JUŻ W KIOSKU

Uczniowie w bibliotece

2023-04-08 11:00:00

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Za nami Dzień Autorów Europejskich. Z tej okazji odbyło się szereg spotkań literackich, w których brali udział uczniowie i osoby w różny sposób związane z literaturą. 

Jedno z takich miało miejsce w Miejskiej Bibliotece Publicznej "Plastuś", a ja miałam przyjemność mieć w nim swój udział. 

Książki można podzielić na trzy kategorie: te, które się czyta, te które się pochłania i te, które pochłaniają nas. I właśnie pod tym hasłem upływało spotkanie z młodzieżą z Zespołu Szkół Zawodowych nr 3 przy ulicy Szkolnej. 

JK Rowling, Jane Austen i Orhan Pamuk - tak prezentuje się trójka autorów, których polecałam i do których (mam nadzieję) młodzież sięgnie. 

I nawet jeśli na pierwszy rzut oka nic autorów ze sobą nie łączy, to nic bardziej mylnego. Rowling, by wydać serię o czarodzieju  musiała podpisywać się jako mężczyzna, Jane Austen dwa wieki wcześniej łamała stereotypy, a noblista na warsztat wziął skomplikowaną mieszankę emocji, uczuć, polityki, religii i problemy muzułmańskich dziewcząt. 

Młodzież miała okazję się przekonać, że biblioteka nie jest nudna, że można w niej znaleźć ciekawe książki, komiksy, audiobooki, ale może być także miejscem spotkań autorskich czy podróżniczych. 

Renata Gola z "Plastusia" zachęcała młodzież do uczestnictwa w młodzieżowym Dyskusyjnym Klubie Książki prowadzonym przez bibliotekarkę Magdalenę Mroczek. 

Czy młodzież lubi czytać? Lubi, nawet jeśli o tym nie wie. 

Akcja w "Plastusiu" była pomysłem szkolnej bibliotekarki z ZSZ nr 3  Renaty Cieślik. Ja dziękuję za zaproszenie i pozdrawiam całą szkolną ekipę. 

...

Ale biblioteczne wnętrza odwiedzili tez uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych nr 2. Uczniowie klasy 1 TCI  wraz z opiekunami Małgorzatą Wolską i Kamillą Adamus odwiedzili dwie biblioteczne placówki.  Pierwszą była Filia nr 7 znajdująca się w pobliżu szkoły - przy ulicy Adama Mickiewicza., druga to filia "Nad Skałą". W tej ostatniej młodzież wzięła udział w arcyciekawym spotkaniu zorganizowanym przez Dorotę Jabłońską i Honoratę Adamczyk, podczas którego zostali sprowokowani do odpowiedzi na pytanie - dlaczego warto czytać?

Dorota Jabłońska opowiedziała młodzieży o bogatej ofercie książkowej w postaci tradycyjnych książek, jak i audiobooków. Zaprezentowała również młodzieży książki swoich ulubionych autorów europejskich.

Liczymy na to, że młodzież chętnie do bibliotek wróci. 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Polsko- żydowskie wesele, czyli mezalians z happy endem

2024-04-28

Polsko- żydowskie wesele, czyli mezalians z happy endem

Na starachowickim Rynku za sprawą sztuki "Wierzbnickie meżaliany" pokazano współczesnym wycinek historii naszego miasta związany z relacjami ludności katolickiej i licznej niegdyś społeczności żydowskiej. Za przykład posłużyła szczęśliwie zakończona historia zakazanej miłości Polki Anny i Żyda Dawida w formie ulicznego teatru. Domniemana, ale jednocześnie bardzo prawdopodobna. Sztukę stworzyli terapeuci Środowiskowego Domu Samopomocy w Starachowicach, a w rolach aktorów i statystów wystąpili podopieczni tej oraz innych placówek wspierających osoby niepełnosprawne wraz z dziećmi i młodzieżą ze Starachowic i Wąchocka. Była to więc nie tylko lekcja historii, ale i społecznej integracji. 
Twarze Starachowic

2024-04-26

Twarze Starachowic

Setki starachowiczan uwieczniło swoje twarze na fotografiach autorstwa Małgorzaty Zatorskiej, prezeski Starachowickiego Towarzystwa Fotograficznego. To oryginalne przedsięwzięcie jest elementem trwających obchodów 400. rocznicy wydania dokumentu założycielskiego Wierzbnika, protoplasty Starachowic.       
 23 złote medale...

2024-04-24

23 złote medale...

... ale także srebrne i brązowe. W sumie aż 70 trofeów przywiozła z międzynarodowego turnieju Szkoła Tańca MiM ze Starachowic. 
Kolory i formy

2024-04-23

Kolory i formy

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach zaprasza na otwarcie wystawy obrazów i rzeźb autorstwa Maksymiliana Starca pt. "Oczy koloru".  
Opowieść o Australii

2024-04-23

Opowieść o Australii

 Oddział Międzyszkolny PTTK w Starachowicach i Miejska Biblioteka Publiczna zapraszają na spotkanie z Barbarą Bedorf z cyklu Klub Podróżnika pt. „Australia, wyspa skazańców”.
Spektakl

2024-04-22

Spektakl "Żubry"

 Uniwersytet Trzeciego Wieku w Starachowicach zaprasza na spektakl pt. „Żubry”. To tragikomedia o rodzinie oszukanej przez swojego krewnego. W przedstawieniu wystąpią słuchacze UTW.    
Zatańczyli w 5 grupach

2024-04-19

Zatańczyli w 5 grupach

Studio Tańca Fox ze Starachowic z powodzeniem wzięło udział w XVI Ogólnopolskim Turnieju Formacji Tanecznych w Suchedniowie. Najlepiej poradziła sobie, złożona z dorosłych tancerek, Grupa Reprezentacyjna LADY FOX, która zajęła pierwsze miejsce. 
Harcerskie granie i śpiewanie

2024-04-15

Harcerskie granie i śpiewanie

W miniony weekend nasze miasto stało się krajową stolicą piosenek śpiewanych na obozach i zbiórkach oraz na szlakach pieszych wędrówek.  Do Starachowic zjechały setki młodych i dorosłych wykonawców na XII edycję Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Turystycznej "Harcogranie". Po całodniowych sobotnich  przesłuchaniach w niedzielę 14 stycznia br. na gali w sali Olimpia urzędu miejskiego wręczono nagrody najlepszym. 
Dyskusja o zabytkach techniki

2024-04-12

Dyskusja o zabytkach techniki

W Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach muzealnicy i naukowcy z Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie oraz świętokrzyskich placówek rozmawiali o współczesnym wykorzystaniu obiektów związanych z dawnym przemysłem. Spotkanie odbyło się w ramach wojewódzkich obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków.  
Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

2024-04-12

Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

Amonity to mięczaki, które żyły w morzach od dewonu do kredy, czyli w okresie od około 400 do 145 milionów lat przed naszą erą. Do naszych czasów przetrwały ich charakterystyczne muszle, w których chowały się jak współczesne ślimaki. Można je, wraz z innymi morskimi stworzeniami z prehistorii, oglądać na świeżo otwartej wystawie w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.