JUŻ W KIOSKU

Świętokrzyska zapaska po nowemu

2023-08-11 21:26:53

Ocena:

5/5 | 2 głosów

W Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jest do obejrzenia wystawa zatytułowana „Pasiak Świętokrzyski”. To zbiór obrazów kielczanki Karoliny Sideł – Kozieł, która pokazała w nich swoją fascynację  tytułowym pasiakiem, czyli elementem kobiecego stroju ludowego z regionu Gór Świętokrzyskich. Do prac artystka dołączyła kilka sztuk tej folklorystycznej garderoby, którą odziedziczyła po swojej rodzinie.     

fot. Gazeta Starachowicka

Pasiak, lub zapaska świętokrzyska. Te słowa choc używane wymiennie, oznaczają jednak dwie różne rzeczy. Pasiak to nazwa wzoru na tkaninie, z której zrobiona jest zapaska. Tworzą go paski lub prążki i stąd nazwa. Natomiast zapaska to pasiasta część stroju noszona przez mieszkanki wsi. Miała formę wydłużonego prostokąta przyszytego po mocnym zmarszczeniu  do taśmy pełniącej funkcję paska lub troków, w zależności od sposobu noszenia. A te były dwa. Kobiety zakładały zapaskę na spódnicę i wiązały w pasie jak fartuch. I już wiadomo, dlaczego tak ją nazwano. Ale była też zapaska zarzucana na plecy jak peleryna i zawiązywana na piersiach. Taki sposób noszenia przetrwał na niektórych świętokrzyskich wsiach wyjątkowo długo, bo nawet do lat 90 - tych XX wieku, o czym świadczy choćby przykład mojej nieżyjącej już babci zamieszkałej w okolicach Bodzentyna. Ona i dużo starszych kobiet zarówno z jej wsi, jak i tych położonych po sąsiedzku nosiło zapaski na plecach praktycznie w każdą niedzielę i święta. Zakładały je na bardzo konkretną okazją, a był nią udział we mszy świętej, czy procesji, bo był to strój uroczysty, który po przyjściu do domu zaraz się zdejmowało. Pasiaste zapaski nie są typowo świętokrzyskim pomysłem, są obecne w folklorze wielu regionów Polski, choćby w stroju łowickim. Ale nasz region używa charakterystycznych kolorów: jest to żywa czerwień przecinana czarnymi prążkami. Choć też nie do końca, bo często widywało się zapaski przypominające tęczę. Taką miała moja babcia, ale również czerwono - czarną, bordowo - czarną oraz jednolicie czarną.   

Zapaski nosiły też kobiety z rodziny autorki wystawy, która w miniony piątek została otwarta w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Dr Karolina Sideł-Kozieł, absolwentka Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach przywiozła ze sobą kilka sztuk tych pamiątek. Zaprezentowała je wraz z obrazami, w których wykorzystała charakterystyczny wzór z pasków do stworzenia artystycznych wariacji.  

- Szukając motywu na moje studia wybrałam zapaskę, bo pamiętałam ją z dzieciństwa. Na początku zainteresowały mnie jej kolory i rytm. Później jednak zaczęłam się zastanawiać nad jej historią: ko ją wytwarzał, kto nosił, jacy to byli ludzie.    Chciałabym, żeby pasiak świętokrzyski poszedł w świat, żebyśmy się go nie wstydzili. To ostatni moment, żeby ratować oryginalne wyroby - mówiła artystka w trakcie wernisażu.      

- Wydawałoby się, że tradycja świętokrzyska została już mocno wyeksploatowana. A jednak okazuje się, że może nadal inspirować, że ten temat można eksplorować w przestrzeni sztuki - zauważył Paweł Kołodziejski, dyrektor Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.

- Jak na krótki staż artystyczny i młody wiek pani Karolina osiągnęła już bardzo wiele.  Uczestniczyła w ponad 100 wystawach zbiorowych i kilkudziesięciu indywidualnych. Jej twórczość była wielokrotnie nagradzana m.in. Świętokrzyską Nagrodą Kultury. Była też stypendystą ministra kultury i dziedzictwa narodowego - dodał dyrektor.  

Wystawę „Pasiak Świętokrzyski” można oglądać do 17 września w muzealnej Galerii w Wieży.

iwo

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
85 medali i 5 pucharów

2024-04-30

85 medali i 5 pucharów

Tyle nagród wytańczyli w sumie podopieczni Joanny Lisowskiej na Ogólnopolskim Festiwalu Tańca "Zakręceni na Taniec" w Radomiu. 
Polsko- żydowskie wesele, czyli mezalians z happy endem

2024-04-28

Polsko- żydowskie wesele, czyli mezalians z happy endem

Na starachowickim Rynku za sprawą sztuki "Wierzbnickie meżaliany" pokazano współczesnym wycinek historii naszego miasta związany z relacjami ludności katolickiej i licznej niegdyś społeczności żydowskiej. Za przykład posłużyła szczęśliwie zakończona historia zakazanej miłości Polki Anny i Żyda Dawida w formie ulicznego teatru. Domniemana, ale jednocześnie bardzo prawdopodobna. Sztukę stworzyli terapeuci Środowiskowego Domu Samopomocy w Starachowicach, a w rolach aktorów i statystów wystąpili podopieczni tej oraz innych placówek wspierających osoby niepełnosprawne wraz z dziećmi i młodzieżą ze Starachowic i Wąchocka. Była to więc nie tylko lekcja historii, ale i społecznej integracji. 
Twarze Starachowic

2024-04-26

Twarze Starachowic

Setki starachowiczan uwieczniło swoje twarze na fotografiach autorstwa Małgorzaty Zatorskiej, prezeski Starachowickiego Towarzystwa Fotograficznego. To oryginalne przedsięwzięcie jest elementem trwających obchodów 400. rocznicy wydania dokumentu założycielskiego Wierzbnika, protoplasty Starachowic.       
 23 złote medale...

2024-04-24

23 złote medale...

... ale także srebrne i brązowe. W sumie aż 70 trofeów przywiozła z międzynarodowego turnieju Szkoła Tańca MiM ze Starachowic. 
Kolory i formy

2024-04-23

Kolory i formy

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach zaprasza na otwarcie wystawy obrazów i rzeźb autorstwa Maksymiliana Starca pt. "Oczy koloru".  
Opowieść o Australii

2024-04-23

Opowieść o Australii

 Oddział Międzyszkolny PTTK w Starachowicach i Miejska Biblioteka Publiczna zapraszają na spotkanie z Barbarą Bedorf z cyklu Klub Podróżnika pt. „Australia, wyspa skazańców”.
Spektakl

2024-04-22

Spektakl "Żubry"

 Uniwersytet Trzeciego Wieku w Starachowicach zaprasza na spektakl pt. „Żubry”. To tragikomedia o rodzinie oszukanej przez swojego krewnego. W przedstawieniu wystąpią słuchacze UTW.    
Zatańczyli w 5 grupach

2024-04-19

Zatańczyli w 5 grupach

Studio Tańca Fox ze Starachowic z powodzeniem wzięło udział w XVI Ogólnopolskim Turnieju Formacji Tanecznych w Suchedniowie. Najlepiej poradziła sobie, złożona z dorosłych tancerek, Grupa Reprezentacyjna LADY FOX, która zajęła pierwsze miejsce. 
Harcerskie granie i śpiewanie

2024-04-15

Harcerskie granie i śpiewanie

W miniony weekend nasze miasto stało się krajową stolicą piosenek śpiewanych na obozach i zbiórkach oraz na szlakach pieszych wędrówek.  Do Starachowic zjechały setki młodych i dorosłych wykonawców na XII edycję Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Turystycznej "Harcogranie". Po całodniowych sobotnich  przesłuchaniach w niedzielę 14 stycznia br. na gali w sali Olimpia urzędu miejskiego wręczono nagrody najlepszym. 
Dyskusja o zabytkach techniki

2024-04-12

Dyskusja o zabytkach techniki

W Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach muzealnicy i naukowcy z Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie oraz świętokrzyskich placówek rozmawiali o współczesnym wykorzystaniu obiektów związanych z dawnym przemysłem. Spotkanie odbyło się w ramach wojewódzkich obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków.