JUŻ W KIOSKU

Stowarzyszenie Wrażliwi Społecznie: „Władze miasta winne słabości społeczeństwa obywatelskiego”

2024-02-23 07:00

Ocena:

0/5 | 1 głosów

Aktywność i umiejętność samorealizacji osób, grup, czy stowarzyszeń niezależnych od  władz publicznych, to esencja społeczeństwa obywatelskiego w Starachowicach. Niestety z nim nie jest dobrze, uważają  władze Stowarzyszenia Wrażliwi Społecznie (SWS). Powyższa tematyka była wiodącą podczas wtorkowej (20 lutego br.) konferencji prasowej zwołanej  przez SWS, w której udział  wzięli prezes stowarzyszenia Paweł Lewkowicz oraz wiceprezes Beata Gorczyca.

fot. nadesłane

W ostatnich latach brak jest działań  w interesie społecznym z poczuciem odpowiedzialności za wspólne dobro. Mało jest niezależnych  od władz samorządowych  organizacji pozarządowych. Aktywności obywatelska spada. Przykładowo w I edycji budżetu obywatelskiego 2014r. ważnie oddanych głosów  było 3128 co dało 7% frekwencję. W ostatniej edycji 2023r. ważnych  głosów było 1255 co dało  3% frekwencję. I gdyby nie zdecydowana przewaga glosowania internetowego to byłby duży blamaż. Wypowiedzi niezależnych Stowarzyszeń jak SWS ,czy  Inicjatywa dla Starachowic oraz  Spółdzielców i Wspólnot mieszkaniowych ,,Nasze Miasto” są przez prezydenta Starachowic przyjmowane negatywnie.

Paweł Lewkowicz podał przykład konferencji z września 2021r. podczas której członkowie SWS poddali w wątpliwość koszty budowy tzw. „spalarni odpadów”, i że jej budowa nie  zahamuje wzrostu cen ciepła. W odpowiedzi prezydent zamieścił na swoim koncie FB infografikę ,,stop hejt” jako efekt mrożący. Dlatego zwróciliśmy się do ogólnopolskiego stowarzyszenia Watchdog o pomoc . Watchdog napisał  pismo do włodarza Starachowic ,że zakazane jest podejmowanie działań  zmierzających do hamowania krytyki  ,,Wypowiedzi, takie jak ta zamieszczona przez Prezydenta, może wywołać efekt mrożący, i zniechęcić obywateli do korzystania z ich konstytucyjnych praw, w tym do zasięgania wiedzy o sprawach gminy, i wyrażania krytyki względem organów władz publicznych(...)Tym samym organ powinien takim organizacjom jak „Stowarzyszenie Wrażliwi Społecznie”, umożliwić wykonywanie funkcji watchdoga, nie zniechęcać ich do takiej działalności, i podjąć działania, które będą przeciwdziałać hamowaniu krytyki, nawet jeśli jest ona wymierzona w organ. Tego typu przykładów jest wiele.

Dlatego stowarzyszenie wysłało wniosek do  Pani Agnieszki Buczyńskiej minister ds. społeczeństwa obywatelskiego w sprawie wskazania kierunków na rzecz zrównoważonego rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, wsparcie inicjatyw obywatelskich realizowanych przez SWS oraz monitorowanie społeczeństwa  Obywatelskiego  w średnich miastach trącących funkcje  społeczno gospodarcze.

Jaj napisano w niniejszym wniosku Stowarzyszenie planuje  zainicjować aktywizację starachowickich kobiet, przeprowadzić proekologiczny  projekt Starachowice less waste ,czy wziąć udział  w warsztatach partycypacyjnych (za uprzednim zakwalifikowaniem się) organizowanych   przez fundację Stocznia z Warszawy. Tylko obawia się deprecjonowania i stygmartyzownia ze strony władz miasta nowych inicjatyw.

Osobno przesłano do Pani Minister zaproszenie do Starachowic na spotkanie w sprawie stanu jakości społeczeństwa obywatelskiego.

Beata Gorczyca przypomniała inicjatywę uchwałodawczą związana tematycznie z konsultacjami społecznymi ws komunikacji miejskiej  autorstwa komitetu,  którego była przewodniczącą.  Inicjatywę poparło aż 1 175 mieszkanek i mieszkańców naszego miasta. Niestety nie poparli jej radni rady miejskiej  z Ruchu Marka Materka. Ci ludzie dzisiaj przyjdą do Państwa prosić o oddanie na nich głosu, ale jak Wy prosiliście o wysłuchanie swojego stanowiska to właśnie Ci radni powiedzieli Wam nie chcemy słuchać co macie do powiedzenia.

Z kolei w 2015 roku Prezydent Marek Materek za pieniądze starachowiczan udał się do Słupska i ówczesnego Prezydenta Roberta Biedronia w celu ściągnięcia do Starachowic powstałej tam Deklaracji Słupskiej, której głównymi założeniami były m.in. : budżet obywatelski, Inicjatywa uchwałodawcza, referendum w sprawach zasadniczych, konsultacje społeczne w różnych formatach: od spotkań z mieszkańcami przez profesjonalne konsultacje z przedstawicielstwami grup branżowych, faktyczny dostęp do informacji publicznej, a nawet  edukację obywatelską.

Niestety oprócz wydanych na ten cel pieniędzy publicznych przez Marka Materka mieszkańcy Starachowic nie mają z tego nic.

W krajach rozwiniętych bardzo ważnym i zasadniczym elementem jest udział społeczeństwa obywatelskiego w realizacji każdej inwestycji z uwagi na fakt, że to obywatele danego regionu, miasta są odpowiedzialni za płacenie podatków na rzecz utrzymania danej inwestycji. Zróbmy tyle ile jesteśmy w stanie później utrzymać - kontynuowała wiceprezes. O tym ile będziemy płacić za pomysły władzy w mieście, dowiecie się państwo  po otrzymaniu tegorocznych podwyżek, ponieważ nikt z radnych z Ruchu Marka Materka nie uważał za słuszne zapytać o to mieszkańców, czyli 16 radnych stanowiących większość Rady Miejskiej - dodała Beata Gorczyca

/informacja prasowa: Stowarzyszenie Wrażliwi Społecznie/ 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Przedwyborcza debata w Wąchocku? Jeden kandydat zaprasza, drugi odmawia udziału

2024-04-16

Przedwyborcza debata w Wąchocku? Jeden kandydat zaprasza, drugi odmawia udziału

 W Wąchocku w niedzielę (21 kwietnia) odbędzie się druga tura wyborów na urząd burmistrza. Zmierzą się w niej obecny zastępca burmistrza Sebastian Staniszewski i Robert Janus. W pierwszej turze 1328 głosów poparcia zyskał Robert Janus, tuż za nim z poparciem 948 osób znalazł się Sebastian Staniszewski.   
Blisko 22 tysiące grobów

2024-04-15

Blisko 22 tysiące grobów

Starachowice uczciły Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, ogólnopolskie święto ustanowione dla upamiętnienia blisko 22 tysięcy Polaków zamordowanych w 1940 roku przez władze Związku Radzieckiego. W sposób szczególny oddano hołd mieszkańcom naszego miasta i powiatu, których nazwiska są na tablicach wmurowanych w podstawę pomnika przy ulicy Jadwigi Kaczyńskiej.     
Starachowiczanka w gronie najpiękniejszych!

2024-04-14

Starachowiczanka w gronie najpiękniejszych!

Weronika Nowak znalazła się w gronie sześćdziesięciu półfinalistek tegorocznego konkursu Miss Polski, które wyłoniono podczas gali ćwierćfinałowej, jaka odbyła się w Hotelu Mistral w Markach. Poza Weroniką wśród dziewcząt, które wezmą udział w finale znalazły się także trzy reprezentantki województwa świętokrzyskiego. 
Szkoła Rodzenia nadal bezpłatna

2024-04-12

Szkoła Rodzenia nadal bezpłatna

Dyrektor starachowickiego Szpitala Jacek Walkowski ponownie zawiesił opłaty za zajęcia Szkoły Rodzenia. Do tej pory z bezpłatnej opcji mogły skorzystać jedynie mieszkanki powiatu starachowickiego, które zadeklarowały chęć porodu w Oddziale Położniczo-Ginekologicznym z Salą Porodową Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach. 
Uwaga! Od 15 kwietnia ruch wahadłowy na ul. Radomskiej

2024-04-11

Uwaga! Od 15 kwietnia ruch wahadłowy na ul. Radomskiej

Uwaga kierowcy! Od 15 kwietnia br. na wjeździe do Starachowic, na wysokości sklepu BricoMarche wprowadzony zostanie ruch wahadłowy z sygnalizacją świetlną, który będzie obowiązywał przez ok. 10 tygodni. Ma to związek z budową wiaduktu. Prosimy o zwracanie uwagi na zmianę oznakowania i stosowanie się do tablic informacyjnych oraz sygnalizacji. Przepraszamy także za utrudnienia. 
Komitet Wyborczy TST – Twój Samorząd Teraz dziękuje wyborcom za zaufanie

2024-04-11

Komitet Wyborczy TST – Twój Samorząd Teraz dziękuje wyborcom za zaufanie

Podczas środowego (10 kwietnia) spotkania z dziennikarzami KW TST – Twój Samorząd Teraz podziękował mieszkankom i mieszkańcom powiatu starachowickiego za udział w wyborach samorządowych i oddane głosy na ich komitet. 
KWW Marka Materka dziękuje mieszkańcom miasta i powiatu za głosy

2024-04-11

KWW Marka Materka dziękuje mieszkańcom miasta i powiatu za głosy

Marek Materek w wyborach samorządowych uzyskał reelekcję w walce o fotel włodarza miasta. To jego trzecia, a w świetle obowiązujących od 2018 przepisów druga i ostatnia kadencja prezydenta Starachowic. Włodarz wygrał w pierwszej turze, uzyskując poparcie 11 787 osób (66,05 proc.). Drugie miejsce zajął Piotr Capała z Komitetu Wyborczego TST - Twój Samorząd Teraz uzyskując 3343 głosy (18,73 proc.). Na trzecim miejscu uplasowała się Agnieszka Kuś (KW Prawo i Sprawiedliwość) z wynikiem 2716 głosów (15,22 proc.).
Archeologiczna wystawa w muzeum

2024-04-10

Archeologiczna wystawa w muzeum

W piątek 12 kwietnia br. o godz. 17. 00 Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach otworzy wystawę „Amonity – władcy pradawnych mórz”.
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

2024-04-10

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek, parafia pw. Wszystkich Świętych w Starachowicach, społeczność Szkoły Podstawowej nr 13 w Starachowicach oraz Park Kultury zapraszają do udziału w obchodach Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej 13 kwietnia br.   
Wybory samorządowe 2024. Oni będą reprezentować mieszkańców w radach gmin Brody, Mirzec, Pawłów i Wąchock

2024-04-10

Wybory samorządowe 2024. Oni będą reprezentować mieszkańców w radach gmin Brody, Mirzec, Pawłów i Wąchock

Wybory samorządowe 2024 za nami. Znamy już nazwiska radnych starachowickiej Rady Miejskiej i Rady Powiatu Starachowickiego. Przedstawiamy nowych radnych w gminach Brody, Mirzec, Pawłów oraz Wąchock.