JUŻ W KIOSKU

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /lokalnainfo/htm/sys/boki/LinkiZ.php on line 45

Ruszyły badania prenatalne w PZOZ

2023-03-10 09:43:11

Ocena:

5/5 | 2 głosów

W starachowickim szpitalu można już wykonywać badania prenatalne. To dobra wiadomość dla Pań powyżej 35 roku życia, u których ryzyko urodzenia dziecka z wadą wrodzoną wynosi od 3% do 5%. Z pomocą badań będzie można ją wykryć i zdiagnozować, a często także i leczyć jeszcze w okresie życia płodowego, bądź wdrożyć specjalistyczną opiekę tuż po narodzeniu dziecka.

Bezpłatna diagnostyka realizowana jest w ramach Programu Badań Prenatalnych finansowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Wszystkie kobiety w ciąży po 35 roku życia zapraszamy do zgłoszenia się do Poradni Położniczo-Ginekologicznej w PZOZ w celu umówienia się na wizytę – tel. 459 599 996 wew. 3 we wtorki i środy w godzinach od 12.00 do 15.00.

Warunkiem rejestracji jest posiadanie skierowania od lekarza prowadzącego ciążę.

Kiedy przysługuje badanie?

- powyżej 35 roku życia (badanie przysługuje w danym roku kalendarzowym, w którym kończysz 35 lat),

- w przypadku wystąpienia aberracji chromosomowej płodu lub dziecka w poprzedniej ciąży,

- w przypadku stwierdzenia u matki lub ojca dziecka wystąpienia strukturalnych aberracji chromosomowych,

- w przypadku stwierdzenia u kobiety znacznie większego ryzyka urodzenia dziecka dotkniętego chorobą uwarunkowaną monogenetycznie lub wieloczynnikową,

- w przypadku stwierdzenia w badaniu USG i/lub badaniach biochemicznych płodu nieprawidłowości wskazujących na zwiększone ryzyko aberracji chromosomowej lub wady płodu.

Pierwsza wizyta kwalifikacyjna powinna zostać przeprowadzona między 8 a 10 tygodniem ciąży.

Co zabrać ze sobą na wizytę?

- skierowanie od lekarza prowadzącego ciążę - zawierające informacje o wskazaniach do objęcia Programem Badań Prenatalnych

- opis nieprawidłowości

- kartę ciąży

- wyniki badań.

Jak przebiegają wizyty?

Pierwsza, pomiędzy 8 a 10 tygodniem ciąży, trwa około 15-20 min. Ma na celu kwalifikację do programu badań. W przypadku pozytywnej oceny, pacjentka otrzyma skierowanie na badania biochemiczne (beta HCG + PAPPA-A) i termin pierwszego referencyjnego badania USG (11-14 tydzień ciąży).

Druga wizyta przypada na ok. 11-14 tydzień ciąży. To wtedy odbywa się właściwe badanie referencyjne trwające ok. 30 min., podczas którego wykonywane jest USG i analizowane są wyniki badań hormonalnych (beta HCG + PAPPA-A). Lekarz szacuje również ryzyko aberracji chromosomowych na podstawie USG i hormonów. Pacjentka otrzymuje poradę dotyczącą dalszego postępowania.

Konsultacja genetyczna odbywa się w ramach teleporady.

Trzecia wizyta – trwa około 20 min. W razie konieczności wykonywana jest amniopunkcja. Należy zgłosić się z wynikiem grupy krwi.

Czwarta wizyta - pomiędzy 18-22 tygodniem ciąży – jest zarazem ostatnią w ramach poradni, podczas której wykonywane jest badanie USG. Jej termin jest ustalany podczas pierwszego badania referencyjnego (w 11-14 tygodniu ciąży).

W przypadku wykrycia nieprawidłowości genetycznych i potrzeby dalszej diagnostyki niemieszczącej się w ramach programu lekarz kieruje Pacjentkę do odpowiednich poradni, udzielających świadczeń na podstawie umowy z NFZ.

Warto dodać, że PZOZ w Starachowicach jest czwartym podmiotem leczniczym w naszym regionie, które umożliwia przeprowadzenie badań prenatalnych.

/źródło: Starostwo Powiatowe/

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Policjant ze Starachowic wśród najlepszych dzielnicowych

2024-06-21

Policjant ze Starachowic wśród najlepszych dzielnicowych

Aspirat sztabowy Adam Ślawski z Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach zajął drugie miejsce na liście najlepszych kierowników rewiru dzielnicowych województwa świętokrzyskiego w ramach konkursu, zorganizowanego przez Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.
Walczyli o tytuł

2024-06-21

Walczyli o tytuł "Najtwardszego Strażaka"

Druhowie: Hubert Celuch z OSP Osiny i Marcin Karwacki z OSP na starachowickim osiedlu Michałów wystartowali w zawodach Toughest Firefighter w Opolu. Walczyli o tytuł "Najtwardszego Strażaka". 
Już sześć

2024-06-21

Już sześć "Starusiów" w przestrzeni miasta

 Kilka tygodni temu na terenie miasta ustawiono małe modele kultowych samochodów marki star produkowanych w dawnej Fabryce Samochodów Ciężarowych w Starachowicach. Obiekty, nazywane pieszczotliwie "Starusiami" to nowa forma promocji naszego miasta. Na początku było ich trzy, teraz przybyły trzy kolejne.   
Dzieje się !

2024-06-18

Dzieje się !

Ruszył długo wyczekiwany, zwłaszcza przez mieszkańców południowej części osiedla Michałów, remont ulicy Lenartowskiej. Remont obejmuje wymianę chodników i nawierzchni ulicy. 
UWAGA !!! NIE BĘDZIE WODY

2024-06-17

UWAGA !!! NIE BĘDZIE WODY

 Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Spółka z o.o. w Starachowicach zawiadamia wszystkich odbiorców wody zamieszkałych w południowej części miasta Starachowice (ulice główne wraz z ulicami przyległymi: Kielecka, Nowowiejska, 6go Września, Jana Pawła II, Moniuszki, Żytnia, Podlesie, Miodowa, Łączna, Smugowa, Podlesie, Wrzosowa, Południowa, Jelenia, Myśliwska) oraz w Wąchocku (ul. Wygoda, Górna), że w dniu 18 czerwca w godz. 8:00 - 22:00 nastąpi przerwa w dostawie wody w związku pracami na sieci wodociągowej – dot. budowy wiaduktu (generalny wykonawca Trakcja SA).
Wspaniały Jubileusz zasłużonych Małżeństw

2024-06-17

Wspaniały Jubileusz zasłużonych Małżeństw

Jubileusz 50. rocznicy ślubu to niezwykła data w życiu wszystkich małżeństw. Złoto jest tradycyjnym symbolem tego jubileuszu, reprezentującym cenną i trwałą naturę miłości, która trwa już 50 lat. To symbol siły, mądrości i bogactwa.
 Jednoczą siły przeciw płatnemu parkowaniu

2024-06-15

Jednoczą siły przeciw płatnemu parkowaniu

Grupa starachowiczan już raz ogłosiła publicznie, że nie zgadza się na propozycję miasta dotyczącą płatnej rezerwacji miejsc na dotąd ogólnie dostępnych parkingach przed blokami przy ulicach Reja, Kochanowskiego i Słonecznej. Na piątkowej sesji rady miejskiej ponowili swój protest przychodząc w licznej grupie na obrady, gdzie poparli ich radni opozycji prezydenckiej próbą przyjęcia rezolucji w tej sprawie. Prezydent Marek Materek argumentował, że płatne parkowanie to nie jego widzimisię, ale realizacja oczekiwań  społecznych. 
W krainie wilka

2024-06-13

W krainie wilka

Po raz piętnasty na terenie Archeoparku w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach odbył się Festyn Ekologiczny „Zaginiony świat naszej Ziemi”. Były to plenerowe zajęcia dla dzieci ze wszystkich publicznych i prywatnych placówek przedszkolnych oraz najmłodszych klas szkół podstawowych. W obecnej edycji motywem przewodnim było wilk. Uczestnicy przygotowali prace plastyczne zainspirowane tym tematem. 
 Uroczystości

2024-06-11

Uroczystości "Wykusowe" w tym roku pod znakiem okrągłych rocznic

Środowisko Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury”- „Nurt” , Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej i Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej Obwód Świętokrzyski zapraszają na doroczne Uroczystości Wykusowe związane z upamiętnieniem żołnierzy AK dowodzonych przez płk. Jana Piwnika ps. „Ponury” oraz mjr. Eugeniusza Kaszyńskiego ps. „Nurt”.
Wygraj koszulkę Reprezentacji Polski w Konkursie Gazety Starachowickiej!

2024-06-10

Wygraj koszulkę Reprezentacji Polski w Konkursie Gazety Starachowickiej!

Gazeta Starachowicka zaprasza wszystkich kibiców piłki nożnej do udziału w ekscytującym konkursie, w którym można wygrać koszulkę reprezentacji Polski Nike 2024!  Konkurs, organizowany przez Gazetę Starachowicką, jest doskonałą okazją, by potwierdzić swoją ekspercką wiedzę o reprezentacji podczas Mistrzostw Europy 2024.