JUŻ W KIOSKU

Skąd potrzeba podwyżki taryfy za wodę? 

2023-05-15 08:56:03

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Z takim pytaniem po informacji, której prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Starachowicach Jerzy Miśkiewicz udzielił podczas kwietniowej sesji Rady Miejskiej, zwrócił się jeden z mieszkańców miasta. 

fot. pixabay.com

My to pytanie skierowaliśmy do PWiK. Zapytaliśmy, skąd decyzja o podwyżce; na co używana jest energia w spółce, oraz do czego używany jest biogaz produkowany na terenie starachowickiej oczyszczalni?

- Głównym czynnikiem kosztotwórczym jest cena energii elektrycznej, która najbardziej wpływa na koszt wydobycia i dostarczenia wody oraz oczyszczania ścieków. Specyfika naszego Przedsiębiorstwa polega na tym, że większość wody wydobywamy z ujęcia Trębowiec/Seredzice tj. ok. 350 000 – 380 000 tys. m3 miesięcznie. Woda z tych ujęć tłoczona jest na odległość 11 km i pokonuje 88 m różnicy wysokości między ujęciem a stacją pomp Majówka. Aby dostarczyć wodę w odpowiedniej ilości, używamy pomp o ogromnej mocy, roczne zapotrzebowanie na energię to 2500 do 3000 MWh. Panele fotowoltaiczne 3 x 50 kWp produkują ok. 180 MWh, co pokrywa ok. 6 procent zapotrzebowania na energię. Pozostała niezbędna do prawidłowego funkcjonowania ujęcia energia musi być zakupiona u producenta - wyjaśnia prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Starachowicach Jerzy Miśkiewicz. - Do 31 grudnia 2022 roku PWiK sp. z o.o. w Starachowicach posiadało umowę na dostawę energii elektrycznej w cenie 326,00 zł netto za MWh, co po wliczeniu opłat dodatkowych dawało średnią cenę na poziomie 400,00 zł netto za MWh. Od  1 stycznia do 31 grudnia 2023 roku cena energii elektrycznej wynosi 790,00 zł netto za MWh, co po wliczeniu opłat dodatkowych daje średnią cenę 1 100,00 zł netto za MWh. Jest to tak znaczący wzrost kosztu wydobycia wody i oczyszczenia ścieków, że bez zwiększenia ceny za m3 wody i ścieków nie jest możliwe zachowanie płynności finansowej Przedsiębiorstwa. Z podobnymi problemami spotyka się cała branża wodociągowo-kanalizacyjna w kraju.

Jak informuje prezes: - Starachowicka Oczyszczalnia Ścieków na potrzeby technologiczne zużywa rocznie od 1800 do 2200 MWh energii elektrycznej, co daje sprawność 0,34KWh na 1m3 oczyszczonych ścieków. Z produkcji własnej osiągamy ok. 1000 MWh energii elektrycznej tj. ok. 50% zapotrzebowania. W trakcie wytwarzania energii elektrycznej powstaje tzw. ciepło odpadowe z chłodzenia kogeneratora, a to jest wykorzystywane do utrzymania procesu technologicznego przy produkcji biogazu. Biogaz wytwarzany jest w procesie fermentacji beztlenowej w dwóch ZKF (zamkniętych komorach fermentacyjnych) o objętości 2500 m3 każda. Wytworzony biogaz wtłaczany jest do zbiornika gazu, a następnie po oczyszczeniu zasila silnik spalinowo-gazowy, a ten generator prądu o mocy 250KW. Zbiornik wyposażony jest tzw. pochodnię, która w przypadku wzrostu ciśnienia gazu uruchamia się automatycznie, spalając nadmiar biogazu. Biogaz możemy także wykorzystać do podgrzania osadu do fermentacji, ale ze względów ekonomicznych bardziej opłacalne jest produkowanie energii elektrycznej, a ciepłem odpadowym zasilać ZKF (zamknięte komory fermentacyjne). 

Przypomnijmy, podczas kwietniowej sesji Rady Miejskiej, prezesi starachowickich spółek komunalnych prezentowali radnym sprawozdania z działalności. W odpowiedzi na pytanie o prognozy dotyczące taryf za wodę i odprowadzanie ścieków, prezes PWiK zapowiedział podwyżkę.

- Przygotowujemy wniosek o skrócenie obowiązywania aktualnej taryfy, czyli podwyżkę opłat za wodę i ścieki. Sytuacja finansowa przedsiębiorstwa w tym roku jest zła, dlatego, że cena za energię wzrosła już o 136 procent. Musi nastąpić podwyżka dla naszych odbiorców - powiedział. - Liczymy, ile wyniesie podwyżka w Starachowicach. Faktem jest, że będzie - dodał Jerzy Miśkiewicz.

Zatwierdzona obecnie stawka opłat za wodę i ścieki w okresie 2022/23 to kwota 12,02 zł brutto (11,13 zł netto), natomiast w okresie 2023/24 – 12,06 zł brutto (11,17 zł netto). Indywidualne opłaty mogą się różnić o kilka groszy, w zależności od obowiązującej taryfy. Zatwierdzone taryfy dotyczą zaopatrzenia w wodę i odprowadzanie ścieków na terenie Starachowic, ale również gmin Wąchock, Mirzec, Brody Pawłów części Suchedniowa i Iłży.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Postępy przy budowie wiaduktu w Starachowicach Zachodnich [ZDJĘCIA]

2024-02-23

Postępy przy budowie wiaduktu w Starachowicach Zachodnich [ZDJĘCIA]

Trwają prace przy budowie wiaduktu w Starachowicach Zachodnich. Aktualnie wykonano już prawie 20% kontraktu. O postępie prac podczas piątkowej (23 lutego br.) konferencji prasowej mówił starosta powiatu Piotr Ambroszczyk oraz dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych Beata Stąpor.
Stowarzyszenie Wrażliwi Społecznie: „Władze miasta winne słabości społeczeństwa obywatelskiego”

2024-02-23

Stowarzyszenie Wrażliwi Społecznie: „Władze miasta winne słabości społeczeństwa obywatelskiego”

Aktywność i umiejętność samorealizacji osób, grup, czy stowarzyszeń niezależnych od  władz publicznych, to esencja społeczeństwa obywatelskiego w Starachowicach. Niestety z nim nie jest dobrze, uważają  władze Stowarzyszenia Wrażliwi Społecznie (SWS). Powyższa tematyka była wiodącą podczas wtorkowej (20 lutego br.) konferencji prasowej zwołanej  przez SWS, w której udział  wzięli prezes stowarzyszenia Paweł Lewkowicz oraz wiceprezes Beata Gorczyca.
Elżbieta Gralec rozpoczęła kampanię na urząd burmistrza Miasta i Gminy Wąchock

2024-02-21

Elżbieta Gralec rozpoczęła kampanię na urząd burmistrza Miasta i Gminy Wąchock

Zastępca prezydent Starachowic ds. gospodarczych Elżbieta Gralec podczas środowej (21 lutego br.) konferencji prasowej, która obyła się na placu przed Klasztorem Cystersów, oficjalnie ogłosiła swój start w wyborach samorządowych 2024. Jako kandydatka KWW Marka Materka będzie ubiegać się o fotel burmistrza Wąchocka.
Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego „Lubianka” do aktualizacji

2024-02-22

Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego „Lubianka” do aktualizacji

Starachowiccy radni Rady Miejskiej podjęli uchwałę w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu zwanego umownie jednostką „Lubianka”. 
Piotr Capała oficjalnym kandydatem na prezydenta Starachowic. Kandydaci porozumienia samorządowego zaprezentowani [ZDJĘCIA]

2024-02-20

Piotr Capała oficjalnym kandydatem na prezydenta Starachowic. Kandydaci porozumienia samorządowego zaprezentowani [ZDJĘCIA]

Komitet Wyborczy Wyborców TST – Twój Samorząd Teraz podczas spotkania wyborczego, które odbyło się we wtorek (20 lutego br.) w starachowickim Hotelu Senator, przedstawił swojego kandydata na fotel prezydenta miasta Starachowice oraz osoby, które podczas wyborów samorządowych 2024 będą ubiegać się o mandaty radnych Rady Miejskiej i Rady Powiatu Starachowickiego we wszystkich okręgach wyborczych.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

2024-02-20

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Prezydent Starachowic Marek Materek oraz społeczność Szkoły Podstawowej nr 10 w Starachowicach zapraszają do udziału w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W programie znalazły się dwa wydarzenia: 29 lutego br. prelekcja przedstawiciela IPN i 1 marca br. Msza Święta i program artystyczny w kościele pw. Wszystkich Świętych, a następnie odwiedziny miejsca pamięci na placu kościelnym.     
Modlitwa za bohaterów

2024-02-20

Modlitwa za bohaterów

Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej – Koło w Wąchocku im. gen. Antoniego Hedy „Szarego”, zaprasza do  udziału w IV Drodze Krzyżowej w intencji bohaterów polskiego podziemia antykomunistycznego, mordowanych i prześladowanych po zakończeniu II wojny światowej. 
Pałacyk

2024-02-21

Pałacyk "odNowa". Otwarcie już pod koniec marca

Zbliża się koniec prac przy rewitalizacji starachowickiego Pałacyku. To właśnie tu swoją siedzibę będzie miało Centrum Kreatywności, którego rolą będzie nakierowane na dialog i współpracę młodzieży, przedsiębiorców oraz wszystkich mieszkańców miasta. Oficjalne otwarcie planowane jest na koniec marca. Wtedy gmina uroczyście przekaże obiekt do użytku mieszkańców. 
Patriotyczny wzór dla policjantów

2024-02-19

Patriotyczny wzór dla policjantów

Z inicjatywy Powiatowej Rady Pamięci w Starachowicach uczczono przypadającą dziś 80. rocznicę śmierci por. Zygmunta Procha, policjanta i bojownika Armii Krajowej, szefa komórki kontrwywiadu wojskowego iłżeckiego Obwodu ZWZ - AK, który zginął w Starachowicach wytropiony przez niemieckich okupantów. Uczestnicy rocznicowych obchodów spotkali się przy jego pomniku zlokalizowanym przy wejściu do starachowickiej komendy policji.
ZUS ostrzega przed oszustami

2024-02-19

ZUS ostrzega przed oszustami

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywym profilem ZUS w mediach społecznościowych, a dokładnie na platformie Facebook, który zachęca do inwestycji mającej zagwarantować emeryturę w wieku 50 lat. W ten sposób oszuści próbują wyłudzić dane osobowe oraz pieniądze Polaków.