JUŻ W KIOSKU

Starachowicka Eko-szkoła oficjalnie otwarta 

2024-04-03 18:45:25

Ocena:

4/5 | 2 głosów

Jedna z najważniejszych inwestycji zaplanowanych w ramach programu „Kierunek Przyszłość – Starachowicki Program Rozwoju Lokalnego” wygląda niesamowicie, a funkcjonalna przestrzeń Szkoły Podstawowej nr 11 będzie służyć kolejnym pokoleniom młodych starachowiczanek i starachowiczan.

fot. Anna Ząbecka

- Prace związane z przebudową i adaptacją pomieszczeń Szkoły Podstawowej nr 11 zakończyły się wielkim sukcesem. Powstała niebanalna przestrzeń, która promuje działania ekologiczne i jest zielonym centrum północy miasta. To przede wszystkim nowoczesna i przyjazna uczniom szkoła dwujęzyczna, która w innowacyjny sposób ma zachęcić uczniów do nauki. A trzeba przyznać, że nauka w takich wnętrzach i z takim wyposażeniem to z pewnością sama przyjemność – powiedział prezydent Starachowic Marek Materek podczas oficjalnego otwarcia szkoły, które odbyło się w środę (3 kwietnia).

Spotkanie z mediami i oficjalne otwarcie Eko-szkoły były okazją nie tylko do prezentacji nowej edukacyjnej przestrzeni miejskiej, ale również podziękowań dla wszystkich osób zaangażowanych w stworzenie tego miejsca na mapie Starachowic.

- Dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w realizację tego projektu, którzy dołożyli symboliczną cegiełkę do powstania Eko-szkoły. Dziękuję uczniom, rodzicom, dyrekcji, kadrze pedagogicznej za uczestnictwo we współtworzeniu tego miejsca. Dziękuję za każdy głos w procesie konsultacji i każdą opinię na etapie projektowania placówki. Dzięki finansowemu wsparciu z funduszu norweskich zrealizowaliśmy inwestycję, która będzie służyć kolejnym pokoleniom mieszkańców naszego miasta. Uczniowie szkoły już podziwiają efekty prac firmy Selbud, która była odpowiedzialna za realizację inwestycji wartej blisko 4,2 miliona złotych. Szkoła robi wrażenie. Podobnie jak nowe meble czy nowoczesne pomoce dydaktyczne zakupione za kolejne 400 tysięcy złotych – podkreślił włodarz miasta.

- Dziękuję wszystkim zaangażowanym w tworzenie tego miejsca. Czekało nas to wiele pracy, ale efekty robią wrażenie. Pamiętam pierwsze tygodnie naszej wspólnej pracy. Przychodziliśmy tu i wspólnie zastanawialiśmy się, jak ta przestrzeń ma wyglądać i jak to rozplanować. Potem był czas konsultacji i rozmów z rodzicami. Obawialiśmy się, jak będzie przebiegał ten remont. Jak on wpłynie na proces edukacyjny. Trafiliśmy jednak na świetnego wykonawcę, z którym mogliśmy skutecznie dowieźć ten projekt do końca. Przed nami już wykorzystywanie tej przestrzeni, która była wzorowana na norweskich przykładach. My ich jednak nie kopiowaliśmy, my po prostu czerpaliśmy dobre wzorce. I teraz czas na to, aby w tej przestrzeni odnaleźli się nasi uczniowie. Jestem przekonany, że to się uda – dodał zastępca prezydenta ds. społecznych Marcin Gołębiowski.

Starachowicka Eko-szkoła to przebudowane i zaadaptowane na nowo pomieszczenia szkoły na poziomie parteru, a także korytarzy na piętrach w części dawnego Gimnazjum nr 3. W pierwszym etapie prace dotyczyły między innymi holu wejściowego oraz części wejściowej. To właśnie tam powstała bioteka, która składa się z biblioteki, mediateki (czytelni) oraz sali społeczności lokalnej. W łączniku do nowszego skrzydła dawnego gimnazjum powstała specjalna ściana edukacyjna, na której w formie fototapety została umieszczona mapa Gór Świętokrzyskich. W szkole powstały specjalne sale edukacyjne: Ziemia, Recycling, Matematyki, a także językowe z możliwością podziału na dwa studia. Powstały tu również Laboratoria Przyszłości. Składają się one dwóch sal: warsztatowej oraz „czystej”, gdzie odbywają się zajęcia z robotyki, fotografii oraz mody. W przebudowanym budynku jest również Sala Zielona Strefa Relaksu, której głównym zadaniem jest stworzenie idealnego miejsca do wyciszenia dzieci.

Wartość prac inwestycyjnych realizowanych przez starachowicką firmę SELBUD wyniósł blisko 4,2 miliona złotych. Dodatkowo prawie 400 tysięcy złotych przeznaczono na zakup mebli i pomocy dydaktycznych. Szkoła ma nowe meble, ławki szkolne, biurka, tablice magnetyczne, kabinę relaksacyjno-akustyczną, magiczne dywany, projektory itp.

Ważnym elementem EKO-szkoły jest również edukacja starachowickich nauczycieli, którzy zdobytą wiedzę będą mogli wykorzystywać podczas pracy zawodowej na rzecz rozwoju miasta i w świadomy sposób kształtować światopogląd młodzieży i uwrażliwić ją na potrzebę dbałości o środowisko naturalne oraz partycypacji społecznej w rozwijaniu eko-miasta. Szkolenia zostały zrealizowane przez wykładowców z Politechniki Warszawskiej i podzielone na trzy części, podczas których prowadzący skupili się na najważniejszych zagadnieniach związanych z ekologią - nie tylko za pomocą teorii, ale również praktyki. Odbyły się zarówno w Szkole Podstawowej nr 11, jak i w siedzibie Politechniki Warszawskiej na Wydziale Geodezji i Kartografii.

-  To miejsce będzie inspirować do działania, nauki oraz sukcesów edukacyjnych. Jestem przekonany, że będzie wizytówką edukacyjną naszego miasta, ale jednocześnie mogę zapewnić, że to nie koniec zmian w Szkole Podstawowej nr 11 – podsumował prezydent Marek Materek.

fot. Anna Ząbecka

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Szkoła Rodzenia nadal bezpłatna

2024-04-12

Szkoła Rodzenia nadal bezpłatna

Dyrektor starachowickiego Szpitala Jacek Walkowski ponownie zawiesił opłaty za zajęcia Szkoły Rodzenia. Do tej pory z bezpłatnej opcji mogły skorzystać jedynie mieszkanki powiatu starachowickiego, które zadeklarowały chęć porodu w Oddziale Położniczo-Ginekologicznym z Salą Porodową Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach. 
Uwaga! Od 15 kwietnia ruch wahadłowy na ul. Radomskiej

2024-04-11

Uwaga! Od 15 kwietnia ruch wahadłowy na ul. Radomskiej

Uwaga kierowcy! Od 15 kwietnia br. na wjeździe do Starachowic, na wysokości sklepu BricoMarche wprowadzony zostanie ruch wahadłowy z sygnalizacją świetlną, który będzie obowiązywał przez ok. 10 tygodni. Ma to związek z budową wiaduktu. Prosimy o zwracanie uwagi na zmianę oznakowania i stosowanie się do tablic informacyjnych oraz sygnalizacji. Przepraszamy także za utrudnienia. 
Komitet Wyborczy TST – Twój Samorząd Teraz dziękuje wyborcom za zaufanie

2024-04-11

Komitet Wyborczy TST – Twój Samorząd Teraz dziękuje wyborcom za zaufanie

Podczas środowego (10 kwietnia) spotkania z dziennikarzami KW TST – Twój Samorząd Teraz podziękował mieszkankom i mieszkańcom powiatu starachowickiego za udział w wyborach samorządowych i oddane głosy na ich komitet. 
KWW Marka Materka dziękuje mieszkańcom miasta i powiatu za głosy

2024-04-11

KWW Marka Materka dziękuje mieszkańcom miasta i powiatu za głosy

Marek Materek w wyborach samorządowych uzyskał reelekcję w walce o fotel włodarza miasta. To jego trzecia, a w świetle obowiązujących od 2018 przepisów druga i ostatnia kadencja prezydenta Starachowic. Włodarz wygrał w pierwszej turze, uzyskując poparcie 11 787 osób (66,05 proc.). Drugie miejsce zajął Piotr Capała z Komitetu Wyborczego TST - Twój Samorząd Teraz uzyskując 3343 głosy (18,73 proc.). Na trzecim miejscu uplasowała się Agnieszka Kuś (KW Prawo i Sprawiedliwość) z wynikiem 2716 głosów (15,22 proc.).
Archeologiczna wystawa w muzeum

2024-04-10

Archeologiczna wystawa w muzeum

W piątek 12 kwietnia br. o godz. 17. 00 Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach otworzy wystawę „Amonity – władcy pradawnych mórz”.
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

2024-04-10

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek, parafia pw. Wszystkich Świętych w Starachowicach, społeczność Szkoły Podstawowej nr 13 w Starachowicach oraz Park Kultury zapraszają do udziału w obchodach Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej 13 kwietnia br.   
Wybory samorządowe 2024. Oni będą reprezentować mieszkańców w radach gmin Brody, Mirzec, Pawłów i Wąchock

2024-04-10

Wybory samorządowe 2024. Oni będą reprezentować mieszkańców w radach gmin Brody, Mirzec, Pawłów i Wąchock

Wybory samorządowe 2024 za nami. Znamy już nazwiska radnych starachowickiej Rady Miejskiej i Rady Powiatu Starachowickiego. Przedstawiamy nowych radnych w gminach Brody, Mirzec, Pawłów oraz Wąchock.
Ulica Lachy gotowa. Inne uliczki osiedla

2024-04-10

Ulica Lachy gotowa. Inne uliczki osiedla "Brazylia" też doczekają się remontów

Zakończył się remont ulicy Lachy znajdującej się na osiedlu Brazylia we wschodniej części miasta. Gminna inwestycja rozpoczyna cykl zadań w tej części miasta, na które pozyskane zostały środki finansowe z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Łączna planowana wartość remontów ulicy Lachy, Cichej, Cmentarnej i Sąsiedzkiej to ponad 2 miliony złotych. Na ten cel miasto pozyskało dofinansowanie w wysokości ponad miliona złotych. 
Spotkanie dla ludzi biznesu

2024-04-09

Spotkanie dla ludzi biznesu

 Starachowicki Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców organizuje w Centrum Kreatywności "Pałacyk" przy ulicy Konstytucji 3  - go Maja 15 panel dyskusyjny pt. "Wyzwania przed polską gospodarką i przedsiębiorcami w ramach globalnej rywalizacji gospodarczej".
Wybory samorządowe 2024. Prawo i Sprawiedliwość wygrywa w wyborach do Sejmiku Wojewódzkiego

2024-04-09

Wybory samorządowe 2024. Prawo i Sprawiedliwość wygrywa w wyborach do Sejmiku Wojewódzkiego

W wyborach samorządowych wygrywa Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 42 proc. poparcia. Na drugim miejscu jest Trzecia Droga PSL – Polska 2050 Szymona Hołowni z poparciem na poziomie 21,7 proc. Koalicja Obywatelska uzyskała 18,72 proc, dalej jest Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy z wynikiem 9,15 proc. Reszta komitetów nie uzyskała progu wyborczego.