykonawcy oraz Pawła Przygody - prezes firmy Perfopol.

Jak powiedział Marcin Pocheć, wielkość IOE została tak dobrana, by chcąc zaspokoić całoroczne zapotrzebowanie na ciepło na potrzeby centralnej ciepłej wody z sieci ciepłowniczej w Starachowicach, zagospodarować lokalnie dostępne odpady komunalne.

- Będą to lokalne odpady, ewentualnie z północnej ściany województwa świętokrzyskiego. Zgodnie z decyzją środowiskową będą przechowywane w szczelnych kontenerach, więc sprawy odorowe nie powinny zaistnieć - podkreślił prezes ZEC. 

Przedstawiciel wykonawcy Jakub Banaszak zapewnił, że poczynione do tej pory kroki pozwolą na ukończenie inwestycji i zmodernizowanie zaplecza.

Natomiast Paweł Przygoda - prezes firmy Perfopol zwrócił uwagę na fakt, że "nie da się uciec od tematu odnawialnych źródeł energii". Firma przy ul. Składowej dzierżawi halę i zatrudnia tam ok. 300 osób. Z racji tego, że hala jest ogrzewana gazem, wzrost kosztów groził zamknięciem miejsca pracy i przeniesieniem produkcji. Dzięki umowie między firmą a gminą zostanie tam przeprowadzona inwestycja za ok. 2 mln zł, co pozwoli podpiąć halę do miejscowej ciepłowni i uratować miejsca pracy.

- Koszty gazu wzrosły 10-krotnie. Nie ma wyjścia, musimy postawić na odnawialne źródła. Widziałem tego typu instalacje w wielu miastach w Polsce, nie jest to nic strasznego. To jest przyszłość, od tego nie da się uciec. W tym kierunku będzie podążał cały świat - powiedział.

Budowa Instalacji Odzysku Energii w Starachowicach ma się zakończyć za półtora roku.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU

2023-09-23

"Pytanie, czy podjudzanie" - czyli wokół wpisu prezydenta Starachowic

Działacze Prawa i Sprawiedliwości podczas piątkowej (22 września  br.) konferencji prasowej zaapelowali do prezydenta Marka Materka o zaniechanie manipulowania mieszkańcami powiatu. Sprawa dotyczy wpisu włodarza Starachowic w mediach społecznościowych, w którym odniósł się do dotacji, jaką szpital starachowicki dostał na remont i wyposażenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.
Zapomniany zabytek

2023-09-24

Zapomniany zabytek

Temat popadania w ruinę XIX- wiecznego domu robotniczego przy ulicy Sportowej w Starachowicach nie jest nowością. Lokalne media poruszały go już w przeszłości, na problem zwracali także uwagę mieszkańcy. Nas do podjęcia go na nowo skłonił głos Czytelniczki, która martwiła się o przyszłość obiektu, cennego choćby ze względu na swój wiek. Jednak mimo upływu lat nie widać konkretnych działań, by go uchronić przed kompletną ruinę.  
Ciepło wspominają Starachowice

2023-09-22

Ciepło wspominają Starachowice

Państwo Elena i Zaza Kordzaia przez 6 lat mieszkali i pracowali w Starachowicach. Teraz przyszedł czas na powrót do Gruzji. Z pobytu w naszym mieście wynoszą same dobre wspomnienia.
Serce dla Maćka

2023-09-21

Serce dla Maćka

13-letni Maciej z Łosienka, koło Kielc od najmłodszych lat zmaga się m.in. z autyzmem. Ostatnio zdiagnozowano u niego nową chorobę: autoimmunologiczne zapalenie wątroby i zapalenie dróg żółciowych, która będzie mu towarzyszyć przez całe życie. Na rzecz chłopca prowadzona jest internetowa zbiórka pieniędzy oraz licytacja na FB. Organizatorzy bardzo proszą o pomoc.     
Leśna droga nad Lubianką zostanie wyremontowana

2023-09-21

Leśna droga nad Lubianką zostanie wyremontowana

Nadleśnictwo Skarżysko wybrało firmę, która wykona remont ulicy Szydłowskiego w Starachowicach biegnącej po leśnych terenach południowej strony Lubianki. Po tym jak miasto zainwestowało w teren rekreacyjny ponad 30 milionów złotych, teraz swój wkład w rozwój tego obszaru dokładają leśnicy. 
W budynku po dawnym gimnazjum będzie... sieciówka KFC

2023-09-20

W budynku po dawnym gimnazjum będzie... sieciówka KFC

Firma Zeta Safe Harbour z siedzibą w Krakowie działająca w branży "Nieruchomości - kupno, sprzedaż, wynajem", w 2021 roku w przetargu ogłoszonym przez Gminę Starachowice, kupiła działkę wraz z budynkiem po dawnej szkole przy ulicy Kieleckiej.
Jest dofinansowanie na modernizację starachowickiego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego

2023-09-20

Jest dofinansowanie na modernizację starachowickiego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego

Prawie 7 mln zł trafi do Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach. Pieniądze z funduszu medycznego, który powstał z inicjatywy prezydenta RP Andrzeja Dudy, zostaną przeznaczone na modernizację i doposażenie w sprzęt medyczny SOR.
Ponad 500 dni bezpłatnej komunikacji miejskiej w Starachowicach

2023-09-21

Ponad 500 dni bezpłatnej komunikacji miejskiej w Starachowicach

Na terenie bazy Miejskiego Zakładu Komunikacji w Starachowicach prezydent miasta Marek Materek podsumował dotychczasowe funkcjonowanie bezpłatnej komunikacji w mieście, ze szczególnym uwzględnieniem okresu wakacyjnego. Spotkanie wpisało się w Europejski Tydzień Mobilności, w którego obchody co roku, aktywnie włączają się Starachowice.  
Punkty Pomocy Okresowej w starachowickich szkołach

2023-09-20

Punkty Pomocy Okresowej w starachowickich szkołach

Punkty Pomocy Okresowej to jedna z odpowiedzi na ubóstwo menstruacyjne. Bardzo prężnie w tym zakresie działa Fundacja Akcja Menstruacja, która zawitała do Starachowic. W ramach współpracy z naszą gminą w szkołach oraz przestrzeni miejskiej pojawią się specjalne skrzynki, oraz dyspensery na podpaski i tampony. Pierwszą placówką, której przekazano dyspenser jest Szkoła Podstawowa nr 13 im. Kornela Makuszyńskiego w Starachowicach.
Miasta nad Kamienną powinny być ze sobą skomunikowane

2023-09-19

Miasta nad Kamienną powinny być ze sobą skomunikowane

Problematyka wykluczenia komunikacyjnego była tematem czwartkowej (14 września br.) konferencji prasowej Stowarzyszenia „Wrażliwi Społecznie”, które złożyło petycję do prezydenta Starachowic w sprawie wspólnej komunikacji miejskiej w obszarze tzw. trójmiasta nad Kamienną tj. między Ostrowcem Świętokrzyskim, Starachowicami i Skarżyskiem-Kamienną.