JUŻ W KIOSKU

Rewaloryzacja umów inwestycyjnych. Wykonawca bloku przy ulicy Kościelnej chce ponad 2 mln złotych dopłaty

2023-02-06 08:30:00

Ocena:

5/5 | 1 głosów

W związku ze zmianą przepisów prawnych, gminy w umowach z wykonawcami inwestycji, będą musiały zamieszczać punkt o możliwości rewaloryzacji umownego wynagrodzenia.

budowa bloku przy ulicy Kościelnej w Starachowicach / fot. Gazeta Starachowicka

Jak powiedziała podczas styczniowej sesji Rady Miejskiej w Starachowicach skarbniczka gminy Beata Pawłowska, może to rodzić problemy.

- W momencie, kiedy gmina będzie rozpoczynała wieloletnią inwestycję, nie będzie wiedziała, czy za rok nie będzie musiała zwiększyć jej wartości. To jest niebezpieczne dla budżetu każdej gminy - podkreśliła i dodała, że miasto zwróciło się w tej sprawie do Regionalnej Izby Obrachunkowej. 

Z prawa waloryzacji skorzystał wykonawca rewitalizacji Lubianki. Ubiega się on o wzrost wartości robót budowlanych o kwotę 1 348 130,29 zł netto. Koszty uzasadnia wzrostem cen materiałów oraz kosztów realizacji umowy, spowodowanych wybuchem wojny na Ukrainie. Dotyczy to również firmy odpowiedzialnej za budowę bloku przy ul. Kościelnej w Starachowicach.

Na ostatniej sesji radni miejscy zdecydowali o zabezpieczeniu dodatkowych 800 tysięcy złotych w budżecie gminy na zadaniu inwestycyjnym „Zwiększenie gminnego zasobu mieszkaniowego poprzez budowę budynku mieszkalnego przy ulicy Kościelnej w Starachowicach”. 

- Musimy zabezpieczyć dodatkowe środki na waloryzację wynagrodzenia. Roszczenie przedsiębiorcy jest dużo wyższe, bo to jest kwota 2,7 mln złotych. Natomiast my przygotowujemy się na wypłatę dużo mniejszej kwoty, około 2 mln złotych - mówiła zastępca prezydent Starachowic ds. gospodarczych, Elżbieta Gralec. -  Radny Sylwester Kwiecień mówi, żebyśmy oglądali każdą złotówkę, pilnowali, by te środki się nie rozchodziły i dyscyplinowali wykonawców. To się dzieje. Gdyby nie nasze zabiegi i rozmowy długotrwale prowadzone z wykonawcą budynku na ulicy Kościelnej, prawdopodobnie ten wykonawca zszedłby z budowy. Takie przykłady są w całym województwie, np. w Kielcach - dodała.

Zapytaliśmy w Urzędzie Miejskim o to, jakie argumenty podnosi wykonawca oraz o to, ile wynosi kwota waloryzacyjna oszacowana w opinii eksperckiej z sierpnia 2022 r.?

- Kwota 800 tysięcy złotych stanowi zwiększenie w budżecie gminy kwoty wydatków na zadaniu inwestycyjnym „Zwiększenie gminnego zasobu mieszkaniowego poprzez budowę budynku mieszkalnego przy ulicy Kościelnej w Starachowicach”. Zwiększenia dokonano w oparciu o planowaną ugodę co do kwoty zwiększającej wynagrodzenie na wykonanie tego zamówienia, do przewidywanej wartości stanowiącej podstawę do zawarcia ugody. Przedmiotem ugody jest wzrost wynagrodzenia z uwagi na aktualną sytuację rynkową i gospodarczą (spowodowaną skutkami epidemii COVID-19, wojną na Ukrainie itp.) skutkującą znacznymi zwyżkami cen materiałów budowlanych oraz usług. Wzrost ten spowodowany jest również faktem wstrzymania prac budowlanych na okres około 9 miesięcy z uwagi na nieprzewidziane wcześniej skomplikowane warunki geologiczne - informuje rzecznik prasowy magistratu, Leszek Kowalski. - Wykonawca nie wyraził zgody na kwotę waloryzacyjną oszacowaną w Opinii eksperckiej z dnia 04.08.2022 roku. Kwota waloryzacyjna oszacowana w tej opinii wynosiła 1 070 686,56 złotych netto. Z powodu braku zgody wykonawca zawezwał do próby ugodowej w siedzibie Sądu Rejonowego w Starachowicach. Na podstawie przedmiotowej opinii przygotowano symulację obliczeń, w której wyliczono maksymalną kwotę, o którą może ubiegać się Wykonawca. Ostateczna wartość waloryzacji zostanie ustalona na podstawie zaktualizowanej opinii eksperckiej, która w chwili obecnej jest w trakcie opracowania. Ugoda z wykonawcą nie została jeszcze zawarta - dodaje.

Przy ul. Kościelnej powstaje budynek czterokondygnacyjny, w którym będzie się znajdować 100 mieszkań komunalnych. Wykonawcą inwestycji jest kielecka firma EKO-Invest. Wartość umowy wynosi nieco ponad 17,3 miliona złotych brutto. Na realizację tej inwestycji gmina uzyskała 80-procentowe dofinansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego wynoszące ponad 14 milionów złotych.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Gmina planuje kredyt. Na jakie inwestycje go przeznaczy?

2024-05-27

Gmina planuje kredyt. Na jakie inwestycje go przeznaczy?

Do 2 lipca br. banki, które chcą udzielić kredytu Miastu Starachowice, mają czas na złożenie ofert. Przedmiotem zamówienia jest udzielenie kredytu długoterminowego w wysokości 11,5 miliona złotych z przeznaczeniem na finansowanie planowanego deficytu budżetu w kwocie 5.972.667,52 zł oraz na spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań w kwocie 5.527.332,48 zł. 
Uwaga kierowcy! Zmiana organizacji na „wahadle” w ciągu ulicy Radomskiej

2024-05-26

Uwaga kierowcy! Zmiana organizacji na „wahadle” w ciągu ulicy Radomskiej

Starostwo Powiatowe informuje, że od poniedziałku (27 maja) nastąpi zmiana organizacji ruchu na ul. Radomskiej w Starachowicach. Chodzi o odcinek od przejazdu kolejowego do skrzyżowania z drogą krajową nr 42, gdzie od kilku tygodniu odbywa się ruch wahadłowy.
Miejskie rowery elektryczne wycofane. Co jest powodem?

2024-05-25

Miejskie rowery elektryczne wycofane. Co jest powodem?

Po kilkunastu dniach od startu systemu roweru miejskiego "Star Bike" w Starachowicach pojawił się pierwszy poważny problem. Z eksploatacji wycofane zostały rowery ze wspomaganiem elektrycznym. Jaki jest powód? Okazało się, że jednoślady prawdopodobnie posiadają wady fabryczne.
Pożarnicze odznaczenia i awanse

2024-05-24

Pożarnicze odznaczenia i awanse

Na co dzień ryzykują zdrowiem i życiem gasząc pożary, walcząc ze skutkami klęsk żywiołowych, czy ratując ofiary wypadków. 4 maja mają swoje główne święto i wtedy szczególnie dziękujemy im za ich trudną pracę. Strażacy ze Starachowic i jednostek z naszego powiatu mieli także swoją lokalną uroczystość. 23 maja w czasie Powiatowego Dnia Strażaka odebrali wysokie odznaczenia państwowe i branżowe oraz awansowali na wyższe stopnie służbowe.     
Unijna dotacja na usługi społeczne w Starachowicach

2024-05-24

Unijna dotacja na usługi społeczne w Starachowicach

Już od czerwca tego roku, przez kolejne 30 miesięcy, w Starachowicach realizowany będzie Program Usług Społecznych. Jakie usługi znajdują się w programie? Jaką pomoc - nie tylko dla seniorów - przewidziano?
Kładka na Kamiennej w nowej odsłonie

2024-05-23

Kładka na Kamiennej w nowej odsłonie

Zniszczona podczas powodzi, która miała miejsce w 2010 roku kładka nad rzeką Kamienną łącząca osiedle Orłowo z groblą na zbiorniku Pasternik, została na nowo postawiona. To duże ułatwienie dla mieszkańców, którzy chętnie z niej korzystali, a po powodzi przez wiele lat zabiegali o jej odbudowę.
Ulica Strugowa do remontu. Powstanie parking

2024-05-22

Ulica Strugowa do remontu. Powstanie parking

W Biuletynie Informacji Publicznej Gminy Starachowice zostało zamieszczone postępowanie dotyczące budowy ulicy Strugowej oraz budowy parkingu na 75 miejsc postojowych przy tej ulicy. Zainteresowani przetargiem firmy, swoje oferty mogli składać do 14 maja br.
Rehabilitacja dziecięca z pionizatorami

2024-05-22

Rehabilitacja dziecięca z pionizatorami

Ośrodek Rehabilitacji Leczniczej Dziennej dla Dzieci starachowickiego szpitala decyzją dyrektora placówki Jacka Walkowskiego wzbogacił się o dwa pionizatory dynamiczne. Innowacyjne urządzenia przeznaczone są dla dzieci z zaburzeniami wieku rozwojowego - do ćwiczeń z zakresu szkolenia chodu. Ich modułowa budowa pozwala w łatwy i szybki sposób dostosować je do potrzeb pacjenta. Załoga Ośrodka pod kierownictwem lekarza Marzeny Padzik– Gelbert przeszła już stosowne szkolenia w tym zakresie.
Miniaturowe STAR-y, jak wrocławskie krasnale kolejną atrakcją Starachowic

2024-05-21

Miniaturowe STAR-y, jak wrocławskie krasnale kolejną atrakcją Starachowic

Ławeczki, gdzie można się przysiąść do legendarnej dla miasta osoby, czy krasnale, które witają nas we Wrocławiu, to atrakcje, z których słynie wiele polskich miasta. Starachowice mają ławeczkę Rachtana, odrestaurowane STAR-y, które przypominają o historii miasta, a teraz w przestrzeni publicznej pojawią się... miniatury tych słynnych ciężarówek.  
Uschnięte głogi przy wiadukcie. Kiedy zostaną wymienione?

2024-05-20

Uschnięte głogi przy wiadukcie. Kiedy zostaną wymienione?

Nasadzenia wzdłuż wiaduktu przy al. kard. Wyszyńskiego w Starachowicach miały cieszyć oczy mieszkańców. Już trzy lata temu, w maju 2021 roku, po alarmach jednej z Mieszkanek poinformowano, że głogi objęte są gwarancją i zostaną w jej ramach, wymienione. Rok później, w 2022 roku, zawiadomiono, że głogi niestety zaatakowała choroba i zostaną wymienione na koszt gminy.