JUŻ W KIOSKU

Stowarzyszenie "Wrażliwi Społecznie" proponuje zmiany w Budżecie Obywatelskim

2022-04-11 10:16:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

W poniedziałkowe popołudnie (godzina 16:00), w Urzędzie Miejskim w Starachowicach odbędzie się spotkanie dotyczące ewentualnych zmian regulaminu Budżetu Obywatelskiego Miasta Starachowice na 2023 r. i lata przyszłe. Cztery zmiany, w liście otwartym do lokalnych mediów, do obecnego Regulaminu Budżetu Obywatelskiego przedstawiło Stowarzyszenie "Wrażliwi Społecznie".

fot. UM Starachowice

Prezentujemy informację, którą do lokalnych mediów przesłało Stowarzyszenie. 

"Prezydent Miasta Starachowice

Na okoliczność spotkania w urzędzie miejskim w Starachowicach (11.04.2022r.) w sprawie ewentualnych zmian w regulaminie Budżetu Obywatelskiego miasta Starachowice na 2023r., poniżej publiczne propozycje  naszego stowarzyszenia. 

Postuluje się 4 zmiany do obecnego Regulaminu Budżetu Obywatelskiego (BO) 

* Rozdział 3 § 3. Pkt. 1 w nowym brzmieniu: ,,Konsultacje społeczne obejmują miasto Starachowice-traktowane jako cztery okręgi”.

* Rozdział 4 § 4. Pkt. 9 pkt. w nowym brzmieniu: ,,Koszt zgłoszonego projektu w danym okręgu nie może przekroczyć  450 000 zł na projekty twarde oraz 50 000 zł  na projekty miękkie”.

* Rozdział 5 § 5. Pkt. 6 całkowicie do zmiany. Zapis, że komisja weryfikacyjna w procedurze odwoławczej zaprasza wnioskodawcę na spotkanie z pracownikiem urzędu  miejskiego na omówienie jej wyników – jest niedorzeczne. Proponujemy, aby autor tego zapisu sam dokonał korekty.

* Rozdział 6 § 9. dodanie nowego  pkt. 3 w brzmieniu ,,Powołuje się zespół obywatelski ds. BO celem monitoringu, wdrażania i dokonywania oceny realizacji poszczególnych edycji BO.

Uzasadnienie

Obecna drożyzna i sytuacja geopolityczna sprawia, że za 600 tys. zł niewiele można zrealizować. Dlatego  proponujemy zwiększenie środków finansowych do 2 mln zł w podziale na 4 okręgi (lub w ostateczności na 2 okręgi) obligatoryjnie z limitem 10% alokacji na cenne projekty „miękkie”. Z analizy BO wynika, że  nie był jeszcze  zrealizowany żaden projekt „miękki”, co pokazuje skalę marginalizacji tych ważnych społecznych zadań. 

Brak jest  oceny i dokonania konkluzji z dotychczasowej realizacji BO. Edycje BO z l. 2014-2019 pokazały niską frekwencję na poziomie średnio 8,40%  z ok. 2471 głosujących i to tylko dzięki głosowaniu internetowemu za ostatnie 3 lata. Kolejnym mankamentem jest spadek ilości zgłaszanych projektów: 83 w 2014r., 22 w 2019r. do 15 w 2021r. oraz degresja środków budżetowych przeznaczanych na BO w wydatkach gminy ogółem z 0,85% (2015r.) do 0,55% (2019r.). Największą bolączką poza pieniędzmi jest brak promocji BO. Owszem  promocja jest, ale prezydenta Starachowic na zadanie „Realizacja polityki informacyjnej Prezydenta miasta i UM” za  86 tys. zł. Według naszej oceny, obecny prezydent jest winien sytuacji z BO który jest tylko z nazwy. Po prostu BO stracił „polityczne paliwo”, które jeszcze w 2014r. było potężnym nośnikiem w walce o urząd prezydenta. Zapewne m.in. z tego powodu nie będzie istotnych zmian i zwiększenia środków finansowy na BO (pod pretekstem np. sprawy z uchodźcami). W dodatku  prezydent Starachowic nie znosi być drugi. 

Z poważaniem 

Zarząd Stowarzyszenia Wrażliwi Społecznie" 

/komunikat prasowy nadesłany/

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Czy w Starachowicach powstanie publiczny żłobek? Prezydent miasta odpowiada

2023-01-26

Czy w Starachowicach powstanie publiczny żłobek? Prezydent miasta odpowiada

Podczas wtorkowej (24 stycznia br.) konferencji prasowej, radna Rady Powiatu Agnieszka Kuś zaapelowała do władz Starachowic o utworzenie w mieście publicznego żłobka. Mówiła m.in. o programie Maluch+ i kosztach, jakie ponoszą rodzice za opiekę w prywatnych żłobkach w Starachowicach, w porównaniu do publicznej placówki w Skarżysku-Kamiennej.
Honorowy Krwiodawca a bezpłatne przejazdy komunikacją miejską

2023-01-26

Honorowy Krwiodawca a bezpłatne przejazdy komunikacją miejską

Do redakcji Gazety Starachowickiej z prośbą o interwencję zwrócił się Czytelnik, który ma żal do władz, że jako "Honorowy Krwiodawca (niebędący mieszkańcem Starachowic) nie może korzystać z bezpłatnej komunikacji miejskiej". Jak zauważa, inne miasta województwa taki przywilej stosują.
Radni PiS krytykują działania starachowickiego samorządu

2023-01-25

Radni PiS krytykują działania starachowickiego samorządu

W budynku przy ulicy Żeromskiego w Starachowicach, gdzie w przeszłości mieścił się Międzyszkolny Ośrodek Gimnastyki Korekcyjnej i Kompensacyjnej, miała powstać filia Środowiskowego Domu Samopomocy dla 30 osób, w tym także całodobowej dla osób cierpiących na chorobę Alzheimera. Budynek nadal stoi pusty, a dotacja w kwocie ponad 1,1 mln zł, którą Gmina Starachowice pozyskała z rezerwy budżetu państwa, nie została w pełni wykorzystana. 
PiS i pytania do Donalda Tuska

2023-01-25

PiS i pytania do Donalda Tuska

PO i PSL to czasy, gdy nasza gospodarka jest podporządkowana Rosji. To był rząd, który pozbawił obronności nasz kraj, nie chcę myśleć, co by było z naszym krajem, gdyby w 2015 roku do władzy nie doszło Prawo i Sprawiedliwość - mówiła podczas poniedziałkowej konferencji (23 stycznia br.) poseł Agata Wojtyszek, pełnomocnik Prawa i Sprawiedliwości w okręgu, do którego należą Starachowice. 
Bezpieczne ferie

2023-01-24

Bezpieczne ferie

Ferie już za kilka dni. Wybierasz się na zimowy wypoczynek do któregoś z krajów Unii Europejskiej? Nie zapomnij o EKUZ. Karta jest bezpłatna, wydaje ją NFZ.
Brakuje krwi. We wtorek będzie można ją oddać w Starachowicach

2023-01-23

Brakuje krwi. We wtorek będzie można ją oddać w Starachowicach

"Drodzy Krwiodawcy! Pilnie potrzebna krew i płytki krwi dla pacjentów świętokrzyskich szpitali! Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa prosi o pilne zgłaszanie się do czynnych placówek służby krwi na terenie województwa świętokrzyskiego" - informuje RCKiK w Kielcach. We wtorek (24 stycznia br.) krew będzie można oddać w Starachowicach. Akcja odbędzie się w godz. 9:00 - 12:00 w Urzędzie Miejskim w Starachowicach, przy ul. Radomskiej 45.
Szkoła rodzenia w starachowickim szpitalu bezpłatna dla wszystkich

2023-01-23

Szkoła rodzenia w starachowickim szpitalu bezpłatna dla wszystkich

Dyrekcja Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach podjęła decyzję o zawieszeniu opłat za zajęcia Szkoły Rodzenia. Do tej pory z bezpłatnej opcji mogły skorzystać jedynie mieszkanki powiatu starachowickiego, które zadeklarowały chęć porodu w Oddziale Położniczo-Ginekologicznym z Salą Porodową w naszej placówce. Teraz z bezpłatnych zajęć mogą skorzystać wszystkie kobiety i to nie tylko z naszego regionu, a zwolnienie z opłaty obowiązuje do końca 2023 roku.
Rada Rozwoju Miasta przyjęła roczne sprawozdanie

2023-01-23

Rada Rozwoju Miasta przyjęła roczne sprawozdanie

Za nami kolejne posiedzenie starachowickiej Rady Rozwoju Miasta, czyli ciała opiniodawczo-doradczego powołanego w ramach realizacji projektu „Kierunek Przyszłość – Starachowicki Program Rozwoju Lokalnego”. Głównym przedmiotem ostatniego spotkania było zatwierdzenie sprawozdania rocznego z realizacji projektu norweskiego.
Po nocnym wypadku w zakładach mięsnych w Starachowicach. Oświadczenie firmy

2023-01-20

Po nocnym wypadku w zakładach mięsnych w Starachowicach. Oświadczenie firmy

W piątkową (20 stycznia br.) noc, około godziny 2 w starachowickich zakładach mięsnych Animex doszło do wypadku, w którym ucierpiała 40-letnia kobieta. Komunikat dotyczący zdarzenia wydała firma Animex Foods. 
Wylegitymowani podczas wizyty prezesa Kaczyńskiego

2023-01-20

Wylegitymowani podczas wizyty prezesa Kaczyńskiego

Podczas poniedziałkowej (16 stycznia br.) wizyty w Starachowicach Jarosława Kaczyńskiego, przy ulicy Radomskiej, podobniej jak rok temu, pojawiła się grupa protestujących osób.