JUŻ W KIOSKU

"Szpital dla Starachowiczan" - protest przed powiatową lecznicą [FOTO, VIDEO]

2021-10-21 22:05:28

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Decyzja wojewody świętokrzyskiego o ponownym przekształceniu Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach w szpital jednoimienny dedykowany wyłącznie chorym na koronawirusa, spotkała się ze sprzeciwem mieszkańców. W czwartek (21 października) odbył się protest pn. „Szpital dla Starachowiczan”. 

fot. Gazeta Starachowicka

"Szpital jest nasz", "Dajcie nam żyć", "Szpital dla Starachowiczan", to tylko niektóre z haseł skandowanych przez grupę mieszkańców, którzy w czwartkowe popołudnie zgromadzili się przed starachowicką lecznicą. Mieszkańcy wciąż mają nadzieję, że ich głos zostanie wysłuchany. Dzielili się swoimi historiami z ostatnich miesięcy. Mówili o trudnych chwilach, wśród których są i choroby i straty najbliższych. Nie tyle z powodu zakażenia koronawirusem, co braku dostępu do opieki medycznej.

- Dlaczego jesteśmy wkurzeni? Dlatego, że kolejny raz pozbawia się nas poczucia bezpieczeństwa w naszej małej ojczyźnie. Kolejny raz jesteśmy poniewierani i lekceważeni. Za nic ma się naszą podstawową potrzebę dostępu do opieki medycznej, tu, na miejscu - mówiła inicjatorka protestu, starachowicka aktywistka społeczna Maria Derra. - Już przez to przechodziliśmy. Wożenie nas po różnych zakątkach województwa i traktowanie nas, jak zbędny balast. Mówimy dość takim nieludzkim praktykom. Dość żonglowania naszym życiem i zdrowiem, My tu jesteśmy najważniejsi! To nasz szpital, nie wojewody, czy tam jeszcze kogoś innego. Szpital jest nasz! (...) Przecież wiadomo, że w sytuacji zagrożenia życia, liczy się czas dostępu do profesjonalnej opieki. Zupełnie naturalnym wydaje się, że szpital jednoimienny powinien powstać tam, gdzie szpitali jest kilka, gdzie ludzie nie będą pozbawieni szybkiego dostępu do lecznicy. (...) Panie wojewodo, wzywamy pana do natychmiastowej zmiany tej chorej decyzji, która jest niczym innym, jak eutanazją mieszkańców Starachowic i powiatu w białych rękawiczkach. Nie ma na to naszej zgody! - dodała pani Maria.

Zgromadzeni przed szpitalem mieszkańcy, mówili o swoich tragicznych doświadczeniach z zeszłego roku, kiedy podjęto decyzję o przekształceniu PZOZ w szpital jednoimienny. Wśród nich były panie Bożena i Anna, żona i córka zmarłego rok temu mężczyzny.  

- Mąż zachorował w ubiegłym roku. Szpital był zamknięty. Jeździliśmy odsyłani od szpitala do szpitala. A mąż umierał. Miał "zieloną kartę onkologiczną" (DiLO - przyp. red.), a diagnozy nie było. Trwało to osiem miesięcy - opowiadała pani Bożena. - Po jego śmierci dowiedziałam się, że umarł na raka. Miał 60 lat. (...) Dlaczego pacjenci są odsyłani w karetce od szpitala do szpitala? Ratownicy medyczni są bezradni, a ludzie umierają im w karetkach. To jest coś okropnego, tak nie powinno być. Nie rozumiem tego kraju. Ten szpital służy całej okolicy, nie tylko miastu - dodała.

Paweł Lewkowicz, prezes Stowarzyszenia "Wrażliwi Społecznie" podkreślił, że chodzi o to, by oprócz leczenia COVID-19, pozostawić dostęp do najbardziej niezbędnych specjalizacji, jak kardiologia, chirurgia, ginekologia czy oddziały chorób wewnętrznych.

- W ten sposób łamane są zapisy konstytucji, nam się ogranicza równy dostęp do służby zdrowia. Przynajmniej część szpitala powinna być dla pacjentów z innymi schorzeniami - powiedział. Zapytał również, co z rozmowami na temat zajęcia na potrzeby leczenia zakażonych pacjentów, budynku po Klinikach Serca.

Pan Janusz, pacjent lecznicy dodał, że powiatowi zabiera się jedyny szpital w okolicy. - To tak, jakby komuś na ludziach nie zależało - mówił.

Natomiast pan Łukasz, przed szpitalem pojawił się po to, by opowiedzieć historię swojej sąsiadki, która dwa dni po zabiegu została wypisana do domu w stanie dobrym. Szybko jej stan zaczął się pogarszać.

- Po wielu próbach dodzwonienia się na 112, została zabrana do szpitala w Ostrowcu Św., gdzie zmarła. (...) W karcie zgonu było wpisane, że na COVID - mówił - Rodzina mogła ją pochować dopiero po dwóch tygodniach spędzonych na kwarantannie - mówił.

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

KOMENTARZE NA FORUM
INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Przejazd komunikacją miejską bezpłatny, jednak musimy zapłacić za przewóz rowerów

2023-06-09

Przejazd komunikacją miejską bezpłatny, jednak musimy zapłacić za przewóz rowerów

W Starachowicach od ubiegłego roku osoby zameldowane w mieście, a także te płacących podatki w Starachowicach oraz niepełnoletni członkowie ich rodzin, mogą korzystać z bezpłatnej komunikacji miejskiej. Podczas majowej sesji Rady Miejskiej radni podjęli uchwałę w sprawie opłat za usługi przewozowe w publicznym transporcie zbiorowym i ulg w komunikacji miejskiej organizowanej przez Gminę Starachowice. Zmiana dotyczy wprowadzenia opłaty za przewiezienie roweru.
Modernizacja otoczenia Dworca Zachodniego. Zakończenie prac przesunięte 

2023-06-09

Modernizacja otoczenia Dworca Zachodniego. Zakończenie prac przesunięte 

Trwa rewitalizacja otoczenia dworca w Starachowicach Zachodnich. W minionym tygodniu firma prowadząca remont zaczęła układać masę bitumiczną, co poprawi dojazd zarówno do okolicznych domostw, jak i firm, prowadzących tam swoją działalność. Pierwotnie realizacja miała zakończyć się już w połowie grudnia 2022 r. Następnie miasto podpisało aneks z wykonawcą, wyznaczając termin na 30 czerwca 2023 r. Wiadomo już, że termin ten nie zostanie dotrzymany i prace potrwają trochę dłużej. 
Wielki zlot harcerzy  

2023-06-08

Wielki zlot harcerzy  

Przez kilka dni ponad 900 zuchów i harcerzy z całej Polski wędrowało siedmioma trasami w ramach 65 Harcerskiego Rajdu Świętokrzyskiego. Przemierzyli setki kilometrów naszego województwa, wspominając lokalnych bohaterów Powstania Styczniowego. Zbiórka końcowa miała miejsce na Rynku w Starachowicach. 
Gmina Starachowice testuje elektryczny autobus

2023-06-08

Gmina Starachowice testuje elektryczny autobus

Na ulicach naszego miasta pojawił się nowoczesny autobus elektryczny MAN Lion's City 12 CE. Będzie on testowany na linii komunikacyjnej nr 19 do poniedziałku (12 czerwca br.). Testowanie pojazdu związane jest z wnioskiem złożonym do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dotyczącym zakupu 5 takich autobusów oraz trzech stacji ładowania pojazdów elektrycznych.
Gigantyczne inwestycje w zdrowie z rządowym wsparciem

2023-06-06

Gigantyczne inwestycje w zdrowie z rządowym wsparciem

Kolejne kilkadziesiąt milionów złotych trafi do Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. Dofinansowanie między innymi z rządowych pieniędzy pozwoli na zakup nowoczesnego sprzętu, a także stworzenie jeszcze lepszych warunków leczenia pacjentów z całego regionu.  W pozyskanie pieniędzy dla lecznicy zaangażowany jest poseł Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Lipiec.
Starachowiczanie na Wielkim Marszu 4 czerwca

2023-06-05

Starachowiczanie na Wielkim Marszu 4 czerwca

„Nie możesz już znieść tego, jaka jest dzisiaj Polska? Masz dosyć szalejącej drożyzny? Stać cię na coraz mniej rzeczy? Chcesz Polski wolnej, demokratycznej i europejskiej? Pójdźmy razem w Wielkim Marszu 4 czerwca w samo południe” – mogliśmy przeczytać na stronie utworzonego w mediach społecznościowych wydarzenia, zorganizowanego przez Platformę Obywatelską i Donalda Tuska.
Wrażliwi Społecznie mówią: sprawdzam!

2023-06-06

Wrażliwi Społecznie mówią: sprawdzam!

Stowarzyszenie Wrażliwi Społecznie postanowiło przeprowadzić tzw. fact-checking, czyli zbadać wypowiedzi prezydenta Starachowic w sprawie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Starachowicach celem weryfikacji faktów. W opinii społeczników Marek Materek mija się z prawdą. 
Gratka dla fanów

2023-06-05

Gratka dla fanów "klasyków"

Już niedługo, bowiem 18. czerwca br. na terenie Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach zaroi się od pięknych, budzących podziw i dostojnych zabytkowych pojazdów. Wszystko za sprawą zrzeszonych w grupie "Starachowickie klasyki" pasjonatów motoryzacji, którzy we współpracy z Muzeum na ostatni guzik dopinają organizację oficjalnego rozpoczęcia sezonu.  
Wakacje modne, a przede wszystkim bezpieczne

2023-06-04

Wakacje modne, a przede wszystkim bezpieczne

Alkogogle, symulator wypadku i dachowania, pyszna drożdżówka. Te i inne atrakcje przygotowano dla mieszkańców na pikniku rodzinnym pn. „Moda na bezpieczne wakacje”, który w pierwszą sobotę czerwca odbył się na parkingu przed budynkiem Specjalnej Strefy Ekonomicznej przy ulicy Radomskiej w Starachowicach. Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie „Dolina Kamiennej”.  
Wyróżnieni za nasz park 

2023-06-02

Wyróżnieni za nasz park 

Projekt rewitalizacji Parku Miejskiego w Starachowicach zdobył wyróżnienie w międzynarodowym konkursie Design Educates Awards 2023. Autorami docenionej przez branżę architektoniczną koncepcji jest pracownia eM4 z Krakowa.