JUŻ W KIOSKU

Sterylizacja zwierząt. Miasto pokryje połowę kosztów sterylizacji lub kastracji zwierzęcia

2023-08-10 10:30:00

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Zgodnie z „Programem opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Miasta Starachowice w 2023 r.” Gmina Starachowice może dofinansować 50% kosztów zabiegu sterylizacji suk, psów, kotek, kotów posiadających właściciela. Dofinansowanie przysługuje wyłącznie mieszkańcom naszego miasta. 

W celu otrzymania dofinansowania właściciel zwierzęcia powinien złożyć wniosek do Urzędu Miejskiego w Starachowicach. Wniosek stanowi załącznik do aktualnego programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Miasta Starachowice i jest dostępny do pobrania na stronie BIP Urzędu Miejskiego w Starachowicach (do wydruku - strona nr 7). 

- Właściciel chcący poddać zabiegowi posiadane zwierzę wnosi do Urzędu Miejskiego w Starachowicach wniosek o dofinansowanie kosztów sterylizacji lub kastracji posiadanego zwierzęcia, wraz z oświadczeniem, potwierdzającym stałe zamieszkanie i zameldowanie na terenie Gminy Starachowice, który rozpatrywany będzie przez Urząd pod kątem posiadanych na ten cel środków finansowych - informuje p.o. kierownika Referatu Ochrony Środowiska Maciej Myszka. 

Dofinansowanie kosztów sterylizacji będzie prowadzone do wyczerpania środków finansowych zaplanowanych w budżecie Gminy na ten cel. Gmina posiada na powyższy cel 14 000 zł. Zabiegi sterylizacji albo kastracji wykonywane będą wyłącznie przez lekarza weterynarii, z którym Gmina ma zawartą umowę. Jeśli chodzi o zabiegi dofinansowane przez Gminę w 50%, pozostało do końca roku około 12 000 zł. 

Warunkiem udzielenia dofinansowania zabiegu sterylizacji/kastracji jest posiadanie przez zwierzę czipa, lub w przypadku gdy zwierzę go nie ma, zaczipowanie zwierzęcia w trakcie zabiegu. Czip winien być zarejestrowany na właściciela zwierzęcia, tego samego, który uprzednio uzyskał pisemną zgodę od Gminy na dofinansowanie zabiegu sterylizacji/kastracji. Koszty wszczepienia czipa pokrywa w całości właściciel zwierzęcia. W przypadku odmowy zaczipowania zwierzęcia zabieg sterylizacji z 50% dofinansowaniem nie zostanie przeprowadzony. Przykładowo zaczipowanie zwierzęcia w gabinecie „Cztery Łapy” przy ul. Murarskiej, to koszt w wysokości 50 zł. 

- Mieszkaniec ma obowiązek pokryć 50% kosztów w momencie zabiegu,  posiadając wcześniejszą pisemną zgodę od Gminy oraz warunkiem do przeprowadzenia zabiegu jest to, by zwierzę w momencie zabiegu było zaczipowane. Za czipa właściciel pokrywa koszty 100% i może go wszczepić wcześniej w wybranym przez siebie gabinecie lub na miejscu podczas zabiegu. W przypadku braku czipa i odmowy jego wszczepienia w momencie planowanego zabiegu sterylizacja się nie odbędzie  - dodaje kierownik Referatu. 

Koszty sterylizacji:

- Sterylizacja suki o masie ciała do 10 kg cena 277,78 zł netto; 

- Sterylizacja suki o masie ciała od 10 do 20 kg 305,55 zł netto; 

- Sterylizacja suki o masie ciała od 20 kg do 40 kg 351,85 zł netto;

- Sterylizacja suki o masie ciała powyżej 40 kg 370,37 zł netto;

- Sterylizacja kotki cena 231,48 zł netto;

- Kastracja psa o masie ciała do 10 kg 138,89 zł netto;  

- Kastracja psa o masie ciała od 10 do 20 kg 166,67 zł netto;

- Kastracja psa o masie ciała o 20 do 40 kg 185,18 zł netto;

- Kastracja psa o masie ciała o powyżej 40 kg 250,00 zł netto;

- Kastracja kocura 120,37 zł netto;

Do ww. cen należy doliczyć podatek VAT 8%.  

Z pisemną zgodą od Gminy Starachowice właściciel płaci w gabinecie przy zabiegu 50% ww. kosztów. Gmina nie refunduje środków jeśli nie było uprzednio uzyskanej pisemnej zgody, a właściciel przeprowadził zabieg sterylizacji lub kastracji i pokrył 100% kosztów.

- Zaznaczyć trzeba, że ww. ceny dotyczą tylko Gminy Starachowice oraz sterylizacji lub kastracji gdzie Gmina dopłaca 50% kosztu zabiegu.  Ceny zostały ustalone w drodze przetargu i obowiązują do końca trwania umowy tj. do 31.12.2023 r. Dla osób prywatnych, które wykonują zabiegi bez dofinansowania z Gminy, ceny mogą być inne. Dotyczy to zarówno czipowania i sterylizacji/kastracji - dodaje kierownik Maciej Myszka. 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU

2023-09-28

"Mieszkańców nie interesują faktury. Oczekują tego, żeby inwestycje były realizowane w terminie"

Na łamach Gazety wielokrotnie informowaliśmy o inwestycji drogowej przy ulicy Mickiewicza w Starachowicach. Po tym, jak kilka miesięcy temu została zerwana nawierzchnia drogi, prace tam stanęły w miejscu. A według pierwotnych założeń ostatniego dnia września br. powinna zakończyć się modernizacja tej drogi.
Miejski program in vitro trafi pod obrady Rady Miejskiej

2023-09-27

Miejski program in vitro trafi pod obrady Rady Miejskiej

Podczas najbliższej sesji Rady Miejskiej, która odbędzie się w piątek (29 września br.), radni zdecydują o dalszych losach miejskiego programu in vitro dla Starachowic. Dokument, który został skierowany do Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, uzyskał pozytywną opinię.
Strzelnica a obwodnica. Powraca temat funkcjonowania klubu

2023-09-26

Strzelnica a obwodnica. Powraca temat funkcjonowania klubu

Klub Sportowy „ŚWIT” Starachowice w sobotę 23 września br. w mediach społecznościowych opublikował wpis zatytułowany „Ofensywa w obronie strzelnicy KS ŚWIT”. Jego treść została również rozesłana do lokalnych mediów. Wpis zawiera stanowisko klubu dotyczące godzącej w działalność strzelnicy, budowy północno-zachodniej obwodnicy Starachowic. W sobotę 30 września planowany jest protest „w sprawie ignorowania interesów mieszkańców Starachowic i zagrożenia funkcjonowania KS Świt przy budowie obwodnicy miasta”.
Modernizacja Parku Kultury się przedłuży. Co z remontem schodów? 

2023-09-27

Modernizacja Parku Kultury się przedłuży. Co z remontem schodów? 

W ogłoszonym przez starachowicki magistrat postępowaniu na przebudowę schodów wejściowych i murków oporowych do budynku Parku Kultury przy ul. Radomskiej 21 w Starachowicach nie wzięła udziału żadna firma. W związku z tym, że w postępowaniu nie złożono żadnej oferty, pod koniec sierpnia 2023 r. przetarg został unieważniony.  

2023-09-23

"Pytanie, czy podjudzanie" - czyli wokół wpisu prezydenta Starachowic

Działacze Prawa i Sprawiedliwości podczas piątkowej (22 września  br.) konferencji prasowej zaapelowali do prezydenta Marka Materka o zaniechanie manipulowania mieszkańcami powiatu. Sprawa dotyczy wpisu włodarza Starachowic w mediach społecznościowych, w którym odniósł się do dotacji, jaką szpital starachowicki dostał na remont i wyposażenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.
Zapomniany zabytek

2023-09-24

Zapomniany zabytek

Temat popadania w ruinę XIX- wiecznego domu robotniczego przy ulicy Sportowej w Starachowicach nie jest nowością. Lokalne media poruszały go już w przeszłości, na problem zwracali także uwagę mieszkańcy. Nas do podjęcia go na nowo skłonił głos Czytelniczki, która martwiła się o przyszłość obiektu, cennego choćby ze względu na swój wiek. Jednak mimo upływu lat nie widać konkretnych działań, by go uchronić przed kompletną ruiną.  
Ciepło wspominają Starachowice

2023-09-22

Ciepło wspominają Starachowice

Państwo Elena i Zaza Kordzaia przez 6 lat mieszkali i pracowali w Starachowicach. Teraz przyszedł czas na powrót do Gruzji. Z pobytu w naszym mieście wynoszą same dobre wspomnienia.
Serce dla Maćka

2023-09-21

Serce dla Maćka

13-letni Maciej z Łosienka, koło Kielc od najmłodszych lat zmaga się m.in. z autyzmem. Ostatnio zdiagnozowano u niego nową chorobę: autoimmunologiczne zapalenie wątroby i zapalenie dróg żółciowych, która będzie mu towarzyszyć przez całe życie. Na rzecz chłopca prowadzona jest internetowa zbiórka pieniędzy oraz licytacja na FB. Organizatorzy bardzo proszą o pomoc.     
Leśna droga nad Lubianką zostanie wyremontowana

2023-09-21

Leśna droga nad Lubianką zostanie wyremontowana

Nadleśnictwo Skarżysko wybrało firmę, która wykona remont ulicy Szydłowskiego w Starachowicach biegnącej po leśnych terenach południowej strony Lubianki. Po tym jak miasto zainwestowało w teren rekreacyjny ponad 30 milionów złotych, teraz swój wkład w rozwój tego obszaru dokładają leśnicy. 
W budynku po dawnym gimnazjum będzie... sieciówka KFC

2023-09-20

W budynku po dawnym gimnazjum będzie... sieciówka KFC

Firma Zeta Safe Harbour z siedzibą w Krakowie działająca w branży "Nieruchomości - kupno, sprzedaż, wynajem", w 2021 roku w przetargu ogłoszonym przez Gminę Starachowice, kupiła działkę wraz z budynkiem po dawnej szkole przy ulicy Kieleckiej.