JUŻ W KIOSKU

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /lokalnainfo/htm/sys/boki/LinkiZ.php on line 45

Szkoła na wynajem

2023-03-29 13:23:11

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Budynek szkoły, władze, które chcą go wynająć i dzieci, które korzystają ODPŁATNIE z części pomieszczeń. Co tu nie gra? Fakt, że pomieszczenia zwolnione przez Placówkę Opiekuńczo-Wychowawczą (która przeniosła się do Starachowic) mają zostać wynajęte zamiast trafić w ręce wspólnoty szkolnej. 

I nie pomaga temu wszystkiemu również to, że władze gminy Brody biorą pod uwagę rodziców i dzieci Szkoły w Stawie Kunowskim i proponują sporne piętro także odpłatnie. 

Budynek szkoły jest trójkondygnacyjny. Niski parter, parter i pierwsze piętro. Na niskim parterze i pierwszym piętrze znajdują się klasy, użytkowane przez szkołę odpłatnie, parter pozostaje wolny. Zdawać by się zatem mogło, że będzie on udostępniony dzieciom, nic bardziej mylnego. Gmina Brody poszukuje chętnego dzierżawcy. 

- Gminy Brody informuje o możliwości wynajęcia pomieszczeń w budynku przy ul. Szkolnej 6, gdzie mieści się Publiczna Szkoła Podstawowa w Stawie Kunowskim. Pod najem przeznaczona jest powierzchnia użytkowa wynosząca 465,82 m2. - ogłoszenie, które pojawiło się na stronie Gminy Brody wzbudziło wielkie oburzenie mieszkańców, czemu dali wyraz w komentarzach pod postem urzędu. Pojawił się także apel najmłodszych. 

- W imieniu wszystkich uczniów Szkoły Podstawowej w Stawie Kunowskim prosimy o pozytywne rozwiązanie kwestii naszej szkoły. Ciężko nam zrozumieć, dlaczego musimy się uczyć między innymi na świetlicy, która nie jest do nauki przystosowana, podczas gdy tuż obok stoi wolna przestrzeń idealna do wykorzystania do celów edukacji. Czujemy się pominięci i mało ważni. Dlaczego nas Pani tak traktuje? - pytają uczniowie. 

Uczniowie skarżą się na fakt, że zdarzają się klasy w klasach. Żeby klasa siódma mogła rozpocząć lekcje musi przejść przez salę klasy piątej, prowadzenie zajęć w takich warunkach jest mało komfortowe. 

Starsi mieszkańcy nie ukrywają zdenerwowania. 

-  Żeby dzieci uczyły się po świetlicach mając tak piękną szkole to wstyd po prostu dla gminy. Pamiętam jak my rodzice pomagaliśmy przy malowaniu ścian sprzątaniu dla naszych dzieci, później cześć budynku została zabrana i co zostało teraz? Zniszczone drzwi ściany... Do czego to prowadzi? Kto na to pozwolił, żeby ludzka praca poszła na marne? Komu to służy? - pisze zbulwersowana mieszkanka gminy. 

- W tym przypadku w pierwszej kolejności powinno się rozmawiać o potrzebach z placówką oświatową która tam funkcjonuje, rodzicami dzieci uczęszczającymi do tej szkoły oraz mieszkańcami. Decyzja o wynajmie chyba nie do końca jest przemyślana. Pamiętajmy że każda władza musi służyć społeczeństwu, a nie odwrotnie - napisał Ernest Kumek i nawet jeśli ma rację, to mieszkańcy udowadniają, że z gminą nie ma co rozmawiać. 

- Akurat w tej sprawie jakakolwiek próba rozmów z władzą nic nie wnosi, Gmina ma swoje plany i nawet nie próbuje dojść do jakiegokolwiek porozumienia w tej sprawie, a nie wierzę, że nie ma wyjścia z tej sytuacji. Szkoda, że nikt nie widzi, że ta szkoła jako jedyna w gminie ma najwięcej dzieci z różnymi potrzebami, różnego typu terapie, wsparcie także dla rodziców. Te pomieszczenia na pewno ułatwiłyby funkcjonowanie. Szkoda, że w tej całej sytuacji nie liczą się dzieci a jedynie pieniądze - napisała pani Karina. 

Sporna cześć budynku stoi pusta i zdewastowana, od ponad czterech lat ubiegają się o nią mieszkańcy, rodzice uczęszczających tam dzieci, a także nauczyciele. Bez skutku. 

- To jest budynek szkoły od 1999 r. Ten budynek został zaprojektowany i wybudowany jako ośmioklasowa szkoła podstawowa, komu przychodzą do głowy takie chore pomysły, aby na złość dzieciom próbować wprowadzić tam jakąś działalność - pyta zbulwersowany mieszkaniec. - Nasze dzieci uczą się między innymi na świetlicy z powodu braku miejsca w szkole. Nasza Kochana Wójtowa swoim działaniem szkodzi najmłodszym mieszkańcom. Jak długo to będzie trwać? - dodaje. 

Budynek powstał dzięki mieszkańcom Stawu Kunowskiego, każdy dał co mógł, jeden działkę, inny pracę przy budynku, ludzie zbierali kasę na dokumentację i budowę organizując między innymi dyskoteki.  Teraz KAŻDY widzi w tym budynku biznes, a kiedyś chodziło o coś więcej. Czyż nie tak powinno być moi mili, żeby się dogadać dla wspólnego dobra? - pyta pan Konrad. 

A my przyznajemy mu rację. I dyrekcji szkoły, która nie rozumie dlaczego już musi płacić za pomieszczenia mimo, że rzecz dotyczy szkoły publicznej i dlaczego muszą płacić za kolejne. Nie rozumieją dlaczego pieniądze są ważniejsze od dzieci. 

Do sytuacji odniosła się Gmina Brody. 

- W przedmiocie wydzierżawienia budynku Rada Gminy w Brodach podjęła w 2020 r. stosowną uchwałę. W grudniu 2022 r. została podpisana ze stowarzyszeniem dobrowolna, obustronna umowa, z której wynikają prawa i obowiązki obu stron. Gmina Brody rozpoczęła, zgodnie z obowiązującymi przepisami procedurę najmu pomieszczeń po siedzibie Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Stawie Kunowskim. Stowarzyszenie „Nowa Szkoła” została o tym poinformowana oddzielnym pismem. Gmina Brody nie widzi przeszkód, aby stowarzyszenie przystąpiło do prowadzonej procedury - napisano w mailu. 

Czy dojdzie do porozumienia? 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Policjant ze Starachowic wśród najlepszych dzielnicowych

2024-06-21

Policjant ze Starachowic wśród najlepszych dzielnicowych

Aspirat sztabowy Adam Ślawski z Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach zajął drugie miejsce na liście najlepszych kierowników rewiru dzielnicowych województwa świętokrzyskiego w ramach konkursu, zorganizowanego przez Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.
Walczyli o tytuł

2024-06-21

Walczyli o tytuł "Najtwardszego Strażaka"

Druhowie: Hubert Celuch z OSP Osiny i Marcin Karwacki z OSP na starachowickim osiedlu Michałów wystartowali w zawodach Toughest Firefighter w Opolu. Walczyli o tytuł "Najtwardszego Strażaka". 
Już sześć

2024-06-21

Już sześć "Starusiów" w przestrzeni miasta

 Kilka tygodni temu na terenie miasta ustawiono małe modele kultowych samochodów marki star produkowanych w dawnej Fabryce Samochodów Ciężarowych w Starachowicach. Obiekty, nazywane pieszczotliwie "Starusiami" to nowa forma promocji naszego miasta. Na początku było ich trzy, teraz przybyły trzy kolejne.   
Dzieje się !

2024-06-18

Dzieje się !

Ruszył długo wyczekiwany, zwłaszcza przez mieszkańców południowej części osiedla Michałów, remont ulicy Lenartowskiej. Remont obejmuje wymianę chodników i nawierzchni ulicy. 
UWAGA !!! NIE BĘDZIE WODY

2024-06-17

UWAGA !!! NIE BĘDZIE WODY

 Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Spółka z o.o. w Starachowicach zawiadamia wszystkich odbiorców wody zamieszkałych w południowej części miasta Starachowice (ulice główne wraz z ulicami przyległymi: Kielecka, Nowowiejska, 6go Września, Jana Pawła II, Moniuszki, Żytnia, Podlesie, Miodowa, Łączna, Smugowa, Podlesie, Wrzosowa, Południowa, Jelenia, Myśliwska) oraz w Wąchocku (ul. Wygoda, Górna), że w dniu 18 czerwca w godz. 8:00 - 22:00 nastąpi przerwa w dostawie wody w związku pracami na sieci wodociągowej – dot. budowy wiaduktu (generalny wykonawca Trakcja SA).
Wspaniały Jubileusz zasłużonych Małżeństw

2024-06-17

Wspaniały Jubileusz zasłużonych Małżeństw

Jubileusz 50. rocznicy ślubu to niezwykła data w życiu wszystkich małżeństw. Złoto jest tradycyjnym symbolem tego jubileuszu, reprezentującym cenną i trwałą naturę miłości, która trwa już 50 lat. To symbol siły, mądrości i bogactwa.
 Jednoczą siły przeciw płatnemu parkowaniu

2024-06-15

Jednoczą siły przeciw płatnemu parkowaniu

Grupa starachowiczan już raz ogłosiła publicznie, że nie zgadza się na propozycję miasta dotyczącą płatnej rezerwacji miejsc na dotąd ogólnie dostępnych parkingach przed blokami przy ulicach Reja, Kochanowskiego i Słonecznej. Na piątkowej sesji rady miejskiej ponowili swój protest przychodząc w licznej grupie na obrady, gdzie poparli ich radni opozycji prezydenckiej próbą przyjęcia rezolucji w tej sprawie. Prezydent Marek Materek argumentował, że płatne parkowanie to nie jego widzimisię, ale realizacja oczekiwań  społecznych. 
W krainie wilka

2024-06-13

W krainie wilka

Po raz piętnasty na terenie Archeoparku w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach odbył się Festyn Ekologiczny „Zaginiony świat naszej Ziemi”. Były to plenerowe zajęcia dla dzieci ze wszystkich publicznych i prywatnych placówek przedszkolnych oraz najmłodszych klas szkół podstawowych. W obecnej edycji motywem przewodnim było wilk. Uczestnicy przygotowali prace plastyczne zainspirowane tym tematem. 
 Uroczystości

2024-06-11

Uroczystości "Wykusowe" w tym roku pod znakiem okrągłych rocznic

Środowisko Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury”- „Nurt” , Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej i Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej Obwód Świętokrzyski zapraszają na doroczne Uroczystości Wykusowe związane z upamiętnieniem żołnierzy AK dowodzonych przez płk. Jana Piwnika ps. „Ponury” oraz mjr. Eugeniusza Kaszyńskiego ps. „Nurt”.
Wygraj koszulkę Reprezentacji Polski w Konkursie Gazety Starachowickiej!

2024-06-10

Wygraj koszulkę Reprezentacji Polski w Konkursie Gazety Starachowickiej!

Gazeta Starachowicka zaprasza wszystkich kibiców piłki nożnej do udziału w ekscytującym konkursie, w którym można wygrać koszulkę reprezentacji Polski Nike 2024!  Konkurs, organizowany przez Gazetę Starachowicką, jest doskonałą okazją, by potwierdzić swoją ekspercką wiedzę o reprezentacji podczas Mistrzostw Europy 2024.