JUŻ W KIOSKU

Starachowicka Eko-szkoła oficjalnie otwarta 

2024-04-03 18:45:25

Ocena:

4/5 | 2 głosów

Jedna z najważniejszych inwestycji zaplanowanych w ramach programu „Kierunek Przyszłość – Starachowicki Program Rozwoju Lokalnego” wygląda niesamowicie, a funkcjonalna przestrzeń Szkoły Podstawowej nr 11 będzie służyć kolejnym pokoleniom młodych starachowiczanek i starachowiczan.

fot. Anna Ząbecka

- Prace związane z przebudową i adaptacją pomieszczeń Szkoły Podstawowej nr 11 zakończyły się wielkim sukcesem. Powstała niebanalna przestrzeń, która promuje działania ekologiczne i jest zielonym centrum północy miasta. To przede wszystkim nowoczesna i przyjazna uczniom szkoła dwujęzyczna, która w innowacyjny sposób ma zachęcić uczniów do nauki. A trzeba przyznać, że nauka w takich wnętrzach i z takim wyposażeniem to z pewnością sama przyjemność – powiedział prezydent Starachowic Marek Materek podczas oficjalnego otwarcia szkoły, które odbyło się w środę (3 kwietnia).

Spotkanie z mediami i oficjalne otwarcie Eko-szkoły były okazją nie tylko do prezentacji nowej edukacyjnej przestrzeni miejskiej, ale również podziękowań dla wszystkich osób zaangażowanych w stworzenie tego miejsca na mapie Starachowic.

- Dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w realizację tego projektu, którzy dołożyli symboliczną cegiełkę do powstania Eko-szkoły. Dziękuję uczniom, rodzicom, dyrekcji, kadrze pedagogicznej za uczestnictwo we współtworzeniu tego miejsca. Dziękuję za każdy głos w procesie konsultacji i każdą opinię na etapie projektowania placówki. Dzięki finansowemu wsparciu z funduszu norweskich zrealizowaliśmy inwestycję, która będzie służyć kolejnym pokoleniom mieszkańców naszego miasta. Uczniowie szkoły już podziwiają efekty prac firmy Selbud, która była odpowiedzialna za realizację inwestycji wartej blisko 4,2 miliona złotych. Szkoła robi wrażenie. Podobnie jak nowe meble czy nowoczesne pomoce dydaktyczne zakupione za kolejne 400 tysięcy złotych – podkreślił włodarz miasta.

- Dziękuję wszystkim zaangażowanym w tworzenie tego miejsca. Czekało nas to wiele pracy, ale efekty robią wrażenie. Pamiętam pierwsze tygodnie naszej wspólnej pracy. Przychodziliśmy tu i wspólnie zastanawialiśmy się, jak ta przestrzeń ma wyglądać i jak to rozplanować. Potem był czas konsultacji i rozmów z rodzicami. Obawialiśmy się, jak będzie przebiegał ten remont. Jak on wpłynie na proces edukacyjny. Trafiliśmy jednak na świetnego wykonawcę, z którym mogliśmy skutecznie dowieźć ten projekt do końca. Przed nami już wykorzystywanie tej przestrzeni, która była wzorowana na norweskich przykładach. My ich jednak nie kopiowaliśmy, my po prostu czerpaliśmy dobre wzorce. I teraz czas na to, aby w tej przestrzeni odnaleźli się nasi uczniowie. Jestem przekonany, że to się uda – dodał zastępca prezydenta ds. społecznych Marcin Gołębiowski.

Starachowicka Eko-szkoła to przebudowane i zaadaptowane na nowo pomieszczenia szkoły na poziomie parteru, a także korytarzy na piętrach w części dawnego Gimnazjum nr 3. W pierwszym etapie prace dotyczyły między innymi holu wejściowego oraz części wejściowej. To właśnie tam powstała bioteka, która składa się z biblioteki, mediateki (czytelni) oraz sali społeczności lokalnej. W łączniku do nowszego skrzydła dawnego gimnazjum powstała specjalna ściana edukacyjna, na której w formie fototapety została umieszczona mapa Gór Świętokrzyskich. W szkole powstały specjalne sale edukacyjne: Ziemia, Recycling, Matematyki, a także językowe z możliwością podziału na dwa studia. Powstały tu również Laboratoria Przyszłości. Składają się one dwóch sal: warsztatowej oraz „czystej”, gdzie odbywają się zajęcia z robotyki, fotografii oraz mody. W przebudowanym budynku jest również Sala Zielona Strefa Relaksu, której głównym zadaniem jest stworzenie idealnego miejsca do wyciszenia dzieci.

Wartość prac inwestycyjnych realizowanych przez starachowicką firmę SELBUD wyniósł blisko 4,2 miliona złotych. Dodatkowo prawie 400 tysięcy złotych przeznaczono na zakup mebli i pomocy dydaktycznych. Szkoła ma nowe meble, ławki szkolne, biurka, tablice magnetyczne, kabinę relaksacyjno-akustyczną, magiczne dywany, projektory itp.

Ważnym elementem EKO-szkoły jest również edukacja starachowickich nauczycieli, którzy zdobytą wiedzę będą mogli wykorzystywać podczas pracy zawodowej na rzecz rozwoju miasta i w świadomy sposób kształtować światopogląd młodzieży i uwrażliwić ją na potrzebę dbałości o środowisko naturalne oraz partycypacji społecznej w rozwijaniu eko-miasta. Szkolenia zostały zrealizowane przez wykładowców z Politechniki Warszawskiej i podzielone na trzy części, podczas których prowadzący skupili się na najważniejszych zagadnieniach związanych z ekologią - nie tylko za pomocą teorii, ale również praktyki. Odbyły się zarówno w Szkole Podstawowej nr 11, jak i w siedzibie Politechniki Warszawskiej na Wydziale Geodezji i Kartografii.

-  To miejsce będzie inspirować do działania, nauki oraz sukcesów edukacyjnych. Jestem przekonany, że będzie wizytówką edukacyjną naszego miasta, ale jednocześnie mogę zapewnić, że to nie koniec zmian w Szkole Podstawowej nr 11 – podsumował prezydent Marek Materek.

fot. Anna Ząbecka

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
WAKACYJNY KONKURS - DO WYGRANIA POBYT W APARTAMENCIE NA MAJORCE DLA 4 OSÓB!

2024-07-23

WAKACYJNY KONKURS - DO WYGRANIA POBYT W APARTAMENCIE NA MAJORCE DLA 4 OSÓB!

Widmo-bankomat przy Lipowej

2024-07-03

Widmo-bankomat przy Lipowej

Oburzeni Czytelnicy  poinformowali nas o zepsutym od kilku miesięcy bankomacie przy ulicy Lipowej, którego wygląd również pozostawia wiele do życzenia. Zresztą sami możecie to Państwo ocenić na poniższym zdjęciu. 
Policjant ze Starachowic wśród najlepszych dzielnicowych

2024-06-21

Policjant ze Starachowic wśród najlepszych dzielnicowych

Aspirat sztabowy Adam Ślawski z Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach zajął drugie miejsce na liście najlepszych kierowników rewiru dzielnicowych województwa świętokrzyskiego w ramach konkursu, zorganizowanego przez Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.
Walczyli o tytuł

2024-06-21

Walczyli o tytuł "Najtwardszego Strażaka"

Druhowie: Hubert Celuch z OSP Osiny i Marcin Karwacki z OSP na starachowickim osiedlu Michałów wystartowali w zawodach Toughest Firefighter w Opolu. Walczyli o tytuł "Najtwardszego Strażaka". 
Już sześć

2024-06-21

Już sześć "Starusiów" w przestrzeni miasta

 Kilka tygodni temu na terenie miasta ustawiono małe modele kultowych samochodów marki star produkowanych w dawnej Fabryce Samochodów Ciężarowych w Starachowicach. Obiekty, nazywane pieszczotliwie "Starusiami" to nowa forma promocji naszego miasta. Na początku było ich trzy, teraz przybyły trzy kolejne.   
Dzieje się !

2024-06-18

Dzieje się !

Ruszył długo wyczekiwany, zwłaszcza przez mieszkańców południowej części osiedla Michałów, remont ulicy Lenartowskiej. Remont obejmuje wymianę chodników i nawierzchni ulicy. 
UWAGA !!! NIE BĘDZIE WODY

2024-06-17

UWAGA !!! NIE BĘDZIE WODY

 Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Spółka z o.o. w Starachowicach zawiadamia wszystkich odbiorców wody zamieszkałych w południowej części miasta Starachowice (ulice główne wraz z ulicami przyległymi: Kielecka, Nowowiejska, 6go Września, Jana Pawła II, Moniuszki, Żytnia, Podlesie, Miodowa, Łączna, Smugowa, Podlesie, Wrzosowa, Południowa, Jelenia, Myśliwska) oraz w Wąchocku (ul. Wygoda, Górna), że w dniu 18 czerwca w godz. 8:00 - 22:00 nastąpi przerwa w dostawie wody w związku pracami na sieci wodociągowej – dot. budowy wiaduktu (generalny wykonawca Trakcja SA).
Wspaniały Jubileusz zasłużonych Małżeństw

2024-06-17

Wspaniały Jubileusz zasłużonych Małżeństw

Jubileusz 50. rocznicy ślubu to niezwykła data w życiu wszystkich małżeństw. Złoto jest tradycyjnym symbolem tego jubileuszu, reprezentującym cenną i trwałą naturę miłości, która trwa już 50 lat. To symbol siły, mądrości i bogactwa.
 Jednoczą siły przeciw płatnemu parkowaniu

2024-06-15

Jednoczą siły przeciw płatnemu parkowaniu

Grupa starachowiczan już raz ogłosiła publicznie, że nie zgadza się na propozycję miasta dotyczącą płatnej rezerwacji miejsc na dotąd ogólnie dostępnych parkingach przed blokami przy ulicach Reja, Kochanowskiego i Słonecznej. Na piątkowej sesji rady miejskiej ponowili swój protest przychodząc w licznej grupie na obrady, gdzie poparli ich radni opozycji prezydenckiej próbą przyjęcia rezolucji w tej sprawie. Prezydent Marek Materek argumentował, że płatne parkowanie to nie jego widzimisię, ale realizacja oczekiwań  społecznych. 
W krainie wilka

2024-06-13

W krainie wilka

Po raz piętnasty na terenie Archeoparku w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach odbył się Festyn Ekologiczny „Zaginiony świat naszej Ziemi”. Były to plenerowe zajęcia dla dzieci ze wszystkich publicznych i prywatnych placówek przedszkolnych oraz najmłodszych klas szkół podstawowych. W obecnej edycji motywem przewodnim było wilk. Uczestnicy przygotowali prace plastyczne zainspirowane tym tematem.