JUŻ W KIOSKU

Szkoła na wynajem

2023-03-29 13:23:11

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Budynek szkoły, władze, które chcą go wynająć i dzieci, które korzystają ODPŁATNIE z części pomieszczeń. Co tu nie gra? Fakt, że pomieszczenia zwolnione przez Placówkę Opiekuńczo-Wychowawczą (która przeniosła się do Starachowic) mają zostać wynajęte zamiast trafić w ręce wspólnoty szkolnej. 

I nie pomaga temu wszystkiemu również to, że władze gminy Brody biorą pod uwagę rodziców i dzieci Szkoły w Stawie Kunowskim i proponują sporne piętro także odpłatnie. 

Budynek szkoły jest trójkondygnacyjny. Niski parter, parter i pierwsze piętro. Na niskim parterze i pierwszym piętrze znajdują się klasy, użytkowane przez szkołę odpłatnie, parter pozostaje wolny. Zdawać by się zatem mogło, że będzie on udostępniony dzieciom, nic bardziej mylnego. Gmina Brody poszukuje chętnego dzierżawcy. 

- Gminy Brody informuje o możliwości wynajęcia pomieszczeń w budynku przy ul. Szkolnej 6, gdzie mieści się Publiczna Szkoła Podstawowa w Stawie Kunowskim. Pod najem przeznaczona jest powierzchnia użytkowa wynosząca 465,82 m2. - ogłoszenie, które pojawiło się na stronie Gminy Brody wzbudziło wielkie oburzenie mieszkańców, czemu dali wyraz w komentarzach pod postem urzędu. Pojawił się także apel najmłodszych. 

- W imieniu wszystkich uczniów Szkoły Podstawowej w Stawie Kunowskim prosimy o pozytywne rozwiązanie kwestii naszej szkoły. Ciężko nam zrozumieć, dlaczego musimy się uczyć między innymi na świetlicy, która nie jest do nauki przystosowana, podczas gdy tuż obok stoi wolna przestrzeń idealna do wykorzystania do celów edukacji. Czujemy się pominięci i mało ważni. Dlaczego nas Pani tak traktuje? - pytają uczniowie. 

Uczniowie skarżą się na fakt, że zdarzają się klasy w klasach. Żeby klasa siódma mogła rozpocząć lekcje musi przejść przez salę klasy piątej, prowadzenie zajęć w takich warunkach jest mało komfortowe. 

Starsi mieszkańcy nie ukrywają zdenerwowania. 

-  Żeby dzieci uczyły się po świetlicach mając tak piękną szkole to wstyd po prostu dla gminy. Pamiętam jak my rodzice pomagaliśmy przy malowaniu ścian sprzątaniu dla naszych dzieci, później cześć budynku została zabrana i co zostało teraz? Zniszczone drzwi ściany... Do czego to prowadzi? Kto na to pozwolił, żeby ludzka praca poszła na marne? Komu to służy? - pisze zbulwersowana mieszkanka gminy. 

- W tym przypadku w pierwszej kolejności powinno się rozmawiać o potrzebach z placówką oświatową która tam funkcjonuje, rodzicami dzieci uczęszczającymi do tej szkoły oraz mieszkańcami. Decyzja o wynajmie chyba nie do końca jest przemyślana. Pamiętajmy że każda władza musi służyć społeczeństwu, a nie odwrotnie - napisał Ernest Kumek i nawet jeśli ma rację, to mieszkańcy udowadniają, że z gminą nie ma co rozmawiać. 

- Akurat w tej sprawie jakakolwiek próba rozmów z władzą nic nie wnosi, Gmina ma swoje plany i nawet nie próbuje dojść do jakiegokolwiek porozumienia w tej sprawie, a nie wierzę, że nie ma wyjścia z tej sytuacji. Szkoda, że nikt nie widzi, że ta szkoła jako jedyna w gminie ma najwięcej dzieci z różnymi potrzebami, różnego typu terapie, wsparcie także dla rodziców. Te pomieszczenia na pewno ułatwiłyby funkcjonowanie. Szkoda, że w tej całej sytuacji nie liczą się dzieci a jedynie pieniądze - napisała pani Karina. 

Sporna cześć budynku stoi pusta i zdewastowana, od ponad czterech lat ubiegają się o nią mieszkańcy, rodzice uczęszczających tam dzieci, a także nauczyciele. Bez skutku. 

- To jest budynek szkoły od 1999 r. Ten budynek został zaprojektowany i wybudowany jako ośmioklasowa szkoła podstawowa, komu przychodzą do głowy takie chore pomysły, aby na złość dzieciom próbować wprowadzić tam jakąś działalność - pyta zbulwersowany mieszkaniec. - Nasze dzieci uczą się między innymi na świetlicy z powodu braku miejsca w szkole. Nasza Kochana Wójtowa swoim działaniem szkodzi najmłodszym mieszkańcom. Jak długo to będzie trwać? - dodaje. 

Budynek powstał dzięki mieszkańcom Stawu Kunowskiego, każdy dał co mógł, jeden działkę, inny pracę przy budynku, ludzie zbierali kasę na dokumentację i budowę organizując między innymi dyskoteki.  Teraz KAŻDY widzi w tym budynku biznes, a kiedyś chodziło o coś więcej. Czyż nie tak powinno być moi mili, żeby się dogadać dla wspólnego dobra? - pyta pan Konrad. 

A my przyznajemy mu rację. I dyrekcji szkoły, która nie rozumie dlaczego już musi płacić za pomieszczenia mimo, że rzecz dotyczy szkoły publicznej i dlaczego muszą płacić za kolejne. Nie rozumieją dlaczego pieniądze są ważniejsze od dzieci. 

Do sytuacji odniosła się Gmina Brody. 

- W przedmiocie wydzierżawienia budynku Rada Gminy w Brodach podjęła w 2020 r. stosowną uchwałę. W grudniu 2022 r. została podpisana ze stowarzyszeniem dobrowolna, obustronna umowa, z której wynikają prawa i obowiązki obu stron. Gmina Brody rozpoczęła, zgodnie z obowiązującymi przepisami procedurę najmu pomieszczeń po siedzibie Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Stawie Kunowskim. Stowarzyszenie „Nowa Szkoła” została o tym poinformowana oddzielnym pismem. Gmina Brody nie widzi przeszkód, aby stowarzyszenie przystąpiło do prowadzonej procedury - napisano w mailu. 

Czy dojdzie do porozumienia? 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Nowoczesna ekopracownia zachęca do nauki

2023-12-08

Nowoczesna ekopracownia zachęca do nauki

W starachowickiej Szkole Podstawowej nr 11 powstała nowoczesna ekopracownia. W oficjalnym otwarciu udział wzięli: prezydent miasta Marek Materek, dyrektor Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Ryszard Gliwiński, zastępca prezydenta Marcin Gołębiowski oraz dyrekcja placówki wraz z uczniami.
Trzy kolejne przejścia dla pieszych w Starachowicach zostaną zmodernizowane

2023-12-07

Trzy kolejne przejścia dla pieszych w Starachowicach zostaną zmodernizowane

Zarząd Dróg Powiatowych przeprowadzi modernizację trzech przejść dla pieszych: dwóch w ciągu ulicy Długiej oraz jednego na ulicy Piłsudskiego. Dla większego bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, w tym dla pieszych, na przejściach i w ich obrębach zaprojektowano różne elementy oznakowania i dodatkowe oświetlenie. Przejścia dla pieszych nie będą wyniesione. 
Inwestycje i wydatkowanie gminnych pieniędzy a konsultacje społeczne z mieszkańcami

2023-12-07

Inwestycje i wydatkowanie gminnych pieniędzy a konsultacje społeczne z mieszkańcami

Podczas listopadowej sesji Rady Miejskiej radni zwrócili uwagę na potrzebę organizacji konsultacji społecznych z mieszkańcami. Jako przykład dobrych praktyk, radny Michał Walendzik wskazał na spotkania dotyczące rewitalizacji zarówno Parku Miejskiego, jak i Lubianki, gdzie prezydent i jego współpracownicy spotykali się z mieszkańcami w terenie. 
Dron antysmogowy. Miał być, na razie go nie będzie

2023-12-07

Dron antysmogowy. Miał być, na razie go nie będzie

Sezon jesienno-zimowy to okres, gdzie w Starachowicach wskaźniki jakości powietrza wskazują znaczne przekroczenie. Smog odczuwalny jest w całym mieście, a głównie w tych rejonach, gdzie mieszkańcy swoje domu ocieplają za pomocą pieców.
Ulica Wysockiego potrzebuje remontu

2023-12-06

Ulica Wysockiego potrzebuje remontu

Radny Krzysztof Zuba podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej kolejny raz przypomniał o potrzebie modernizacji ulicy Wysockiego, która po tym jak poprowadzony został tamtędy objazd m.in. dla autobusów komunikacji miejskiej, ulegała znacznej degradacji. 
Prawie 150 tysięcy złotych. Tyle zalega gminie najemca lokalu komunalnego z najwyższym zadłużeniem

2023-12-06

Prawie 150 tysięcy złotych. Tyle zalega gminie najemca lokalu komunalnego z najwyższym zadłużeniem

Blok przy ulicy Kościelnej w Starachowicach, który już na wiosnę 2024 ma być powoli zasiedlany, liczy 103 mieszkania i jest przeznaczony dla obecnych najemców lokali komunalnych znajdujących się w gminnych zasobach. Budowa tego budynku ma umożliwić miastu ruchy w przypadku lokali komunalnych, które znajdują się na terenie całego miasta, a które są na przykład w fatalnym stanie technicznym. Najemcy dostaną propozycje zmiany adresu, jednak... nie wszyscy. 
Plany władz miasta dotyczące starych kamienic

2023-12-05

Plany władz miasta dotyczące starych kamienic

Gmina Starachowice w swoich zasobach posiada wiele budynków liczących po kilkadziesiąt lat, które są w fatalnym stanie technicznym i opalane są kopciuchami. Część z nich nadaje się do wyburzenia, a część do remontu. 
Świąteczne kolędowanie dla Amelki

2023-12-05

Świąteczne kolędowanie dla Amelki

Starosta Starachowicki Piotr Ambroszczyk wspólnie z Fundacją Zdążyć przed Panem Bogiem zaprasza na Świąteczne Kolędowanie – imprezę charytatywną, podczas której będą zbierane pieniądze na rzecz 2,5-letniej Amelki Tuz.
Przedświąteczny czas pełen atrakcji 

2023-12-04

Przedświąteczny czas pełen atrakcji 

Miejskie iluminacje, lodowisko, coroczny Jarmark Bożonarodzeniowy. I atrakcja, której najbardziej wypatrują mali mieszkańcy Starachowic, czyli odwiedziny Świętego Mikołaja.   
Co z modernizacją ulic Chopina i Pileckiego? 

2023-12-04

Co z modernizacją ulic Chopina i Pileckiego? 

Remont ulicy Chopina ma zapewnione finansowanie i realizacja powinna nastąpić od wiosny 2024 roku. Natomiast ulica Pileckiego nie ma jeszcze dokumentacji. Podczas jednej z konferencji prezydent Starachowic Marek Materek został zapytany o bieżącą informację dotyczącą tych inwestycji.