JUŻ W KIOSKU

Sukces społeczny Starachowic

2024-02-15 10:22:03

Ocena:

5/5 | 1 głosów

W rankingu gmin organizowanym przez Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” nasze miasto uplasowało się na 4 miejscu w Polsce wśród miast powiatowych w kategorii „Sukces społeczny”. To awans o 78 pozycji. W kategorii „Sukces Kadencji 2018-2023” awans jest jeszcze większy. Starachowice są o 145 miejsc wyżej względem ostatniej kadencji.

Na zdjęciu Sekretarz Miasta Starachowice Tomasz Porębski, Prezydent Miasta Marek Materek / fot. Anna Ząbecka - Gazeta Starachowicka

- Wyniki prezentujemy kilka tygodni przed wyborami, posługując się danymi sięgającymi tylko do 2022 roku - wyjaśniają twórcy rankingu „Sukces Kadencji 2018-2023”. - Była to kadencja wyjątkowo trudna dla wielu samorządów. Wpływ na to miało kilka czynników. Pierwszy to trwająca ponad dwa lata i dezorganizująca życie tak mieszkańców, jak i służb miejskich pandemia COVID-19. Kolejnym jest agresja Rosji na Ukrainę i konieczność zajęcia się olbrzymią falą uchodźców. Następnie nieznana od pięciu kadencji wysoka inflacja dewastująca budżety samorządowe. W końcu trudno nie wspomnieć o niespotykanej od lat intensywnej presji recentralizacyjnej ze strony rządu. 

Końcowy wskaźnik sukcesu w tym rankingu jest sumą czterech wskaźników cząstkowych odnoszących się do: sukcesu finansowego (związanego z budżetem jednostki samorządowej); sukcesu ekonomicznego (wiążącego się ze stanem gospodarki lokalnej); sukcesu infrastrukturalnego (odnoszącego się przede wszystkim do komunalnej infrastruktury technicznej) oraz sukcesu społecznego (który uwzględnia szeroko rozumiane polityki społeczne, np. wyniki edukacyjne, ale także polityki związane z ochroną środowiska czy lokalnym transportem publicznym).

Ogólnopolski ranking uwzględnia 267 miast powiatowych z całego kraju. W tym zestawieniu najlepsze okazało się Zakopane, które wyprzedziło Grodzisk Mazowiecki oraz Stalową Wolę. Starachowice to najwyżej sklasyfikowane świętokrzyskie miasto w tym zestawieniu. Znalazło się na 53 pozycji. Miasto awansowało aż 145 miejsc w krajowym rankingu „Sukces kadencji 2018-2023” względem ostatniej kadencji. W poprzednim notowaniu zajmowało 198 miejsce. Za naszymi plecami znajdują się między innymi: Busko Zdrój (65.), Sandomierz (85), Ostrowiec Świętokrzyski (134.) oraz Skarżysko Kamienna (238.).

Starachowice w kadencji 2018-2023, czyli kadencji, w której miastem zarządzał prezydent Marek Materek awansowało również w innych rankingach cząstkowych. W rankingu finansowym awansowaliśmy o 55 pozycji, w infrastrukturalnym o 141 miejsc, a w zestawieniu dotyczącym sukcesów społecznym był to awans o 78 miejsc. Aktualnie zajmują czwarte miejsce w kraju w rywalizacji „społecznej”.

Ranking Społeczny Sukces Kadencji 2018–2023 to niezależny ranking, którego wyniki powinny cieszyć wszystkich mieszkańców. Powstał on na podstawie następujących kryteriów: wyniki egzaminu ósmoklasisty w 2022 roku - średnia z egzaminu z języka polskiego i matematyki w sesji głównej; zmiana odsetka dzieci w wieku 1-3 lat objętych opieką żłobkową w latach 2016-2021, dane obejmują również kluby dziecięce, a także dzieci w wieku 3 lata i młodsze w przedszkolach, punktach przedszkolnych, zespołach wychowania przedszkolnego oraz w oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych; liczba mieszkań komunalnych oddanych do użytkowania w przeliczeniu na 10.000 mieszkańców w latach 2018-2022; wydatki budżetowe ponoszone na ochronę powietrza atmosferycznego i klimatu, ochronę gleby i wód podziemnych, zmniejszenie hałasu i wibracji oraz ochronę różnorodności biologicznej i krajobrazu.

- To ogromny sukces kadencji 2018 - 2023. Działamy dalej - podsumował ranking, podczas środowej (14 lutego br.) konferencji prasowej, prezydent Starachowic Marek Materek.

źródło: UM Starachowice

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Przedwyborcza debata w Wąchocku? Jeden kandydat zaprasza, drugi odmawia udziału

2024-04-16

Przedwyborcza debata w Wąchocku? Jeden kandydat zaprasza, drugi odmawia udziału

 W Wąchocku w niedzielę (21 kwietnia) odbędzie się druga tura wyborów na urząd burmistrza. Zmierzą się w niej obecny zastępca burmistrza Sebastian Staniszewski i Robert Janus. W pierwszej turze 1328 głosów poparcia zyskał Robert Janus, tuż za nim z poparciem 948 osób znalazł się Sebastian Staniszewski.   
Blisko 22 tysiące grobów

2024-04-15

Blisko 22 tysiące grobów

Starachowice uczciły Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, ogólnopolskie święto ustanowione dla upamiętnienia blisko 22 tysięcy Polaków zamordowanych w 1940 roku przez władze Związku Radzieckiego. W sposób szczególny oddano hołd mieszkańcom naszego miasta i powiatu, których nazwiska są na tablicach wmurowanych w podstawę pomnika przy ulicy Jadwigi Kaczyńskiej.     
Starachowiczanka w gronie najpiękniejszych!

2024-04-14

Starachowiczanka w gronie najpiękniejszych!

Weronika Nowak znalazła się w gronie sześćdziesięciu półfinalistek tegorocznego konkursu Miss Polski, które wyłoniono podczas gali ćwierćfinałowej, jaka odbyła się w Hotelu Mistral w Markach. Poza Weroniką wśród dziewcząt, które wezmą udział w finale znalazły się także trzy reprezentantki województwa świętokrzyskiego. 
Szkoła Rodzenia nadal bezpłatna

2024-04-12

Szkoła Rodzenia nadal bezpłatna

Dyrektor starachowickiego Szpitala Jacek Walkowski ponownie zawiesił opłaty za zajęcia Szkoły Rodzenia. Do tej pory z bezpłatnej opcji mogły skorzystać jedynie mieszkanki powiatu starachowickiego, które zadeklarowały chęć porodu w Oddziale Położniczo-Ginekologicznym z Salą Porodową Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach. 
Uwaga! Od 15 kwietnia ruch wahadłowy na ul. Radomskiej

2024-04-11

Uwaga! Od 15 kwietnia ruch wahadłowy na ul. Radomskiej

Uwaga kierowcy! Od 15 kwietnia br. na wjeździe do Starachowic, na wysokości sklepu BricoMarche wprowadzony zostanie ruch wahadłowy z sygnalizacją świetlną, który będzie obowiązywał przez ok. 10 tygodni. Ma to związek z budową wiaduktu. Prosimy o zwracanie uwagi na zmianę oznakowania i stosowanie się do tablic informacyjnych oraz sygnalizacji. Przepraszamy także za utrudnienia. 
Komitet Wyborczy TST – Twój Samorząd Teraz dziękuje wyborcom za zaufanie

2024-04-11

Komitet Wyborczy TST – Twój Samorząd Teraz dziękuje wyborcom za zaufanie

Podczas środowego (10 kwietnia) spotkania z dziennikarzami KW TST – Twój Samorząd Teraz podziękował mieszkankom i mieszkańcom powiatu starachowickiego za udział w wyborach samorządowych i oddane głosy na ich komitet. 
KWW Marka Materka dziękuje mieszkańcom miasta i powiatu za głosy

2024-04-11

KWW Marka Materka dziękuje mieszkańcom miasta i powiatu za głosy

Marek Materek w wyborach samorządowych uzyskał reelekcję w walce o fotel włodarza miasta. To jego trzecia, a w świetle obowiązujących od 2018 przepisów druga i ostatnia kadencja prezydenta Starachowic. Włodarz wygrał w pierwszej turze, uzyskując poparcie 11 787 osób (66,05 proc.). Drugie miejsce zajął Piotr Capała z Komitetu Wyborczego TST - Twój Samorząd Teraz uzyskując 3343 głosy (18,73 proc.). Na trzecim miejscu uplasowała się Agnieszka Kuś (KW Prawo i Sprawiedliwość) z wynikiem 2716 głosów (15,22 proc.).
Archeologiczna wystawa w muzeum

2024-04-10

Archeologiczna wystawa w muzeum

W piątek 12 kwietnia br. o godz. 17. 00 Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach otworzy wystawę „Amonity – władcy pradawnych mórz”.
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

2024-04-10

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek, parafia pw. Wszystkich Świętych w Starachowicach, społeczność Szkoły Podstawowej nr 13 w Starachowicach oraz Park Kultury zapraszają do udziału w obchodach Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej 13 kwietnia br.   
Wybory samorządowe 2024. Oni będą reprezentować mieszkańców w radach gmin Brody, Mirzec, Pawłów i Wąchock

2024-04-10

Wybory samorządowe 2024. Oni będą reprezentować mieszkańców w radach gmin Brody, Mirzec, Pawłów i Wąchock

Wybory samorządowe 2024 za nami. Znamy już nazwiska radnych starachowickiej Rady Miejskiej i Rady Powiatu Starachowickiego. Przedstawiamy nowych radnych w gminach Brody, Mirzec, Pawłów oraz Wąchock.