JUŻ W KIOSKU

Rozmowy o Europie, Polsce i samorządach

2024-02-26 14:20:32

Ocena:

3/5 | 2 głosów

Starachowice odwiedziła Beata Szydło, deputowana Parlamentu Europejskiego, wiceprezeska Prawa i Sprawiedliwości, była premier polskiego rządu. Jej wizyta miała związek z zaplanowanymi na 7 kwietnia br. wyborami samorządowymi, ale w czasie spotkania w Starachowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej była też mowa o sprawach ogólnopolskich w kontekście przejęcia władzy przez rywali z PiS oraz naszego członkostwa w Unii Europejskiej.       

fot. Gazeta Starachowicka

Jedna z najbardziej rozpoznawalnych twarzy krajowej polityki przyjechała 24 lutego br. na "Spotkanie Wolnych Polaków", bo tak zatytułowano to wydarzenie. Jego gospodyniami były świętokrzyskie posłanki PiS Agata Wojtyszek i Anna Krupka, a uczestnikami działacze tego ugrupowania, osoby kandydujące w wyborach samorządowych oraz mieszkańcy. Agata Wojtyszek, zabierając głos w trakcie oczekiwania na przyjazd Beaty Szydło, mówiła m.in. o zaniepokojeniu działaniami rządzącej koalicji: PO - Trzecia Droga - Nowa Lewica.                   

-  Obawiamy się tego, że tak jak przejmują siłowo poszczególne instytucje, a zaczęli od telewizji polskiej, tak będą organizować takie wejścia do innych urzędów. A czy zrealizowali jakikolwiek postulat ze swojego programu wyborczego? Nie. W Sejmie nie ma żadnej ustawy. W poprzedniej kadencji sejmowa komisja infrastruktury, w której zasiadałam, była jedną z najczęściej zbierających się, tak dużo było projektów ustaw dotyczących bezpieczeństwa na drogach, czy rozbudowania funduszu dróg samorządowych w oparciu o głosy samorządowców. Dziś mamy tylko spotkania na temat kontroli NIK- u, z których nic nie wynika - mówiła parlamentarzystka.

 Beata Szydło mówiła o sprawach globalnych (wojna na Ukrainie), europejskich (polityka UE), krajowych i lokalnych.

-  Przed nami ważne wybory: do samorządu lokalnego, potem do Parlamentu Europejskiego. To czas, w którym potrzebujemy rzeczowej i spokojnej debaty o Polsce i o tym, co dzieje się w Europie. W mediach widzicie państwo rolników protestujących na ulicach Polski i krajów UE. Zniechęcenie do jej polityki jest coraz większe. Na siłę forsowane są rozwiązania nieakceptowane przez ludzi. Ponadto żyjemy w bardzo trudnym czasie wojny wywołanej przez Putina na Ukrainie. My w tym oku cyklonu się znajdujemy. Mamy nadzieję na porażkę Putina, ale do tego potrzeba sporo czasu i przede wszystkim woli politycznej tych, którzy mogą pomóc Ukrainie. Rząd PiS bardzo dużo środków zainwestował we wzmocnienie bezpieczeństwa Polski i jej obywateli, w czasie, gdy kraje europejskie nie dostrzegały zagrożenia ze strony Rosji i się rozbrajały. Trzeba było dopiero wojny, by przyszła refleksja. Dziś wielu polityków w Europie, a także USA, mówią o konieczności budowania silnej armii, może nawet europejskiej, o zwiększeniu nakładów na obronność. Kolejne państwa chcą wstępować do NATO. Bez względu na to, kto rządzi w Polsce powinny być realizowane projekty gwarantujące bezpieczeństwo. A ze strony obecnie rządzących słychać głosy negujące tak strategiczne inwestycje jak budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego, czy elektrowni atomowej. Ta koalicja od prawa do lewa, w której często widać wielkie różnice programowe, urządza głównie igrzyska powołując kolejne komisje śledcze, czy też przedstawiając propozycje dla wąskich grup, bardziej ideologiczne niż nastawione na rozwój i bezpieczeństwo. W tym trudnym czasie nie jest to chyba dobry kierunek i myślę, że wielu wyborców może czuć rozczarowanie. Skoro jednak zdecydowali o zwycięstwie obecnie rządzących to naszą rolą jest przekonywanie wyborców do pójścia drogą, którą rozpoczęliśmy w 2015 roku -  stwierdziła.  

Odnosząc się do wyborów samorządowych Beata Szydło podkreśliła ich wagę w kontekście decydującego wpływu, jaki wywrą na codzienne życie mieszkańców wsi, miast, czy powiatów.  

- Te wybory dotkną każdego z nas najbardziej w tym sensie, że dotyczą naszych bieżących spraw. Od tego jakiego mamy radnego, wójta, burmistrza, prezydenta, czy zarząd województwa zależy los naszych miejscowości. Czy będziemy mieli zapewniony rozwój, czy przez następne lata będziemy narzekali. To są wybory, w których trzeba postawić na ludzi, których znacie i którym ufacie i wiecie, że będą dokonywali dobrych wyborów w waszym imieniu. To będzie krótka kampania, dlatego warto  poświęcić więcej uwagi temu, co mówią kandydaci  - przekonywała. 

iwo

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Przedwyborcza debata w Wąchocku? Jeden kandydat zaprasza, drugi odmawia udziału

2024-04-16

Przedwyborcza debata w Wąchocku? Jeden kandydat zaprasza, drugi odmawia udziału

 W Wąchocku w niedzielę (21 kwietnia) odbędzie się druga tura wyborów na urząd burmistrza. Zmierzą się w niej obecny zastępca burmistrza Sebastian Staniszewski i Robert Janus. W pierwszej turze 1328 głosów poparcia zyskał Robert Janus, tuż za nim z poparciem 948 osób znalazł się Sebastian Staniszewski.   
Blisko 22 tysiące grobów

2024-04-15

Blisko 22 tysiące grobów

Starachowice uczciły Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, ogólnopolskie święto ustanowione dla upamiętnienia blisko 22 tysięcy Polaków zamordowanych w 1940 roku przez władze Związku Radzieckiego. W sposób szczególny oddano hołd mieszkańcom naszego miasta i powiatu, których nazwiska są na tablicach wmurowanych w podstawę pomnika przy ulicy Jadwigi Kaczyńskiej.     
Starachowiczanka w gronie najpiękniejszych!

2024-04-14

Starachowiczanka w gronie najpiękniejszych!

Weronika Nowak znalazła się w gronie sześćdziesięciu półfinalistek tegorocznego konkursu Miss Polski, które wyłoniono podczas gali ćwierćfinałowej, jaka odbyła się w Hotelu Mistral w Markach. Poza Weroniką wśród dziewcząt, które wezmą udział w finale znalazły się także trzy reprezentantki województwa świętokrzyskiego. 
Szkoła Rodzenia nadal bezpłatna

2024-04-12

Szkoła Rodzenia nadal bezpłatna

Dyrektor starachowickiego Szpitala Jacek Walkowski ponownie zawiesił opłaty za zajęcia Szkoły Rodzenia. Do tej pory z bezpłatnej opcji mogły skorzystać jedynie mieszkanki powiatu starachowickiego, które zadeklarowały chęć porodu w Oddziale Położniczo-Ginekologicznym z Salą Porodową Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach. 
Uwaga! Od 15 kwietnia ruch wahadłowy na ul. Radomskiej

2024-04-11

Uwaga! Od 15 kwietnia ruch wahadłowy na ul. Radomskiej

Uwaga kierowcy! Od 15 kwietnia br. na wjeździe do Starachowic, na wysokości sklepu BricoMarche wprowadzony zostanie ruch wahadłowy z sygnalizacją świetlną, który będzie obowiązywał przez ok. 10 tygodni. Ma to związek z budową wiaduktu. Prosimy o zwracanie uwagi na zmianę oznakowania i stosowanie się do tablic informacyjnych oraz sygnalizacji. Przepraszamy także za utrudnienia. 
Komitet Wyborczy TST – Twój Samorząd Teraz dziękuje wyborcom za zaufanie

2024-04-11

Komitet Wyborczy TST – Twój Samorząd Teraz dziękuje wyborcom za zaufanie

Podczas środowego (10 kwietnia) spotkania z dziennikarzami KW TST – Twój Samorząd Teraz podziękował mieszkankom i mieszkańcom powiatu starachowickiego za udział w wyborach samorządowych i oddane głosy na ich komitet. 
KWW Marka Materka dziękuje mieszkańcom miasta i powiatu za głosy

2024-04-11

KWW Marka Materka dziękuje mieszkańcom miasta i powiatu za głosy

Marek Materek w wyborach samorządowych uzyskał reelekcję w walce o fotel włodarza miasta. To jego trzecia, a w świetle obowiązujących od 2018 przepisów druga i ostatnia kadencja prezydenta Starachowic. Włodarz wygrał w pierwszej turze, uzyskując poparcie 11 787 osób (66,05 proc.). Drugie miejsce zajął Piotr Capała z Komitetu Wyborczego TST - Twój Samorząd Teraz uzyskując 3343 głosy (18,73 proc.). Na trzecim miejscu uplasowała się Agnieszka Kuś (KW Prawo i Sprawiedliwość) z wynikiem 2716 głosów (15,22 proc.).
Archeologiczna wystawa w muzeum

2024-04-10

Archeologiczna wystawa w muzeum

W piątek 12 kwietnia br. o godz. 17. 00 Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach otworzy wystawę „Amonity – władcy pradawnych mórz”.
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

2024-04-10

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek, parafia pw. Wszystkich Świętych w Starachowicach, społeczność Szkoły Podstawowej nr 13 w Starachowicach oraz Park Kultury zapraszają do udziału w obchodach Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej 13 kwietnia br.   
Wybory samorządowe 2024. Oni będą reprezentować mieszkańców w radach gmin Brody, Mirzec, Pawłów i Wąchock

2024-04-10

Wybory samorządowe 2024. Oni będą reprezentować mieszkańców w radach gmin Brody, Mirzec, Pawłów i Wąchock

Wybory samorządowe 2024 za nami. Znamy już nazwiska radnych starachowickiej Rady Miejskiej i Rady Powiatu Starachowickiego. Przedstawiamy nowych radnych w gminach Brody, Mirzec, Pawłów oraz Wąchock.