JUŻ W KIOSKU

Skarby z ziemi

2023-07-27 15:01:44

Ocena:

5/5 | 1 głosów

 Stowarzyszenie Grupa Ochrony Zabytków Fort przyczyniło się do wzbogacenia kolekcji archeologicznej Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach o 95 nowych eksponatów. To odnalezione przez nie na terenie powiatu starachowickiego monety, militaria i relikty życia codziennego z okresu od XVIII do początku XX wieku. Ale muzeum ma też szansę otrzymać na własność jeszcze cenniejsze rzeczy odkryte przez Fort. Mowa o zabytkach, które mają około 2 tysiące lat.  

fot. Gazeta Starachowicka 

Stowarzyszenie Grupa Ochrony Zabytków Fort to lokalna organizacja skupiająca pasjonatów odkrywania dziejowych pamiątek.  Historyczne artefakty podarowane naszemu muzeum znalazła w lasach otaczających Starachowice. Miejsca odkrycia to powtarzające się wielokrotnie takie miejscowości jak Lubienia, Krynki, Rataje, Małyszyn, czy Mirzec. Nie dziwi to dyrektora Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach Pawła Kołodziejskiego, bo miejsca dziś gęsto porośnięte drzewami mogły być niegdyś terenem osiedli ludzkich, obozowiskiem wojsk lub schronieniem partyzantów.      

- Nasze lasy obfitują w wiele niezwykle ciekawych skarbów przeszłości wskazujących na to, jak bujne życie kiedyś się tu toczyło.  Były one też widownią działań wojskowych. Przykładowo we wrześniu 1939 roku tu właśnie miała miejsce hekatomba Armii "Prusy" - wielka bitwa w Iłży i rozbicie polskich oddziałów. Również w czasie I wojny światowej front stał tu dość długo, bo w latach 1914 - 1915. Zginęło wielu żołnierzy niemieckich i austriackich. Cofając się jeszcze dalej w przeszłość dojdziemy do powstań: styczniowego i listopadowego, w czasie których Iłża była wiele razy palona, a potem z trudem odbudowywana.  Burz dziejowych w naszym regionie było nadzwyczaj wiele i nasze lasy w dalszym ciągu kryją ich pamiątki. Dlatego nie ma się co dziwić, że różne grupy poszukiwaczy, nie zawsze w legalny sposób, próbują pozyskać ukryte w ziemi skarby - dodaje dyrektor.      

Stowarzyszenie Fort działa jednak w sposób profesjonalny, czyli w zgodzie z obowiązującymi w Polsce przepisami w zakresie eksploracji historycznej. 

- To ludzie, którzy od lat zajmują się poszukiwaniem zabytków. Głównie koncentrują się w okolicach Starachowic, czyli  na terenach Nadleśnictw: Ostrowiec, Skarżysko i Starachowice. Z naszym muzeum współpracują od 2019 roku, a propozycja ta wyszła od nich. Jednym z wymogów legalnej działalności poszukiwawczej jest bowiem wstępna deklaracja placówki muzealnej dotycząca przyjęcia ewentualnych odkryć - tłumaczy dyrektor Kołodziejski.

Najnowsza przekazana muzeum partia zabytków odkryta przez Fort liczy 95 sztuk. To obiekty, które na mocy decyzji konserwatora zabytków są już własnością starachowickiej placówki.  

- Jedna grupa to elementy związane z życiem codziennym i gospodarstwem domowym na przykład monety, ozdoby ubrań, fragmenty lamp naftowych, elementy uprzęży końskiej. Bardzo intrygującym przedmiotem jest też tłok pieczęci z herbem szlacheckim. Grupa zawierająca militaria obejmuje m.in. pociski, guziki od mundurów, odznaki wojskowe, orzełki z furażerek. Wszystkie odkrycia datowane są na wiek od XVIII do początku XX - informuje dyrektor Kołodziejski.     

Nowe obiekty zostały wyeksponowane na wystawie w Kinie Kotłownia, którą można oglądać przez kilka najbliższych tygodni.  Ale ustawiono tam też gablotę ze znacznie starszymi znaleziskami, które na razie zostały tylko udostępnione naszemu muzeum przez Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Kielcach.

- Tu znów muszę trochę wspomnieć o procedurze - zaznacza Paweł Kołodziejski.

- Zasada jest taka, że wszystkie odkrycia trafiają najpierw do wojewódzkiego konserwatora zabytków, który z ramienia Skarbu Państwa dokonuje ich oceny. To, co szczególnie cenne staje się własnością państwa, reszta trafia do muzeów.  Z odkryć dokonanych przez grupę Fort 95 obiektów zostało nam już formalnie przekazane na własność. Natomiast jest jeszcze 11, co do których  konserwator zastrzegł sobie, że nadal są jego własnością, a nam przekazuje je w depozyt. Są to już przedmioty o znacznie większej wartości. To przede wszystkim moneta rzymska z II wieku n.e. znaleziona w Lubieni. Potwierdza ona ożywione kontakty handlowe tutejszej ludności, czyli starożytnych hutników ze światem rzymskim. Ponadto na terenie Lubieni i Krynek zostały znalezione dwa groty włóczni wyprodukowane przez tutejszą ludność w okresie tzw. wpływów rzymskich - opowiada dyrektor.    

Ze wspomnianej epoki, którą historycy datują od początku n.e. do drugiej połowy IV wieku pochodzi też wykonana z brązu spinka do odzieży. Resztę depozytu stanowią monety z XVI i XVII wieku, czyli z czasów panowania dynastii Wazów. Te przedmioty mogą stać się własnością starachowickiego muzeum jeśli o to zawnioskuje do konserwatora, a ten udzieli zgody biorąc pod uwagę m.in. spełnienie warunków do bezpiecznego przechowywania zbiorów. Jak mówi dyrektor Paweł Kołodziejski złożenie takiego wniosku w przyszłości nie jest wykluczone.  

Ale to jeszcze nie koniec ciekawostek związanych z działalnością grupy Fort. Jej członkowie znaleźli w naszym rejonie miecz, który może stać się rewelacją na skalę co najmniej ogólnopolską. Ponieważ jego historia okazało się trudną zagadką wojewódzki konserwator zabytków wysłał go specjalistom z Krakowa do dalszej analizy.

  - Pierwotnie sądzono, że może pochodzić z IX lub X wieku, co już byłoby sensacyjnym odkryciem. Ale pojawiły się hipotezy o jeszcze starszym datowaniu: nawet z VI lub VII wieku, bo pewne elementy miecza wskazują, że mogło go pozostawić plemię Gotów, które przemierzało teren dzisiejszej Polski w okresie tzw. wielkiej wędrówki ludów po upadku Imperium Rzymskiego.  Gdyby to się potwierdziło byłby to chyba zaledwie drugi gocki miecz odnaleziony w naszym kraju - zwraca uwagę Paweł Kołodziejski. 

iwo

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Świąteczny głos Ukrainy

2023-12-08

Świąteczny głos Ukrainy

Ukraińcy, którzy w Starachowicach znaleźli bezpieczną przystań po ucieczce ze swojego kraju ogarniętego wojną, podzielili się z mieszkańcami naszego miasta swoją kulturą narodową związaną z okresem Bożego Narodzenia. Publiczność koncertu "Kolędy Ukraińskie" zorganizowanego w urzędzie miejskim usłyszała nie tylko tytułowe utwory, ale miała też okazję posłuchać poezji i muzyki oraz obejrzeć układy taneczne.            
Wszechobecny Mikołaj

2023-12-07

Wszechobecny Mikołaj

U dzieci i dorosłych, u chorych i zdrowych, w szkołach, firmach, domach prywatnych i na ulicach. 6 grudnia Mikołaj był obecny po prostu wszędzie.    
Wesoła tradycja

2023-12-06

Wesoła tradycja

Wśród bogatej oferty różnorodnych działań senioralnych w Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Starachowicach mamy propozycje cenne, ciekawe, akceptowane, cieszące się dużym zainteresowaniem i aktywnością społeczności studenckiej. Od trzech lat dołączyła do nich dość nowa tradycja uroczystego przyjęcia nowych członków zwana „otrzęsinami”.
Mikołaj na ulicach Starachowic

2023-12-04

Mikołaj na ulicach Starachowic

Mikołajki to jeden z tych dni, na które czekają dzieciaki na całym świecie i to niezależnie od wieku. Po raz kolejny Mikołaj w dniach 6 - 15 grudnia br. odwiedzi dzieci ze wszystkich starachowickich osiedli. Nie zapomni też o małych pacjentach oddziału pediatrycznego naszego szpitala. Na wydarzenie zaprasza Park Kultury w Starachowicach. 
Nasza opiekunka

2023-12-03

Nasza opiekunka

Starachowice uczciły swoją patronkę - św. Barbarę. Świętowanie przebiegło zgodnie z powtarzanym od lat scenariuszem. Rozpoczęło je spotkanie modlitewne przy zabytkowej kapliczce dedykowanej świętej, potem była procesja do kościoła pw. Wszystkich Świętych, a w nim prelekcja, program artystyczny i uroczysta Msza Święta. 
Urokliwe widoki naszego powiatu

2023-12-01

Urokliwe widoki naszego powiatu

Wyłoniono najlepsze zdjęcia pokazujące atuty powiatu starachowickiego: piękno przyrody, czy unikatowe zakątki przywołujące wspomnienia. Nadesłano je na XVII Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny "Magia Powiatu Starachowickiego. Natura, kultura materialna, tradycje" im. Jerzego Orzechowskiego. 
Show z MiM- em

2023-12-01

Show z MiM- em

Szkoła Tańca "MiM" Starachowice ma taki zwyczaj, że dwa razy do roku prezentuje swój dorobek przed rodzimą publicznością. Piątkowy (1 grudnia br.) koncert pokazany w dwóch turach był tego najnowszym przykładem. Na takich wydarzeniach szkoła zyskuje nowych wielbicieli, którzy mają okazję dołączyć do tanecznej rodziny.  
Odznaka za przejście

2023-11-29

Odznaka za przejście "Ścieżki Stara"

Oddział Międzyszkolny Polskiego Towarzystwa Turystyczno - Krajoznawczego w Starachowicach promuje nową odznakę, tym razem związaną z konkretnym obiektem na terenie naszego miasta.   
Piosenkowy Zawrót Głowy

2023-11-29

Piosenkowy Zawrót Głowy

Pod takim hasłem Spółdzielczy Dom Kultury w Starachowicach zorganizował konkurs umiejętności wokalnych młodych mieszkańców naszego miasta.    
Świąteczne obyczaje naszych sąsiadów

2023-11-29

Świąteczne obyczaje naszych sąsiadów

Asystent międzykulturowy w biurze Prezydenta Miasta Starachowice Inna Meheda, Urząd Miejski w Starachowicach oraz Park Kultury w Starachowicach serdecznie zapraszają na koncert „Kolędy Ukraińskie” 7 grudnia (czwartek) 2023r. do sali Olimpia Urzędu Miejskiego o godz. 15.00.