JUŻ W KIOSKU

Strzelali jak John Wick

2023-05-31 11:30:00

Ocena:

4/5 | 1 głosów

Za nami pierwsze ćwiczenie proobronne dla mieszkańców powiatu, zorganizowane w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Byłych Żołnierzy Rezerwa w Starachowicach, 103 Batalionem Lekkiej Piechoty w Ostrowcu Świętokrzyskim, Wojskowym Centrum Rekrutacji w Kielcach i ZDZ w Starachowicach. Ci, którzy przyszli, mieli okazję zapoznać się z bronią, sprawdzić swoje umiejętności strzeleckie, zmysł taktyczny i wiedzę z zakresu medycyny pola walki.

fot. Powiat Starachowicki

Były to pierwsze tego rodzaju, w pełni bezpłatne i dobrowolne zajęcia z zakresu obronności i podstaw strzelectwa, prowadzone przez instruktorów Wojsk Obrony Terytorialnej oraz Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy Rezerwa w Starachowicach. Szkolenie odbywało się na terenie II LO w Starachowicach. Część zajęć, związanych z rzutem granatem, obsługą sprzętu saperskiego, medycyną pola walki czy elementów taktyk, bezpośrednio na boisku, przy specjalnie zaaranżowanych stanowiskach, a pozostałe związane z obsługą broni i ze strzelaniem - w budynku dawnej strzelnicy. Ci, którzy przyszli mogli pod okiem fachowców nauczyć się posługiwania bronią, poznać elementy taktyki i techniki interwencji oraz patrolowania i konwojowania.

Największym zainteresowaniem cieszyła się jednak strzelnica, zarówno ta tradycyjna, gdzie można było postrzelać z KBKS – u, jak i wirtualna, gdzie można było się sprawdzić w różnych rodzajach broni.

– Dziękuję wszystkim tym, którzy zdecydowali się poświęcić swój czas, by przygotować się do działań obronnych na wypadek, gdyby okazały się one niezbędne – mówił starosta Piotr Ambroszczyk – główny pomysłodawca szkolenia.

W zajęciach brał również udział członek Zarządu Powiatu Jerzy Materek, który podkreślał, że są one jednym z elementów cyklu promującego celowość zwiększania sprawności w zakresie obronności kraju.

- Dziś nie ma już obowiązku służby wojskowej, ale być może tego rodzaju zajęcia zmotywują niektórych do poprawienia swojej sprawności fizycznej oraz umiejętności obronnych – mówił J. Materek.

Podczas szkolenia można było również zobaczyć pokaz tresury psa i prezentacje broni w wykonaniu Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy Rezerwa w Starachowicach pod kierownictwem Mirosława Siedlaka oraz wystawę wyposażenia partyzanckiego z Izby Tradycji i Dziedzictwa Kulturowego w Brodach w 80. rocznicę powstania Zgrupowań Ponury – Nurt. Większość z eksponatów pochodziła ze zbiorów Grzegorza Bernaciaka. Nie mogło także zabraknąć tradycyjnej wojskowej grochówki.

Raz jeszcze dziękujemy wszystkim partnerom i uczestnikom. Gorące podziękowania należą się również dyrekcji II LO w Starachowicach za udzieloną gościnę, w szczególności wicedyrektorowi Norbertowi Kutyle za jego osobiste zaangażowanie.

/informacja prasowa: Powiat Starachowicki/

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Porządek obrad wrześniowej sesji Rady Powiatu

2023-09-27

Porządek obrad wrześniowej sesji Rady Powiatu

W czwartek (28 września br.) w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Starachowicach odbędzie się sesja Rady Powiatu w Starachowicach. Posiedzenie rozpocznie się o godz. 9.00 i będzie transmitowane na stronie: http://esesja.tv. 
Starostwo bez barier

2023-09-26

Starostwo bez barier

Plany tyflograficzne, pętle indukcyjne, dostęp do aplikacji internetowej, pozwalającej modyfikować treści tak, aby były one zrozumiałe dla osób z trudnościami intelektualnymi czy wzrokowymi – to tylko niektóre z rozwiązań, jakie zostały zastosowane w Starostwie Powiatowym w Starachowicach, aby stało się ono przyjazne osobom niepełnosprawnym. Dzisiaj to jeden z najbardziej dostępnych budynków w naszym powiecie. 
10 Festiwal Nauki w Starachowicach

2023-09-25

10 Festiwal Nauki w Starachowicach

Już we wtorek (26 września br.) zapraszamy na 10 Festiwal Nauki – jedyne takie wydarzenie dla uczniów szkół podstawowych i średnich w naszym powiecie, popularyzujące naukę. Impreza odbędzie się tradycyjnie na terenie Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Będą pokazy, warsztaty naukowe poświęcone naukom ścisłym i przyrodniczym, prezentacje prac uczniowskich i dodatkowo w tym roku spotkanie oko w oko z dinozaurami.
Coraz bliżej finału inwestycji w szkołach

2023-09-25

Coraz bliżej finału inwestycji w szkołach

Blisko 13 mln zł – to wartość inwestycji, realizowanych aktualnie przez Powiat Starachowicki w szkołach. Oprócz hali sportowej przy ZSZ nr 3 w Starachowicach gruntowną termomodernizację przechodzi też ZSZ nr 2 w Starachowicach wraz z dwiema pracowniami CKZ. Trwają też prace przy budowie nowego boiska przy II LO, a finał niebawem.
Kolejne zmiany w organizacji ruchu

2023-09-21

Kolejne zmiany w organizacji ruchu

Uwaga kierowcy! Będą kolejne zmiany w organizacji ruchu w związku z budową wiaduktu. Już  od 28 września br., na czas robót budowlanych zamknięta zostanie dla ruchu ulica Wielkopiecowa w Starachowicach. Klienci sklepów: Mrówka i Polbudrol będą mogli dojechać do nich przez parking przy Biedronce. 
25-lecie usamorządowienia Powiatów

2023-09-19

25-lecie usamorządowienia Powiatów

Starosta Piotr Ambroszczyk uczestniczył w zorganizowanym przez Związek Powiatów Polskich z okazji 25 – lecia ustanowienia samorządu powiatowego w Polsce zjeździe samorządowców na Zamku Królewskim w Warszawie. 
Dzieje się na powiatowych drogach

2023-09-18

Dzieje się na powiatowych drogach

Powiat Starachowicki przyspiesza z inwestycjami. Łączna wartość zadań realizowanych aktualnie na drogach to ponad 102 mln zł. Oprócz sztandarowej inwestycji, jaką jest budowa wiaduktu, prowadzi też prace na drogach w gminie Mirzec oraz na przedłużeniu ul. Leśnej w Starachowicach. A wkrótce kolejne…
Zmiana organizacji ruchu w Dolnych Starachowicach

2023-09-14

Zmiana organizacji ruchu w Dolnych Starachowicach

Uwaga kierowcy! Od 20 września br. planowana jest zmiana organizacji ruchu w ciągu ulicy Radomskiej i Hutniczej w Starachowicach w związku z budową wiaduktu. Które odcinki będą zamknięte, a na których wprowadzony zostanie jeden kierunek? Szczegóły poniżej.
Święto plonów w powiecie

2023-09-07

Święto plonów w powiecie

Za nami powiatowo – gminne dożynki. Ich gospodarzem była w tym roku Gmina Mirzec. Starosta Piotr Ambroszczyk wspólnie z Wójtem Gminy Mirzec Mirosławem Sewerynem dziękowali rolnikom za rok wytężonej pracy.
Podziękowania dla Alle Babek

2023-09-05

Podziękowania dla Alle Babek

Alle Babki ze Stykowa zostały Mistrzami Agro w województwie świętokrzyskim. 4 listopada odbiorą one swoją nagrodę na Zamku Królewskim w Warszawie, ale już teraz, podczas sesji Rady Powiatu odebrały gratulacje od Rady i Zarządu Powiatu w Starachowicach.