JUŻ W KIOSKU

Starosta Ambroszczyk w mocnych słowach o opiece szpitalnej w Starachowicach

2022-01-14 11:56:43

Ocena:

4/5 | 2 głosów

Podczas nadzwyczajnej sesji Rady Powiatu, która odbyła się w środę (12 stycznia br.), starosta starachowicki Piotr Ambroszczyk zabrał głos w sprawie kolejnego przekształcenia Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach w szpital jednoimienny dla pacjentów zakażonych koronawirusem. Jak powiedział, takie działanie mogło być zrozumiałe na początku epidemii, ale najwyższa pora, by inne miasta w naszym województwie i inne szpitale przejęły tę rolę.

fot. Powiat Starachowicki

- Jesteśmy ewenementem na skalę kraju, że szpital powiatowy przejął funkcję lecznictwa covidowego, gdzie normalnie w Polsce przejmowały to bardziej zaawansowane oddziały polikliniczne czy szpitale akademickie - mówił starosta. - Podjęcie lecznictwa covidowego nie odbiło się pozytywnie na naszej lecznicy, bardziej negatywnie. Jeśli jeszcze tych skutków teraz nie widać, to za chwilę będą one widoczne. Mentalnie, bo kadra medyczna obcuje cały czas ze śmiercią, gdzie z całego województwa zwożeni są pacjenci covidowi w ciężkim stanie. Normalnie, jak szpital pracował, było kilka zgonów w miesiącu, a teraz jest kilka, czy kilkanaście zgonów dziennie. Powoduje, to duże obciążenie psychiczne kadry. Pani radna Danuta Krępa powiedziała, że wybór Starachowic był "koniecznością wyższego rzędu". To niech teraz ta "konieczność wyższego rzędu" spocznie na Kielcach, na Busku, czy na innym dużym szpitalu w województwie świętokrzyskim. Dlaczego od dwóch lat mieszkańcy naszego powiatu mają płacić cenę, za to, że zostali pozbawieni możliwości leczenia się? Prawie 1900 osób zmarło w naszym powiecie w ubiegłym roku. To jest o kilkaset osób więcej, niż umiera normalnie. Jeśli weźmiemy statystyki, to ile osób zmarło na COVID, to jest tylko niewielka część. Ja nie mówię, że epidemia jest niegroźna, bo ona jest groźna i trzeba COVID zwalczać i leczyć ludzi, ale na Boga, nie pozbawiajmy mieszkańców możliwości leczenia w naszym szpitalu. Wariant jednoimienności jest ślepą uliczką, która po pierwsze zdewastowała mentalnie załogę. Również to, że poszły duże środki na dodatkowe wynagrodzenia dla załogi, to będzie efekt, który będziemy widzieli za jakiś czas, że zdemoralizowało nam totalnie załogę finansowo. Jeżeli ktoś zarabia dwu- lub trzykrotność swojego wynagrodzenia normalnego w czasie pandemii, to później nie będzie chciał wrócić do normalnych pieniędzy w normalnej formule funkcjonowania szpitala. Gdybyśmy mieli leczenie hybrydowe, część osób pracowałaby przy COVID, część w strefie czystej, mogłaby zachodzić wymienność załogi. Ja wiem, że wy państwo wielokrotnie na tej sali udowadnialiście, że to jest dobrze dla Starachowic, że mamy szpital covidowy, ale drodzy państwo, to jest bardzo źle i nasi mieszkańcy wam to zapamiętają i przypomną w stosownej chwili. Zobaczycie. Powiedzcie, to rodzinom ludzi, którzy zmarli, a którzy mogli żyć. Nie musieli umierać. I nie licytujmy się dzisiaj, kto zmarł na COVID, a kto nie - mówił starosta powiatu Piotr Ambroszczyk. 

- Pan wskazuje wręcz, że to klub Prawa i Sprawiedliwości jest winny za to, że było tyle zgonów? Uważam, że gdybyśmy te zgony rozdzielili na część pacjentów ze Skarżyska, część pacjentów z Kielc, część pacjentów z Ostrowca. Wszyscy, którzy zmarli w Starachowicach w szpitalu, dostali karty zgonu i byli zarejestrowani w urzędzie w Starachowicach i dlatego tyle tych zgonów jest. Tego trzeba być świadomym. Proszę nie pokazywać, że to jest moja wina, bo staram się prawie 40 lat leczyć chorych i na COVID też. A pan wskazuje, jakby to była moja wina, że ludzie umierają i będą umierać. Ja się nie czuję winny. Nie chciałbym słyszeć, żeby mi ktoś zarzucał coś takiego. Proszę liczyć się ze słowami - odpowiedział radny klubu Prawa i Sprawiedliwości, lekarz Mirosław Wojciechowski. 

- Niech pan nie dzieli ludzi. Niech pan nie mówi, że ten szpital jest ciągle covidowy. Jestem żywym przykładem, że nie był cały czas covidowy. W sierpniu i we wrześniu leżałam na kardiologii. Co mamy robić z tymi ludźmi? Nikt nie chce covidowych. Kielce nie obskoczą wszystkich ludzi - dodała radna Joanna Główka.

- Miałem na myśli pewne decyzje. Są Kielce, gdzie jest kilka szpitali. Zajęto nam jedyną lecznicę i to jest problem. Jest czas, żeby skorygować decyzje i pozwolić mieszkańcom Starachowic żyć normalnie - powiedział starosta Ambroszczyk.

 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Piotr Paweł Urbanek nowym prezesem ZEC

2022-01-21

Piotr Paweł Urbanek nowym prezesem ZEC

Decyzją Rady Nadzorczej Zakładu Energetyki Cieplnej - Komunikacja Miejska, w piątek (21 stycznia) na stanowisko prezesa Zarządu miejskiej spółki został powołany Piotr Paweł Urbanek. 
Utrudnienia związane z brakiem oświetlenia na osiedlu Żeromskiego

2022-01-21

Utrudnienia związane z brakiem oświetlenia na osiedlu Żeromskiego

Ciemność zapanowała w środowy (19 stycznia) wieczór na osiedlu Żeromskiego. Utrudnienia mogą potrwać do poniedziałku 24 stycznia br.
Marek Materek jednym z najbardziej wpływowych samorządowców w internecie

2022-01-20

Marek Materek jednym z najbardziej wpływowych samorządowców w internecie

Prezydent Starachowic, który od przeszło 7 lat osobiście prowadzi swój profil w mediach społecznościowych, zajął 3 miejsce w rankingu najbardziej wpływowych samorządowców w internecie w 2021 roku.    
Wega nadal poszukiwana

2022-01-19

Wega nadal poszukiwana

Wega, sunia rasy mały munsterlander, zaginęła rok temu. Jej rodzina wciąż wierzy w szczęśliwe zakończenie. 
Wznowienie pracy Punktu Szczepień na starachowickim SOR

2022-01-19

Wznowienie pracy Punktu Szczepień na starachowickim SOR

Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej w Starachowicach wznowił szczepienia przeciwko Covid - 19 w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym (ul. Batalionów Chłopskich 6). Rejestracji można dokonać poprzez bezpłatną infolinię, na stronie pacjent.gov.pl, wysyłając sms lub dzwoniąc do punktu szczepień. 
Sny o Starachowicach i Polsce prezydenta Marka Materka

2022-01-19

Sny o Starachowicach i Polsce prezydenta Marka Materka

Starachowiczan obserwujących profil społecznościowy prezydenta miasta Marka Materka od rana rozgrzewają jego dwa wpisy. W pierwszym opisuje swój "Sen o Starachowicach, w drugim "Sen o Polsce", w którym nawołuje do pojednania i zaprasza przedstawicieli wszystkich partii do naszego miasta. "Błagam polityków ze wszystkich opcji politycznych - siądźcie i porozumiejcie się dla dobra Polski. Rada Bezpieczeństwa Narodowego nie została zwołana mimo tego, co dzieje się wokół naszego Kraju. Dlatego zapraszam do Starachowic. Udostępnię swój gabinet i pomogę w mediacjach" - czytamy.
Podziękowania dla Ewy Skiby

2022-01-19

Podziękowania dla Ewy Skiby

Prezydent Miasta Marek Materek, starostą starachowicki Piotr Ambroszczyk oraz były starosta Piotr Babicki podziękowali Ewie Skibie, która po 7 latach pracy w Urzędzie Miejskim ustępuje ze stanowiska zastępcy prezydenta miasta ds. gospodarczych.
Ewa Skiba odwołana ze stanowiska

2022-01-17

Ewa Skiba odwołana ze stanowiska

W poniedziałek (17 stycznia) rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Starachowicach Iwona Tamiołło poinformowała, że Prezydent Starachowic Marek Materek odwołał Ewę Skibę ze stanowiska Zastępcy Prezydenta Miasta ds. Gospodarczych.
Osierocili nastoletniego syna

2022-01-17

Osierocili nastoletniego syna

Na początku stycznia informowaliśmy o dramacie, do którego doszło w jednej ze starachowickich rodzin. Mieszkaniec miasta zmarł na Covid-19, a jego żona przetransportowana ze Starachowic do Lublina walczyła o życie podłączona do aparatury ECMO. Jak poinformowała m.in. Telewizja Polsat, życia 50-latki nie udało się uratować.