JUŻ W KIOSKU

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /lokalnainfo/htm/sys/boki/LinkiZ.php on line 45

Toaleta nad Lubianką kiepsko widoczna dla turystów

2023-08-03 07:30

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Rewitalizacja Lubianki kosztowała ponad 30 milionów złotych, z czego dwie trzecie (20 milionów złotych) stanowiło zewnętrzne dofinansowanie, a resztę dołożyło miasto z kredytu (8,4 miliona złotych) oraz środków własnych. Inwestycja była potrzebna, o czym świadczą tłumy odpoczywające nad wodą, czy spacerujące wokół zbiornika.

fot. Anna Ząbecka

Projekt rewitalizacji zakładał m.in. wpisanie budynków w naturę. Powstały nowe obiekty: restauracja, WOPR-ówka oraz publiczna toaleta z przebieralnią. Jednak, na co uwagę zwracają mieszkańcy, nie są one widoczne od strony promenady. Jak mówią, nie wszyscy wiedzą, że nad Lubianką poza przenośnymi toaletami jest toaleta w budynku, i niektórzy swoje kroki za tzw. "potrzebą" kierują do restauracji. "Może jakieś kierunkowskazy" - sugerują.

Skontaktowaliśmy się z Urzędem Miejskim w Starachowicach z prośbą o komentarz. 

- Co do systemu oznaczeń toalet na terenie Lubianki, to istnieje system specjalnych piktogramów opracowanych w ramach realizacji tego zadania inwestycyjnego. Projektant założył specjalny system oznaczeń na budynkach, które wpisują się doskonale w cały projekt rewitalizacji tej przestrzeni. To specjalny projekt, grafika i kolory zaprojektowane specjalnie dla nas. Te piktogramy wyróżniają naszą Lubiankę. Projektant chciał uniknąć umieszczenia w tej przestrzeni zbyt wielu oznaczeń, w postaci tablic czy słupków informacyjnych. Osoba wypoczywająca w tym miejscu wchodzi na teren Lubianki i sama odkrywa atrakcje znajdujące się na nim, ale również zlokalizowanie pozostałych ważnych dla niej miejsc, np. barów, mola czy wypożyczalni sprzętu. Po pierwszym przejściu tego terenu praktycznie każdy już wie, gdzie co się znajduje - informuje rzecznik magistratu Leszek Kowalski i dodaje, że został wprowadzony dodatkowy system oznaczeń i taką pomoc oferuje tablica informacyjna wraz z regulaminem. - Sami też dołożyliśmy już kilka nowych informacji niezbędnych do funkcjonowania kąpieliska i całej przestrzeni jak chociażby „zakaz kąpieli”. Jesteśmy gotowi do większego uszczegółowienia pod względem informacji tego terenu i na pewno dodatkowe tablice powstaną w niedalekiej przyszłości. Nie chcemy jednak, aby ten teren pokryty był tylko znakami i kierunkowskazami. To przede wszystkim miejsce wypoczynku, które ma być atrakcyjne i funkcjonalne dla wypoczywających. Sukcesywnie będziemy jednak wsłuchiwać się w opinie korzystających, aby jeszcze lepiej czuli się oni nad naszą Lubianką - dodaje.

Dodatkowo na początku sezonu letniego dostawiono kilka przenośnych toalet. Jednak nie wszyscy chcą lub nie mogą z nich korzystać. W mediach społecznościowych pojawił się wpis o kłopotach z dostępem do toalety dla osób niepełnosprawnych znajdującej się w budynku.  

„Jak to jest z WC dla osób niepełnosprawnych na nowo otworzonym ośrodku Lubianka? WC dla osób niepełnosprawnych jest zamknięte, gdzie odgórnie powinno być normalnie otwarte, jak każde inne WC, czy dla kobiet, czy też mężczyzn. Prawdopodobnie trzeba gdzieś iść po klucz tylko gdzie? Orientuje się ktoś, jak to jest? Trochę lipa szukać klucza nie wiadomo gdzie jak chce się skorzystać z WC” - czytamy. 

Krzysztof Szczygieł, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, czyli jednostki zarządzającej terenem przy Lubiance informuje, że WC dla osób niepełnosprawnych jest ogólnodostępne, otwarte cały czas, tj. 24 godziny na dobę. 

- Tak było od momentu otwarcia tego terenu dla wypoczywających nad Lubianką. Jeśli zdarzyła się sytuacja, że akurat w danym momencie toaleta była zamknięta, to być może trafiła się jakaś awaria i WC było zamknięte tylko chwilowo zamknięte. Ale tylko i wyłącznie na czas usunięcia tej usterki. Pozostałe toalety są zamykane pomiędzy godziną 19 a 22. Godzina ich zamknięcia jest uzależniona od obecności w tym miejscu pracowników MOSiR-u. Toalety są zamykane przez konserwatorów w momencie zakończenia przez nich swoich zadań i obowiązków służbowych. Na pewno chcielibyśmy, aby toalety były otwarte jak najdłużej, ale problemy kadrowe związane z obsadą osób do obsługi tego terenu sprawiają, że nie zawsze się to udaje. Na pewno nie możemy zostawić ogólnej toalety otwartej na noc, gdy nie ma już pracowników MOSiR - mówi.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Policjant ze Starachowic wśród najlepszych dzielnicowych

2024-06-21

Policjant ze Starachowic wśród najlepszych dzielnicowych

Aspirat sztabowy Adam Ślawski z Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach zajął drugie miejsce na liście najlepszych kierowników rewiru dzielnicowych województwa świętokrzyskiego w ramach konkursu, zorganizowanego przez Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.
Walczyli o tytuł

2024-06-21

Walczyli o tytuł "Najtwardszego Strażaka"

Druhowie: Hubert Celuch z OSP Osiny i Marcin Karwacki z OSP na starachowickim osiedlu Michałów wystartowali w zawodach Toughest Firefighter w Opolu. Walczyli o tytuł "Najtwardszego Strażaka". 
Już sześć

2024-06-21

Już sześć "Starusiów" w przestrzeni miasta

 Kilka tygodni temu na terenie miasta ustawiono małe modele kultowych samochodów marki star produkowanych w dawnej Fabryce Samochodów Ciężarowych w Starachowicach. Obiekty, nazywane pieszczotliwie "Starusiami" to nowa forma promocji naszego miasta. Na początku było ich trzy, teraz przybyły trzy kolejne.   
Dzieje się !

2024-06-18

Dzieje się !

Ruszył długo wyczekiwany, zwłaszcza przez mieszkańców południowej części osiedla Michałów, remont ulicy Lenartowskiej. Remont obejmuje wymianę chodników i nawierzchni ulicy. 
UWAGA !!! NIE BĘDZIE WODY

2024-06-17

UWAGA !!! NIE BĘDZIE WODY

 Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Spółka z o.o. w Starachowicach zawiadamia wszystkich odbiorców wody zamieszkałych w południowej części miasta Starachowice (ulice główne wraz z ulicami przyległymi: Kielecka, Nowowiejska, 6go Września, Jana Pawła II, Moniuszki, Żytnia, Podlesie, Miodowa, Łączna, Smugowa, Podlesie, Wrzosowa, Południowa, Jelenia, Myśliwska) oraz w Wąchocku (ul. Wygoda, Górna), że w dniu 18 czerwca w godz. 8:00 - 22:00 nastąpi przerwa w dostawie wody w związku pracami na sieci wodociągowej – dot. budowy wiaduktu (generalny wykonawca Trakcja SA).
Wspaniały Jubileusz zasłużonych Małżeństw

2024-06-17

Wspaniały Jubileusz zasłużonych Małżeństw

Jubileusz 50. rocznicy ślubu to niezwykła data w życiu wszystkich małżeństw. Złoto jest tradycyjnym symbolem tego jubileuszu, reprezentującym cenną i trwałą naturę miłości, która trwa już 50 lat. To symbol siły, mądrości i bogactwa.
 Jednoczą siły przeciw płatnemu parkowaniu

2024-06-15

Jednoczą siły przeciw płatnemu parkowaniu

Grupa starachowiczan już raz ogłosiła publicznie, że nie zgadza się na propozycję miasta dotyczącą płatnej rezerwacji miejsc na dotąd ogólnie dostępnych parkingach przed blokami przy ulicach Reja, Kochanowskiego i Słonecznej. Na piątkowej sesji rady miejskiej ponowili swój protest przychodząc w licznej grupie na obrady, gdzie poparli ich radni opozycji prezydenckiej próbą przyjęcia rezolucji w tej sprawie. Prezydent Marek Materek argumentował, że płatne parkowanie to nie jego widzimisię, ale realizacja oczekiwań  społecznych. 
W krainie wilka

2024-06-13

W krainie wilka

Po raz piętnasty na terenie Archeoparku w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach odbył się Festyn Ekologiczny „Zaginiony świat naszej Ziemi”. Były to plenerowe zajęcia dla dzieci ze wszystkich publicznych i prywatnych placówek przedszkolnych oraz najmłodszych klas szkół podstawowych. W obecnej edycji motywem przewodnim było wilk. Uczestnicy przygotowali prace plastyczne zainspirowane tym tematem. 
 Uroczystości

2024-06-11

Uroczystości "Wykusowe" w tym roku pod znakiem okrągłych rocznic

Środowisko Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury”- „Nurt” , Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej i Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej Obwód Świętokrzyski zapraszają na doroczne Uroczystości Wykusowe związane z upamiętnieniem żołnierzy AK dowodzonych przez płk. Jana Piwnika ps. „Ponury” oraz mjr. Eugeniusza Kaszyńskiego ps. „Nurt”.
Wygraj koszulkę Reprezentacji Polski w Konkursie Gazety Starachowickiej!

2024-06-10

Wygraj koszulkę Reprezentacji Polski w Konkursie Gazety Starachowickiej!

Gazeta Starachowicka zaprasza wszystkich kibiców piłki nożnej do udziału w ekscytującym konkursie, w którym można wygrać koszulkę reprezentacji Polski Nike 2024!  Konkurs, organizowany przez Gazetę Starachowicką, jest doskonałą okazją, by potwierdzić swoją ekspercką wiedzę o reprezentacji podczas Mistrzostw Europy 2024.