JUŻ W KIOSKU

Salonik literacki w szkolnej bibliotece

2023-01-16 14:00:00

Ocena:

5/5 | 2 głosów

Tak, to jest możliwe. Udowadnia to Renata Cieślik, bibliotekarka z wieloletnim stażem, pasją i miłością do książek i młodzieży, która w Zespole Szkół Zawodowych nr 3 stworzyła prawdziwe cudeńko.

Ta biblioteka to drzwi do tysiąca światów, kryje mnóstwo ciekawych pomysłów na życie, ot - brama czasu po prostu. Renata Cieślik dba o to miejsce z niezwykłą pieczołowitością, to dzięki niej młodzież tu przychodzi, spędza przerwy, rozmawia lub po prostu siedzi i odpoczywa. Najlepiej w miękkich i głębokich fotelach, które trafiły tu także dzięki pani Renacie. 

Biblioteka salonikiem stała się w październiku w ubiegłym roku, ale wciąż jeszcze jest dopieszczana. Renata Cieślik cały czas widzi potrzeby, które należałoby spełnić, by uczniom funkcjonowało się tu jeszcze lepiej. Sercem biblioteki są książki, które zostały kupione w zgodzie z zainteresowaniami uczniów. 

- Przed zakupem dałam uczniom i nauczycielom ankiety i poprosiłam, żeby wszyscy napisali, co chcieliby przeczytać i jakie sa ich zainteresowania literackie. To wszystko jest kupowane pod kątem społeczności szkolnej - mówi Renata Cieślik i dodaje, że odkąd zmieniło się oblicze biblioteki najchętniej by z niej nie wychodziła. 

Co ją cieszy najbardziej? 

- To wielkie "wow", które rozlega się, gdy wchodzi tu nowa osoba - śmieje się Renata. 

Ta biblioteka to nie tylko miejsce, w którym uczeń wypożyczy książkę, to także (w pewnym sensie) gabinet terapeutyczny. 

- Ja kocham dzieci i młodzież i zdaje się, że to uczucie odwzajemnione. Oni tu przychodzą pogadać i zwierzyć się. Jestem doskonale zorientowana w tych nastoletnich uczuciach, sympatiach i antypatiach. Pewnie Na pewno jest im łatwiej przyjść z pewnymi rzeczami do mnie, bo w bibliotece nie ma tej szkolnej presji, ja nie wymagam, nie oceniam tylko po prostu jestem. Dla mnie największą radością jest to, że oni chcą tu przebywać. - mówi nasza zaklinaczka książek, atmosfery i młodzieży. 

Fantasy, fantastyka, książki o rozwoju osobistym - to jest to, czym interesuje się młodzież. Nauczyciele natomiast świetnie odnajdują się w kryminałach - zdaje się, ze mało im wrażeń w szkole. 

To nie jest tak, ze Renata Cieślik jest tylko w bibliotece i już. Jest ona także odpowiedzialna za szereg działań edukacyjnych, razem z młodzieżą wzięła udział w inscenizacji bajki "Na jagody" (Marii Konopnickiej) związanej z zakończonym już rokiem poetki i pisarki.  Cała ekipą brali również udział w akcji głośnego czytania w Specjalnym Ośrodku Szkolno Wychowawczym. 

- Nie prawdą jest, że młodzież nie czyta. Oni wiedzą, czego chcą i to egzekwują ode mnie. Uczniowie wpadają do mnie, chwalą się ile przeczytali, dzielą się wrażeniami. Że naprawdę nie wspomnę o ogromnej chęci pomagania. Zawsze mogę na nich liczyć - opowiada Renata Cieślik.  

Zmiany w bibliotece były możliwe dzięki Narodowemu Programowi Rozwoju Czytelnictwa, który w przypadku biblioteki Zespołu Szkół Zawodowych został wykorzystany naprawdę dobrze. Wyposażenie biblioteki - regały, biurko - są dziełem Marcina Grzegorskiego (Drewno 2), któremu szkolna ekipa serdecznie za przytulne wnętrze dziękuje. 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Londyn bez tajemnic

2024-05-17

Londyn bez tajemnic

O tym, jak fascynująca jest stolica Wielkiej Brytanii, przekonała się młodzież z dwóch starachowickich podstawówek
Pokieruje szkołą przez kolejnych 5 lat

2024-05-10

Pokieruje szkołą przez kolejnych 5 lat

Ewa Sajór – Ruszczak ponownie wygrała konkurs na dyrektora II Liceum Ogólnokształcącego w Starachowicach. Była jedyną osobą ubiegającą się o tę funkcję.    
Poznawali swoje zawody w Hiszpanii

2024-05-07

Poznawali swoje zawody w Hiszpanii

Grupa uczniów Zespołu Szkół Zawodowych nr 3 w Starachowicach przez dwa tygodnie przebywała na praktykach zawodowych w hiszpańskiej Maladze. Miała okazję wzbogacić już zdobyte umiejętności o doświadczenia z zajęć odbytych w tamtejszych firmach.
Najlepszy  z angielskiego

2024-05-04

Najlepszy z angielskiego

Dominik Grudnicki, uczeń Szkoły Podstawowej nr 13 to jeden z  najlepszych młodych znawców języka angielskiego w naszym województwie.       
Rewizyta młodzieży niemieckiej

2024-05-01

Rewizyta młodzieży niemieckiej

W dniach 17.04.2024r. – 24.04.2024 r. II Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Starachowicach gościło grupę uczniów z niemieckiej Friedrich Harkort Schule w Herdecke.
Co wiedzą o sporcie?

2024-04-30

Co wiedzą o sporcie?

III Międzyszkolny Konkurs "Wiedza o sporcie" to inicjatywa Szkoły Podstawowej nr 6 w Starachowicach.    
Zdolni z nagrodami

2024-04-30

Zdolni z nagrodami

Szkoła Podstawowa nr 1 w Starachowicach po raz 4-  ty w ramach Międzyszkolnej Gali Talentów, doceniła zdolności najmłodszych starachowiczan w takich dziedzinach jak: plastyka, śpiew, taniec i recytacja.  
Młodzi naśladują strażaków

2024-04-30

Młodzi naśladują strażaków

Wyłoniono najlepszych uczestników powiatowych eliminacji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Będą oni reprezentować nasz region na szczeblu wojewódzkim
Zapowiadają się na świetnych inżynierów

2024-04-25

Zapowiadają się na świetnych inżynierów

Czwartoklasiści: Radosław Bachurski, Wiktor Myszka, Kamil Kozieł, Mateusz Gunia i Błażej Kubicki mają już zapewnione studia na Politechnice Świętokrzyskiej. To nagroda za zwycięstwo w uczelnianym konkursie „Dziś uczeń – jutro student”.
III LO nawiązało współpracę z UJK

2024-04-25

III LO nawiązało współpracę z UJK

Z myślą o podniesieniu jakości swojej oferty edukacyjnej III Liceum Ogólnokształcące w Starachowicach podpisało umowę partnerską z Uniwersytetem Jana Kochanowskiego w Kielcach.