JUŻ W KIOSKU

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /lokalnainfo/htm/sys/boki/LinkiZ.php on line 45

"Szpital dla Starachowiczan" - protest przed powiatową lecznicą [FOTO, VIDEO]

2021-10-21 22:05:28

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Decyzja wojewody świętokrzyskiego o ponownym przekształceniu Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach w szpital jednoimienny dedykowany wyłącznie chorym na koronawirusa, spotkała się ze sprzeciwem mieszkańców. W czwartek (21 października) odbył się protest pn. „Szpital dla Starachowiczan”. 

fot. Gazeta Starachowicka

"Szpital jest nasz", "Dajcie nam żyć", "Szpital dla Starachowiczan", to tylko niektóre z haseł skandowanych przez grupę mieszkańców, którzy w czwartkowe popołudnie zgromadzili się przed starachowicką lecznicą. Mieszkańcy wciąż mają nadzieję, że ich głos zostanie wysłuchany. Dzielili się swoimi historiami z ostatnich miesięcy. Mówili o trudnych chwilach, wśród których są i choroby i straty najbliższych. Nie tyle z powodu zakażenia koronawirusem, co braku dostępu do opieki medycznej.

- Dlaczego jesteśmy wkurzeni? Dlatego, że kolejny raz pozbawia się nas poczucia bezpieczeństwa w naszej małej ojczyźnie. Kolejny raz jesteśmy poniewierani i lekceważeni. Za nic ma się naszą podstawową potrzebę dostępu do opieki medycznej, tu, na miejscu - mówiła inicjatorka protestu, starachowicka aktywistka społeczna Maria Derra. - Już przez to przechodziliśmy. Wożenie nas po różnych zakątkach województwa i traktowanie nas, jak zbędny balast. Mówimy dość takim nieludzkim praktykom. Dość żonglowania naszym życiem i zdrowiem, My tu jesteśmy najważniejsi! To nasz szpital, nie wojewody, czy tam jeszcze kogoś innego. Szpital jest nasz! (...) Przecież wiadomo, że w sytuacji zagrożenia życia, liczy się czas dostępu do profesjonalnej opieki. Zupełnie naturalnym wydaje się, że szpital jednoimienny powinien powstać tam, gdzie szpitali jest kilka, gdzie ludzie nie będą pozbawieni szybkiego dostępu do lecznicy. (...) Panie wojewodo, wzywamy pana do natychmiastowej zmiany tej chorej decyzji, która jest niczym innym, jak eutanazją mieszkańców Starachowic i powiatu w białych rękawiczkach. Nie ma na to naszej zgody! - dodała pani Maria.

Zgromadzeni przed szpitalem mieszkańcy, mówili o swoich tragicznych doświadczeniach z zeszłego roku, kiedy podjęto decyzję o przekształceniu PZOZ w szpital jednoimienny. Wśród nich były panie Bożena i Anna, żona i córka zmarłego rok temu mężczyzny.  

- Mąż zachorował w ubiegłym roku. Szpital był zamknięty. Jeździliśmy odsyłani od szpitala do szpitala. A mąż umierał. Miał "zieloną kartę onkologiczną" (DiLO - przyp. red.), a diagnozy nie było. Trwało to osiem miesięcy - opowiadała pani Bożena. - Po jego śmierci dowiedziałam się, że umarł na raka. Miał 60 lat. (...) Dlaczego pacjenci są odsyłani w karetce od szpitala do szpitala? Ratownicy medyczni są bezradni, a ludzie umierają im w karetkach. To jest coś okropnego, tak nie powinno być. Nie rozumiem tego kraju. Ten szpital służy całej okolicy, nie tylko miastu - dodała.

Paweł Lewkowicz, prezes Stowarzyszenia "Wrażliwi Społecznie" podkreślił, że chodzi o to, by oprócz leczenia COVID-19, pozostawić dostęp do najbardziej niezbędnych specjalizacji, jak kardiologia, chirurgia, ginekologia czy oddziały chorób wewnętrznych.

- W ten sposób łamane są zapisy konstytucji, nam się ogranicza równy dostęp do służby zdrowia. Przynajmniej część szpitala powinna być dla pacjentów z innymi schorzeniami - powiedział. Zapytał również, co z rozmowami na temat zajęcia na potrzeby leczenia zakażonych pacjentów, budynku po Klinikach Serca.

Pan Janusz, pacjent lecznicy dodał, że powiatowi zabiera się jedyny szpital w okolicy. - To tak, jakby komuś na ludziach nie zależało - mówił.

Natomiast pan Łukasz, przed szpitalem pojawił się po to, by opowiedzieć historię swojej sąsiadki, która dwa dni po zabiegu została wypisana do domu w stanie dobrym. Szybko jej stan zaczął się pogarszać.

- Po wielu próbach dodzwonienia się na 112, została zabrana do szpitala w Ostrowcu Św., gdzie zmarła. (...) W karcie zgonu było wpisane, że na COVID - mówił - Rodzina mogła ją pochować dopiero po dwóch tygodniach spędzonych na kwarantannie - mówił.

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

KOMENTARZE NA FORUM
INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Policjant ze Starachowic wśród najlepszych dzielnicowych

2024-06-21

Policjant ze Starachowic wśród najlepszych dzielnicowych

Aspirat sztabowy Adam Ślawski z Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach zajął drugie miejsce na liście najlepszych kierowników rewiru dzielnicowych województwa świętokrzyskiego w ramach konkursu, zorganizowanego przez Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.
Walczyli o tytuł

2024-06-21

Walczyli o tytuł "Najtwardszego Strażaka"

Druhowie: Hubert Celuch z OSP Osiny i Marcin Karwacki z OSP na starachowickim osiedlu Michałów wystartowali w zawodach Toughest Firefighter w Opolu. Walczyli o tytuł "Najtwardszego Strażaka". 
Już sześć

2024-06-21

Już sześć "Starusiów" w przestrzeni miasta

 Kilka tygodni temu na terenie miasta ustawiono małe modele kultowych samochodów marki star produkowanych w dawnej Fabryce Samochodów Ciężarowych w Starachowicach. Obiekty, nazywane pieszczotliwie "Starusiami" to nowa forma promocji naszego miasta. Na początku było ich trzy, teraz przybyły trzy kolejne.   
Dzieje się !

2024-06-18

Dzieje się !

Ruszył długo wyczekiwany, zwłaszcza przez mieszkańców południowej części osiedla Michałów, remont ulicy Lenartowskiej. Remont obejmuje wymianę chodników i nawierzchni ulicy. 
UWAGA !!! NIE BĘDZIE WODY

2024-06-17

UWAGA !!! NIE BĘDZIE WODY

 Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Spółka z o.o. w Starachowicach zawiadamia wszystkich odbiorców wody zamieszkałych w południowej części miasta Starachowice (ulice główne wraz z ulicami przyległymi: Kielecka, Nowowiejska, 6go Września, Jana Pawła II, Moniuszki, Żytnia, Podlesie, Miodowa, Łączna, Smugowa, Podlesie, Wrzosowa, Południowa, Jelenia, Myśliwska) oraz w Wąchocku (ul. Wygoda, Górna), że w dniu 18 czerwca w godz. 8:00 - 22:00 nastąpi przerwa w dostawie wody w związku pracami na sieci wodociągowej – dot. budowy wiaduktu (generalny wykonawca Trakcja SA).
Wspaniały Jubileusz zasłużonych Małżeństw

2024-06-17

Wspaniały Jubileusz zasłużonych Małżeństw

Jubileusz 50. rocznicy ślubu to niezwykła data w życiu wszystkich małżeństw. Złoto jest tradycyjnym symbolem tego jubileuszu, reprezentującym cenną i trwałą naturę miłości, która trwa już 50 lat. To symbol siły, mądrości i bogactwa.
 Jednoczą siły przeciw płatnemu parkowaniu

2024-06-15

Jednoczą siły przeciw płatnemu parkowaniu

Grupa starachowiczan już raz ogłosiła publicznie, że nie zgadza się na propozycję miasta dotyczącą płatnej rezerwacji miejsc na dotąd ogólnie dostępnych parkingach przed blokami przy ulicach Reja, Kochanowskiego i Słonecznej. Na piątkowej sesji rady miejskiej ponowili swój protest przychodząc w licznej grupie na obrady, gdzie poparli ich radni opozycji prezydenckiej próbą przyjęcia rezolucji w tej sprawie. Prezydent Marek Materek argumentował, że płatne parkowanie to nie jego widzimisię, ale realizacja oczekiwań  społecznych. 
W krainie wilka

2024-06-13

W krainie wilka

Po raz piętnasty na terenie Archeoparku w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach odbył się Festyn Ekologiczny „Zaginiony świat naszej Ziemi”. Były to plenerowe zajęcia dla dzieci ze wszystkich publicznych i prywatnych placówek przedszkolnych oraz najmłodszych klas szkół podstawowych. W obecnej edycji motywem przewodnim było wilk. Uczestnicy przygotowali prace plastyczne zainspirowane tym tematem. 
 Uroczystości

2024-06-11

Uroczystości "Wykusowe" w tym roku pod znakiem okrągłych rocznic

Środowisko Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury”- „Nurt” , Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej i Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej Obwód Świętokrzyski zapraszają na doroczne Uroczystości Wykusowe związane z upamiętnieniem żołnierzy AK dowodzonych przez płk. Jana Piwnika ps. „Ponury” oraz mjr. Eugeniusza Kaszyńskiego ps. „Nurt”.
Wygraj koszulkę Reprezentacji Polski w Konkursie Gazety Starachowickiej!

2024-06-10

Wygraj koszulkę Reprezentacji Polski w Konkursie Gazety Starachowickiej!

Gazeta Starachowicka zaprasza wszystkich kibiców piłki nożnej do udziału w ekscytującym konkursie, w którym można wygrać koszulkę reprezentacji Polski Nike 2024!  Konkurs, organizowany przez Gazetę Starachowicką, jest doskonałą okazją, by potwierdzić swoją ekspercką wiedzę o reprezentacji podczas Mistrzostw Europy 2024.