JUŻ W KIOSKU

Starachowicki szpital z akredytacją Ministerstwa Zdrowia

2022-11-02 13:08:56

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej w Starachowicach po raz czwarty z rzędu uzyskał Certyfikat Akredytacyjny Ministerstwa Zdrowia, poddając się dobrowolnej ocenie. Wizytatorzy Centrum Monitorowania Jakości (CMJ) dokonali kompleksowej kontroli podmiotu leczniczego pod kątem obowiązującego zestawu obejmującego ponad 200 standardów. 

źródło. PZOZ

Starachowicki szpital jest jednym ze 171 w kraju posiadających akredytację i jednym z czterech z województwa świętokrzyskiego. To świadectwo realizacji najwyższych standardów ustalanych przez CMJ - jednostkę Ministerstwa Zdrowia, której celem jest inspirowanie oraz wspieranie działań zmierzających do poprawy jakości świadczeń zdrowotnych udzielanych przez podmioty lecznicze.

Certyfikat akredytacyjny dla Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach został przyznany w zakresie lecznictwa szpitalnego przez Ministra Zdrowia na 3 lata, na podstawie rekomendacji Rady Akredytacyjnej i jest ważny do 24 października 2025 roku.

Eksperci z Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia wizytowali podmiot leczniczy w dniach 20 – 22 lipca 2022 roku. Wnikliwej kontroli poddano wszystkie medyczne komórki organizacyjne: oddziały, pracownie diagnostyczne, zakłady oraz aptekę szpitalną, jak i wybrane obszary pozamedyczne. Ocenie podlegało pełne spektrum działalności ocenę stanu i opiekę nad pacjentem oraz poszanowanie jego praw, zabiegi chirurgiczne i znieczulenia, kontrolę zakażeń, żywienie i leczenie chorych, środowisko opieki w tym również infrastrukturę i bezpieczne warunki pracy, politykę zarządzania, a także zarządzenie informacją i zasobami ludzkimi. Co istotne wizytatorzy rozmawiali nie tylko z personelem, ale także anonimowo z pacjentami szpitala, by poznać ich opinię na temat funkcjonowania podmiotu leczniczego.

Ocenie akredytacyjnej oprócz funkcjonujących w szpitalu procedur poddano również analizy kliniczne, z których personel szpitala wyciąga wnioski służące poprawie jakości i bezpieczeństwa opieki nad pacjentem.

Akredytacja Ministra Zdrowia jest dla starachowickiego szpitala ważnym osiągnięciem, gdyż potwierdza wysoką jakość udzielanych świadczeń zdrowotnych. Dla pacjentów to poczucie bezpieczeństwa i pewność, że sposób leczenia oraz wszelkie aspekty postępowania z chorym w trakcie hospitalizacji są zgodne z obowiązującymi standardami. Certyfikat cieszy, tym bardziej że Szpital jako jedyny w województwie świętokrzyskim pełnił funkcję szpitala jednoimiennego, dedykowanego pacjentom chorym na Covid-19.

Warto dodać, że w Polsce akredytacja jest dobrowolna. Podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych sam decyduje o tym, czy spełni zestaw ponad 200 standardów opisanych w 15 działach. Starachowicki Szpital podjął to wyzwanie i uzyskał akredytację po raz czwarty, zachowując ciągłość od 2012 roku.

Dyrekcja Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach dziękuje współpracownikom, członkom komitetów i zespołów zadaniowych oraz wszystkim osobom zaangażowanym w przebieg wizyty akredytacyjnej za wkład pracy, oraz realizowanie standardów, które zaowocowały przyznaniem Certyfikatu Akredytacyjnego.

/źródło: PZOZ w Starachowicach/

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Czy w Starachowicach powstanie publiczny żłobek? Prezydent miasta odpowiada

2023-01-26

Czy w Starachowicach powstanie publiczny żłobek? Prezydent miasta odpowiada

Podczas wtorkowej (24 stycznia br.) konferencji prasowej, radna Rady Powiatu Agnieszka Kuś zaapelowała do władz Starachowic o utworzenie w mieście publicznego żłobka. Mówiła m.in. o programie Maluch+ i kosztach, jakie ponoszą rodzice za opiekę w prywatnych żłobkach w Starachowicach, w porównaniu do publicznej placówki w Skarżysku-Kamiennej.
Honorowy Krwiodawca a bezpłatne przejazdy komunikacją miejską

2023-01-26

Honorowy Krwiodawca a bezpłatne przejazdy komunikacją miejską

Do redakcji Gazety Starachowickiej z prośbą o interwencję zwrócił się Czytelnik, który ma żal do władz, że jako "Honorowy Krwiodawca (niebędący mieszkańcem Starachowic) nie może korzystać z bezpłatnej komunikacji miejskiej". Jak zauważa, inne miasta województwa taki przywilej stosują.
Radni PiS krytykują działania starachowickiego samorządu

2023-01-25

Radni PiS krytykują działania starachowickiego samorządu

W budynku przy ulicy Żeromskiego w Starachowicach, gdzie w przeszłości mieścił się Międzyszkolny Ośrodek Gimnastyki Korekcyjnej i Kompensacyjnej, miała powstać filia Środowiskowego Domu Samopomocy dla 30 osób, w tym także całodobowej dla osób cierpiących na chorobę Alzheimera. Budynek nadal stoi pusty, a dotacja w kwocie ponad 1,1 mln zł, którą Gmina Starachowice pozyskała z rezerwy budżetu państwa, nie została w pełni wykorzystana. 
PiS i pytania do Donalda Tuska

2023-01-25

PiS i pytania do Donalda Tuska

PO i PSL to czasy, gdy nasza gospodarka jest podporządkowana Rosji. To był rząd, który pozbawił obronności nasz kraj, nie chcę myśleć, co by było z naszym krajem, gdyby w 2015 roku do władzy nie doszło Prawo i Sprawiedliwość - mówiła podczas poniedziałkowej konferencji (23 stycznia br.) poseł Agata Wojtyszek, pełnomocnik Prawa i Sprawiedliwości w okręgu, do którego należą Starachowice. 
Bezpieczne ferie

2023-01-24

Bezpieczne ferie

Ferie już za kilka dni. Wybierasz się na zimowy wypoczynek do któregoś z krajów Unii Europejskiej? Nie zapomnij o EKUZ. Karta jest bezpłatna, wydaje ją NFZ.
Brakuje krwi. We wtorek będzie można ją oddać w Starachowicach

2023-01-23

Brakuje krwi. We wtorek będzie można ją oddać w Starachowicach

"Drodzy Krwiodawcy! Pilnie potrzebna krew i płytki krwi dla pacjentów świętokrzyskich szpitali! Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa prosi o pilne zgłaszanie się do czynnych placówek służby krwi na terenie województwa świętokrzyskiego" - informuje RCKiK w Kielcach. We wtorek (24 stycznia br.) krew będzie można oddać w Starachowicach. Akcja odbędzie się w godz. 9:00 - 12:00 w Urzędzie Miejskim w Starachowicach, przy ul. Radomskiej 45.
Szkoła rodzenia w starachowickim szpitalu bezpłatna dla wszystkich

2023-01-23

Szkoła rodzenia w starachowickim szpitalu bezpłatna dla wszystkich

Dyrekcja Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach podjęła decyzję o zawieszeniu opłat za zajęcia Szkoły Rodzenia. Do tej pory z bezpłatnej opcji mogły skorzystać jedynie mieszkanki powiatu starachowickiego, które zadeklarowały chęć porodu w Oddziale Położniczo-Ginekologicznym z Salą Porodową w naszej placówce. Teraz z bezpłatnych zajęć mogą skorzystać wszystkie kobiety i to nie tylko z naszego regionu, a zwolnienie z opłaty obowiązuje do końca 2023 roku.
Rada Rozwoju Miasta przyjęła roczne sprawozdanie

2023-01-23

Rada Rozwoju Miasta przyjęła roczne sprawozdanie

Za nami kolejne posiedzenie starachowickiej Rady Rozwoju Miasta, czyli ciała opiniodawczo-doradczego powołanego w ramach realizacji projektu „Kierunek Przyszłość – Starachowicki Program Rozwoju Lokalnego”. Głównym przedmiotem ostatniego spotkania było zatwierdzenie sprawozdania rocznego z realizacji projektu norweskiego.
Po nocnym wypadku w zakładach mięsnych w Starachowicach. Oświadczenie firmy

2023-01-20

Po nocnym wypadku w zakładach mięsnych w Starachowicach. Oświadczenie firmy

W piątkową (20 stycznia br.) noc, około godziny 2 w starachowickich zakładach mięsnych Animex doszło do wypadku, w którym ucierpiała 40-letnia kobieta. Komunikat dotyczący zdarzenia wydała firma Animex Foods. 
Wylegitymowani podczas wizyty prezesa Kaczyńskiego

2023-01-20

Wylegitymowani podczas wizyty prezesa Kaczyńskiego

Podczas poniedziałkowej (16 stycznia br.) wizyty w Starachowicach Jarosława Kaczyńskiego, przy ulicy Radomskiej, podobniej jak rok temu, pojawiła się grupa protestujących osób.