JUŻ W KIOSKU

Trasa kolejowa przez Mirzec?

2023-02-07 09:00:00

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Omówienie wariantów przebiegu linii kolejowych do Centralnego Portu Komunikacyjnego na odcinku Radom – Iłża - Kunów było głównym tematem roboczego spotkania, jakie miało miejsce w Urzędzie Gminy w Mircu.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele inwestora czyli Centralnego Portu Komunikacyjnego oraz firmy Databout, która przygotowuje koncepcje przebiegu tras kolejowych. Gminę Mirzec reprezentowali pracownicy Urzędu Gminy w Mircu z wójtem Mirosławem Sewerynem oraz radni Anna Kawalec i Sylwester Spadło. Robocze spotkania na temat wariantów przebiegu linii kolejowych organizowane są w każdej gminie, w której wyznaczono korytarze inwestycji.

Koncepcję przebiegu ośmiu rozważanych wariantów tras kolejowych na podstawie Rozszerzonego Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego omówił Rafał Garpiel z firmy Databout. Jak przekazał prelegent, planowana jest budowa linii kolejowej 84 na odcinku Radom -Iłża - Kunów przystosowanej do szybkich przewozów pasażerskich (160 – 250 km/h), przewozów towarowych oraz przewozów regionalnych. Zakłada się budowę bezkolizyjnych skrzyżowań z drogami. Linia ma zostać wygrodzona na całej długości, co zapobiegnie wtargnięciu na torowisko zwierzyny. Obecnie trwają prace przygotowawcze, które według zamierzeń mają potrwać do 2030 roku. Sama budowa linii kolejowej oraz oddanie jej do eksploatacji planowana jest na lata 2031 – 2034. Na obecnym etapie przygotowań opracowanych zostało osiem wstępnych wariantów przebiegów linii kolejowej. Cztery z nich poprowadzone zostały przez teren gminy Iłża. Kolejne cztery warianty wstępnie zostały usytuowane na styku gmin Mirzec i Mirów. Podczas spotkania dokładnie przeanalizowany został przebieg wariantów zlokalizowanych na styku gmin Mirzec i Mirów.

Przedstawiciele gminy Mirzec na bieżąco mogli odnieść się do propozycji, w tym do lokalizacji ewentualnych punktów przesiadkowych kolei regionalnych. Gmina Mirzec odniesie się szczegółowo na piśmie do Rozszerzonego Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego dla zadania pn. „Budowa linii kolejowej nr 84 na odc. Radom – Iłża-Kunów”. Po zebraniu opinii ze wszystkich zainteresowanych gmin firma opracowująca Koncepcję Programowo- Przestrzenną zredukuje liczbę wariantów z ośmiu do czterech, po czym nastąpi przygotowanie wariantu inwestorskiego. Przy ustaleniu przebiegu trasy będą brane pod uwagę względy ekonomiczne, środowiskowe, techniczne oraz społeczne.

Wójt Gminy Mirzec zamierza negatywnie zaopiniować wszystkie cztery warianty trasy kolejowej, która miałaby przebiegać przez gminę Mirzec. Pozytywną opinię otrzyma jeden z wariantów przebiegających przez tereny gminy Ilża. W przypadku nieuwzględnienia negatywnej opinii, gdyby wśród czterech koncepcji wybranych do dalszego planowania znalazła się trasa prowadząca przez tereny gminy Mirzec, władze gminy dołożą wszelkich starań, aby trasa została zaprojektowana w taki sposób, aby jak najmniej ucierpieli na tym mieszkańcy gminy Mirzec, bez konieczności wysiedleń.

 

/UG Mirzec/

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Kardiologia w Mircu już działa

2023-03-17

Kardiologia w Mircu już działa

Z dniem 1 marca br. działalność rozpoczęła Poradnia Kardiologiczna w Mircu. Można zapisywać się na wizyty.
Dzień Kobiet w Gminie Mirzec

2023-03-09

Dzień Kobiet w Gminie Mirzec

Sobotni wieczór (4 marca) "Kumosie" z Koła Gospodyń Wiejskich w Gadce spędziły na Babskim Wieczorze, którego organizacja stała się już tradycją. 
Grażyna Potrzeszcz przeszła na emeryturę

2023-03-05

Grażyna Potrzeszcz przeszła na emeryturę

Wydarzenie to okazało się wyjątkową okazją do podziękowań, które na ręce byłej już kierowniczki Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej - Grażyny Potrzeszcz. 
Bajka dla Jasia

2023-02-25

Bajka dla Jasia

Udana akcja charytatywna w Centrum Twórczości Ludowej w Osinach. W niedzielne popołudnie mieszkańcy otworzyli swoje serca i portfele podczas akcji charytatywnej dla Jasia Ślebody.
Jednomyślne absolutorium dla Zarządu Stowarzyszenia

2023-02-18

Jednomyślne absolutorium dla Zarządu Stowarzyszenia

Podsumowanie działalności za 2022 rok było głównym tematem zebrania Stowarzyszenia na rzecz odnowy Zabytków Parafii świętego Leonarda, które odbyło się w środę 8 lutego.
Mirzec zaprasza do głosowania

2023-02-06

Mirzec zaprasza do głosowania

Zachęcamy do głosowania na najlepszą inwestycję samorządową dofinansowaną z funduszy europejskich - Klub Dziecięcy „Bączek” – miejsce przyjazne dla dzieci i rodziców - tak do głosowania zaprasza Urząd Gminy Brody. A my się do tego dołączamy, bo inwestycja warta każdego głosu. 
Stypendia dla mirzeckich sportowców

2023-02-05

Stypendia dla mirzeckich sportowców

Jakub Rokita członek kadru Narodowej Polski oraz Julia Seweryn, mistrzyni Europy w karate w kategorii kata junior otrzymali stypendia sportowe za swoje wybitne osiągnięcia.
Pamięci Jadwigi Prendowskiej

2023-02-04

Pamięci Jadwigi Prendowskiej

Powstanie Styczniowe, mimo rosyjskich represji, przetrwało w narodowej pamięci i stało się inspiracją dla następnych pokoleń bohaterów walczących o niepodległość. Ludzie, którzy w nim walczyli stali się bohaterami. Tak, jak Jadwiga Prendowska. 
Książki dla szkolnych bibliotek

2023-01-21

Książki dla szkolnych bibliotek

Biblioteki w Gminie Mirzec zyskały nowy księgozbiór, co oznacza, ze przed czytelnikami otworzyły się nowe światy. 
Patriotyczny obowiazek

2023-01-17

Patriotyczny obowiazek

Gmina Mirzec serdecznie zaprasza do udziału w uroczystościach.