JUŻ W KIOSKU

Salonik literacki w szkolnej bibliotece

2023-01-16 14:00:00

Ocena:

5/5 | 2 głosów

Tak, to jest możliwe. Udowadnia to Renata Cieślik, bibliotekarka z wieloletnim stażem, pasją i miłością do książek i młodzieży, która w Zespole Szkół Zawodowych nr 3 stworzyła prawdziwe cudeńko.

Ta biblioteka to drzwi do tysiąca światów, kryje mnóstwo ciekawych pomysłów na życie, ot - brama czasu po prostu. Renata Cieślik dba o to miejsce z niezwykłą pieczołowitością, to dzięki niej młodzież tu przychodzi, spędza przerwy, rozmawia lub po prostu siedzi i odpoczywa. Najlepiej w miękkich i głębokich fotelach, które trafiły tu także dzięki pani Renacie. 

Biblioteka salonikiem stała się w październiku w ubiegłym roku, ale wciąż jeszcze jest dopieszczana. Renata Cieślik cały czas widzi potrzeby, które należałoby spełnić, by uczniom funkcjonowało się tu jeszcze lepiej. Sercem biblioteki są książki, które zostały kupione w zgodzie z zainteresowaniami uczniów. 

- Przed zakupem dałam uczniom i nauczycielom ankiety i poprosiłam, żeby wszyscy napisali, co chcieliby przeczytać i jakie sa ich zainteresowania literackie. To wszystko jest kupowane pod kątem społeczności szkolnej - mówi Renata Cieślik i dodaje, że odkąd zmieniło się oblicze biblioteki najchętniej by z niej nie wychodziła. 

Co ją cieszy najbardziej? 

- To wielkie "wow", które rozlega się, gdy wchodzi tu nowa osoba - śmieje się Renata. 

Ta biblioteka to nie tylko miejsce, w którym uczeń wypożyczy książkę, to także (w pewnym sensie) gabinet terapeutyczny. 

- Ja kocham dzieci i młodzież i zdaje się, że to uczucie odwzajemnione. Oni tu przychodzą pogadać i zwierzyć się. Jestem doskonale zorientowana w tych nastoletnich uczuciach, sympatiach i antypatiach. Pewnie Na pewno jest im łatwiej przyjść z pewnymi rzeczami do mnie, bo w bibliotece nie ma tej szkolnej presji, ja nie wymagam, nie oceniam tylko po prostu jestem. Dla mnie największą radością jest to, że oni chcą tu przebywać. - mówi nasza zaklinaczka książek, atmosfery i młodzieży. 

Fantasy, fantastyka, książki o rozwoju osobistym - to jest to, czym interesuje się młodzież. Nauczyciele natomiast świetnie odnajdują się w kryminałach - zdaje się, ze mało im wrażeń w szkole. 

To nie jest tak, ze Renata Cieślik jest tylko w bibliotece i już. Jest ona także odpowiedzialna za szereg działań edukacyjnych, razem z młodzieżą wzięła udział w inscenizacji bajki "Na jagody" (Marii Konopnickiej) związanej z zakończonym już rokiem poetki i pisarki.  Cała ekipą brali również udział w akcji głośnego czytania w Specjalnym Ośrodku Szkolno Wychowawczym. 

- Nie prawdą jest, że młodzież nie czyta. Oni wiedzą, czego chcą i to egzekwują ode mnie. Uczniowie wpadają do mnie, chwalą się ile przeczytali, dzielą się wrażeniami. Że naprawdę nie wspomnę o ogromnej chęci pomagania. Zawsze mogę na nich liczyć - opowiada Renata Cieślik.  

Zmiany w bibliotece były możliwe dzięki Narodowemu Programowi Rozwoju Czytelnictwa, który w przypadku biblioteki Zespołu Szkół Zawodowych został wykorzystany naprawdę dobrze. Wyposażenie biblioteki - regały, biurko - są dziełem Marcina Grzegorskiego (Drewno 2), któremu szkolna ekipa serdecznie za przytulne wnętrze dziękuje. 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
 Działo się w bursie

2023-05-27

Działo się w bursie

Ekologia, historia i sport - to główne tematy spotkań, jakie odbyła młodzież ze starachowickiej bursy ze swoimi wychowawcami. 
Technicy na sto procent

2023-05-27

Technicy na sto procent

Sesja zimowa w Zespole Szkół Zawodowych nr 1 w Starachowicach to egzaminy zawodowe. Między innymi ten w zawodzie Technika Rachunkowości. Jak poszło uczniom kształcącym się w tym kierunku?
Było rodzinnie

2023-05-20

Było rodzinnie

Przedszkole i rodzina to jedna drużyna - pod takim hasłem w Miejskim Przedszkolu n7 w Starachowicach odbył się bardzo kolorowy i bardzo wesoły Festyn Rodzinny. Ta niecodzienna impreza była świetną okazją do uczczenia obchodzonego w tym roku 15 maja Międzynarodowego Dnia Rodziny. 

2023-05-17

"Kreatywne Nutki" zapraszają na dzień otwarty

Marzy Ci się przedszkole, w którym Twoje dziecko będzie się twórczo i dwujęzycznie rozwijać? Miejsce, gdzie czas płynie kolorowo? Dwujęzyczny Żłobek i Przedszkole „Kreatywne Nutki” zaprasza w czwartek  (18 maja) na dzień otwarty dzieci w wieku 1 - 6 lat z rodzicami.
Mobilność uczniów i nauczycieli  Zespołu Szkół Zawodowych nr 3 we Włoszech

2023-05-12

Mobilność uczniów i nauczycieli  Zespołu Szkół Zawodowych nr 3 we Włoszech

Grupa uczniów Zespołu Szkół Zawodowych nr 3 w Starachowicach w dniach od 17 do 28 kwietnia br. odbyła staż zagraniczny, który rozpoczął realizację projektów akredytowanych (nr 2022-1-PL01-KA121- VET-000065861) w ramach programu Erasmus+, sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe, współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej. Uczniowie wzbogacali i doskonalili swe praktyczne umiejętności przy współpracy z organizacją Sistema Turismo we Włoszech, która zorganizowała staż w firmach i zakładach, zapewniała opiekę zarówno podczas pracy, jak i wypoczynku uczniów.
Wycieczka do Oświęcimia

2023-04-23

Wycieczka do Oświęcimia

To nie jest łatwy kierunek turystyczny - Muzeum Auschwitz-Birkenau to miejsce pamięci, tu znajdował się największy hitlerowski obóz koncentracyjny, miejsce stopniowego wyniszczania więźniów i równocześnie największy ośrodek natychmiastowej, bezpośredniej zagłady Żydów. to miejsce, w którym każdy z nas powinien być przynajmniej raz w życiu. 
Porozmawiali o dronach

2023-04-22

Porozmawiali o dronach

Za nami rozstrzygnięcie konkursu dla uczniów szkół podstawowych, który odbył się pn. Drony - nowoczesna technologia w służbie człowieka. XVI edycja odbyła się w gościnnych wnętrzach Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Starachowicach. 
I miejsce w województwie świętokrzyskim w Konkursie MILION NA BANK

2023-04-15

I miejsce w województwie świętokrzyskim w Konkursie MILION NA BANK

Milion na Bank to konkurs edukacyjny, projektu edukacyjnego Bankowcy dla Edukacji Finansowej Dzieci i Młodzieży BAKCYL którego celem jest kształtowanie postawy przedsiębiorczości wśród młodzieży, upowszechnianie wiedzy na temat rynku kapitałowego i jego produktów, zdobywanie umiejętności inwestowania oraz zarządzania finansami osobistymi.      
Było słodko

2023-04-15

Było słodko

Nie znam osoby, która nie lubiłaby czekolady. A na pewno nie ma takiej w Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Starachowicach. 
Za nami Marsz na Orientację

2023-04-10

Za nami Marsz na Orientację

Primaarprilisowo, bo 1 kwietnia, na terenach Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Starachowicach oraz Leśnictwa Majówka Nadleśnictwa Starachowice odbył się XV Mistrzostwa Powiatu Starachowickiego w marszach na orientację - InO. Wydarzenie patronatem honorowym objął  starosta Piotr Ambroszczyk.