JUŻ W KIOSKU

Śpiewaj z naszymi chórami

2023-12-19 13:13:56

Ocena:

5/5 | 1 głosów

W starachowickim Parku Kultury działa Szkoła Chóralna obejmująca kilka grup wokalnych od dzieci po dorosłych. Prowadzi je powszechnie znana w naszym mieście pasjonatka śpiewu zespołowego dr Bożena Magdalena Mrózek. Pod kierunkiem tej profesjonalistki jej podopieczni mogą liczyć na najwyższy poziom muzycznej edukacji, o czym świadczą laury zdobywane na ogólnopolskich konkursach. Jeśli lubisz śpiewać w towarzystwie pokrewnych dusz to Szkoła Chóralna pani Magdy jest wymarzonym miejscem dla ciebie.   

fot. nadesłana

Szkoła obejmuje kilka zespołów wokalnych o zróżnicowanym repertuarze wynikającym z wieku chórzystów.  Zespół Wokalny „Mini Portamento” to grupa dziewczynek w wieku od 6 – 10 roku życia, Chór Kameralny „Portamento”, obchodzący w tym roku 31-lecie działalności artystycznej, to dziewczęta od 11 do 19 roku życia oraz chóry osób dorosłych: Chór Mieszany „Kamerton” (panie i panowie) i Chór Żeński „Kamerton”. Wszystkie grupy starają się przygotowywać repertuar, który prezentowany jest podczas koncertów na terenie naszego miasta oraz konkursów i festiwali o zasięgu regionalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym. Dla przykładu dla obu chórów „Kamerton” ten rok był szczególnie udany. Najczęściej można było go usłyszeć w starachowickich świątyniach podczas prezentacji utworów muzyki sakralnej m.in. w kościołach pw. MB Częstochowskiej, św. Judy Tadeusza i Najświętszego Serca Jezusowego. W czerwcu „Kamerton” wystąpił na koncercie jubileuszowym Chóru „Portamento” w Sali Olimpia Urzędu Miejskiego w Starachowicach wykonując utwory muzyki dawnej oraz przeboje muzyki rozrywkowej. Artyści otrzymali też zaproszenie do udziału w XXVIII Iłżeckim Jarmarku Sztuki Ludowej, gdzie zaprezentowali opracowania pieśni ludowych. Ważnym wydarzeniem dla chóru jest możliwość konfrontacji, czyli udział w konkursach. Po tym względem chór dobrze rozpoczął mijający już 2023 rok. Na VI Festiwalu Kolęd i Pastorałek „Nocy Niepojęta” w Kałkowie – Godowie Chór Żeński zajął I miejsce. Jesienią, po całorocznej pracy, obydwa chóry zakwalifikowały się do udziału w I Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Sakralnej „Motus in Sacris” w Zgierzu. Jury w składzie: prof. dr hab. Jolanta Szybalska – Matczak z Akademii Muzycznej we Wrocławiu, prof. dr hab. Bernard Mendlik z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz dr hab. Ewa Robak prof. Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, bardzo wysoko oceniło ich prezentację. Chór Żeński otrzymał Złoty Dyplom i nagrodę specjalną rektora Uniwersytetu Łódzkiego, Chór Mieszany - Złoty Dyplom oraz nagrodę specjalną jednego ze sponsorów konkursu. Dodatkowo dyrygent chórów dr Bożena Magdalena Mrózek została uhonorowana Nagrodą Specjalną dyrektora artystycznego konkursu prof. dr hab. Mariusza Kończala. To było jedno z najważniejszych wydarzeń w 9 –letniej działalności artystycznej chóru  „Kamerton”. Początek grudnia br. zaowocował udanym wyjazdem Chóru Żeńskiego do Cieszyna na VIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki im. Józefa Świdra. Otrzymał tam Srebrny Dyplom oraz bardzo pozytywną opinię wśród grona jurorów i słuchaczy.

- Długo można byłoby opowiadać o wrażeniach podczas wyjazdów: słuchanie innych chórów, możliwość konfrontacji, zawieranie nowych znajomości, wspólnie spędzony czas w gronie przyjaciół-chórzystów - to są wartości nie do przecenienia. Serdecznie zapraszamy tych, którzy lubią śpiewać, chcą poznawać nowych ludzi i nowe miejsca na mapie Polski i Europy, chcą zrobić coś dla siebie, oderwać się choć na chwilę od obowiązków i zrelaksować, a przy tym popracować nad swoim głosem i ciałem, poznać różnorodny repertuar. Przyjdź do Parku Kultury i śpiewaj z nami w ramach Szkoły Chóralnej. Nie trzeba znać nut, wszystkiego uczymy się na próbach. Informacji szczegółowych udziela dyrygent pod numerem telefonu 503-464-627. Do zobaczenia! - zachęcają przedstawiciele Szkoły. 

iwo

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Polsko- żydowskie wesele, czyli mezalians z happy endem

2024-04-28

Polsko- żydowskie wesele, czyli mezalians z happy endem

Na starachowickim Rynku za sprawą sztuki "Wierzbnickie meżaliany" pokazano współczesnym wycinek historii naszego miasta związany z relacjami ludności katolickiej i licznej niegdyś społeczności żydowskiej. Za przykład posłużyła szczęśliwie zakończona historia zakazanej miłości Polki Anny i Żyda Dawida w formie ulicznego teatru. Domniemana, ale jednocześnie bardzo prawdopodobna. Sztukę stworzyli terapeuci Środowiskowego Domu Samopomocy w Starachowicach, a w rolach aktorów i statystów wystąpili podopieczni tej oraz innych placówek wspierających osoby niepełnosprawne wraz z dziećmi i młodzieżą ze Starachowic i Wąchocka. Była to więc nie tylko lekcja historii, ale i społecznej integracji. 
Twarze Starachowic

2024-04-26

Twarze Starachowic

Setki starachowiczan uwieczniło swoje twarze na fotografiach autorstwa Małgorzaty Zatorskiej, prezeski Starachowickiego Towarzystwa Fotograficznego. To oryginalne przedsięwzięcie jest elementem trwających obchodów 400. rocznicy wydania dokumentu założycielskiego Wierzbnika, protoplasty Starachowic.       
 23 złote medale...

2024-04-24

23 złote medale...

... ale także srebrne i brązowe. W sumie aż 70 trofeów przywiozła z międzynarodowego turnieju Szkoła Tańca MiM ze Starachowic. 
Kolory i formy

2024-04-23

Kolory i formy

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach zaprasza na otwarcie wystawy obrazów i rzeźb autorstwa Maksymiliana Starca pt. "Oczy koloru".  
Opowieść o Australii

2024-04-23

Opowieść o Australii

 Oddział Międzyszkolny PTTK w Starachowicach i Miejska Biblioteka Publiczna zapraszają na spotkanie z Barbarą Bedorf z cyklu Klub Podróżnika pt. „Australia, wyspa skazańców”.
Spektakl

2024-04-22

Spektakl "Żubry"

 Uniwersytet Trzeciego Wieku w Starachowicach zaprasza na spektakl pt. „Żubry”. To tragikomedia o rodzinie oszukanej przez swojego krewnego. W przedstawieniu wystąpią słuchacze UTW.    
Zatańczyli w 5 grupach

2024-04-19

Zatańczyli w 5 grupach

Studio Tańca Fox ze Starachowic z powodzeniem wzięło udział w XVI Ogólnopolskim Turnieju Formacji Tanecznych w Suchedniowie. Najlepiej poradziła sobie, złożona z dorosłych tancerek, Grupa Reprezentacyjna LADY FOX, która zajęła pierwsze miejsce. 
Harcerskie granie i śpiewanie

2024-04-15

Harcerskie granie i śpiewanie

W miniony weekend nasze miasto stało się krajową stolicą piosenek śpiewanych na obozach i zbiórkach oraz na szlakach pieszych wędrówek.  Do Starachowic zjechały setki młodych i dorosłych wykonawców na XII edycję Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Turystycznej "Harcogranie". Po całodniowych sobotnich  przesłuchaniach w niedzielę 14 stycznia br. na gali w sali Olimpia urzędu miejskiego wręczono nagrody najlepszym. 
Dyskusja o zabytkach techniki

2024-04-12

Dyskusja o zabytkach techniki

W Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach muzealnicy i naukowcy z Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie oraz świętokrzyskich placówek rozmawiali o współczesnym wykorzystaniu obiektów związanych z dawnym przemysłem. Spotkanie odbyło się w ramach wojewódzkich obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków.  
Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

2024-04-12

Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

Amonity to mięczaki, które żyły w morzach od dewonu do kredy, czyli w okresie od około 400 do 145 milionów lat przed naszą erą. Do naszych czasów przetrwały ich charakterystyczne muszle, w których chowały się jak współczesne ślimaki. Można je, wraz z innymi morskimi stworzeniami z prehistorii, oglądać na świeżo otwartej wystawie w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.