JUŻ W KIOSKU

Skąd potrzeba podwyżki taryfy za wodę? 

2023-05-15 08:56:03

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Z takim pytaniem po informacji, której prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Starachowicach Jerzy Miśkiewicz udzielił podczas kwietniowej sesji Rady Miejskiej, zwrócił się jeden z mieszkańców miasta. 

fot. pixabay.com

My to pytanie skierowaliśmy do PWiK. Zapytaliśmy, skąd decyzja o podwyżce; na co używana jest energia w spółce, oraz do czego używany jest biogaz produkowany na terenie starachowickiej oczyszczalni?

- Głównym czynnikiem kosztotwórczym jest cena energii elektrycznej, która najbardziej wpływa na koszt wydobycia i dostarczenia wody oraz oczyszczania ścieków. Specyfika naszego Przedsiębiorstwa polega na tym, że większość wody wydobywamy z ujęcia Trębowiec/Seredzice tj. ok. 350 000 – 380 000 tys. m3 miesięcznie. Woda z tych ujęć tłoczona jest na odległość 11 km i pokonuje 88 m różnicy wysokości między ujęciem a stacją pomp Majówka. Aby dostarczyć wodę w odpowiedniej ilości, używamy pomp o ogromnej mocy, roczne zapotrzebowanie na energię to 2500 do 3000 MWh. Panele fotowoltaiczne 3 x 50 kWp produkują ok. 180 MWh, co pokrywa ok. 6 procent zapotrzebowania na energię. Pozostała niezbędna do prawidłowego funkcjonowania ujęcia energia musi być zakupiona u producenta - wyjaśnia prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Starachowicach Jerzy Miśkiewicz. - Do 31 grudnia 2022 roku PWiK sp. z o.o. w Starachowicach posiadało umowę na dostawę energii elektrycznej w cenie 326,00 zł netto za MWh, co po wliczeniu opłat dodatkowych dawało średnią cenę na poziomie 400,00 zł netto za MWh. Od  1 stycznia do 31 grudnia 2023 roku cena energii elektrycznej wynosi 790,00 zł netto za MWh, co po wliczeniu opłat dodatkowych daje średnią cenę 1 100,00 zł netto za MWh. Jest to tak znaczący wzrost kosztu wydobycia wody i oczyszczenia ścieków, że bez zwiększenia ceny za m3 wody i ścieków nie jest możliwe zachowanie płynności finansowej Przedsiębiorstwa. Z podobnymi problemami spotyka się cała branża wodociągowo-kanalizacyjna w kraju.

Jak informuje prezes: - Starachowicka Oczyszczalnia Ścieków na potrzeby technologiczne zużywa rocznie od 1800 do 2200 MWh energii elektrycznej, co daje sprawność 0,34KWh na 1m3 oczyszczonych ścieków. Z produkcji własnej osiągamy ok. 1000 MWh energii elektrycznej tj. ok. 50% zapotrzebowania. W trakcie wytwarzania energii elektrycznej powstaje tzw. ciepło odpadowe z chłodzenia kogeneratora, a to jest wykorzystywane do utrzymania procesu technologicznego przy produkcji biogazu. Biogaz wytwarzany jest w procesie fermentacji beztlenowej w dwóch ZKF (zamkniętych komorach fermentacyjnych) o objętości 2500 m3 każda. Wytworzony biogaz wtłaczany jest do zbiornika gazu, a następnie po oczyszczeniu zasila silnik spalinowo-gazowy, a ten generator prądu o mocy 250KW. Zbiornik wyposażony jest tzw. pochodnię, która w przypadku wzrostu ciśnienia gazu uruchamia się automatycznie, spalając nadmiar biogazu. Biogaz możemy także wykorzystać do podgrzania osadu do fermentacji, ale ze względów ekonomicznych bardziej opłacalne jest produkowanie energii elektrycznej, a ciepłem odpadowym zasilać ZKF (zamknięte komory fermentacyjne). 

Przypomnijmy, podczas kwietniowej sesji Rady Miejskiej, prezesi starachowickich spółek komunalnych prezentowali radnym sprawozdania z działalności. W odpowiedzi na pytanie o prognozy dotyczące taryf za wodę i odprowadzanie ścieków, prezes PWiK zapowiedział podwyżkę.

- Przygotowujemy wniosek o skrócenie obowiązywania aktualnej taryfy, czyli podwyżkę opłat za wodę i ścieki. Sytuacja finansowa przedsiębiorstwa w tym roku jest zła, dlatego, że cena za energię wzrosła już o 136 procent. Musi nastąpić podwyżka dla naszych odbiorców - powiedział. - Liczymy, ile wyniesie podwyżka w Starachowicach. Faktem jest, że będzie - dodał Jerzy Miśkiewicz.

Zatwierdzona obecnie stawka opłat za wodę i ścieki w okresie 2022/23 to kwota 12,02 zł brutto (11,13 zł netto), natomiast w okresie 2023/24 – 12,06 zł brutto (11,17 zł netto). Indywidualne opłaty mogą się różnić o kilka groszy, w zależności od obowiązującej taryfy. Zatwierdzone taryfy dotyczą zaopatrzenia w wodę i odprowadzanie ścieków na terenie Starachowic, ale również gmin Wąchock, Mirzec, Brody Pawłów części Suchedniowa i Iłży.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Gigantyczne inwestycje w zdrowie z rządowym wsparciem

2023-06-06

Gigantyczne inwestycje w zdrowie z rządowym wsparciem

Kolejne kilkadziesiąt milionów złotych trafi do Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. Dofinansowanie między innymi z rządowych pieniędzy pozwoli na zakup nowoczesnego sprzętu, a także stworzenie jeszcze lepszych warunków leczenia pacjentów z całego regionu.  W pozyskanie pieniędzy dla lecznicy zaangażowany jest poseł Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Lipiec.
Starachowiczanie na Wielkim Marszu 4 czerwca

2023-06-05

Starachowiczanie na Wielkim Marszu 4 czerwca

„Nie możesz już znieść tego, jaka jest dzisiaj Polska? Masz dosyć szalejącej drożyzny? Stać cię na coraz mniej rzeczy? Chcesz Polski wolnej, demokratycznej i europejskiej? Pójdźmy razem w Wielkim Marszu 4 czerwca w samo południe” – mogliśmy przeczytać na stronie utworzonego w mediach społecznościowych wydarzenia, zorganizowanego przez Platformę Obywatelską i Donalda Tuska.
Wrażliwi Społecznie mówią: sprawdzam!

2023-06-06

Wrażliwi Społecznie mówią: sprawdzam!

Stowarzyszenie Wrażliwi Społecznie postanowiło przeprowadzić tzw. fact-checking, czyli zbadać wypowiedzi prezydenta Starachowic w sprawie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Starachowicach celem weryfikacji faktów. W opinii społeczników Marek Materek mija się z prawdą. 
Gratka dla fanów

2023-06-05

Gratka dla fanów "klasyków"

Już niedługo, bowiem 18. czerwca br. na terenie Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach zaroi się od pięknych, budzących podziw i dostojnych zabytkowych pojazdów. Wszystko za sprawą zrzeszonych w grupie "Starachowickie klasyki" pasjonatów motoryzacji, którzy we współpracy z Muzeum na ostatni guzik dopinają organizację oficjalnego rozpoczęcia sezonu.  
Wakacje modne, a przede wszystkim bezpieczne

2023-06-04

Wakacje modne, a przede wszystkim bezpieczne

Alkogogle, symulator wypadku i dachowania, pyszna drożdżówka. Te i inne atrakcje przygotowano dla mieszkańców na pikniku rodzinnym pn. „Moda na bezpieczne wakacje”, który w pierwszą sobotę czerwca odbył się na parkingu przed budynkiem Specjalnej Strefy Ekonomicznej przy ulicy Radomskiej w Starachowicach. Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie „Dolina Kamiennej”.  
Wyróżnieni za nasz park 

2023-06-02

Wyróżnieni za nasz park 

Projekt rewitalizacji Parku Miejskiego w Starachowicach zdobył wyróżnienie w międzynarodowym konkursie Design Educates Awards 2023. Autorami docenionej przez branżę architektoniczną koncepcji jest pracownia eM4 z Krakowa.  
Pożarnicze zmagania młodzieży

2023-06-02

Pożarnicze zmagania młodzieży

Piętnaście drużyn, a w nich aż 150 druhów, rywalizowało w Powiatowych Zawodach Sportowo Pożarniczych Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych OSP, jakie odbyły się 28 maja br. na stadionie miejskim w Starachowicach. 
Pasternik pięknieje

2023-06-01

Pasternik pięknieje

Starachowicka lista miejsc spacerowych stale się powiększa. Zrewitalizowany Park Miejski już cieszy oko podczas rodzinnych wypraw. Za chwilę działalność turystycznych aktywności rozpocznie malownicza Lubianka. A to nie koniec zmian w Starachowicach. Blisko 10-milionowa inwestycja nad zbiornikiem Pasternik, która będzie polegać na zagospodarowaniu jego północnej linii brzegowej, poprawi wizerunek tej części miasta.
„Moda na bezpieczne wakacje”. Zaproszenie na piknik edukacyjno-charytatywny

2023-06-01

„Moda na bezpieczne wakacje”. Zaproszenie na piknik edukacyjno-charytatywny

Już w najbliższą sobotę (3 czerwca br.) na parkingu przy ul. Radomskiej w Starachowicach odbędzie się piknik edukacyjno-charytatywny „Moda na bezpieczne wakacje, którego organizatorem jest Stowarzyszenia Dolina Kamiennej. Start o godzinie 10.00.
Bonifikata na zakup nieruchomości gruntowych i lokalowych. Dla kogo i na jakich warunkach?

2023-06-01

Bonifikata na zakup nieruchomości gruntowych i lokalowych. Dla kogo i na jakich warunkach?

Parafia Rzymskokatolicka Św. Brata Alberta w Starachowicach wystąpiła z wnioskiem do Prezydenta Miasta Starachowice o sprzedaż w trybie bezprzetargowym części nieruchomości gruntowej, położonej w Starachowicach przy ul. Bema, oznaczonej w ewidencji gruntów i budynków miasta Starachowice, jako działki ewidencyjne: nr 269/51 o powierzchni 0,0125 ha oraz nr 269/64 o powierzchni 0,0330 ha. Cena do sprzedaży w wysokości 125 tysięcy zł netto została ustalona na podstawie wartości wynikającej z operatu szacunkowego, do której doliczony został podatek VAT 23% w wysokości 28 750,00 zł.