JUŻ W KIOSKU

Starachowicki magistrat nakazał usunięcie reklamy wyborczej. „To jest skandal!” - mówi kandydatka na prezydenta Agnieszka Kuś 

2024-03-26 16:32:31

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Przyjęta przez Radę Miejską uchwała krajobrazowa, która nazywana jest również uchwałą reklamową, budzi wiele wątpliwości wśród starachowickich przedsiębiorców. Teraz do grupy niezadowolonych z tych zapisów dołączyli kandydaci i kandydatki w wyborach samorządowych.

fot. Anna Ząbecka / Gazeta Starachowicka

Podczas wtorkowej (26 marca) konferencji prasowej sprawę poruszyła kandydatka na urząd prezydenta Starachowic Agnieszka Kuś, po tym jak komitet Prawa i Sprawiedliwości otrzymał pismo z Urzędu Miejskiego dotyczące usunięcia reklamowej przyczepy znajdującej się na prywatnej posesji przy ul. Miodowej w Starachowicach. 

- Reklama jest na prywatnym terenie i od właściciela tego terenu otrzymaliśmy zgodę na to, aby ta reklama tutaj stała. Jest za ogrodzeniem i ja nie widzę powodów, dla którego ta reklama miałaby stąd zniknąć - mówi Agnieszka Kuś. - Jako mieszkanka Starachowic, jako obywatel naszego kraju uważam, że moje obywatelskie prawa konstytucyjne zostały naruszone, ponieważ kandydaci nie mają możliwości promowania się, natomiast mieszkańcy nie mają możliwości zobaczenia nas. To jest skandal – podkreśla kandydatka.

W świetle obowiązujących lokalnych przepisów mobilna przyczepa reklamowa nie jest zabroniona, kiedy jest w ruchu. Natomiast przepisy łamie, jeśli jest w trakcie postoju i jest widoczna dla starachowiczan, jako reklama. Agnieszka Kuś zadaje jednak pytanie, które skierowała również do Urzędu Miejskiego, czy w takim razie reklamy kandydatów na taksówkach, czy samochodach prywatnych, które stoją na postoju, czy na parkingach są dozwolone, czy nie? 

Kandydatka do Rady Powiatu Danuta Krępa tę sytuację nazwała ograniczaniem praw obywatelskich. 

- Jak kandydaci mają się zareklamować, przekazać informację o sobie? Jak mieszkańcy mają dowiedzieć się, kto kandyduje, skoro tej wiedzy za pomocą reklamy zewnętrznej nie uzyskają? - zapytała.

Kontrowersje wzbudza także podział gabloty reklamowe w przystankach komunikacji miejskiej 

- W Starachowicach jest 121 gablot reklamowych w przystankach autobusowych, w tym minus 10, które znajdują się w czerwonej strefie. Już w listopadzie chciałam zarezerwować kilka gablot, ale wówczas było za wcześnie. Komitet Wyborczy Prawa i Sprawiedliwości otrzymał do dyspozycji tylko 17 gablot. Widzimy, kto w większości ma te gabloty. Jesteśmy dyskryminowani, jako komitet wyborczy Prawa i Sprawiedliwości – powiedziała Agnieszka Kuś. Dodała, że jeśli mieszkańcy wybiorą ją na urząd prezydenta miasta, to uchwała krajobrazowa zostanie zmieniona.  

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Przedwyborcza debata w Wąchocku? Jeden kandydat zaprasza, drugi odmawia udziału

2024-04-16

Przedwyborcza debata w Wąchocku? Jeden kandydat zaprasza, drugi odmawia udziału

 W Wąchocku w niedzielę (21 kwietnia) odbędzie się druga tura wyborów na urząd burmistrza. Zmierzą się w niej obecny zastępca burmistrza Sebastian Staniszewski i Robert Janus. W pierwszej turze 1328 głosów poparcia zyskał Robert Janus, tuż za nim z poparciem 948 osób znalazł się Sebastian Staniszewski.   
Blisko 22 tysiące grobów

2024-04-15

Blisko 22 tysiące grobów

Starachowice uczciły Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, ogólnopolskie święto ustanowione dla upamiętnienia blisko 22 tysięcy Polaków zamordowanych w 1940 roku przez władze Związku Radzieckiego. W sposób szczególny oddano hołd mieszkańcom naszego miasta i powiatu, których nazwiska są na tablicach wmurowanych w podstawę pomnika przy ulicy Jadwigi Kaczyńskiej.     
Starachowiczanka w gronie najpiękniejszych!

2024-04-14

Starachowiczanka w gronie najpiękniejszych!

Weronika Nowak znalazła się w gronie sześćdziesięciu półfinalistek tegorocznego konkursu Miss Polski, które wyłoniono podczas gali ćwierćfinałowej, jaka odbyła się w Hotelu Mistral w Markach. Poza Weroniką wśród dziewcząt, które wezmą udział w finale znalazły się także trzy reprezentantki województwa świętokrzyskiego. 
Szkoła Rodzenia nadal bezpłatna

2024-04-12

Szkoła Rodzenia nadal bezpłatna

Dyrektor starachowickiego Szpitala Jacek Walkowski ponownie zawiesił opłaty za zajęcia Szkoły Rodzenia. Do tej pory z bezpłatnej opcji mogły skorzystać jedynie mieszkanki powiatu starachowickiego, które zadeklarowały chęć porodu w Oddziale Położniczo-Ginekologicznym z Salą Porodową Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach. 
Uwaga! Od 15 kwietnia ruch wahadłowy na ul. Radomskiej

2024-04-11

Uwaga! Od 15 kwietnia ruch wahadłowy na ul. Radomskiej

Uwaga kierowcy! Od 15 kwietnia br. na wjeździe do Starachowic, na wysokości sklepu BricoMarche wprowadzony zostanie ruch wahadłowy z sygnalizacją świetlną, który będzie obowiązywał przez ok. 10 tygodni. Ma to związek z budową wiaduktu. Prosimy o zwracanie uwagi na zmianę oznakowania i stosowanie się do tablic informacyjnych oraz sygnalizacji. Przepraszamy także za utrudnienia. 
Komitet Wyborczy TST – Twój Samorząd Teraz dziękuje wyborcom za zaufanie

2024-04-11

Komitet Wyborczy TST – Twój Samorząd Teraz dziękuje wyborcom za zaufanie

Podczas środowego (10 kwietnia) spotkania z dziennikarzami KW TST – Twój Samorząd Teraz podziękował mieszkankom i mieszkańcom powiatu starachowickiego za udział w wyborach samorządowych i oddane głosy na ich komitet. 
KWW Marka Materka dziękuje mieszkańcom miasta i powiatu za głosy

2024-04-11

KWW Marka Materka dziękuje mieszkańcom miasta i powiatu za głosy

Marek Materek w wyborach samorządowych uzyskał reelekcję w walce o fotel włodarza miasta. To jego trzecia, a w świetle obowiązujących od 2018 przepisów druga i ostatnia kadencja prezydenta Starachowic. Włodarz wygrał w pierwszej turze, uzyskując poparcie 11 787 osób (66,05 proc.). Drugie miejsce zajął Piotr Capała z Komitetu Wyborczego TST - Twój Samorząd Teraz uzyskując 3343 głosy (18,73 proc.). Na trzecim miejscu uplasowała się Agnieszka Kuś (KW Prawo i Sprawiedliwość) z wynikiem 2716 głosów (15,22 proc.).
Archeologiczna wystawa w muzeum

2024-04-10

Archeologiczna wystawa w muzeum

W piątek 12 kwietnia br. o godz. 17. 00 Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach otworzy wystawę „Amonity – władcy pradawnych mórz”.
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

2024-04-10

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek, parafia pw. Wszystkich Świętych w Starachowicach, społeczność Szkoły Podstawowej nr 13 w Starachowicach oraz Park Kultury zapraszają do udziału w obchodach Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej 13 kwietnia br.   
Wybory samorządowe 2024. Oni będą reprezentować mieszkańców w radach gmin Brody, Mirzec, Pawłów i Wąchock

2024-04-10

Wybory samorządowe 2024. Oni będą reprezentować mieszkańców w radach gmin Brody, Mirzec, Pawłów i Wąchock

Wybory samorządowe 2024 za nami. Znamy już nazwiska radnych starachowickiej Rady Miejskiej i Rady Powiatu Starachowickiego. Przedstawiamy nowych radnych w gminach Brody, Mirzec, Pawłów oraz Wąchock.