JUŻ W KIOSKU

Ruszają inwestycje z Funduszu Rozwoju Dróg

2023-12-08 08:30:00

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Przebudowa drogi powiatowej w Lipiu, rozbudowa drogi w Adamowie, przebudowa przejścia dla pieszych w Dąbrowie, a także czterech kolejnych w Starachowicach. Powiat podpisał umowy na realizację tych inwestycji. Dla mieszkańców oznacza to jedno – poprawę warunków i bezpieczeństwa na drogach. 

fot. Starostwo Powiatowe

To dobra wiadomość, zwłaszcza dla mieszkańców gminy Brody, których to inwestycje stanęły pod znakiem zapytania ze względu na znaczny wzrost kosztów, bo o kilka mln zł w stosunku do zakładanych. Dzięki dobrej współpracy z gminą, która zgodziła się zwiększyć finansowanie oraz ograniczeniu zakresu zadań, na co zgodzić musiał się wojewoda, z uwagi na pozyskane dofinansowanie, można je będzie zrealizować. Podobnie jak pozostałe projekty, które uzyskały dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, czyli przebudowy przejść dla pieszych w Dąbrowie i Starachowicach. 7 grudnia br. w Starostwie Powiatowym w Starachowicach podpisane zostały umowy z wykonawcami, a wcześniej porozumienia z włodarzami gmin, na mocy których będą one partycypować w kosztach. 

Starosta Piotr Ambroszczyk podkreślał, że są to bardzo ważne inwestycje z punktu widzenia mieszkańców, których nie udałoby się zrealizować bez wsparcia gmin.

W przypadku gmin: Brody i Pawłów przekażą one połowę wymaganych funduszy do wkładu własnego. W przypadku Starachowic udział gminy wyniesienie 74% (ul. Długa) i 80% wkładu własnego (ul. Piłsudskiego). 

Co dokładnie się zmieni?

W gminie Brody, przebudowana zostanie droga powiatowa w Lipiu, na ul. Starachowickiej i dokończona rozbudowa drogi w Adamowie, na ulicy Szkolnej. 
W przypadku Lipia prace obejmą ponad 600 m odcinek, począwszy od miejsca, które było wcześniej remontowane do szkoły podstawowej, włączając w to skrzyżowanie. Wprawdzie pierwotnie miał być on większy i obejmować ok. 1080 mb., ale ze względów finansowych, konieczne były ograniczenia. Zgodnie z zamierzeniami, jezdnia zostanie przebudowana i poszerzona do 5 m. Powstaną nowe pobocza, zjazdy na posesje, zmodernizowany system odwodnienia oraz oznakowanie. Wykonany zostanie też chodnik na odcinku ok. 130 mb. pomiędzy szkołą a przystankami. Pojawi się również wyniesione przejście dla pieszych z dedykowanym oświetleniem oraz aktywnymi znakami, co jest istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa  pieszych. 

W Adamowie natomiast dokończona zostanie przebudowa ulicy Szkolnej. Prace obejmą blisko kilometrowy odcinek, na którym pojawi się jezdnia o szerokości do 5,5 m, chodnik dla pieszych i -jak w przypadku Lipia - pobocza wraz ze zjazdami, zmodernizowane odwodnienie, a także oznakowanie z aktywnymi znakami D-6 .

Oba zadania zaplanowane zostały w systemie zaprojektuj – wybuduj, co oznacza, że wykonawca – firma Budromost - musi wykonać najpierw projekt budowlany i uzyskać stosowane pozwolenie, a dopiero później zająć się wykonaniem. Zakończenie prac planowane jest na wrzesień 2025 roku, a ich koszt to ponad 2,7 mln zł - w przypadku Lipia i ponad 6,2 mln zł - w przypadku Adamowa. 

Bezpieczniej na przejściach 

Do końca przyszłego roku powinny się za to zakończyć prace przy przejściach dla pieszych, zarówno w Dąbrowie jak i w Starachowicach, gdzie przebudowane zostaną trzy „zebry”– dwie na ulicy Długiej i jedna na ul. Piłsudskiego. Ich zakres będzie podobny, z wyjątkiem przejścia w Dąbrowie, które jako jedyne będzie wyniesione. Pozostałe elementy będą podobne. Na pasach  pojawi się grubowarstwowe oznakowanie poziomie, a także znaki aktywne informujące o pasach. Z myślą o osobach niewidomych i niedowidzących, przed wejściem na każde zaprojektowano specjalne pasy ostrzegawcze w kolorze żółtym. Wykonane zostanie także właściwe oświetlenie, a w przypadku przejścia na ulicy Piłsudskiego również azyl dla pieszych. 

Ponadto, w Dąbrowie i na ulicy Długiej w Starachowicach, wykonany zostanie też remont nawierzchni i odwodnienia. Przebudowane i przebrukowane będą też ciągi piesze w obrębie pasów, co wpłynęło na koszt inwestycji, ale także ich kompleksowość. W efekcie zyskamy nie tylko przebudowane przejścia, ale także odcinki ulic. Zgodnie z obietnicą, pojawią się również bariery energochłonne na ulicy Długiej. Chodzi o niechlubny łuk drogi, gdzie dochodziło do częstych wypadków drogowych.

Wykonaniem zajmie się spółka Budromost - w przypadku Dąbrowy oraz ul. Długiej w Starachowicach, a także Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Rodstar, które będzie odpowiedzialne za prace na ul. Piłsudskiego. 
Przebudowa przejść na ul. Długiej będzie kosztować ponad 624 tys. zł, w przypadku pasów w Dąbrowie będzie to koszt ponad 323 tys. zł, a w przypadku ulicy Piłsudskiego – ponad 193 tys. zł. 

/informacja prasowa: Starostwo Powiatowe/

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Młodzieżowa Rada Powiatu. Kandyduj i weź sprawy młodzieży w swoje ręce

2024-02-28

Młodzieżowa Rada Powiatu. Kandyduj i weź sprawy młodzieży w swoje ręce

Mieszkasz w powiecie starachowickim? Skończyłeś 14 lat i nie masz jeszcze 21? Uczysz się jeszcze w szkole, ale już dzisiaj chcesz być młodzieżowym liderem samorządu i podejmować decyzje dotyczące młodych ludzi? Jeśli tak, to kandyduj i zostań radnym Młodzieżowej Rady Powiatu Starachowickiego.
Powiat Starachowickich wśród najlepszych

2024-02-26

Powiat Starachowickich wśród najlepszych

Powiat Starachowicki został Laureatem Rankingu Powiatów 2023. Nasz samorząd znalazł się na 15. miejscu Ogólnopolskiego Rankingu Powiatów i Miast na prawach powiatu, organizowanego przez Związek Powiatów Polskich. Jesteśmy jedynym powiatem ze Świętokrzyskiego w gronie 20 najlepszych w kat. powiaty od 60 do 120 tys. mieszkańców! To pierwsza tak wysoka lokata w historii naszego samorządu i niewątpliwy powód do dumy!
Uwaga kierowcy! Od poniedziałku zmiany w organizacji ruchu na ul. Radomskiej

2024-02-23

Uwaga kierowcy! Od poniedziałku zmiany w organizacji ruchu na ul. Radomskiej

Uwaga mieszkańcy! Od poniedziałku (26 lutego br.) nie będzie już można skręcić w lewo z ul. Radomskiej w ul. Fabryczną w Starachowicach, lub aby zawrócić w kierunku torów. Kierowcy będą musieli jechać na  rondo im. Lecha Kaczyńskiego.
Gdzie powstaje najwięcej domów w powiecie?

2024-02-20

Gdzie powstaje najwięcej domów w powiecie?

Pawłów, Starachowice i Brody – to właśnie w tych gminach w naszym powiece wydano najwięcej pozwoleń na budowę nowych budynków mieszkalnych w 2023 roku. W zdecydowanej większości dotyczyły one domów jednorodzinnych.
W trosce o zdrowie dzieci i młodzieży

2024-02-16

W trosce o zdrowie dzieci i młodzieży

Prowadzony przez powiat starachowicki Międzyszkolny Ośrodek Gimnastyki Korekcyjnej i Kompensacyjnej w Starachowicach wzbogacił się w nowy sprzęt do oceny postawy ciała oraz zapobiegania płaskostopiu. To urządzenie o nazwie Spine 3 D. W dniach 19 - 23 lutego br. mali mieszkańcy naszego powiatu będę mogli się nim bezpłatnie przebadać. 
100 urodziny pani Wiktorii

2024-02-16

100 urodziny pani Wiktorii

Do grona 100-latków w naszym powiecie dołączyła pani Wiktoria Strzelecka – mieszkanka Domu Pomocy Społecznej w Starachowicach, która 11 lutego br. obchodziła swoje setne urodziny. W tym wyjątkowym jubileuszu towarzyszył jej również starosta Piotr Ambroszczyk.
Z walentynkową wizytą w starostwie

2024-02-16

Z walentynkową wizytą w starostwie

 „Życzliwym bądź dla innych, serce swe innym okaż. Bądź dobry i cierpliwy. Pokaż, że Ty też kochasz” – m.in. takie życzenia znalazły się na walentynkach od przedszkolaków z przedszkola Re Re Kum Kum w Starachowicach, które 14 lutego br. odwiedziły nasze starostwo. Główną atrakcją jak zwykle była wizyta w gabinecie starosty i jego fotel, w którym każdy chciał zasiąść.
Ferie czas zacząć

2024-02-10

Ferie czas zacząć

12 lutego br. ruszają wyczekiwane przez uczniów zimowe ferie. Dla tych, którzy nigdzie nie wyjeżdżają, wcale nie muszą być one nudne! Na dzieci i młodzież czekać będzie różnorodna oferta zajęć, także w szkołach oraz placówkach prowadzonych przez Powiat Starachowicki. Szczegóły poniżej. 
Powiat podsumowany

2024-02-07

Powiat podsumowany

Zaplanowane na kwiecień br. wybory samorządowe skłaniają włodarzy różnych szczebli do podsumowań.  Bilans pracy: własnej oraz swoich najbliższych współpracowników z zarządu powiatu przedstawił też starosta starachowicki Piotr Ambroszczyk, który pełni to stanowisko od listopada 2021 roku.  
Będzie przebudowa odwodnienia i chodnik w Gadce

2024-02-05

Będzie przebudowa odwodnienia i chodnik w Gadce

Powiat pozyskał ponad 1,9 mln zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na przebudowę odwodnienia i wykonanie chodnika przy drodze powiatowej w Gadce (gm. Mirzec). 30 stycznia br. odbyło się podpisanie umowy w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach.