JUŻ W KIOSKU

Uczniowie dla Ojczyzny

2022-11-26 14:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Uczniowie Technikum nr 2 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego wzięli udział w szkoleniu z zakresu bezpieczeństwa publicznego i osobistego. Przedsięwzięcie przeznaczone było dla uczniów świętokrzyskich placówek oświatowych. Organizatorzy to Stowarzyszenie Aktywności Zawodowej " PASSA " w Kielcach, Kuratorium Oświaty w Kielcach, Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach, Świętokrzyska Policja, Komenda Wojewódzka PSP w Kielcach. Współfinansowanie zapewnia Ministerstwo Obrony Narodowej.

 To pierwszy w Polsce kompleksowy projekt skierowany do uczniów i nauczycieli, który stanowi odpowiedź na nowe zagrożenia, jakie pojawiły się w związku z kryzysem migracyjnym na granicy z Białorusią oraz w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi przez Federację Rosyjską na terenie Ukrainy. Zdarzenia te zmieniły sposób postrzegania bezpieczeństwa, działań zbrojnych i współczesnych zagrożeń przez społeczeństwo polskie.

Projekt jest również odpowiedzią na wprowadzone zmiany w programie nauczania ogłoszone w marcu 2022 przez Ministra Edukacji i Nauki. Od 1 września 2022 r. podstawa programowa przedmiotu „edukacja dla bezpieczeństwa” została rozszerzona o przysposobienie obronne, w tym strzelanie z broni palnej i ogólna umiejętność posługiwania się bronią.

Technikum z "Maja" było wśród czternastu świętokrzyskich szkół, w których ten projekt był realizowany. W czwartkowych zajęciach wzięły udział trzy grupy uczniowskie, każda miała dwugodzinne szkolenie proobronne. 10 listopada wzięły w nim udział dwie klasy dwuzawodowe: 1 TCI – technik informatyk oraz mechatronik, 1 TOP- technik pojazdów samochodowych oraz urządzeń i systemów energii odnawialnej, klasy pierwsza i trzecia technik logistyk oraz klasa czwarta- technik reklamy.

Prowadzący zajęcia Pan Andrzej Marczak przeprowadził specjalistyczne zajęcia z zakresu między innymi wyszkolenia strzeleckiego (zasady bezpiecznego obchodzenia się z bronią, składanie, rozkładanie broni, dobywanie broni, postawy strzeleckie, ćwiczenie celności). Zajęcia ze strzelania zostały przeprowadzone na najnowszym symulatorze strzelań LASER SHOT. Uczniowie zapoznawali się z zasadami organizacji bezpiecznego schronienia, alarmowania o zagrożeniu z powietrza, jak przygotować plecak przetrwania, postępowania w przypadku znalezienia granatu lub innego niebezpiecznego przedmiotu, udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, cyberbezpieczeństwa, zasad weryfikacji „ fake newsów”.

Duża część zajęć dotyczyła samoobrony, także w przypadku ataku uzbrojonego napastnika. Zajęcia zaszczycił swoją obecnością Starosta Powiatu Starachowickiego – Pan Piotr Ambroszczyk, który w swoim wystąpieniu akcentował, w związku z obecną sytuacją międzynarodową, konieczność prowadzenia tego typu zajęć, i to nie tylko w szkole.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Stanęły na podium

2023-01-22

Stanęły na podium

Uczennice z Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Krynkach wzięły udział w konkursie Reagujesz - ratujesz i wykazały znakomitą znajomość przepisów drogowych. 

2023-01-19

"Bibliuś i Woluminka" w Adamowie

Czytające dziecko, to marzenie każdego rodzica, w Adamowie to norma. Kasia Wlazłowska i Patrycja Walkiewicz z Publicznej Szkoły Podstawowej dbają  o ty, by najmłodsi byli zaprzyjaźnieniu z książeczkami. I świetnie im to wychodzi. 
Salonik literacki w szkolnej bibliotece

2023-01-16

Salonik literacki w szkolnej bibliotece

Tak, to jest możliwe. Udowadnia to Renata Cieślik, bibliotekarka z wieloletnim stażem, pasją i miłością do książek i młodzieży, która w Zespole Szkół Zawodowych nr 3 stworzyła prawdziwe cudeńko.
Młodzież pamięta o partyzantach

2023-01-15

Młodzież pamięta o partyzantach

Są takie dni, kiedy pamięć o tych, których już nie ma jest szczególnie wyraźna. Do takich należą chociażby święta. Młodzież Ośrodka Szkolenia i Wychowania Ochotniczych Hufców Pracy postanowiła uczcić Boże Narodzenie właśnie na partyzanckich grobach. 
Bezpieczeństwo dzieci to priorytet

2023-01-15

Bezpieczeństwo dzieci to priorytet

Szczególnie w kontekście zbliżających się ferii, dlatego też Szkoła Podstawowa w Adamowie zadbała o to, by jej uczniowie spotkali się ze starachowickimi policjantami i uzyskali wiedze, o tym jak zapewnić sobie bezpieczny odpoczynek.  
Relaks w szkole czyli innowacyjne pomysły w starachowickiej

2023-01-07

Relaks w szkole czyli innowacyjne pomysły w starachowickiej "Dziewiątce"

Szkoła kojarzy się Wam tylko ze sprawdzianami, odpytywaniem, wywoływaniem do tablicy, egzaminami? No na pewno nie w miejskiej "Dziewiątce", tutaj liczy się nie tylko wiedza, ale też dobre samopoczucie i komfort psychiczny ucznia. Aby zapewnić młodzieży optymalne warunki edukacyjne, dyrektor placówki -Monika Słowak – Brzezińska zainicjowała stworzenie w szkole kącika integracyjno – wypoczynkowego.
Malowali sercem

2023-01-01

Malowali sercem

Dla dzieci wszystko jest możliwe, nawet to, że do wspólnej zabawy zasiada z nimi starosta. Zresztą, kto by się tam zastanawiał, kto to jest starosta - ważne, że chce się bawić i umie malować. Piotr Ambroszczyka w ogóle nie trzeba było namawiać, szczególnie, że cel był szczytny.
Odnoszą sukcesy

2022-12-31

Odnoszą sukcesy

I znów bierzemy się za Szkołę Podstawową z Wielkiej Wsi, w gminie Wąchock. Nie bez przyczyny zresztą, bo mają na swoim koncie kolejny sukces.
Cudowne jasełka

2022-12-23

Cudowne jasełka

Uczniowie klas drugich ze Szkoły Podstawowej nr 9 mają za sobą aktorski debiut przed dużą publicznością. Młodzi aktorzy z "dziewiątki" skradli serca publiczności podczas czwartkowego przedstawienia jasełkowego w swojej szkole. Brawa, gratulacje i owacja na stojąco były w pełni zasłużone dla wszystkich uczniów biorących udział w tym przedstawieniu.
Zwyciężyli w Wojewódzkim Konkursie Wiedzy Normalizacyjnej

2022-12-23

Zwyciężyli w Wojewódzkim Konkursie Wiedzy Normalizacyjnej

W piątek, 16 grudnia, w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 odbył się Finał V Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy Normalizacyjnej. Honorowym patronatem konkurs objęli Prezes Polskiego Komitetu Normalizacyjnego w Warszawie, Świętokrzyski Kurator Oświaty w Kielcach, Starosta Powiatu Starachowickiego.