JUŻ W KIOSKU

Ruszyły badania prenatalne w PZOZ

2023-03-10 09:43:11

Ocena:

5/5 | 1 głosów

W starachowickim szpitalu można już wykonywać badania prenatalne. To dobra wiadomość dla Pań powyżej 35 roku życia, u których ryzyko urodzenia dziecka z wadą wrodzoną wynosi od 3% do 5%. Z pomocą badań będzie można ją wykryć i zdiagnozować, a często także i leczyć jeszcze w okresie życia płodowego, bądź wdrożyć specjalistyczną opiekę tuż po narodzeniu dziecka.

Bezpłatna diagnostyka realizowana jest w ramach Programu Badań Prenatalnych finansowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Wszystkie kobiety w ciąży po 35 roku życia zapraszamy do zgłoszenia się do Poradni Położniczo-Ginekologicznej w PZOZ w celu umówienia się na wizytę – tel. 459 599 996 wew. 3 we wtorki i środy w godzinach od 12.00 do 15.00.

Warunkiem rejestracji jest posiadanie skierowania od lekarza prowadzącego ciążę.

Kiedy przysługuje badanie?

- powyżej 35 roku życia (badanie przysługuje w danym roku kalendarzowym, w którym kończysz 35 lat),

- w przypadku wystąpienia aberracji chromosomowej płodu lub dziecka w poprzedniej ciąży,

- w przypadku stwierdzenia u matki lub ojca dziecka wystąpienia strukturalnych aberracji chromosomowych,

- w przypadku stwierdzenia u kobiety znacznie większego ryzyka urodzenia dziecka dotkniętego chorobą uwarunkowaną monogenetycznie lub wieloczynnikową,

- w przypadku stwierdzenia w badaniu USG i/lub badaniach biochemicznych płodu nieprawidłowości wskazujących na zwiększone ryzyko aberracji chromosomowej lub wady płodu.

Pierwsza wizyta kwalifikacyjna powinna zostać przeprowadzona między 8 a 10 tygodniem ciąży.

Co zabrać ze sobą na wizytę?

- skierowanie od lekarza prowadzącego ciążę - zawierające informacje o wskazaniach do objęcia Programem Badań Prenatalnych

- opis nieprawidłowości

- kartę ciąży

- wyniki badań.

Jak przebiegają wizyty?

Pierwsza, pomiędzy 8 a 10 tygodniem ciąży, trwa około 15-20 min. Ma na celu kwalifikację do programu badań. W przypadku pozytywnej oceny, pacjentka otrzyma skierowanie na badania biochemiczne (beta HCG + PAPPA-A) i termin pierwszego referencyjnego badania USG (11-14 tydzień ciąży).

Druga wizyta przypada na ok. 11-14 tydzień ciąży. To wtedy odbywa się właściwe badanie referencyjne trwające ok. 30 min., podczas którego wykonywane jest USG i analizowane są wyniki badań hormonalnych (beta HCG + PAPPA-A). Lekarz szacuje również ryzyko aberracji chromosomowych na podstawie USG i hormonów. Pacjentka otrzymuje poradę dotyczącą dalszego postępowania.

Konsultacja genetyczna odbywa się w ramach teleporady.

Trzecia wizyta – trwa około 20 min. W razie konieczności wykonywana jest amniopunkcja. Należy zgłosić się z wynikiem grupy krwi.

Czwarta wizyta - pomiędzy 18-22 tygodniem ciąży – jest zarazem ostatnią w ramach poradni, podczas której wykonywane jest badanie USG. Jej termin jest ustalany podczas pierwszego badania referencyjnego (w 11-14 tygodniu ciąży).

W przypadku wykrycia nieprawidłowości genetycznych i potrzeby dalszej diagnostyki niemieszczącej się w ramach programu lekarz kieruje Pacjentkę do odpowiednich poradni, udzielających świadczeń na podstawie umowy z NFZ.

Warto dodać, że PZOZ w Starachowicach jest czwartym podmiotem leczniczym w naszym regionie, które umożliwia przeprowadzenie badań prenatalnych.

/źródło: Starostwo Powiatowe/

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Bezpłatna komunikacja, ale nie za wszelką cenę. Co dalej z Obywatelską Inicjatywą Uchwałodawczą?

2023-03-20

Bezpłatna komunikacja, ale nie za wszelką cenę. Co dalej z Obywatelską Inicjatywą Uchwałodawczą?

Grupa starachowickich działaczy w ramach projektu „Zaangażowanie mieszkańców Starachowic w inicjatywę bezpłatnej komunikacji” przygotowała dwa projekty uchwał dotyczące poprawy jakości funkcjonowania miejskiej komunikacji. I choć zebrali ponad 2 tysiące podpisów poparcia, dopełnili wszelkich formalności, to radni Rady Miejskiej w Starachowicach odrzucili ich projekty, w tym ten dotyczący zorganizowania konsultacji społecznych w sprawie funkcjonowania komunikacji miejskiej w Starachowicach.
Pełne kosze i zniszczone trawniki

2023-03-20

Pełne kosze i zniszczone trawniki

Brudny kubeł to siedlisko wielu bakterii, dlatego nie tylko należy go regularnie opróżniać, ale również czyścić. Mieszkańcy ulicy Harcerskiej w Starachowicach interweniują, że osiedlowe kosze "przelewają' się od zawartości. 

2023-03-19

"Kto na PiS głosuje, robali nie konsumuje". Prawo i Sprawiedliwość namawia do jedzenia polskiej, zdrowej żywności

Podczas sobotniego (18 marca br.) dnia targowego w Starachowicach, działacze Prawa i Sprawiedliwości z posłem Krzysztofem Lipcem na czele, przekonywali do jedzenia zdrowej, polskiej żywności, przestrzegając przed proponowanymi przez grupę C40 pomysłami włączenia do jadłospisu robaków.
Posłowie Lewicy z wizytą w Starachowicach

2023-03-18

Posłowie Lewicy z wizytą w Starachowicach

W czwartek (16 marca br.) do województwa świętokrzyskiego zawitała Lewica z programem "Bezpieczna Rodzina". Parlamentarzystki i parlamentarzyści na czele z wicemarszałkiem Sejmu Włodzimierzem Czarzastym uczestniczyli w spotkaniach m.in. w powiecie starachowickim, jędrzejowskim, koneckim, ostrowieckim, skarżyskim, sandomierskim, włoszczowskim oraz w Kielcach. 
Do wycieku amoniaku doszło wskutek mechanicznego uszkodzenia rurociągu z gazem - informuje firma Animex

2023-03-18

Do wycieku amoniaku doszło wskutek mechanicznego uszkodzenia rurociągu z gazem - informuje firma Animex

W piątkowe (17 marca br.) popołudnie, około godziny 14:15 doszło do uszkodzenia instalacji i wycieku amoniaku na jednym z wydziałów w zakładach przetwórstwa mięsnego Animex w Starachowicach. - Sytuacja została wywołana wskutek mechanicznego uszkodzenia rurociągu z gazem - czytamy w komunikacie prasowym firmy.  
Radni PiS zaniepokojeni sytuacją w starachowickim szpitalu

2023-03-17

Radni PiS zaniepokojeni sytuacją w starachowickim szpitalu

Radni Prawa i Sprawiedliwości ze Starachowic są zaniepokojeni sytuacją w Powiatowym Zakładzie Opieki Zdrowotnej. Podczas czwartkowej (16 marca br.) konferencji prasowej zarzucili prezydentowi miasta Markowi Materkowi nadmierną ingerencję w sprawy placówki.
Stare wiaty znajdą swoje zastosowanie

2023-03-17

Stare wiaty znajdą swoje zastosowanie

Radny Rady Miejskiej Michał Walendzik w piśmie skierowanym do prezydenta Starachowic zwrócił uwagę na zdemontowane podczas rewitalizacji otoczenia Dworca Wschodniego i pozostawione przy parkingu przy ul. Kolejowej stare wiaty przystankowe. 
Modernizacja starachowickiej oczyszczalni ścieków zakończona

2023-03-17

Modernizacja starachowickiej oczyszczalni ścieków zakończona

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Starachowicach zakończyło "Modernizację części osadowo-biogazowej oczyszczalni ścieków w Starachowicach". Projekt współfinansowany był ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, a umowa o dofinansowanie Projektu została podpisana z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we wrześniu 2016 roku.
Co z projektem starachowickiej geotermii?

2023-03-16

Co z projektem starachowickiej geotermii?

Podczas sesji Rady Miejskiej, która odbyła się w czerwcu ub.r., głosowano w sprawie uchwały "przystąpienia do realizacji projektu pn. „Wykonanie otworu badawczego Starachowice GT-1 dla rozpoznania i udokumentowania zasobów wód termalnych na terenie Miasta Starachowice”.
Oświadczenie ZEC po konferencji Stowarzyszenia Inicjatywa dla Starachowic

2023-03-15

Oświadczenie ZEC po konferencji Stowarzyszenia Inicjatywa dla Starachowic

Stowarzyszenie Inicjatywa dla Starachowic podczas wtorkowej (14 marca br.) konferencji prasowej poruszyło temat wydatkowania pieniędzy na zewnętrzną obsługę prawną przez Zakład Energetyki Cieplnej. Zdaniem działaczy stowarzyszenia jest to „szastanie publicznymi pieniędzmi” [więcej: https://bit.ly/3mYwjU0]