Ocena:
5/5 | 1 głosów
W starachowickim szpitalu można już wykonywać badania prenatalne. To dobra wiadomość dla Pań powyżej 35 roku życia, u których ryzyko urodzenia dziecka z wadą wrodzoną wynosi od 3% do 5%. Z pomocą badań będzie można ją wykryć i zdiagnozować, a często także i leczyć jeszcze w okresie życia płodowego, bądź wdrożyć specjalistyczną opiekę tuż po narodzeniu dziecka.
Bezpłatna diagnostyka realizowana jest w ramach Programu Badań Prenatalnych finansowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Wszystkie kobiety w ciąży po 35 roku życia zapraszamy do zgłoszenia się do Poradni Położniczo-Ginekologicznej w PZOZ w celu umówienia się na wizytę – tel. 459 599 996 wew. 3 we wtorki i środy w godzinach od 12.00 do 15.00.
Warunkiem rejestracji jest posiadanie skierowania od lekarza prowadzącego ciążę.
Kiedy przysługuje badanie?
- powyżej 35 roku życia (badanie przysługuje w danym roku kalendarzowym, w którym kończysz 35 lat),
- w przypadku wystąpienia aberracji chromosomowej płodu lub dziecka w poprzedniej ciąży,
- w przypadku stwierdzenia u matki lub ojca dziecka wystąpienia strukturalnych aberracji chromosomowych,
- w przypadku stwierdzenia u kobiety znacznie większego ryzyka urodzenia dziecka dotkniętego chorobą uwarunkowaną monogenetycznie lub wieloczynnikową,
- w przypadku stwierdzenia w badaniu USG i/lub badaniach biochemicznych płodu nieprawidłowości wskazujących na zwiększone ryzyko aberracji chromosomowej lub wady płodu.
Pierwsza wizyta kwalifikacyjna powinna zostać przeprowadzona między 8 a 10 tygodniem ciąży.
Co zabrać ze sobą na wizytę?
- skierowanie od lekarza prowadzącego ciążę - zawierające informacje o wskazaniach do objęcia Programem Badań Prenatalnych
- opis nieprawidłowości
- kartę ciąży
- wyniki badań.
Jak przebiegają wizyty?
Pierwsza, pomiędzy 8 a 10 tygodniem ciąży, trwa około 15-20 min. Ma na celu kwalifikację do programu badań. W przypadku pozytywnej oceny, pacjentka otrzyma skierowanie na badania biochemiczne (beta HCG + PAPPA-A) i termin pierwszego referencyjnego badania USG (11-14 tydzień ciąży).
Druga wizyta przypada na ok. 11-14 tydzień ciąży. To wtedy odbywa się właściwe badanie referencyjne trwające ok. 30 min., podczas którego wykonywane jest USG i analizowane są wyniki badań hormonalnych (beta HCG + PAPPA-A). Lekarz szacuje również ryzyko aberracji chromosomowych na podstawie USG i hormonów. Pacjentka otrzymuje poradę dotyczącą dalszego postępowania.
Konsultacja genetyczna odbywa się w ramach teleporady.
Trzecia wizyta – trwa około 20 min. W razie konieczności wykonywana jest amniopunkcja. Należy zgłosić się z wynikiem grupy krwi.
Czwarta wizyta - pomiędzy 18-22 tygodniem ciąży – jest zarazem ostatnią w ramach poradni, podczas której wykonywane jest badanie USG. Jej termin jest ustalany podczas pierwszego badania referencyjnego (w 11-14 tygodniu ciąży).
W przypadku wykrycia nieprawidłowości genetycznych i potrzeby dalszej diagnostyki niemieszczącej się w ramach programu lekarz kieruje Pacjentkę do odpowiednich poradni, udzielających świadczeń na podstawie umowy z NFZ.
Warto dodać, że PZOZ w Starachowicach jest czwartym podmiotem leczniczym w naszym regionie, które umożliwia przeprowadzenie badań prenatalnych.
/źródło: Starostwo Powiatowe/

2023-03-20
Bezpłatna komunikacja, ale nie za wszelką cenę. Co dalej z Obywatelską Inicjatywą Uchwałodawczą?
Grupa starachowickich działaczy w ramach projektu „Zaangażowanie mieszkańców Starachowic w inicjatywę bezpłatnej komunikacji” przygotowała dwa projekty uchwał dotyczące poprawy jakości funkcjonowania miejskiej komunikacji. I choć zebrali ponad 2 tysiące podpisów poparcia, dopełnili wszelkich formalności, to radni Rady Miejskiej w Starachowicach odrzucili ich projekty, w tym ten dotyczący zorganizowania konsultacji społecznych w sprawie funkcjonowania komunikacji miejskiej w Starachowicach.
2023-03-20
Pełne kosze i zniszczone trawniki
Brudny kubeł to siedlisko wielu bakterii, dlatego nie tylko należy go regularnie opróżniać, ale również czyścić. Mieszkańcy ulicy Harcerskiej w Starachowicach interweniują, że osiedlowe kosze "przelewają' się od zawartości.
2023-03-19
"Kto na PiS głosuje, robali nie konsumuje". Prawo i Sprawiedliwość namawia do jedzenia polskiej, zdrowej żywności
Podczas sobotniego (18 marca br.) dnia targowego w Starachowicach, działacze Prawa i Sprawiedliwości z posłem Krzysztofem Lipcem na czele, przekonywali do jedzenia zdrowej, polskiej żywności, przestrzegając przed proponowanymi przez grupę C40 pomysłami włączenia do jadłospisu robaków.
2023-03-18
Posłowie Lewicy z wizytą w Starachowicach
W czwartek (16 marca br.) do województwa świętokrzyskiego zawitała Lewica z programem "Bezpieczna Rodzina". Parlamentarzystki i parlamentarzyści na czele z wicemarszałkiem Sejmu Włodzimierzem Czarzastym uczestniczyli w spotkaniach m.in. w powiecie starachowickim, jędrzejowskim, koneckim, ostrowieckim, skarżyskim, sandomierskim, włoszczowskim oraz w Kielcach.
2023-03-18
Do wycieku amoniaku doszło wskutek mechanicznego uszkodzenia rurociągu z gazem - informuje firma Animex
W piątkowe (17 marca br.) popołudnie, około godziny 14:15 doszło do uszkodzenia instalacji i wycieku amoniaku na jednym z wydziałów w zakładach przetwórstwa mięsnego Animex w Starachowicach. - Sytuacja została wywołana wskutek mechanicznego uszkodzenia rurociągu z gazem - czytamy w komunikacie prasowym firmy.
2023-03-17
Radni PiS zaniepokojeni sytuacją w starachowickim szpitalu
Radni Prawa i Sprawiedliwości ze Starachowic są zaniepokojeni sytuacją w Powiatowym Zakładzie Opieki Zdrowotnej. Podczas czwartkowej (16 marca br.) konferencji prasowej zarzucili prezydentowi miasta Markowi Materkowi nadmierną ingerencję w sprawy placówki.
2023-03-17
Stare wiaty znajdą swoje zastosowanie
Radny Rady Miejskiej Michał Walendzik w piśmie skierowanym do prezydenta Starachowic zwrócił uwagę na zdemontowane podczas rewitalizacji otoczenia Dworca Wschodniego i pozostawione przy parkingu przy ul. Kolejowej stare wiaty przystankowe.
2023-03-17
Modernizacja starachowickiej oczyszczalni ścieków zakończona
Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Starachowicach zakończyło "Modernizację części osadowo-biogazowej oczyszczalni ścieków w Starachowicach". Projekt współfinansowany był ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, a umowa o dofinansowanie Projektu została podpisana z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we wrześniu 2016 roku.
2023-03-16
Co z projektem starachowickiej geotermii?
Podczas sesji Rady Miejskiej, która odbyła się w czerwcu ub.r., głosowano w sprawie uchwały "przystąpienia do realizacji projektu pn. „Wykonanie otworu badawczego Starachowice GT-1 dla rozpoznania i udokumentowania zasobów wód termalnych na terenie Miasta Starachowice”.
2023-03-15