JUŻ W KIOSKU

Umowa na modernizację stadionu miejskiego podpisana

2023-05-26 08:15:55

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Starachowicki Stadion Miejski zyska nowe oblicze. Przeprowadzona zostanie bowiem jego kompleksowa przebudowa. Jest możliwa dzięki funduszom pozyskanym z Polskiego Ładu w wysokości 20 mln zł. Gmina dokłada do prac prawie 9 mln zł.

fot. UM Starachowice

Umowę z wykonawcą inwestycji na murawie stadionu podpisano w czwartek (25 maja br.). Modernizacją zajmie się Przedsiębiorstwo Wielobranżowe GRETASPORT z Dąbrowy Górniczej, która było odpowiedzialne m.in. za budowę stadionu Politechniki Świętokrzyskiej.

- Podpisujemy historyczną umowę na modernizację i przebudowę infrastruktury sportowej Stadionu Miejskiego w Starachowicach. Stadionu, który przez ostatnie lata był odwiedzany praktycznie przez każdego mieszkańca naszego miasta. Ten stadion tętnił życiem. Był chlubą i wizytówką naszego miasta. Przez ostatnie kilkanaście lat obserwowaliśmy jednak stopniową degradację obiektu. Miasto na różne sposoby próbowało go poprawiać, aby warunki do obserwowania zawodów sportowych dla kibiców były jak najlepsze, a sami zawodnicy mogli prezentować pełnię swoich umiejętności. Przygotowywaliśmy się jednak do kompleksowej przebudowy tego obiektu i wreszcie się doczekaliśmy. Wykonana dokumentacja techniczna, zorganizowane postępowanie przetargowe i pozyskanie środków z Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych pozwoliło na wybór wykonawcy tych prac. W międzyczasie dokonaliśmy przesunięć budżetowych, aby zapewnić pełne finansowanie inwestycji. Udało się! Dziś podpisujemy umowę i czekamy na efekty prac - mówił prezydent Starachowic, Marek Materek.

Główny zakres zamówienia obejmuje: przebudowę areny sportowej, budowę urządzeń lekkoatletycznych, rozbiórkę trybun, budowę częściowo zadaszonych trybun, budowę kontenerów WC, budowę kontenera sędziowskiego, budowę kontenerów VIP i komentatora, budowę kontenera magazynowego, budowę murów oporowych oraz budowę urządzeń budowlanych infrastruktury towarzyszącej na terenie stadionu MOSiR w Starachowicach. Stadion zyska m.in. nowe trybuny na ponad 2 tysiące kibiców (część z nich będzie zadaszona), miejsca dla sędziów, komentatorów, VIP i sanitariaty. Zostanie wykonana nowa nawierzchna bieżni lekkoatletycznej. Wewnątrz zakoli będą znajdowały się urządzenia lekkoatletyczne, jak rów z wodą oraz skocznie i rzutnie. Na zewnątrz areny sportowej planowana jest budowa rozgrzewkowej rzutni do pchnięcia kulą oraz rozgrzewkowej bieżni. Na boisku piłkarskim zostanie wykonane olinowanie. W murawie wykonana zostanie instalacja teletechniczna na potrzeby prowadzenia zawodów lekkoatletycznych oraz instalacja nawadniania murawy. Obiekt będzie w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. 

- Bardzo cieszymy się z sukcesów naszych sportowców, piłkarzy Staru Starachowice oraz lekkoatletów Juventy Cerrad Starachowice, którzy zasługują na piękny i nowoczesny obiekt. W ostatnich latach w Starachowicach wybudowaliśmy pełnowymiarowe boisko ze sztuczną nawierzchnią, zakończyliśmy też budowę zaplecza sportowego. Teraz czas na kolejny krok - dodaje prezydent.

Wykonawca prac zapowiedział terminowość realizacji tej inwestycji.

- Musimy teraz przygotować harmonogram prac i mogę zapewnić, że jak tylko on powstanie rozpoczynamy swoje kolejne zadania. Mamy już wybranych podwykonawców, z którymi współpracowaliśmy między innymi na modernizowanym przez nas obiekcie Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach. Na pewno nie będziemy przeciągać tej inwestycji w Starachowicach. Termin jest wystarczający do realizacji całości zadania zgodnie z umową. W tym roku na pewno będziemy chcieli wykonać najważniejsze prace związane z wykonaniem podbudowy pod nawierzchnie sztuczne czy trybuny. Na przyszły rok pozostałaby nam już tylko do zainstalowania nowa powierzchnia poliuretanowa – podkreślił Robert Stańczyk z firmy GRETASPORT.

Zadowolenia z modernizacji stadionu nie ukrywają osoby związane ze starachowickim środowiskiem sportowym.

- Budowa nowego stadionu to naprawdę doskonała wiadomość dla kibiców i całego środowiska sportowego w mieście. Starachowice zasługują na nowy stadion. Sport w mieście będzie mógł się dalej rozwijać, a to najważniejsze – mówił podczas konferencji piłkarz Staru i były reprezent Polski, Marcin Kaczmarek.

- Kibice będą mieli doskonałe warunki do oglądania sportowych widowisk, które my ze swojej strony obiecujemy zapewnić. A każde widowisko to szansa na zapełnienie trybun tego stadionu. Stworzymy tu atmosferę godną tego miejsca – dodał prezes Staru Starachowice, Mirosław Świrta.

- Dzisiejsze wydarzenie to niewątpliwie symboliczny kamień milowy dla naszego miasta i starachowickiego sportu. Nareszcie doczekaliśmy się modernizacji Stadionu Miejskiego - podkreślił Dawid Kubiec, prezes i trener KLKS Juventa Cerrad. - Projekt jest idealnie dostosowany do środowiska piłkarskiego i lekkoatletycznego. Myślę, że będzie służył przez dekady wszystkim sportowcom, a my doczekamy się kolejnych medalistów i rekordzistów w naszej dyscyplinie sportu.

- Doczekałem się niezwykłej chwili i dalszej modernizacji tego stadionu. Jestem szczęśliwy z tego, że powstanie tu obiekt, który zapewni szkolenie lekkoatletów oraz piłkarzy. Szczególnie cieszy mnie planowana budowa nowej bieżni. Wszak lekkoatletyka to królowa sportu, która jest podstawą wszystkich dyscyplin – powiedział radny Rady Miejskiej Włodzimierz Orkisz, były piłkarz Staru.

Prace związane z modernizacją Stadionu Miejskiego potrwają do września 2024. W tym czasie rozgrywki będą się odbywały w innych miejscowościach. To szczególnie ważne dla zawodników Staru Starachowice, który awansował do III ligi.

fot. UM Starachowice

fot. Gazeta Starachowicka 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Gigantyczne inwestycje w zdrowie z rządowym wsparciem

2023-06-06

Gigantyczne inwestycje w zdrowie z rządowym wsparciem

Kolejne kilkadziesiąt milionów złotych trafi do Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. Dofinansowanie między innymi z rządowych pieniędzy pozwoli na zakup nowoczesnego sprzętu, a także stworzenie jeszcze lepszych warunków leczenia pacjentów z całego regionu.  W pozyskanie pieniędzy dla lecznicy zaangażowany jest poseł Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Lipiec.
Starachowiczanie na Wielkim Marszu 4 czerwca

2023-06-05

Starachowiczanie na Wielkim Marszu 4 czerwca

„Nie możesz już znieść tego, jaka jest dzisiaj Polska? Masz dosyć szalejącej drożyzny? Stać cię na coraz mniej rzeczy? Chcesz Polski wolnej, demokratycznej i europejskiej? Pójdźmy razem w Wielkim Marszu 4 czerwca w samo południe” – mogliśmy przeczytać na stronie utworzonego w mediach społecznościowych wydarzenia, zorganizowanego przez Platformę Obywatelską i Donalda Tuska.
Wrażliwi Społecznie mówią: sprawdzam!

2023-06-06

Wrażliwi Społecznie mówią: sprawdzam!

Stowarzyszenie Wrażliwi Społecznie postanowiło przeprowadzić tzw. fact-checking, czyli zbadać wypowiedzi prezydenta Starachowic w sprawie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Starachowicach celem weryfikacji faktów. W opinii społeczników Marek Materek mija się z prawdą. 
Gratka dla fanów

2023-06-05

Gratka dla fanów "klasyków"

Już niedługo, bowiem 18. czerwca br. na terenie Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach zaroi się od pięknych, budzących podziw i dostojnych zabytkowych pojazdów. Wszystko za sprawą zrzeszonych w grupie "Starachowickie klasyki" pasjonatów motoryzacji, którzy we współpracy z Muzeum na ostatni guzik dopinają organizację oficjalnego rozpoczęcia sezonu.  
Wakacje modne, a przede wszystkim bezpieczne

2023-06-04

Wakacje modne, a przede wszystkim bezpieczne

Alkogogle, symulator wypadku i dachowania, pyszna drożdżówka. Te i inne atrakcje przygotowano dla mieszkańców na pikniku rodzinnym pn. „Moda na bezpieczne wakacje”, który w pierwszą sobotę czerwca odbył się na parkingu przed budynkiem Specjalnej Strefy Ekonomicznej przy ulicy Radomskiej w Starachowicach. Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie „Dolina Kamiennej”.  
Wyróżnieni za nasz park 

2023-06-02

Wyróżnieni za nasz park 

Projekt rewitalizacji Parku Miejskiego w Starachowicach zdobył wyróżnienie w międzynarodowym konkursie Design Educates Awards 2023. Autorami docenionej przez branżę architektoniczną koncepcji jest pracownia eM4 z Krakowa.  
Pożarnicze zmagania młodzieży

2023-06-02

Pożarnicze zmagania młodzieży

Piętnaście drużyn, a w nich aż 150 druhów, rywalizowało w Powiatowych Zawodach Sportowo Pożarniczych Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych OSP, jakie odbyły się 28 maja br. na stadionie miejskim w Starachowicach. 
Pasternik pięknieje

2023-06-01

Pasternik pięknieje

Starachowicka lista miejsc spacerowych stale się powiększa. Zrewitalizowany Park Miejski już cieszy oko podczas rodzinnych wypraw. Za chwilę działalność turystycznych aktywności rozpocznie malownicza Lubianka. A to nie koniec zmian w Starachowicach. Blisko 10-milionowa inwestycja nad zbiornikiem Pasternik, która będzie polegać na zagospodarowaniu jego północnej linii brzegowej, poprawi wizerunek tej części miasta.
„Moda na bezpieczne wakacje”. Zaproszenie na piknik edukacyjno-charytatywny

2023-06-01

„Moda na bezpieczne wakacje”. Zaproszenie na piknik edukacyjno-charytatywny

Już w najbliższą sobotę (3 czerwca br.) na parkingu przy ul. Radomskiej w Starachowicach odbędzie się piknik edukacyjno-charytatywny „Moda na bezpieczne wakacje, którego organizatorem jest Stowarzyszenia Dolina Kamiennej. Start o godzinie 10.00.
Bonifikata na zakup nieruchomości gruntowych i lokalowych. Dla kogo i na jakich warunkach?

2023-06-01

Bonifikata na zakup nieruchomości gruntowych i lokalowych. Dla kogo i na jakich warunkach?

Parafia Rzymskokatolicka Św. Brata Alberta w Starachowicach wystąpiła z wnioskiem do Prezydenta Miasta Starachowice o sprzedaż w trybie bezprzetargowym części nieruchomości gruntowej, położonej w Starachowicach przy ul. Bema, oznaczonej w ewidencji gruntów i budynków miasta Starachowice, jako działki ewidencyjne: nr 269/51 o powierzchni 0,0125 ha oraz nr 269/64 o powierzchni 0,0330 ha. Cena do sprzedaży w wysokości 125 tysięcy zł netto została ustalona na podstawie wartości wynikającej z operatu szacunkowego, do której doliczony został podatek VAT 23% w wysokości 28 750,00 zł.