JUŻ W KIOSKU

Starosta Ambroszczyk w mocnych słowach o opiece szpitalnej w Starachowicach

2022-01-14 11:56:43

Ocena:

4/5 | 2 głosów

Podczas nadzwyczajnej sesji Rady Powiatu, która odbyła się w środę (12 stycznia br.), starosta starachowicki Piotr Ambroszczyk zabrał głos w sprawie kolejnego przekształcenia Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach w szpital jednoimienny dla pacjentów zakażonych koronawirusem. Jak powiedział, takie działanie mogło być zrozumiałe na początku epidemii, ale najwyższa pora, by inne miasta w naszym województwie i inne szpitale przejęły tę rolę.

fot. Powiat Starachowicki

- Jesteśmy ewenementem na skalę kraju, że szpital powiatowy przejął funkcję lecznictwa covidowego, gdzie normalnie w Polsce przejmowały to bardziej zaawansowane oddziały polikliniczne czy szpitale akademickie - mówił starosta. - Podjęcie lecznictwa covidowego nie odbiło się pozytywnie na naszej lecznicy, bardziej negatywnie. Jeśli jeszcze tych skutków teraz nie widać, to za chwilę będą one widoczne. Mentalnie, bo kadra medyczna obcuje cały czas ze śmiercią, gdzie z całego województwa zwożeni są pacjenci covidowi w ciężkim stanie. Normalnie, jak szpital pracował, było kilka zgonów w miesiącu, a teraz jest kilka, czy kilkanaście zgonów dziennie. Powoduje, to duże obciążenie psychiczne kadry. Pani radna Danuta Krępa powiedziała, że wybór Starachowic był "koniecznością wyższego rzędu". To niech teraz ta "konieczność wyższego rzędu" spocznie na Kielcach, na Busku, czy na innym dużym szpitalu w województwie świętokrzyskim. Dlaczego od dwóch lat mieszkańcy naszego powiatu mają płacić cenę, za to, że zostali pozbawieni możliwości leczenia się? Prawie 1900 osób zmarło w naszym powiecie w ubiegłym roku. To jest o kilkaset osób więcej, niż umiera normalnie. Jeśli weźmiemy statystyki, to ile osób zmarło na COVID, to jest tylko niewielka część. Ja nie mówię, że epidemia jest niegroźna, bo ona jest groźna i trzeba COVID zwalczać i leczyć ludzi, ale na Boga, nie pozbawiajmy mieszkańców możliwości leczenia w naszym szpitalu. Wariant jednoimienności jest ślepą uliczką, która po pierwsze zdewastowała mentalnie załogę. Również to, że poszły duże środki na dodatkowe wynagrodzenia dla załogi, to będzie efekt, który będziemy widzieli za jakiś czas, że zdemoralizowało nam totalnie załogę finansowo. Jeżeli ktoś zarabia dwu- lub trzykrotność swojego wynagrodzenia normalnego w czasie pandemii, to później nie będzie chciał wrócić do normalnych pieniędzy w normalnej formule funkcjonowania szpitala. Gdybyśmy mieli leczenie hybrydowe, część osób pracowałaby przy COVID, część w strefie czystej, mogłaby zachodzić wymienność załogi. Ja wiem, że wy państwo wielokrotnie na tej sali udowadnialiście, że to jest dobrze dla Starachowic, że mamy szpital covidowy, ale drodzy państwo, to jest bardzo źle i nasi mieszkańcy wam to zapamiętają i przypomną w stosownej chwili. Zobaczycie. Powiedzcie, to rodzinom ludzi, którzy zmarli, a którzy mogli żyć. Nie musieli umierać. I nie licytujmy się dzisiaj, kto zmarł na COVID, a kto nie - mówił starosta powiatu Piotr Ambroszczyk. 

- Pan wskazuje wręcz, że to klub Prawa i Sprawiedliwości jest winny za to, że było tyle zgonów? Uważam, że gdybyśmy te zgony rozdzielili na część pacjentów ze Skarżyska, część pacjentów z Kielc, część pacjentów z Ostrowca. Wszyscy, którzy zmarli w Starachowicach w szpitalu, dostali karty zgonu i byli zarejestrowani w urzędzie w Starachowicach i dlatego tyle tych zgonów jest. Tego trzeba być świadomym. Proszę nie pokazywać, że to jest moja wina, bo staram się prawie 40 lat leczyć chorych i na COVID też. A pan wskazuje, jakby to była moja wina, że ludzie umierają i będą umierać. Ja się nie czuję winny. Nie chciałbym słyszeć, żeby mi ktoś zarzucał coś takiego. Proszę liczyć się ze słowami - odpowiedział radny klubu Prawa i Sprawiedliwości, lekarz Mirosław Wojciechowski. 

- Niech pan nie dzieli ludzi. Niech pan nie mówi, że ten szpital jest ciągle covidowy. Jestem żywym przykładem, że nie był cały czas covidowy. W sierpniu i we wrześniu leżałam na kardiologii. Co mamy robić z tymi ludźmi? Nikt nie chce covidowych. Kielce nie obskoczą wszystkich ludzi - dodała radna Joanna Główka.

- Miałem na myśli pewne decyzje. Są Kielce, gdzie jest kilka szpitali. Zajęto nam jedyną lecznicę i to jest problem. Jest czas, żeby skorygować decyzje i pozwolić mieszkańcom Starachowic żyć normalnie - powiedział starosta Ambroszczyk.

 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Dariusz Nowak radnym starachowickiej Rady Miejskiej

2022-11-25

Dariusz Nowak radnym starachowickiej Rady Miejskiej

Dariusz Nowak podczas piątkowej (25 listopada br.) sesji złożył ślubowanie na radnego Rady Miejskiej w Starachowicach i uzupełnił skład rady. Mandat radnego w okręgu wyborczym nr 3 został obsadzony zgodnie z postanowieniem Komisarza Wyborczego w Kielcach, który wcześniej poinformował o wygaśnięciu mandatu radnej Marty Zięby.
Transparenty przed siedzibą MAN Bus. Związkowcy protestują

2022-11-25

Transparenty przed siedzibą MAN Bus. Związkowcy protestują

Na ogrodzeniu Biurowca Głównego MAN Bus w Starachowicach, w piątek (25 listopada) związkowa „Solidarność” wywiesiła transparenty: „Zatrzymać likwidację miejsc pracy” i „Żądamy odpraw dla zwalnianych pracowników” i flagi związkowe. - Związek protestuje przeciwko postępowaniu Zarządu firmy, który pozbawia pracowników miejsc pracy, a zwalnianym nie daje żadnych gratyfikacji finansowych - mówi przewodniczący Jan Seweryn.
Obywatelska inicjatywa uchwałodawcza w sprawie bezpłatnej komunikacji. Stowarzyszenie Wrażliwi Społecznie rusza z akcją

2022-11-25

Obywatelska inicjatywa uchwałodawcza w sprawie bezpłatnej komunikacji. Stowarzyszenie Wrażliwi Społecznie rusza z akcją

Starachowickie Stowarzyszenie "Wrażliwi Społecznie" prowadzi działania w ramach realizowanego przez siebie projektu dotyczącego funkcjonowania bezpłatnej komunikacji. Odbyły się już debaty, stowarzyszenie przeprowadziło również sondaże, związane z jakością transportu w mieście. Podczas czwartkowej (24 listopada br.) konferencji prasowej mówili o kolejnych działaniach, które będą przez nich realizowane.
Inicjatywa dla Starachowic: wzrost podatków i zadłużenia, przy spadku inwestycji. To czeka Starachowice

2022-11-25

Inicjatywa dla Starachowic: wzrost podatków i zadłużenia, przy spadku inwestycji. To czeka Starachowice

Działacze Stowarzyszenia Inicjatywa dla Starachowic podczas czwartkowej (24 listopada br.) konferencji prasowej poruszyli temat założeń przyszłorocznego budżetu Starachowic.
Mariusz Majewski nowym kierownikiem w starachowickim magistracie

2022-11-24

Mariusz Majewski nowym kierownikiem w starachowickim magistracie

Długoletni dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych nr 3 przy ulicy Szkolnej w Starachowicach od 1 stycznia 2023 roku obejmie funkcję kierownika Referatu Edukacji, Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego. Mariusz Majewski na stanowisku zastąpi Włodzimierza Jedynaka, który przez lata kierował tym referatem.
Marzena Okła-Drewnowicz z interwencją poselską w sprawie zwolnień w MAN Bus

2022-11-24

Marzena Okła-Drewnowicz z interwencją poselską w sprawie zwolnień w MAN Bus

Posłanka Marzena Okła-Drewnowicz podczas środowej (23 listopada br.) konferencji prasowej poinformowała o złożeniu interwencji poselskiej do premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie planowanych zwolnień pracowników w starachowickiej fabryce MAN Bus. 
Trwa remont ulicy Słonecznej

2022-11-24

Trwa remont ulicy Słonecznej

Na ten remont mieszkańcy ulicy Słonecznej w Starachowicach czekali od dawna. Modernizacja tej drogi w znaczący sposób przyczyni się do podniesienia standardu życia mieszkańców osiedla Żeromskiego. 
TAK dla In vitro! – rozpoczęła się zbiórka podpisów

2022-11-23

TAK dla In vitro! – rozpoczęła się zbiórka podpisów

Założeniem projektu "TAK dla In vitro! In vitro to Ludzie!" jest przeznaczenie środków na politykę zdrowotną w obszarze leczenia niepłodności, w tym finansowanie procedur medycznych wspomaganej prokreacji, między innymi właśnie in vitro. Niepłodność jest chorobą cywilizacyjną, jak określa ją Światowa Organizacja Zdrowia. W celu zbierania podpisów na starachowickim rynku odbyła się konferencja prasowa z udziałem poseł Marzeny Okły-Drewnowicz i lokalnych działaczy Platformy Obywatelskiej. 
Wojskowe targi pracy

2022-11-22

Wojskowe targi pracy

W sali gimnastycznej ZSZ nr 3 w Starachowicach odbyła się Wojskowa Giełda Pracy dedykowana szczególnie tym, którzy swoją przyszłość zamierzają związać z wojskiem i służbą ojczyźnie w mundurze Wojska Polskiego.
Piotr Ambroszczyk z żołnierzami na poligonie

2022-11-24

Piotr Ambroszczyk z żołnierzami na poligonie

Kolejny już raz na szkolenia żołnierzy 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej zostali zaproszeni pracodawcy i samorządowcy z regionu. W miniony weekend odwiedzili terytorialsów z batalionu Ostrowieckiego, którzy szkolili się na poligonie w Nowej Dębie.