JUŻ W KIOSKU

Ruszyły badania prenatalne w PZOZ

2023-03-10 09:43:11

Ocena:

5/5 | 1 głosów

W starachowickim szpitalu można już wykonywać badania prenatalne. To dobra wiadomość dla Pań powyżej 35 roku życia, u których ryzyko urodzenia dziecka z wadą wrodzoną wynosi od 3% do 5%. Z pomocą badań będzie można ją wykryć i zdiagnozować, a często także i leczyć jeszcze w okresie życia płodowego, bądź wdrożyć specjalistyczną opiekę tuż po narodzeniu dziecka.

Bezpłatna diagnostyka realizowana jest w ramach Programu Badań Prenatalnych finansowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Wszystkie kobiety w ciąży po 35 roku życia zapraszamy do zgłoszenia się do Poradni Położniczo-Ginekologicznej w PZOZ w celu umówienia się na wizytę – tel. 459 599 996 wew. 3 we wtorki i środy w godzinach od 12.00 do 15.00.

Warunkiem rejestracji jest posiadanie skierowania od lekarza prowadzącego ciążę.

Kiedy przysługuje badanie?

- powyżej 35 roku życia (badanie przysługuje w danym roku kalendarzowym, w którym kończysz 35 lat),

- w przypadku wystąpienia aberracji chromosomowej płodu lub dziecka w poprzedniej ciąży,

- w przypadku stwierdzenia u matki lub ojca dziecka wystąpienia strukturalnych aberracji chromosomowych,

- w przypadku stwierdzenia u kobiety znacznie większego ryzyka urodzenia dziecka dotkniętego chorobą uwarunkowaną monogenetycznie lub wieloczynnikową,

- w przypadku stwierdzenia w badaniu USG i/lub badaniach biochemicznych płodu nieprawidłowości wskazujących na zwiększone ryzyko aberracji chromosomowej lub wady płodu.

Pierwsza wizyta kwalifikacyjna powinna zostać przeprowadzona między 8 a 10 tygodniem ciąży.

Co zabrać ze sobą na wizytę?

- skierowanie od lekarza prowadzącego ciążę - zawierające informacje o wskazaniach do objęcia Programem Badań Prenatalnych

- opis nieprawidłowości

- kartę ciąży

- wyniki badań.

Jak przebiegają wizyty?

Pierwsza, pomiędzy 8 a 10 tygodniem ciąży, trwa około 15-20 min. Ma na celu kwalifikację do programu badań. W przypadku pozytywnej oceny, pacjentka otrzyma skierowanie na badania biochemiczne (beta HCG + PAPPA-A) i termin pierwszego referencyjnego badania USG (11-14 tydzień ciąży).

Druga wizyta przypada na ok. 11-14 tydzień ciąży. To wtedy odbywa się właściwe badanie referencyjne trwające ok. 30 min., podczas którego wykonywane jest USG i analizowane są wyniki badań hormonalnych (beta HCG + PAPPA-A). Lekarz szacuje również ryzyko aberracji chromosomowych na podstawie USG i hormonów. Pacjentka otrzymuje poradę dotyczącą dalszego postępowania.

Konsultacja genetyczna odbywa się w ramach teleporady.

Trzecia wizyta – trwa około 20 min. W razie konieczności wykonywana jest amniopunkcja. Należy zgłosić się z wynikiem grupy krwi.

Czwarta wizyta - pomiędzy 18-22 tygodniem ciąży – jest zarazem ostatnią w ramach poradni, podczas której wykonywane jest badanie USG. Jej termin jest ustalany podczas pierwszego badania referencyjnego (w 11-14 tygodniu ciąży).

W przypadku wykrycia nieprawidłowości genetycznych i potrzeby dalszej diagnostyki niemieszczącej się w ramach programu lekarz kieruje Pacjentkę do odpowiednich poradni, udzielających świadczeń na podstawie umowy z NFZ.

Warto dodać, że PZOZ w Starachowicach jest czwartym podmiotem leczniczym w naszym regionie, które umożliwia przeprowadzenie badań prenatalnych.

/źródło: Starostwo Powiatowe/

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Uwaga! Od 1 grudnia zmiany w rozkładzie jazdy miejskich autobusów

2023-11-29

Uwaga! Od 1 grudnia zmiany w rozkładzie jazdy miejskich autobusów

Od 1 grudnia br. w rozkładach jazdy autobusów komunikacji miejskiej w Starachowicach nastąpią zmiany. Dotyczą one linii nr 1, 7, 16, 20, 22. Jak poinformował prezydent Starachowic Marek Materek, zmiany podyktowane są interwencjami pasażerów związanymi ze zmianą godzin pracy jednego z zakładów w mieście oraz uczniów jednej ze szkól średnich.
W środę zamknięcie fragmentu ulicy Radomskiej w Starachowicach [MAPKA]

2023-11-28

W środę zamknięcie fragmentu ulicy Radomskiej w Starachowicach [MAPKA]

Uwaga kierowcy i pasażerowie miejskiej komunikacji! W środę (29 listopada br.) zamknięta zostanie dla ruchu ulica Radomska w Starachowicach, a właściwie jej fragment, w miejscu budowanego wiaduktu. Jak zgłosił Wykonawca inwestycji, utrudnienia w ruchu mają potrwać jeden dzień, w godz. od 7.00 do 19.00. Dojazd do posesji i firm na tym obszarze ma być jednak zapewniony.
Park Miejski

2023-11-28

Park Miejski "na zdjęciach w internecie wygląda lepiej niż w realu"

Radny Dariusz Grunt w interpelacji do prezydenta Starachowic Marka Materka skierował pytania dotyczące wyglądu miejskiego parku. Wśród zagadnień znalazły się m.in. te dotyczące kosztów utrzymania zieleni, czy problemu kruszącego się betonu w alejkach. 
Nowe wiaty przystankowe zamontowane

2023-11-27

Nowe wiaty przystankowe zamontowane

Na terenie Starachowic zostało zamontowanych 25 nowych wiat przystankowych. To element szerszej polityki komunikacyjnej miasta polegający na podnoszeniu jakości usług komunikacyjnych. 
Remont drogi w Lipiu i w Adamowie. Jest dofinansowanie, ale oferty przetargów je przewyższają

2023-11-27

Remont drogi w Lipiu i w Adamowie. Jest dofinansowanie, ale oferty przetargów je przewyższają

Na jednej z sesji Rady Powiatu była mowa o remoncie ulicy Starachowickiej w Lipiu. Na tę inwestycję powiat starachowicki pozyskał dofinansowanie z Funduszu Rozwoju Dróg. Po podpisaniu umów z wojewodą świętokrzyskim ogłoszone zostały przetargi. Wyniki postępowań i oferty złożone przez firmy drogowe zweryfikowały jednak możliwości finansowe, a co za tym idzie zakres prac, jakie planowano wykonać.
Rekomendowano wariant obwodnicy Starachowic

2023-11-25

Rekomendowano wariant obwodnicy Starachowic

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wybrała wariant budowy obwodnicy Starachowic do drogi krajowej nr 9. Komisja Oceny Przedsięwzięć Inwestycyjnych po przeprowadzonej analizie zarekomendowała tzw. wariant północny. W kolejnym kroku zostanie przygotowana decyzja środowiskowa.
Jak sprawdzić, kto do mnie dzwonił? Poradnik krok po kroku

2023-11-26

Jak sprawdzić, kto do mnie dzwonił? Poradnik krok po kroku

Połączenia przychodzące od nieznanych numerów telefonów często wiążą się ze sporym stresem. Nigdy nie wiadomo, kto stoi po drugiej stronie słuchawki. W dzisiejszych czasach często zdarza się, że cyberprzestępcy wykorzystują połączenia telefoniczne w celu wyłudzenia danych osobowych. Zobacz poradnik, jak sprawdzić obcy numer telefonu!
Harcerze śladami partyzantów

2023-11-25

Harcerze śladami partyzantów

W dniach 17-19 listopada br. odbyła się kolejna edycja Harcerskiego Rajdu „Szlakami Jędrusiów” organizowana co roku przez 15. Grunwaldzką Drużynę Harcerską im. Oddziału Partyzanckiego „Jędrusie” oraz Krąg Instruktorski „Komenduły” im. „Junaka” i „Kokoszki” z Hufca ZHP Starachowice.
Centrum przesiadkowe w Starachowicach Zachodnich gotowe

2023-11-24

Centrum przesiadkowe w Starachowicach Zachodnich gotowe

Zakończyły się prace przy budowie centrum przesiadkowego w zachodniej części miasta. Tam, gdzie niedawno nierówne chodniki i zniszczone wiaty przystankowe nie zachęcały do odwiedzin, stanął nowoczesny dwupoziomy parking. Przebudowany został również plac dworca.
Przejścia dla pieszych zmodernizowane

2023-11-23

Przejścia dla pieszych zmodernizowane

Zakończyły się prace drogowe związane z modernizacją przejść dla pieszych przy al. Jana Pawła II i przy skrzyżowaniu tej drogi z ulicą Miodową.