JUŻ W KIOSKU

Rewaloryzacja umów inwestycyjnych. Wykonawca bloku przy ulicy Kościelnej chce ponad 2 mln złotych dopłaty

2023-02-06 08:30:00

Ocena:

5/5 | 1 głosów

W związku ze zmianą przepisów prawnych, gminy w umowach z wykonawcami inwestycji, będą musiały zamieszczać punkt o możliwości rewaloryzacji umownego wynagrodzenia.

budowa bloku przy ulicy Kościelnej w Starachowicach / fot. Gazeta Starachowicka

Jak powiedziała podczas styczniowej sesji Rady Miejskiej w Starachowicach skarbniczka gminy Beata Pawłowska, może to rodzić problemy.

- W momencie, kiedy gmina będzie rozpoczynała wieloletnią inwestycję, nie będzie wiedziała, czy za rok nie będzie musiała zwiększyć jej wartości. To jest niebezpieczne dla budżetu każdej gminy - podkreśliła i dodała, że miasto zwróciło się w tej sprawie do Regionalnej Izby Obrachunkowej. 

Z prawa waloryzacji skorzystał wykonawca rewitalizacji Lubianki. Ubiega się on o wzrost wartości robót budowlanych o kwotę 1 348 130,29 zł netto. Koszty uzasadnia wzrostem cen materiałów oraz kosztów realizacji umowy, spowodowanych wybuchem wojny na Ukrainie. Dotyczy to również firmy odpowiedzialnej za budowę bloku przy ul. Kościelnej w Starachowicach.

Na ostatniej sesji radni miejscy zdecydowali o zabezpieczeniu dodatkowych 800 tysięcy złotych w budżecie gminy na zadaniu inwestycyjnym „Zwiększenie gminnego zasobu mieszkaniowego poprzez budowę budynku mieszkalnego przy ulicy Kościelnej w Starachowicach”. 

- Musimy zabezpieczyć dodatkowe środki na waloryzację wynagrodzenia. Roszczenie przedsiębiorcy jest dużo wyższe, bo to jest kwota 2,7 mln złotych. Natomiast my przygotowujemy się na wypłatę dużo mniejszej kwoty, około 2 mln złotych - mówiła zastępca prezydent Starachowic ds. gospodarczych, Elżbieta Gralec. -  Radny Sylwester Kwiecień mówi, żebyśmy oglądali każdą złotówkę, pilnowali, by te środki się nie rozchodziły i dyscyplinowali wykonawców. To się dzieje. Gdyby nie nasze zabiegi i rozmowy długotrwale prowadzone z wykonawcą budynku na ulicy Kościelnej, prawdopodobnie ten wykonawca zszedłby z budowy. Takie przykłady są w całym województwie, np. w Kielcach - dodała.

Zapytaliśmy w Urzędzie Miejskim o to, jakie argumenty podnosi wykonawca oraz o to, ile wynosi kwota waloryzacyjna oszacowana w opinii eksperckiej z sierpnia 2022 r.?

- Kwota 800 tysięcy złotych stanowi zwiększenie w budżecie gminy kwoty wydatków na zadaniu inwestycyjnym „Zwiększenie gminnego zasobu mieszkaniowego poprzez budowę budynku mieszkalnego przy ulicy Kościelnej w Starachowicach”. Zwiększenia dokonano w oparciu o planowaną ugodę co do kwoty zwiększającej wynagrodzenie na wykonanie tego zamówienia, do przewidywanej wartości stanowiącej podstawę do zawarcia ugody. Przedmiotem ugody jest wzrost wynagrodzenia z uwagi na aktualną sytuację rynkową i gospodarczą (spowodowaną skutkami epidemii COVID-19, wojną na Ukrainie itp.) skutkującą znacznymi zwyżkami cen materiałów budowlanych oraz usług. Wzrost ten spowodowany jest również faktem wstrzymania prac budowlanych na okres około 9 miesięcy z uwagi na nieprzewidziane wcześniej skomplikowane warunki geologiczne - informuje rzecznik prasowy magistratu, Leszek Kowalski. - Wykonawca nie wyraził zgody na kwotę waloryzacyjną oszacowaną w Opinii eksperckiej z dnia 04.08.2022 roku. Kwota waloryzacyjna oszacowana w tej opinii wynosiła 1 070 686,56 złotych netto. Z powodu braku zgody wykonawca zawezwał do próby ugodowej w siedzibie Sądu Rejonowego w Starachowicach. Na podstawie przedmiotowej opinii przygotowano symulację obliczeń, w której wyliczono maksymalną kwotę, o którą może ubiegać się Wykonawca. Ostateczna wartość waloryzacji zostanie ustalona na podstawie zaktualizowanej opinii eksperckiej, która w chwili obecnej jest w trakcie opracowania. Ugoda z wykonawcą nie została jeszcze zawarta - dodaje.

Przy ul. Kościelnej powstaje budynek czterokondygnacyjny, w którym będzie się znajdować 100 mieszkań komunalnych. Wykonawcą inwestycji jest kielecka firma EKO-Invest. Wartość umowy wynosi nieco ponad 17,3 miliona złotych brutto. Na realizację tej inwestycji gmina uzyskała 80-procentowe dofinansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego wynoszące ponad 14 milionów złotych.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Śnieg na poboczach

2023-12-10

Śnieg na poboczach

Mieszkaniec alei Armii Krajowej zwraca uwagę na nieefektywność odśnieżania tej ulicy. 
Wieczór dobroci

2023-12-09

Wieczór dobroci

Ludzie dobrej woli zebrali się w sobotę 9 grudnia br. w Starostwie Powiatowym w Starachowicach na charytatywnej imprezie "Świąteczne Kolędowanie". Celem spotkania była zbiórka pieniędzy na leczenie  ponad 2,5 - letniej Amelii Tuz, nowej podopiecznej starachowickiej Fundacji "Zdążyć przed Panem Bogiem" .
 E- Van o starachowickich korzeniach

2023-12-09

E- Van o starachowickich korzeniach

Zasięg 350 kilometrów, tona ładowności, trzy rodzaje zabudowy i opcjonalnie napęd na 4 koła. Tak w skrócie prezentuje się polska elektryczna ciężarówka, będąca dziełem inżynierów spółki Autobox Innovations ze Starachowic przy współpracy z warszawską spółką Ennovation Technology. Prototyp pokazano 5 grudnia br. w zakładzie produkcyjnym w Makowie Mazowieckim.
Charytatywna akcja świąteczna

2023-12-09

Charytatywna akcja świąteczna

Malowanie bombek i ich licytacja to elementy świątecznej akcji charytatywnej, do udziału, w której zaprasza Stowarzyszenie Dolina Kamiennej przy współpracy z Fundacją „Promyk Uśmiechu”.
Nowoczesna ekopracownia zachęca do nauki

2023-12-08

Nowoczesna ekopracownia zachęca do nauki

W starachowickiej Szkole Podstawowej nr 11 powstała nowoczesna ekopracownia. W oficjalnym otwarciu udział wzięli: prezydent miasta Marek Materek, dyrektor Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Ryszard Gliwiński, zastępca prezydenta Marcin Gołębiowski oraz dyrekcja placówki wraz z uczniami.
Trzy kolejne przejścia dla pieszych w Starachowicach zostaną zmodernizowane

2023-12-07

Trzy kolejne przejścia dla pieszych w Starachowicach zostaną zmodernizowane

Zarząd Dróg Powiatowych przeprowadzi modernizację trzech przejść dla pieszych: dwóch w ciągu ulicy Długiej oraz jednego na ulicy Piłsudskiego. Dla większego bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, w tym dla pieszych, na przejściach i w ich obrębach zaprojektowano różne elementy oznakowania i dodatkowe oświetlenie. Przejścia dla pieszych nie będą wyniesione. 
Inwestycje i wydatkowanie gminnych pieniędzy a konsultacje społeczne z mieszkańcami

2023-12-07

Inwestycje i wydatkowanie gminnych pieniędzy a konsultacje społeczne z mieszkańcami

Podczas listopadowej sesji Rady Miejskiej radni zwrócili uwagę na potrzebę organizacji konsultacji społecznych z mieszkańcami. Jako przykład dobrych praktyk, radny Michał Walendzik wskazał na spotkania dotyczące rewitalizacji zarówno Parku Miejskiego, jak i Lubianki, gdzie prezydent i jego współpracownicy spotykali się z mieszkańcami w terenie. 
Dron antysmogowy. Miał być, na razie go nie będzie

2023-12-07

Dron antysmogowy. Miał być, na razie go nie będzie

Sezon jesienno-zimowy to okres, gdzie w Starachowicach wskaźniki jakości powietrza wskazują znaczne przekroczenie. Smog odczuwalny jest w całym mieście, a głównie w tych rejonach, gdzie mieszkańcy swoje domu ocieplają za pomocą pieców.
Ulica Wysockiego potrzebuje remontu

2023-12-06

Ulica Wysockiego potrzebuje remontu

Radny Krzysztof Zuba podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej kolejny raz przypomniał o potrzebie modernizacji ulicy Wysockiego, która po tym jak poprowadzony został tamtędy objazd m.in. dla autobusów komunikacji miejskiej, ulegała znacznej degradacji. 
Prawie 150 tysięcy złotych. Tyle zalega gminie najemca lokalu komunalnego z najwyższym zadłużeniem

2023-12-06

Prawie 150 tysięcy złotych. Tyle zalega gminie najemca lokalu komunalnego z najwyższym zadłużeniem

Blok przy ulicy Kościelnej w Starachowicach, który już na wiosnę 2024 ma być powoli zasiedlany, liczy 103 mieszkania i jest przeznaczony dla obecnych najemców lokali komunalnych znajdujących się w gminnych zasobach. Budowa tego budynku ma umożliwić miastu ruchy w przypadku lokali komunalnych, które znajdują się na terenie całego miasta, a które są na przykład w fatalnym stanie technicznym. Najemcy dostaną propozycje zmiany adresu, jednak... nie wszyscy.