JUŻ W KIOSKU

Toaleta nad Lubianką kiepsko widoczna dla turystów

2023-08-03 07:30

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Rewitalizacja Lubianki kosztowała ponad 30 milionów złotych, z czego dwie trzecie (20 milionów złotych) stanowiło zewnętrzne dofinansowanie, a resztę dołożyło miasto z kredytu (8,4 miliona złotych) oraz środków własnych. Inwestycja była potrzebna, o czym świadczą tłumy odpoczywające nad wodą, czy spacerujące wokół zbiornika.

fot. Anna Ząbecka

Projekt rewitalizacji zakładał m.in. wpisanie budynków w naturę. Powstały nowe obiekty: restauracja, WOPR-ówka oraz publiczna toaleta z przebieralnią. Jednak, na co uwagę zwracają mieszkańcy, nie są one widoczne od strony promenady. Jak mówią, nie wszyscy wiedzą, że nad Lubianką poza przenośnymi toaletami jest toaleta w budynku, i niektórzy swoje kroki za tzw. "potrzebą" kierują do restauracji. "Może jakieś kierunkowskazy" - sugerują.

Skontaktowaliśmy się z Urzędem Miejskim w Starachowicach z prośbą o komentarz. 

- Co do systemu oznaczeń toalet na terenie Lubianki, to istnieje system specjalnych piktogramów opracowanych w ramach realizacji tego zadania inwestycyjnego. Projektant założył specjalny system oznaczeń na budynkach, które wpisują się doskonale w cały projekt rewitalizacji tej przestrzeni. To specjalny projekt, grafika i kolory zaprojektowane specjalnie dla nas. Te piktogramy wyróżniają naszą Lubiankę. Projektant chciał uniknąć umieszczenia w tej przestrzeni zbyt wielu oznaczeń, w postaci tablic czy słupków informacyjnych. Osoba wypoczywająca w tym miejscu wchodzi na teren Lubianki i sama odkrywa atrakcje znajdujące się na nim, ale również zlokalizowanie pozostałych ważnych dla niej miejsc, np. barów, mola czy wypożyczalni sprzętu. Po pierwszym przejściu tego terenu praktycznie każdy już wie, gdzie co się znajduje - informuje rzecznik magistratu Leszek Kowalski i dodaje, że został wprowadzony dodatkowy system oznaczeń i taką pomoc oferuje tablica informacyjna wraz z regulaminem. - Sami też dołożyliśmy już kilka nowych informacji niezbędnych do funkcjonowania kąpieliska i całej przestrzeni jak chociażby „zakaz kąpieli”. Jesteśmy gotowi do większego uszczegółowienia pod względem informacji tego terenu i na pewno dodatkowe tablice powstaną w niedalekiej przyszłości. Nie chcemy jednak, aby ten teren pokryty był tylko znakami i kierunkowskazami. To przede wszystkim miejsce wypoczynku, które ma być atrakcyjne i funkcjonalne dla wypoczywających. Sukcesywnie będziemy jednak wsłuchiwać się w opinie korzystających, aby jeszcze lepiej czuli się oni nad naszą Lubianką - dodaje.

Dodatkowo na początku sezonu letniego dostawiono kilka przenośnych toalet. Jednak nie wszyscy chcą lub nie mogą z nich korzystać. W mediach społecznościowych pojawił się wpis o kłopotach z dostępem do toalety dla osób niepełnosprawnych znajdującej się w budynku.  

„Jak to jest z WC dla osób niepełnosprawnych na nowo otworzonym ośrodku Lubianka? WC dla osób niepełnosprawnych jest zamknięte, gdzie odgórnie powinno być normalnie otwarte, jak każde inne WC, czy dla kobiet, czy też mężczyzn. Prawdopodobnie trzeba gdzieś iść po klucz tylko gdzie? Orientuje się ktoś, jak to jest? Trochę lipa szukać klucza nie wiadomo gdzie jak chce się skorzystać z WC” - czytamy. 

Krzysztof Szczygieł, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, czyli jednostki zarządzającej terenem przy Lubiance informuje, że WC dla osób niepełnosprawnych jest ogólnodostępne, otwarte cały czas, tj. 24 godziny na dobę. 

- Tak było od momentu otwarcia tego terenu dla wypoczywających nad Lubianką. Jeśli zdarzyła się sytuacja, że akurat w danym momencie toaleta była zamknięta, to być może trafiła się jakaś awaria i WC było zamknięte tylko chwilowo zamknięte. Ale tylko i wyłącznie na czas usunięcia tej usterki. Pozostałe toalety są zamykane pomiędzy godziną 19 a 22. Godzina ich zamknięcia jest uzależniona od obecności w tym miejscu pracowników MOSiR-u. Toalety są zamykane przez konserwatorów w momencie zakończenia przez nich swoich zadań i obowiązków służbowych. Na pewno chcielibyśmy, aby toalety były otwarte jak najdłużej, ale problemy kadrowe związane z obsadą osób do obsługi tego terenu sprawiają, że nie zawsze się to udaje. Na pewno nie możemy zostawić ogólnej toalety otwartej na noc, gdy nie ma już pracowników MOSiR - mówi.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Starachowicka Rada Kobiet. Zaproszenie na spotkanie

2024-04-29

Starachowicka Rada Kobiet. Zaproszenie na spotkanie

Stowarzyszenie Wrażliwi Społecznie zaprasza mieszkańców na spotkanie pn. „Aktywizacja  i wzmocnienie praw kobiet w Starachowicach w kierunku powstania Starachowickiej Rady Kobiet”. Wydarzenie odbędzie się w sali Olimpia Urzędu Miejskiego w Starachowicach (ul. Radomska 45) w poniedziałek (29 kwietnia) o godzinie 16. Gościem specjalnym będzie przedstawicielka Podkarpackiej Rady Programowej  Kobiet. 
Trzeciomajowe święto

2024-04-26

Trzeciomajowe święto

Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek, Starosta Starachowicki Piotr Ambroszczyk oraz społeczność II Liceum Ogólnokształcącego im. S.Staszica w Starachowicach zapraszają do udziału w obchodach Święta Narodowego Trzeciego Maja 2024.  
Starachowicki Szpital nie planuje likwidacji oddziału położniczo-ginekologicznego

2024-04-26

Starachowicki Szpital nie planuje likwidacji oddziału położniczo-ginekologicznego

Do mediów trafiło pismo dyrektora szpitala w Starachowicach dementujące informację, jaka pojawiła się w przestrzeni publicznej dotycząca zamknięcia jednego z oddziałów PZOZ. Publikujemy oświadczenie wystosowane przez Jacka Walkowskiego.
Petycja mieszkańców w sprawie domków nad Lubianką bezzasadna. Tak uznała Rada Miejska

2024-04-26

Petycja mieszkańców w sprawie domków nad Lubianką bezzasadna. Tak uznała Rada Miejska

Pod koniec lutego br. do Biura Rady Miejskiej w Starachowicach, wpłynęła petycja mieszkańców osiedla Lubianka dotycząca dzierżawy na okres 40 lat część nieruchomości obejmującej część działki, położonej przy ul. Południowej w Starachowicach, pomiędzy istniejącym molo a budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi znajdującymi się przy ul. Lubianka, będącej własnością Gminy Starachowice. W piśmie wyrażono sprzeciw wobec planów władz miasta Starachowice dotyczących budowy kompleksu domków letniskowych całorocznych i pola campingowego premium z niezbędną infrastrukturą nad Zalewem Lubianka.
Wyniki Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ 2024

2024-04-25

Wyniki Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ 2024

24 kwietnia 2024 ogłoszone zostały wyniki 4 ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+. W województwie świętokrzyskim znalazły się cztery szkoły przyjazne i zaangażowane lub umiarkowanie przyjazne. O miejscach szkół w Rankingu zadecydowały głosy młodzieży. Z całego kraju spłynęło ich łącznie ponad 12 tysięcy.
Znawcy naszego miasta

2024-04-25

Znawcy naszego miasta

Towarzystwo Przyjaciół Starachowic po raz 38. nagrodziło najlepszych młodych znawców naszego miasta.    
Od poniedziałku zamknięcie części ul. Piłsudskiego. Na pięć miesięcy

2024-04-25

Od poniedziałku zamknięcie części ul. Piłsudskiego. Na pięć miesięcy

Uwaga kierowcy! Od poniedziałku (29 kwietnia br.) zamknięta zostanie dla ruchu ulica Piłsudskiego na odcinku od przebudowywanego ronda im. księdza Jerzego Popiełuszki do wysokości budynków gazowni. Spowoduje to także zmianę kursowania linii autobusowych. Trasa zastępcza poprowadzona została ulicami: Na Szlakowisku, al. Armii Krajowej, Jadwigi Kaczyńskiej do ronda Lecha Kaczyńskiego. Przewidywany termin trwania prac to 5 miesięcy.
Starachowicki Szpital wciąż liderem TOP 10 w Polsce

2024-04-24

Starachowicki Szpital wciąż liderem TOP 10 w Polsce

Oddział Położniczo-Ginekologiczny z Salą Porodową Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach nie schodzi z pierwszego miejsca na podium rankingu „Rodzić po Ludzku” przez cały pierwszy kwartał 2024 roku. Zadecydował o tym #GłosMatek, czyli wynik ogólnopolskiej ankiety prowadzonej wśród rodzących przez Fundację Rodzić po Ludzku. 
Kinga Sawicka będzie niezależną radną w Radzie Powiatu

2024-04-23

Kinga Sawicka będzie niezależną radną w Radzie Powiatu

Wtorkowych zaskoczeń ciąg dalszy. Po tym, jak kilka godzin temu starosta Piotr Ambroszczyk poinformował zakończenie współpracy z komitetem Marka Materka i ogłosił, że w Radzie Powiatu będzie niezależnym radnym, swoją decyzję zaprezentowała również przyszła radna, Kinga Sawicka. W komunikacie zamieszczonym w mediach społecznościowych poinformowała, że zdecydowała o tym, że w Radzie Powiatu również nie będzie zrzeszona w żadnym klubie.
Piotr Ambroszczyk opuścił struktury Ruchu Marka Materka

2024-04-23

Piotr Ambroszczyk opuścił struktury Ruchu Marka Materka

We wtorek (23 kwietnia) starosta Piotr Ambroszczyk w opublikowanym w mediach społecznościowych komunikacie poinformował, że opuszcza struktury komitetu prezydenta Starachowic Marka Materka i w Radzie Powiatu będzie radnym niezależnym.