JUŻ W KIOSKU

Starosta Ambroszczyk w mocnych słowach o opiece szpitalnej w Starachowicach

2022-01-14 11:56:43

Ocena:

4/5 | 2 głosów

Podczas nadzwyczajnej sesji Rady Powiatu, która odbyła się w środę (12 stycznia br.), starosta starachowicki Piotr Ambroszczyk zabrał głos w sprawie kolejnego przekształcenia Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach w szpital jednoimienny dla pacjentów zakażonych koronawirusem. Jak powiedział, takie działanie mogło być zrozumiałe na początku epidemii, ale najwyższa pora, by inne miasta w naszym województwie i inne szpitale przejęły tę rolę.

fot. Powiat Starachowicki

- Jesteśmy ewenementem na skalę kraju, że szpital powiatowy przejął funkcję lecznictwa covidowego, gdzie normalnie w Polsce przejmowały to bardziej zaawansowane oddziały polikliniczne czy szpitale akademickie - mówił starosta. - Podjęcie lecznictwa covidowego nie odbiło się pozytywnie na naszej lecznicy, bardziej negatywnie. Jeśli jeszcze tych skutków teraz nie widać, to za chwilę będą one widoczne. Mentalnie, bo kadra medyczna obcuje cały czas ze śmiercią, gdzie z całego województwa zwożeni są pacjenci covidowi w ciężkim stanie. Normalnie, jak szpital pracował, było kilka zgonów w miesiącu, a teraz jest kilka, czy kilkanaście zgonów dziennie. Powoduje, to duże obciążenie psychiczne kadry. Pani radna Danuta Krępa powiedziała, że wybór Starachowic był "koniecznością wyższego rzędu". To niech teraz ta "konieczność wyższego rzędu" spocznie na Kielcach, na Busku, czy na innym dużym szpitalu w województwie świętokrzyskim. Dlaczego od dwóch lat mieszkańcy naszego powiatu mają płacić cenę, za to, że zostali pozbawieni możliwości leczenia się? Prawie 1900 osób zmarło w naszym powiecie w ubiegłym roku. To jest o kilkaset osób więcej, niż umiera normalnie. Jeśli weźmiemy statystyki, to ile osób zmarło na COVID, to jest tylko niewielka część. Ja nie mówię, że epidemia jest niegroźna, bo ona jest groźna i trzeba COVID zwalczać i leczyć ludzi, ale na Boga, nie pozbawiajmy mieszkańców możliwości leczenia w naszym szpitalu. Wariant jednoimienności jest ślepą uliczką, która po pierwsze zdewastowała mentalnie załogę. Również to, że poszły duże środki na dodatkowe wynagrodzenia dla załogi, to będzie efekt, który będziemy widzieli za jakiś czas, że zdemoralizowało nam totalnie załogę finansowo. Jeżeli ktoś zarabia dwu- lub trzykrotność swojego wynagrodzenia normalnego w czasie pandemii, to później nie będzie chciał wrócić do normalnych pieniędzy w normalnej formule funkcjonowania szpitala. Gdybyśmy mieli leczenie hybrydowe, część osób pracowałaby przy COVID, część w strefie czystej, mogłaby zachodzić wymienność załogi. Ja wiem, że wy państwo wielokrotnie na tej sali udowadnialiście, że to jest dobrze dla Starachowic, że mamy szpital covidowy, ale drodzy państwo, to jest bardzo źle i nasi mieszkańcy wam to zapamiętają i przypomną w stosownej chwili. Zobaczycie. Powiedzcie, to rodzinom ludzi, którzy zmarli, a którzy mogli żyć. Nie musieli umierać. I nie licytujmy się dzisiaj, kto zmarł na COVID, a kto nie - mówił starosta powiatu Piotr Ambroszczyk. 

- Pan wskazuje wręcz, że to klub Prawa i Sprawiedliwości jest winny za to, że było tyle zgonów? Uważam, że gdybyśmy te zgony rozdzielili na część pacjentów ze Skarżyska, część pacjentów z Kielc, część pacjentów z Ostrowca. Wszyscy, którzy zmarli w Starachowicach w szpitalu, dostali karty zgonu i byli zarejestrowani w urzędzie w Starachowicach i dlatego tyle tych zgonów jest. Tego trzeba być świadomym. Proszę nie pokazywać, że to jest moja wina, bo staram się prawie 40 lat leczyć chorych i na COVID też. A pan wskazuje, jakby to była moja wina, że ludzie umierają i będą umierać. Ja się nie czuję winny. Nie chciałbym słyszeć, żeby mi ktoś zarzucał coś takiego. Proszę liczyć się ze słowami - odpowiedział radny klubu Prawa i Sprawiedliwości, lekarz Mirosław Wojciechowski. 

- Niech pan nie dzieli ludzi. Niech pan nie mówi, że ten szpital jest ciągle covidowy. Jestem żywym przykładem, że nie był cały czas covidowy. W sierpniu i we wrześniu leżałam na kardiologii. Co mamy robić z tymi ludźmi? Nikt nie chce covidowych. Kielce nie obskoczą wszystkich ludzi - dodała radna Joanna Główka.

- Miałem na myśli pewne decyzje. Są Kielce, gdzie jest kilka szpitali. Zajęto nam jedyną lecznicę i to jest problem. Jest czas, żeby skorygować decyzje i pozwolić mieszkańcom Starachowic żyć normalnie - powiedział starosta Ambroszczyk.

 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Postępy przy budowie wiaduktu w Starachowicach Zachodnich [ZDJĘCIA]

2024-02-23

Postępy przy budowie wiaduktu w Starachowicach Zachodnich [ZDJĘCIA]

Trwają prace przy budowie wiaduktu w Starachowicach Zachodnich. Aktualnie wykonano już prawie 20% kontraktu. O postępie prac podczas piątkowej (23 lutego br.) konferencji prasowej mówił starosta powiatu Piotr Ambroszczyk oraz dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych Beata Stąpor.
Stowarzyszenie Wrażliwi Społecznie: „Władze miasta winne słabości społeczeństwa obywatelskiego”

2024-02-23

Stowarzyszenie Wrażliwi Społecznie: „Władze miasta winne słabości społeczeństwa obywatelskiego”

Aktywność i umiejętność samorealizacji osób, grup, czy stowarzyszeń niezależnych od  władz publicznych, to esencja społeczeństwa obywatelskiego w Starachowicach. Niestety z nim nie jest dobrze, uważają  władze Stowarzyszenia Wrażliwi Społecznie (SWS). Powyższa tematyka była wiodącą podczas wtorkowej (20 lutego br.) konferencji prasowej zwołanej  przez SWS, w której udział  wzięli prezes stowarzyszenia Paweł Lewkowicz oraz wiceprezes Beata Gorczyca.
Elżbieta Gralec rozpoczęła kampanię na urząd burmistrza Miasta i Gminy Wąchock

2024-02-21

Elżbieta Gralec rozpoczęła kampanię na urząd burmistrza Miasta i Gminy Wąchock

Zastępca prezydent Starachowic ds. gospodarczych Elżbieta Gralec podczas środowej (21 lutego br.) konferencji prasowej, która obyła się na placu przed Klasztorem Cystersów, oficjalnie ogłosiła swój start w wyborach samorządowych 2024. Jako kandydatka KWW Marka Materka będzie ubiegać się o fotel burmistrza Wąchocka.
Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego „Lubianka” do aktualizacji

2024-02-22

Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego „Lubianka” do aktualizacji

Starachowiccy radni Rady Miejskiej podjęli uchwałę w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu zwanego umownie jednostką „Lubianka”. 
Piotr Capała oficjalnym kandydatem na prezydenta Starachowic. Kandydaci porozumienia samorządowego zaprezentowani [ZDJĘCIA]

2024-02-20

Piotr Capała oficjalnym kandydatem na prezydenta Starachowic. Kandydaci porozumienia samorządowego zaprezentowani [ZDJĘCIA]

Komitet Wyborczy Wyborców TST – Twój Samorząd Teraz podczas spotkania wyborczego, które odbyło się we wtorek (20 lutego br.) w starachowickim Hotelu Senator, przedstawił swojego kandydata na fotel prezydenta miasta Starachowice oraz osoby, które podczas wyborów samorządowych 2024 będą ubiegać się o mandaty radnych Rady Miejskiej i Rady Powiatu Starachowickiego we wszystkich okręgach wyborczych.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

2024-02-20

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Prezydent Starachowic Marek Materek oraz społeczność Szkoły Podstawowej nr 10 w Starachowicach zapraszają do udziału w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W programie znalazły się dwa wydarzenia: 29 lutego br. prelekcja przedstawiciela IPN i 1 marca br. Msza Święta i program artystyczny w kościele pw. Wszystkich Świętych, a następnie odwiedziny miejsca pamięci na placu kościelnym.     
Modlitwa za bohaterów

2024-02-20

Modlitwa za bohaterów

Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej – Koło w Wąchocku im. gen. Antoniego Hedy „Szarego”, zaprasza do  udziału w IV Drodze Krzyżowej w intencji bohaterów polskiego podziemia antykomunistycznego, mordowanych i prześladowanych po zakończeniu II wojny światowej. 
Pałacyk

2024-02-21

Pałacyk "odNowa". Otwarcie już pod koniec marca

Zbliża się koniec prac przy rewitalizacji starachowickiego Pałacyku. To właśnie tu swoją siedzibę będzie miało Centrum Kreatywności, którego rolą będzie nakierowane na dialog i współpracę młodzieży, przedsiębiorców oraz wszystkich mieszkańców miasta. Oficjalne otwarcie planowane jest na koniec marca. Wtedy gmina uroczyście przekaże obiekt do użytku mieszkańców. 
Patriotyczny wzór dla policjantów

2024-02-19

Patriotyczny wzór dla policjantów

Z inicjatywy Powiatowej Rady Pamięci w Starachowicach uczczono przypadającą dziś 80. rocznicę śmierci por. Zygmunta Procha, policjanta i bojownika Armii Krajowej, szefa komórki kontrwywiadu wojskowego iłżeckiego Obwodu ZWZ - AK, który zginął w Starachowicach wytropiony przez niemieckich okupantów. Uczestnicy rocznicowych obchodów spotkali się przy jego pomniku zlokalizowanym przy wejściu do starachowickiej komendy policji.
ZUS ostrzega przed oszustami

2024-02-19

ZUS ostrzega przed oszustami

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywym profilem ZUS w mediach społecznościowych, a dokładnie na platformie Facebook, który zachęca do inwestycji mającej zagwarantować emeryturę w wieku 50 lat. W ten sposób oszuści próbują wyłudzić dane osobowe oraz pieniądze Polaków.