JUŻ W KIOSKU

Ulica Wysockiego potrzebuje remontu

2023-12-06 09:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Radny Krzysztof Zuba podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej kolejny raz przypomniał o potrzebie modernizacji ulicy Wysockiego, która po tym jak poprowadzony został tamtędy objazd m.in. dla autobusów komunikacji miejskiej, ulegała znacznej degradacji. 

fot. Gazeta Starachowicka

- Północna część od alei Św. Jana Pawła II, czyli ulice: Lelewela, Wysockiego, Dwernickiego to miejsce, gdzie przez 20 lat w zasadzie nie zrobiono nic. Były pewne prace, ale z Budżetu Obywatelskiego. Stąd trochę mi przykro, bo od kilku lat upominam się o remont odcinka ulicy Wysockiego, który jest w najgorszym stanie. Zniszczony przez komunikację miejską, kiedy dwukrotnie kierowano ruch objazdem - mówił radny. - Te moje prośby nie spowodowały jakiejkolwiek refleksji u władz i realizacji tego, co mieszkańcy zgłaszają. Prowadzimy prace na ulicach, których nazw nawet nie znam i dopiero muszę się  uczyć z topografii, gdzie są takie ulice. Tam robimy ulice dla kilku, kilkunastu, może kilkudziesięciu rodzin, a na ul. Wysokiego przy ponad tysięcznej liczbie mieszkańców, w zasadzie robimy tylko przy pomocy Budżetu Obywatelskiego, albo pomocy spółdzielni mieszkaniowej. 

- Stan nawierzchni ulicy Wysockiego jest tragiczny, ale podobnie jest na kilku innych ulicach, które są drogami pomiędzy blokami, gdzie mieszka wiele osób - przyznał prezydent Marek Materek. - Proszę zauważyć, że praktycznie wszystkie drogi, które realizowaliśmy w ostatnim czasie, były drogami, na które pozyskaliśmy środki zewnętrzne i tylko dlatego te drogi realizowaliśmy. Staramy się pozyskiwać środki zewnętrzne i w momencie, kiedy je pozyskujemy, to wykonujemy remonty. Przykład z ostatnich dni, to jest ulica Zakładowa. Udało się pozyskać środki na remont, te środki starczą na około 50% zadania, ale nadal to jest duże wsparcie. Dzięki temu możemy tych dróg zrobić więcej. Takiej metody będziemy się nadal trzymali. Jeśli nam się uda pozyskać dofinansowanie na remont ulicy Wysockiego, to natychmiast będziemy to realizowali. Występujemy o środki do wszystkich możliwych programów. Staraliśmy się o środki z programu „Polski Ład” na przebudowę dróg na terenie miasta. Staraliśmy się o kwotę 30 milionów złotych, dostaliśmy tylko 2 miliony złotych. Gdybyśmy dostali te 30 milionów złotych, zrealizowalibyśmy wszystkie drogi, dla których już mamy gotowe dokumentacje i pozwolenia na budowę. W większości są to drogi, które mają nawierzchnię nieutwardzoną. O ile na ulicy Wysockiego asfalt zdążył się pofałdować i zniszczyć, o tyle na tych drogach mieszkańcy nigdy asfaltu, ani kostki nie widzieli – podkreślił.

- Czyli jednak „lobby” za ulicą Zakładową było większe, albo urzędnicy nie umieją pisać wniosków tak, żeby ulicę Wysockiego wyremontować. Moja prośba, o spojrzenie łaskawym okiem – dodał radny Zuba.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Rowerami na lekcje

2024-02-28

Rowerami na lekcje

Ścieżek rowerowych w mieście przybywa, samorząd chce, by korzystała z nich jak największa ilość mieszkańców. Specjalną zachętę kieruje w stronę przedszkolaków i uczniów oraz nauczycieli. W ramach akcji "Rowerowy Maj" mieliby docierać na lekcje i do pracy ekologicznymi środkami transportu. Dla najaktywniejszych uczestników przewidziane są atrakcyjne nagrody.    
Walka z bezlitosnym nowotworem trwa. Paweł ze Starachowic potrzebuje naszej pomocy

2024-02-28

Walka z bezlitosnym nowotworem trwa. Paweł ze Starachowic potrzebuje naszej pomocy

W pomoc dla 41-letniego Pawła Plewniaka ze Starachowic zaangażowali się wszyscy. Rodzina, przyjaciele, bliżsi i dalsi znajomi oraz wielu dobrych ludzi poruszonych prośbą mężczyzny. Diagnoza, którą usłyszał 41-latek, jest przerażająca. To czerniak skóry okolicy nadłopatkowej po stronie prawej z przerzutami do wątroby, płuc, śledziony, węzłów chłonnych, wnęki wątroby, kręgosłupa. Trwa zbiórka pieniędzy na pomoc starachowiczaninowi. Cel to: leczenie, wizyty, leki, zabiegi, sprzęt rehabilitacyjny, turnusy, za zakup schodołazu.
Jakie okulary dla kierowców?

2024-02-27

Jakie okulary dla kierowców?

Aż 90% reakcji kierowcy zależy od poprawnego widzenia. Złe warunki atmosferyczne i bardzo wysoka koncentracja sprawiają, że nasze oczy szybciej się męczą. Okulary dla kierowców są pomocą nie tylko dla potrzebujących korekcji, ale dla każdego, kto prowadzi samochód.
Jubileuszowy mural w Starachowicach Wschodnich robi wrażenie!

2024-02-27

Jubileuszowy mural w Starachowicach Wschodnich robi wrażenie!

Słynna wierzbnicka studnia, austeria, starachowickie cmentarze, Wielki Piec, szkoły, kolej, czy oczywiście świętokrzyska czarownica to elementy graficzne, które znalazły się na starachowickim muralu, który wzbogacił przestrzeń w pobliżu dworca Starachowice Wschodnie przy ulicy Kolejowej. Mural upamiętnia obchody 400-lecia wydania przywileju lokacyjnego dla Wierzbnika. Grafika na co dzień będzie cieszyć oczy mieszkańców i witać podróżnych.
Blok przy ulicy Kościelnej czeka na mieszkańców [ZDJĘCIA]

2024-02-27

Blok przy ulicy Kościelnej czeka na mieszkańców [ZDJĘCIA]

Budynek mieszkalny przy ulicy Kościelnej w Starachowicach już odebrany, a pierwsi lokatorzy już oglądają lokale. W ciągu najbliższych dwóch miesięcy zaplanowano zasiedlenia 103 nowych mieszkań. To kolejna inwestycja mieszkaniowa zrealizowana w naszym mieście, co oznacza poprawę standardu zamieszkania najemców gminnych lokali komunalnych.
Ośmiorniczki dla wcześniaków

2024-02-27

Ośmiorniczki dla wcześniaków

Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej w Starachowicach włączył się w przedsięwzięcie, którego celem jest wspieranie rozwoju dzieci zbyt wcześnie urodzonych. Opiekę medyczną nad takimi maluszkami uzupełnia rękodzieło - urocze ośmiorniczki dziergane na szydełku. Kilkadziesiąt sztuk takich zabawek ofiarowała szpitalowi Fundacja Małych Serc z Wielenia w województwie wielkopolskim.
Wielomilionowy interes

2024-02-26

Wielomilionowy interes

Odlewnie Polskie S. A. zawarły umowę, która może o około 20% w skali roku zwiększyć ich zdolności wytwórcze. Starachowicka spółka podpisała umowy z trzema niemieckimi firmami na zainstalowanie u siebie nowej linii produkcyjnej o wartości 8 mln 860 tys. EURO. 
Rozmowy o Europie, Polsce i samorządach

2024-02-26

Rozmowy o Europie, Polsce i samorządach

Starachowice odwiedziła Beata Szydło, deputowana Parlamentu Europejskiego, wiceprezeska Prawa i Sprawiedliwości, była premier polskiego rządu. Jej wizyta miała związek z zaplanowanymi na 7 kwietnia br. wyborami samorządowymi, ale w czasie spotkania w Starachowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej była też mowa o sprawach ogólnopolskich w kontekście przejęcia władzy przez rywali z PiS oraz naszego członkostwa w Unii Europejskiej.       
Stowarzyszenie odpowiada prezydentowi Starachowic w sprawie osiedlowych inwestycji

2024-02-25

Stowarzyszenie odpowiada prezydentowi Starachowic w sprawie osiedlowych inwestycji

Stowarzyszenie Spółdzielców i Wspólnot Mieszkaniowych "Nasze Miasto" podczas konferencji prasowej, która odbyła się 14 lutego br., skrytykowało prezydenta i administrację samorządową za realizację zbyt „rozbuchanych” i generujących koszty inwestycji, przy braku działań mających na celu poprawę codziennego otoczenia mieszkańców najstarszych miejskich osiedli: Majówka, Żeromskiego, czy osiedla Las.
Postępy przy budowie wiaduktu w Starachowicach Zachodnich [ZDJĘCIA]

2024-02-23

Postępy przy budowie wiaduktu w Starachowicach Zachodnich [ZDJĘCIA]

Trwają prace przy budowie wiaduktu w Starachowicach Zachodnich. Aktualnie wykonano już prawie 20% kontraktu. O postępie prac podczas piątkowej (23 lutego br.) konferencji prasowej mówił starosta powiatu Piotr Ambroszczyk oraz dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych Beata Stąpor.