JUŻ W KIOSKU

Starosta Ambroszczyk w mocnych słowach o opiece szpitalnej w Starachowicach

2022-01-14 11:56:43

Ocena:

4/5 | 2 głosów

Podczas nadzwyczajnej sesji Rady Powiatu, która odbyła się w środę (12 stycznia br.), starosta starachowicki Piotr Ambroszczyk zabrał głos w sprawie kolejnego przekształcenia Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach w szpital jednoimienny dla pacjentów zakażonych koronawirusem. Jak powiedział, takie działanie mogło być zrozumiałe na początku epidemii, ale najwyższa pora, by inne miasta w naszym województwie i inne szpitale przejęły tę rolę.

fot. Powiat Starachowicki

- Jesteśmy ewenementem na skalę kraju, że szpital powiatowy przejął funkcję lecznictwa covidowego, gdzie normalnie w Polsce przejmowały to bardziej zaawansowane oddziały polikliniczne czy szpitale akademickie - mówił starosta. - Podjęcie lecznictwa covidowego nie odbiło się pozytywnie na naszej lecznicy, bardziej negatywnie. Jeśli jeszcze tych skutków teraz nie widać, to za chwilę będą one widoczne. Mentalnie, bo kadra medyczna obcuje cały czas ze śmiercią, gdzie z całego województwa zwożeni są pacjenci covidowi w ciężkim stanie. Normalnie, jak szpital pracował, było kilka zgonów w miesiącu, a teraz jest kilka, czy kilkanaście zgonów dziennie. Powoduje, to duże obciążenie psychiczne kadry. Pani radna Danuta Krępa powiedziała, że wybór Starachowic był "koniecznością wyższego rzędu". To niech teraz ta "konieczność wyższego rzędu" spocznie na Kielcach, na Busku, czy na innym dużym szpitalu w województwie świętokrzyskim. Dlaczego od dwóch lat mieszkańcy naszego powiatu mają płacić cenę, za to, że zostali pozbawieni możliwości leczenia się? Prawie 1900 osób zmarło w naszym powiecie w ubiegłym roku. To jest o kilkaset osób więcej, niż umiera normalnie. Jeśli weźmiemy statystyki, to ile osób zmarło na COVID, to jest tylko niewielka część. Ja nie mówię, że epidemia jest niegroźna, bo ona jest groźna i trzeba COVID zwalczać i leczyć ludzi, ale na Boga, nie pozbawiajmy mieszkańców możliwości leczenia w naszym szpitalu. Wariant jednoimienności jest ślepą uliczką, która po pierwsze zdewastowała mentalnie załogę. Również to, że poszły duże środki na dodatkowe wynagrodzenia dla załogi, to będzie efekt, który będziemy widzieli za jakiś czas, że zdemoralizowało nam totalnie załogę finansowo. Jeżeli ktoś zarabia dwu- lub trzykrotność swojego wynagrodzenia normalnego w czasie pandemii, to później nie będzie chciał wrócić do normalnych pieniędzy w normalnej formule funkcjonowania szpitala. Gdybyśmy mieli leczenie hybrydowe, część osób pracowałaby przy COVID, część w strefie czystej, mogłaby zachodzić wymienność załogi. Ja wiem, że wy państwo wielokrotnie na tej sali udowadnialiście, że to jest dobrze dla Starachowic, że mamy szpital covidowy, ale drodzy państwo, to jest bardzo źle i nasi mieszkańcy wam to zapamiętają i przypomną w stosownej chwili. Zobaczycie. Powiedzcie, to rodzinom ludzi, którzy zmarli, a którzy mogli żyć. Nie musieli umierać. I nie licytujmy się dzisiaj, kto zmarł na COVID, a kto nie - mówił starosta powiatu Piotr Ambroszczyk. 

- Pan wskazuje wręcz, że to klub Prawa i Sprawiedliwości jest winny za to, że było tyle zgonów? Uważam, że gdybyśmy te zgony rozdzielili na część pacjentów ze Skarżyska, część pacjentów z Kielc, część pacjentów z Ostrowca. Wszyscy, którzy zmarli w Starachowicach w szpitalu, dostali karty zgonu i byli zarejestrowani w urzędzie w Starachowicach i dlatego tyle tych zgonów jest. Tego trzeba być świadomym. Proszę nie pokazywać, że to jest moja wina, bo staram się prawie 40 lat leczyć chorych i na COVID też. A pan wskazuje, jakby to była moja wina, że ludzie umierają i będą umierać. Ja się nie czuję winny. Nie chciałbym słyszeć, żeby mi ktoś zarzucał coś takiego. Proszę liczyć się ze słowami - odpowiedział radny klubu Prawa i Sprawiedliwości, lekarz Mirosław Wojciechowski. 

- Niech pan nie dzieli ludzi. Niech pan nie mówi, że ten szpital jest ciągle covidowy. Jestem żywym przykładem, że nie był cały czas covidowy. W sierpniu i we wrześniu leżałam na kardiologii. Co mamy robić z tymi ludźmi? Nikt nie chce covidowych. Kielce nie obskoczą wszystkich ludzi - dodała radna Joanna Główka.

- Miałem na myśli pewne decyzje. Są Kielce, gdzie jest kilka szpitali. Zajęto nam jedyną lecznicę i to jest problem. Jest czas, żeby skorygować decyzje i pozwolić mieszkańcom Starachowic żyć normalnie - powiedział starosta Ambroszczyk.

 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Starachowicka pływalnia odnowiona

2023-03-22

Starachowicka pływalnia odnowiona

Miłośnicy pływania znowu mogą korzystać z Krytej Pływalni w Starachowicach. Zakończył się bowiem, największy od 12 lat, kompleksowy remont obiektu przy ulicy Szkolnej, który we wtorek (21 marca br.) został oddany do użytku.
Niedoszły pasażer

2023-03-21

Niedoszły pasażer

Wsiąść do autobusu to wcale nie taka prosta sprawa. Skargami na kierowców MZK w Starachowicach można by wytapetować ściany Redakcji. Na co skarżymy się najczęściej? Na butę i nieuprzejmość, żeby nie powiedzieć dosadniej. Czy jednak słusznie? 
Bezpłatna komunikacja, ale nie za wszelką cenę. Co dalej z Obywatelską Inicjatywą Uchwałodawczą?

2023-03-20

Bezpłatna komunikacja, ale nie za wszelką cenę. Co dalej z Obywatelską Inicjatywą Uchwałodawczą?

Grupa starachowickich działaczy w ramach projektu „Zaangażowanie mieszkańców Starachowic w inicjatywę bezpłatnej komunikacji” przygotowała dwa projekty uchwał dotyczące poprawy jakości funkcjonowania miejskiej komunikacji. I choć zebrali ponad 2 tysiące podpisów poparcia, dopełnili wszelkich formalności, to radni Rady Miejskiej w Starachowicach odrzucili ich projekty, w tym ten dotyczący zorganizowania konsultacji społecznych w sprawie funkcjonowania komunikacji miejskiej w Starachowicach.
Pełne kosze i zniszczone trawniki

2023-03-20

Pełne kosze i zniszczone trawniki

Brudny kubeł to siedlisko wielu bakterii, dlatego nie tylko należy go regularnie opróżniać, ale również czyścić. Mieszkańcy ulicy Harcerskiej w Starachowicach interweniują, że osiedlowe kosze "przelewają' się od zawartości. 

2023-03-19

"Kto na PiS głosuje, robali nie konsumuje". Prawo i Sprawiedliwość namawia do jedzenia polskiej, zdrowej żywności

Podczas sobotniego (18 marca br.) dnia targowego w Starachowicach, działacze Prawa i Sprawiedliwości z posłem Krzysztofem Lipcem na czele, przekonywali do jedzenia zdrowej, polskiej żywności, przestrzegając przed proponowanymi przez grupę C40 pomysłami włączenia do jadłospisu robaków.
Posłowie Lewicy z wizytą w Starachowicach

2023-03-18

Posłowie Lewicy z wizytą w Starachowicach

W czwartek (16 marca br.) do województwa świętokrzyskiego zawitała Lewica z programem "Bezpieczna Rodzina". Parlamentarzystki i parlamentarzyści na czele z wicemarszałkiem Sejmu Włodzimierzem Czarzastym uczestniczyli w spotkaniach m.in. w powiecie starachowickim, jędrzejowskim, koneckim, ostrowieckim, skarżyskim, sandomierskim, włoszczowskim oraz w Kielcach. 
Do wycieku amoniaku doszło wskutek mechanicznego uszkodzenia rurociągu z gazem - informuje firma Animex

2023-03-18

Do wycieku amoniaku doszło wskutek mechanicznego uszkodzenia rurociągu z gazem - informuje firma Animex

W piątkowe (17 marca br.) popołudnie, około godziny 14:15 doszło do uszkodzenia instalacji i wycieku amoniaku na jednym z wydziałów w zakładach przetwórstwa mięsnego Animex w Starachowicach. - Sytuacja została wywołana wskutek mechanicznego uszkodzenia rurociągu z gazem - czytamy w komunikacie prasowym firmy.  
Radni PiS zaniepokojeni sytuacją w starachowickim szpitalu

2023-03-17

Radni PiS zaniepokojeni sytuacją w starachowickim szpitalu

Radni Prawa i Sprawiedliwości ze Starachowic są zaniepokojeni sytuacją w Powiatowym Zakładzie Opieki Zdrowotnej. Podczas czwartkowej (16 marca br.) konferencji prasowej zarzucili prezydentowi miasta Markowi Materkowi nadmierną ingerencję w sprawy placówki.
Stare wiaty znajdą swoje zastosowanie

2023-03-17

Stare wiaty znajdą swoje zastosowanie

Radny Rady Miejskiej Michał Walendzik w piśmie skierowanym do prezydenta Starachowic zwrócił uwagę na zdemontowane podczas rewitalizacji otoczenia Dworca Wschodniego i pozostawione przy parkingu przy ul. Kolejowej stare wiaty przystankowe. 
Modernizacja starachowickiej oczyszczalni ścieków zakończona

2023-03-17

Modernizacja starachowickiej oczyszczalni ścieków zakończona

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Starachowicach zakończyło "Modernizację części osadowo-biogazowej oczyszczalni ścieków w Starachowicach". Projekt współfinansowany był ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, a umowa o dofinansowanie Projektu została podpisana z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we wrześniu 2016 roku.