JUŻ W KIOSKU

Stowarzyszenie "Wrażliwi Społecznie" proponuje zmiany w Budżecie Obywatelskim

2022-04-11 10:16:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

W poniedziałkowe popołudnie (godzina 16:00), w Urzędzie Miejskim w Starachowicach odbędzie się spotkanie dotyczące ewentualnych zmian regulaminu Budżetu Obywatelskiego Miasta Starachowice na 2023 r. i lata przyszłe. Cztery zmiany, w liście otwartym do lokalnych mediów, do obecnego Regulaminu Budżetu Obywatelskiego przedstawiło Stowarzyszenie "Wrażliwi Społecznie".

fot. UM Starachowice

Prezentujemy informację, którą do lokalnych mediów przesłało Stowarzyszenie. 

"Prezydent Miasta Starachowice

Na okoliczność spotkania w urzędzie miejskim w Starachowicach (11.04.2022r.) w sprawie ewentualnych zmian w regulaminie Budżetu Obywatelskiego miasta Starachowice na 2023r., poniżej publiczne propozycje  naszego stowarzyszenia. 

Postuluje się 4 zmiany do obecnego Regulaminu Budżetu Obywatelskiego (BO) 

* Rozdział 3 § 3. Pkt. 1 w nowym brzmieniu: ,,Konsultacje społeczne obejmują miasto Starachowice-traktowane jako cztery okręgi”.

* Rozdział 4 § 4. Pkt. 9 pkt. w nowym brzmieniu: ,,Koszt zgłoszonego projektu w danym okręgu nie może przekroczyć  450 000 zł na projekty twarde oraz 50 000 zł  na projekty miękkie”.

* Rozdział 5 § 5. Pkt. 6 całkowicie do zmiany. Zapis, że komisja weryfikacyjna w procedurze odwoławczej zaprasza wnioskodawcę na spotkanie z pracownikiem urzędu  miejskiego na omówienie jej wyników – jest niedorzeczne. Proponujemy, aby autor tego zapisu sam dokonał korekty.

* Rozdział 6 § 9. dodanie nowego  pkt. 3 w brzmieniu ,,Powołuje się zespół obywatelski ds. BO celem monitoringu, wdrażania i dokonywania oceny realizacji poszczególnych edycji BO.

Uzasadnienie

Obecna drożyzna i sytuacja geopolityczna sprawia, że za 600 tys. zł niewiele można zrealizować. Dlatego  proponujemy zwiększenie środków finansowych do 2 mln zł w podziale na 4 okręgi (lub w ostateczności na 2 okręgi) obligatoryjnie z limitem 10% alokacji na cenne projekty „miękkie”. Z analizy BO wynika, że  nie był jeszcze  zrealizowany żaden projekt „miękki”, co pokazuje skalę marginalizacji tych ważnych społecznych zadań. 

Brak jest  oceny i dokonania konkluzji z dotychczasowej realizacji BO. Edycje BO z l. 2014-2019 pokazały niską frekwencję na poziomie średnio 8,40%  z ok. 2471 głosujących i to tylko dzięki głosowaniu internetowemu za ostatnie 3 lata. Kolejnym mankamentem jest spadek ilości zgłaszanych projektów: 83 w 2014r., 22 w 2019r. do 15 w 2021r. oraz degresja środków budżetowych przeznaczanych na BO w wydatkach gminy ogółem z 0,85% (2015r.) do 0,55% (2019r.). Największą bolączką poza pieniędzmi jest brak promocji BO. Owszem  promocja jest, ale prezydenta Starachowic na zadanie „Realizacja polityki informacyjnej Prezydenta miasta i UM” za  86 tys. zł. Według naszej oceny, obecny prezydent jest winien sytuacji z BO który jest tylko z nazwy. Po prostu BO stracił „polityczne paliwo”, które jeszcze w 2014r. było potężnym nośnikiem w walce o urząd prezydenta. Zapewne m.in. z tego powodu nie będzie istotnych zmian i zwiększenia środków finansowy na BO (pod pretekstem np. sprawy z uchodźcami). W dodatku  prezydent Starachowic nie znosi być drugi. 

Z poważaniem 

Zarząd Stowarzyszenia Wrażliwi Społecznie" 

/komunikat prasowy nadesłany/

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU

2023-09-28

"Mieszkańców nie interesują faktury. Oczekują tego, żeby inwestycje były realizowane w terminie"

Na łamach Gazety wielokrotnie informowaliśmy o inwestycji drogowej przy ulicy Mickiewicza w Starachowicach. Po tym, jak kilka miesięcy temu została zerwana nawierzchnia drogi, prace tam stanęły w miejscu. A według pierwotnych założeń ostatniego dnia września br. powinna zakończyć się modernizacja tej drogi.
Rewitalizacja otoczenia Dworca Zachodniego. Trwa odbiór prac 

2023-09-28

Rewitalizacja otoczenia Dworca Zachodniego. Trwa odbiór prac 

Trwają odbiory prac na terenie zrewitalizowanego otoczenia Dworca Zachodniego. Jak informuje Referat Realizacji Inwestycji w ramach inwestycji powstanie 111 miejsc parkingowych, w tym na parkingu dwupoziomowym 91 miejsc (w tym 5 dla osób niepełnosprawnych) oraz poza parkingiem dwupoziomowym 20 miejsc (w tym 2 dla osób niepełnosprawnych). 
Miejski program in vitro trafi pod obrady Rady Miejskiej

2023-09-27

Miejski program in vitro trafi pod obrady Rady Miejskiej

Podczas najbliższej sesji Rady Miejskiej, która odbędzie się w piątek (29 września br.), radni zdecydują o dalszych losach miejskiego programu in vitro dla Starachowic. Dokument, który został skierowany do Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, uzyskał pozytywną opinię.
Strzelnica a obwodnica. Powraca temat funkcjonowania klubu

2023-09-26

Strzelnica a obwodnica. Powraca temat funkcjonowania klubu

Klub Sportowy „ŚWIT” Starachowice w sobotę 23 września br. w mediach społecznościowych opublikował wpis zatytułowany „Ofensywa w obronie strzelnicy KS ŚWIT”. Jego treść została również rozesłana do lokalnych mediów. Wpis zawiera stanowisko klubu dotyczące godzącej w działalność strzelnicy, budowy północno-zachodniej obwodnicy Starachowic. W sobotę 30 września planowany jest protest „w sprawie ignorowania interesów mieszkańców Starachowic i zagrożenia funkcjonowania KS Świt przy budowie obwodnicy miasta”.
Modernizacja Parku Kultury się przedłuży. Co z remontem schodów? 

2023-09-27

Modernizacja Parku Kultury się przedłuży. Co z remontem schodów? 

W ogłoszonym przez starachowicki magistrat postępowaniu na przebudowę schodów wejściowych i murków oporowych do budynku Parku Kultury przy ul. Radomskiej 21 w Starachowicach nie wzięła udziału żadna firma. W związku z tym, że w postępowaniu nie złożono żadnej oferty, pod koniec sierpnia 2023 r. przetarg został unieważniony.  

2023-09-23

"Pytanie, czy podjudzanie" - czyli wokół wpisu prezydenta Starachowic

Działacze Prawa i Sprawiedliwości podczas piątkowej (22 września  br.) konferencji prasowej zaapelowali do prezydenta Marka Materka o zaniechanie manipulowania mieszkańcami powiatu. Sprawa dotyczy wpisu włodarza Starachowic w mediach społecznościowych, w którym odniósł się do dotacji, jaką szpital starachowicki dostał na remont i wyposażenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.
Zapomniany zabytek

2023-09-24

Zapomniany zabytek

Temat popadania w ruinę XIX- wiecznego domu robotniczego przy ulicy Sportowej w Starachowicach nie jest nowością. Lokalne media poruszały go już w przeszłości, na problem zwracali także uwagę mieszkańcy. Nas do podjęcia go na nowo skłonił głos Czytelniczki, która martwiła się o przyszłość obiektu, cennego choćby ze względu na swój wiek. Jednak mimo upływu lat nie widać konkretnych działań, by go uchronić przed kompletną ruiną.  
Ciepło wspominają Starachowice

2023-09-22

Ciepło wspominają Starachowice

Państwo Elena i Zaza Kordzaia przez 6 lat mieszkali i pracowali w Starachowicach. Teraz przyszedł czas na powrót do Gruzji. Z pobytu w naszym mieście wynoszą same dobre wspomnienia.
Serce dla Maćka

2023-09-21

Serce dla Maćka

13-letni Maciej z Łosienka, koło Kielc od najmłodszych lat zmaga się m.in. z autyzmem. Ostatnio zdiagnozowano u niego nową chorobę: autoimmunologiczne zapalenie wątroby i zapalenie dróg żółciowych, która będzie mu towarzyszyć przez całe życie. Na rzecz chłopca prowadzona jest internetowa zbiórka pieniędzy oraz licytacja na FB. Organizatorzy bardzo proszą o pomoc.     
Leśna droga nad Lubianką zostanie wyremontowana

2023-09-21

Leśna droga nad Lubianką zostanie wyremontowana

Nadleśnictwo Skarżysko wybrało firmę, która wykona remont ulicy Szydłowskiego w Starachowicach biegnącej po leśnych terenach południowej strony Lubianki. Po tym jak miasto zainwestowało w teren rekreacyjny ponad 30 milionów złotych, teraz swój wkład w rozwój tego obszaru dokładają leśnicy.