JUŻ W KIOSKU

Toaleta nad Lubianką kiepsko widoczna dla turystów

2023-08-03 07:30

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Rewitalizacja Lubianki kosztowała ponad 30 milionów złotych, z czego dwie trzecie (20 milionów złotych) stanowiło zewnętrzne dofinansowanie, a resztę dołożyło miasto z kredytu (8,4 miliona złotych) oraz środków własnych. Inwestycja była potrzebna, o czym świadczą tłumy odpoczywające nad wodą, czy spacerujące wokół zbiornika.

fot. Anna Ząbecka

Projekt rewitalizacji zakładał m.in. wpisanie budynków w naturę. Powstały nowe obiekty: restauracja, WOPR-ówka oraz publiczna toaleta z przebieralnią. Jednak, na co uwagę zwracają mieszkańcy, nie są one widoczne od strony promenady. Jak mówią, nie wszyscy wiedzą, że nad Lubianką poza przenośnymi toaletami jest toaleta w budynku, i niektórzy swoje kroki za tzw. "potrzebą" kierują do restauracji. "Może jakieś kierunkowskazy" - sugerują.

Skontaktowaliśmy się z Urzędem Miejskim w Starachowicach z prośbą o komentarz. 

- Co do systemu oznaczeń toalet na terenie Lubianki, to istnieje system specjalnych piktogramów opracowanych w ramach realizacji tego zadania inwestycyjnego. Projektant założył specjalny system oznaczeń na budynkach, które wpisują się doskonale w cały projekt rewitalizacji tej przestrzeni. To specjalny projekt, grafika i kolory zaprojektowane specjalnie dla nas. Te piktogramy wyróżniają naszą Lubiankę. Projektant chciał uniknąć umieszczenia w tej przestrzeni zbyt wielu oznaczeń, w postaci tablic czy słupków informacyjnych. Osoba wypoczywająca w tym miejscu wchodzi na teren Lubianki i sama odkrywa atrakcje znajdujące się na nim, ale również zlokalizowanie pozostałych ważnych dla niej miejsc, np. barów, mola czy wypożyczalni sprzętu. Po pierwszym przejściu tego terenu praktycznie każdy już wie, gdzie co się znajduje - informuje rzecznik magistratu Leszek Kowalski i dodaje, że został wprowadzony dodatkowy system oznaczeń i taką pomoc oferuje tablica informacyjna wraz z regulaminem. - Sami też dołożyliśmy już kilka nowych informacji niezbędnych do funkcjonowania kąpieliska i całej przestrzeni jak chociażby „zakaz kąpieli”. Jesteśmy gotowi do większego uszczegółowienia pod względem informacji tego terenu i na pewno dodatkowe tablice powstaną w niedalekiej przyszłości. Nie chcemy jednak, aby ten teren pokryty był tylko znakami i kierunkowskazami. To przede wszystkim miejsce wypoczynku, które ma być atrakcyjne i funkcjonalne dla wypoczywających. Sukcesywnie będziemy jednak wsłuchiwać się w opinie korzystających, aby jeszcze lepiej czuli się oni nad naszą Lubianką - dodaje.

Dodatkowo na początku sezonu letniego dostawiono kilka przenośnych toalet. Jednak nie wszyscy chcą lub nie mogą z nich korzystać. W mediach społecznościowych pojawił się wpis o kłopotach z dostępem do toalety dla osób niepełnosprawnych znajdującej się w budynku.  

„Jak to jest z WC dla osób niepełnosprawnych na nowo otworzonym ośrodku Lubianka? WC dla osób niepełnosprawnych jest zamknięte, gdzie odgórnie powinno być normalnie otwarte, jak każde inne WC, czy dla kobiet, czy też mężczyzn. Prawdopodobnie trzeba gdzieś iść po klucz tylko gdzie? Orientuje się ktoś, jak to jest? Trochę lipa szukać klucza nie wiadomo gdzie jak chce się skorzystać z WC” - czytamy. 

Krzysztof Szczygieł, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, czyli jednostki zarządzającej terenem przy Lubiance informuje, że WC dla osób niepełnosprawnych jest ogólnodostępne, otwarte cały czas, tj. 24 godziny na dobę. 

- Tak było od momentu otwarcia tego terenu dla wypoczywających nad Lubianką. Jeśli zdarzyła się sytuacja, że akurat w danym momencie toaleta była zamknięta, to być może trafiła się jakaś awaria i WC było zamknięte tylko chwilowo zamknięte. Ale tylko i wyłącznie na czas usunięcia tej usterki. Pozostałe toalety są zamykane pomiędzy godziną 19 a 22. Godzina ich zamknięcia jest uzależniona od obecności w tym miejscu pracowników MOSiR-u. Toalety są zamykane przez konserwatorów w momencie zakończenia przez nich swoich zadań i obowiązków służbowych. Na pewno chcielibyśmy, aby toalety były otwarte jak najdłużej, ale problemy kadrowe związane z obsadą osób do obsługi tego terenu sprawiają, że nie zawsze się to udaje. Na pewno nie możemy zostawić ogólnej toalety otwartej na noc, gdy nie ma już pracowników MOSiR - mówi.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Śnieg na poboczach

2023-12-10

Śnieg na poboczach

Mieszkaniec alei Armii Krajowej zwraca uwagę na niefektywnośc odśnieżania tej ulicy. 
Wieczór dobroci

2023-12-09

Wieczór dobroci

Ludzie dobrej woli zebrali się w sobotę 9 grudnia br. w Starostwie Powiatowym w Starachowicach na charytatywnej imprezie "Świąteczne Kolędowanie". Celem spotkania była zbiórka pieniędzy na leczenie  ponad 2,5 - letniej Amelii Tuz, nowej podopiecznej starachowickiej Fundacji "Zdążyć przed Panem Bogiem" .
 E- Van o starachowickich korzeniach

2023-12-09

E- Van o starachowickich korzeniach

Zasięg 350 kilometrów, tona ładowności, trzy rodzaje zabudowy i opcjonalnie napęd na 4 koła. Tak w skrócie prezentuje się polska elektryczna ciężarówka, będąca dziełem inżynierów spółki Autobox Innovations ze Starachowic przy współpracy z warszawską spółką Ennovation Technology. Prototyp pokazano 5 grudnia br. w zakładzie produkcyjnym w Makowie Mazowieckim.
Charytatywna akcja świąteczna

2023-12-09

Charytatywna akcja świąteczna

Malowanie bombek i ich licytacja to elementy świątecznej akcji charytatywnej, do udziału, w której zaprasza Stowarzyszenie Dolina Kamiennej przy współpracy z Fundacją „Promyk Uśmiechu”.
Nowoczesna ekopracownia zachęca do nauki

2023-12-08

Nowoczesna ekopracownia zachęca do nauki

W starachowickiej Szkole Podstawowej nr 11 powstała nowoczesna ekopracownia. W oficjalnym otwarciu udział wzięli: prezydent miasta Marek Materek, dyrektor Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Ryszard Gliwiński, zastępca prezydenta Marcin Gołębiowski oraz dyrekcja placówki wraz z uczniami.
Trzy kolejne przejścia dla pieszych w Starachowicach zostaną zmodernizowane

2023-12-07

Trzy kolejne przejścia dla pieszych w Starachowicach zostaną zmodernizowane

Zarząd Dróg Powiatowych przeprowadzi modernizację trzech przejść dla pieszych: dwóch w ciągu ulicy Długiej oraz jednego na ulicy Piłsudskiego. Dla większego bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, w tym dla pieszych, na przejściach i w ich obrębach zaprojektowano różne elementy oznakowania i dodatkowe oświetlenie. Przejścia dla pieszych nie będą wyniesione. 
Inwestycje i wydatkowanie gminnych pieniędzy a konsultacje społeczne z mieszkańcami

2023-12-07

Inwestycje i wydatkowanie gminnych pieniędzy a konsultacje społeczne z mieszkańcami

Podczas listopadowej sesji Rady Miejskiej radni zwrócili uwagę na potrzebę organizacji konsultacji społecznych z mieszkańcami. Jako przykład dobrych praktyk, radny Michał Walendzik wskazał na spotkania dotyczące rewitalizacji zarówno Parku Miejskiego, jak i Lubianki, gdzie prezydent i jego współpracownicy spotykali się z mieszkańcami w terenie. 
Dron antysmogowy. Miał być, na razie go nie będzie

2023-12-07

Dron antysmogowy. Miał być, na razie go nie będzie

Sezon jesienno-zimowy to okres, gdzie w Starachowicach wskaźniki jakości powietrza wskazują znaczne przekroczenie. Smog odczuwalny jest w całym mieście, a głównie w tych rejonach, gdzie mieszkańcy swoje domu ocieplają za pomocą pieców.
Ulica Wysockiego potrzebuje remontu

2023-12-06

Ulica Wysockiego potrzebuje remontu

Radny Krzysztof Zuba podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej kolejny raz przypomniał o potrzebie modernizacji ulicy Wysockiego, która po tym jak poprowadzony został tamtędy objazd m.in. dla autobusów komunikacji miejskiej, ulegała znacznej degradacji. 
Prawie 150 tysięcy złotych. Tyle zalega gminie najemca lokalu komunalnego z najwyższym zadłużeniem

2023-12-06

Prawie 150 tysięcy złotych. Tyle zalega gminie najemca lokalu komunalnego z najwyższym zadłużeniem

Blok przy ulicy Kościelnej w Starachowicach, który już na wiosnę 2024 ma być powoli zasiedlany, liczy 103 mieszkania i jest przeznaczony dla obecnych najemców lokali komunalnych znajdujących się w gminnych zasobach. Budowa tego budynku ma umożliwić miastu ruchy w przypadku lokali komunalnych, które znajdują się na terenie całego miasta, a które są na przykład w fatalnym stanie technicznym. Najemcy dostaną propozycje zmiany adresu, jednak... nie wszyscy.