JUŻ W KIOSKU

TST - Twój Samorząd Teraz o spółkach komunalnych

2024-03-27 18:00:16

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Podczas konferencji programowej, która odbyła się w środę (27 marca) przy ulicy Iglastej, gdzie znajduje się siedziba starachowickich wodociągów Komitet Wyborczy - TST – Twój Samorząd Teraz przedstawił propozycję połączenia wszystkich miejskich spółek w jedną, co według ich wyliczeń dałoby realne oszczędności finansowe, a dodatkowo dzięki lokalizacji w jednym miejscu, ułatwiłoby mieszkańcom realizowanie spraw.

fot. Anna Ząbecka / Gazeta Starachowicka

- W ocenie naszego komitetu najlepszym rozwiązaniem byłoby stworzenie spośród naszych spółek komunalnych, czyli Zakładu Energetyki Cieplnej, Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji oraz Starachowickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego jednego holdingu na wzór spółki, która istnieje w Krośnie – powiedział kandydat na prezydenta miasta Piotr Capała. – Doprowadziłoby to, do obniżenia kosztów zarządu spółek miejskich w Starachowicach, albowiem zamiast trzech zarządów, trzech rad nadzorczych mielibyśmy tylko jeden zarząd i jedną radę nadzorczą. Aktualnie w Zakładzie Energetyki Cieplnej koszty zarządu i rady nadzorczej oscylują w okolicach 30 tysięcy złotych miesięcznie. Oszczędności wyniosłyby od pół miliona złotych do 720 tysięcy złotych w skali roku. Jednocześnie skoncentrowanie tego kapitału trzech spółek zdecydowanie usprawniłoby zarządzanie tym kapitałem, jak również zwiększyłoby zdolność kredytową i zdolność dotacyjną tej spółki. Jest to szczególnie ważne w kontekście KPO, które zostało odblokowane. Dla samorządów przeznaczone jest 160 miliardów złotych i powinniśmy w tym momencie zacisnąć pasa – ale nie kosztem mieszkańców – tylko kosztem zarządów spółek, po to, aby zebrać środki, które później spółka komunalna byłaby w stanie efektywnie wykorzystać na wkład własny do potencjalnych inwestycji realizowanych z KPO, przykładowo remont i budowa kanalizacji miejskiej w Starachowicach, gdzie na niektórych osiedlach instalacje mają po kilkadziesiąt lat, a są także ulice, do których kanalizacja jeszcze nie dotarła.

Kandydatka do Rady Miejskiej Malwina Madzio poruszyła aspekt społeczny, szczególnie w kontekście starzejącego się społeczeństwa.

– Stworzenie jednego miejsca, w którym będziemy mogli załatwić tak ważne sprawy, czyli te związane z wodą, ściekami, ciepłem czy gospodarką odpadami oraz mieszkaniami komunalnymi, to przede wszystkim oszczędność czasu. Bardzo duży procent starachowickiego społeczeństwa stanowią seniorzy i musimy o nich zadbać – powiedziała. Dodała, że bardzo ważne jest, żeby gmina i spółki komunalne zadbały kompleksowo i optymalnie o swoich mieszkańców.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Przedwyborcza debata w Wąchocku? Jeden kandydat zaprasza, drugi odmawia udziału

2024-04-16

Przedwyborcza debata w Wąchocku? Jeden kandydat zaprasza, drugi odmawia udziału

 W Wąchocku w niedzielę (21 kwietnia) odbędzie się druga tura wyborów na urząd burmistrza. Zmierzą się w niej obecny zastępca burmistrza Sebastian Staniszewski i Robert Janus. W pierwszej turze 1328 głosów poparcia zyskał Robert Janus, tuż za nim z poparciem 948 osób znalazł się Sebastian Staniszewski.   
Blisko 22 tysiące grobów

2024-04-15

Blisko 22 tysiące grobów

Starachowice uczciły Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, ogólnopolskie święto ustanowione dla upamiętnienia blisko 22 tysięcy Polaków zamordowanych w 1940 roku przez władze Związku Radzieckiego. W sposób szczególny oddano hołd mieszkańcom naszego miasta i powiatu, których nazwiska są na tablicach wmurowanych w podstawę pomnika przy ulicy Jadwigi Kaczyńskiej.     
Starachowiczanka w gronie najpiękniejszych!

2024-04-14

Starachowiczanka w gronie najpiękniejszych!

Weronika Nowak znalazła się w gronie sześćdziesięciu półfinalistek tegorocznego konkursu Miss Polski, które wyłoniono podczas gali ćwierćfinałowej, jaka odbyła się w Hotelu Mistral w Markach. Poza Weroniką wśród dziewcząt, które wezmą udział w finale znalazły się także trzy reprezentantki województwa świętokrzyskiego. 
Szkoła Rodzenia nadal bezpłatna

2024-04-12

Szkoła Rodzenia nadal bezpłatna

Dyrektor starachowickiego Szpitala Jacek Walkowski ponownie zawiesił opłaty za zajęcia Szkoły Rodzenia. Do tej pory z bezpłatnej opcji mogły skorzystać jedynie mieszkanki powiatu starachowickiego, które zadeklarowały chęć porodu w Oddziale Położniczo-Ginekologicznym z Salą Porodową Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach. 
Uwaga! Od 15 kwietnia ruch wahadłowy na ul. Radomskiej

2024-04-11

Uwaga! Od 15 kwietnia ruch wahadłowy na ul. Radomskiej

Uwaga kierowcy! Od 15 kwietnia br. na wjeździe do Starachowic, na wysokości sklepu BricoMarche wprowadzony zostanie ruch wahadłowy z sygnalizacją świetlną, który będzie obowiązywał przez ok. 10 tygodni. Ma to związek z budową wiaduktu. Prosimy o zwracanie uwagi na zmianę oznakowania i stosowanie się do tablic informacyjnych oraz sygnalizacji. Przepraszamy także za utrudnienia. 
Komitet Wyborczy TST – Twój Samorząd Teraz dziękuje wyborcom za zaufanie

2024-04-11

Komitet Wyborczy TST – Twój Samorząd Teraz dziękuje wyborcom za zaufanie

Podczas środowego (10 kwietnia) spotkania z dziennikarzami KW TST – Twój Samorząd Teraz podziękował mieszkankom i mieszkańcom powiatu starachowickiego za udział w wyborach samorządowych i oddane głosy na ich komitet. 
KWW Marka Materka dziękuje mieszkańcom miasta i powiatu za głosy

2024-04-11

KWW Marka Materka dziękuje mieszkańcom miasta i powiatu za głosy

Marek Materek w wyborach samorządowych uzyskał reelekcję w walce o fotel włodarza miasta. To jego trzecia, a w świetle obowiązujących od 2018 przepisów druga i ostatnia kadencja prezydenta Starachowic. Włodarz wygrał w pierwszej turze, uzyskując poparcie 11 787 osób (66,05 proc.). Drugie miejsce zajął Piotr Capała z Komitetu Wyborczego TST - Twój Samorząd Teraz uzyskując 3343 głosy (18,73 proc.). Na trzecim miejscu uplasowała się Agnieszka Kuś (KW Prawo i Sprawiedliwość) z wynikiem 2716 głosów (15,22 proc.).
Archeologiczna wystawa w muzeum

2024-04-10

Archeologiczna wystawa w muzeum

W piątek 12 kwietnia br. o godz. 17. 00 Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach otworzy wystawę „Amonity – władcy pradawnych mórz”.
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

2024-04-10

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek, parafia pw. Wszystkich Świętych w Starachowicach, społeczność Szkoły Podstawowej nr 13 w Starachowicach oraz Park Kultury zapraszają do udziału w obchodach Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej 13 kwietnia br.   
Wybory samorządowe 2024. Oni będą reprezentować mieszkańców w radach gmin Brody, Mirzec, Pawłów i Wąchock

2024-04-10

Wybory samorządowe 2024. Oni będą reprezentować mieszkańców w radach gmin Brody, Mirzec, Pawłów i Wąchock

Wybory samorządowe 2024 za nami. Znamy już nazwiska radnych starachowickiej Rady Miejskiej i Rady Powiatu Starachowickiego. Przedstawiamy nowych radnych w gminach Brody, Mirzec, Pawłów oraz Wąchock.