JUŻ W KIOSKU

Remont „Pałacyku”. Potrzebne dodatkowe pieniądze

2022-10-14 11:32:14

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Trwają prace modernizacyjne zabytkowego "Pałacyku" oraz budowa nowego skrzydła wraz z łącznikiem, które będą składać się na starachowicki inkubator myśli społecznej. Na cel tej inwestycji, Gmina Starachowice zabezpieczyła ok. 12 mln zł. Dofinansowanie zewnętrzne to około 7,6 mln zł, około 4,2 mln zł to pieniądze zabezpieczone przez miasto. 

fot. Gazeta Starachowicka

Projekt przewidywał, że ze starej części dachu „Pałacyku” dachówka zostanie odzyskana, oczyszczona i ponownie wykorzystana. Okazało się jednak, że się ona nie nadaje i nie będzie się również komponować z dachówką na dobudowywanym do „Pałacyku” skrzydle. Oznacza to dodatkowy wydatek, na który gmina z budżetu przeznaczy kwotę 263 tysięcy złotych.

Informacja ta wzbudziła zainteresowanie radnego Dariusza Grunta i Sylwestra Kwietnia. Radny Grunt dopytywał, co dokładnie było przyczynkiem do tego, że gmina musi dołożyć funduszy do inwestycji?

- Po zdjęciu dachówki okazało się, że jej stan nie jest taki, jak powinien. Ze względów estetycznych nie wyglądałoby to dobrze. Po rozmowach z konserwatorem doszliśmy do wniosku, że zostanie położona nowa dachówka. Jednak to spowoduje zwiększenie nośności więźby dachowej. Udźwig nowej dachówki jest większy - tłumaczyła zastępca prezydenta Starachowic ds. gospodarczych, Elżbieta Gralec. - Ponadto dochodzą koszty izolacji przeciwwilgociowej. Po odkryciu murów okazało się, że potrzebna jest inna. To wszystko pojawiło się w trakcie prac. Roboty budowlane są prowadzone sukcesywne. Nie jest wykluczone, że w dalszej części prac będziemy prosić o kolejne pieniądze - zaznaczyła.

Wiceprezydent dodała również, że wiele samorządów już na wstępie zakłada 10-20 procent więcej pieniędzy na dodatkowe roboty, i nie pytając radnych, na kolejnych etapach w razie potrzeby dokłada do inwestycji.

Głos zabrał również radny Sylwester Kwiecień.

- Na remont Pałacyku wydajemy ogromne pieniądze, blisko 12 milionów złotych. Założenie wykorzystania tak starej dachówki było z gruntu błędne. To jest niechlujstwo inwestycyjne - mówił radny. - Wydajemy 5 milionów z pieniędzy podatników, które nigdy się nie zwrócą.  Jak wytłumaczyć to mieszkańcom?  

- Nie jest to jakieś niedopatrzenie z naszej strony. Architekt Marcin Bednarczyk poświęca temu bardzo dużo pracy - odpowiedziała wiceprezydent Gralec. - Tak pierwotnie uznaliśmy. Miasto, projektant i konserwator. To była wartość sentymentalna dachówki i byliśmy w tej kwestii zgodni. Jednak po przyłożeniu nowych i starych dachówek okazało się, że efekt nie będzie taki, jak zakładamy.

- Pani prezydent mówi, że wszystko jest ok. Nie zgadzam się, bo wydajemy tam 12 milionów złotych. Tam był projektant. Sam projekt kosztował 600 tysięcy złotych. Ja nie mówię, że to była zła wola, ale czy ma sens na jednej części stara dachówka, na drugiej części nowa? Od razu trzeba było, to założyć - podkreślił radny Kwiecień. -  Dzisiaj dodajemy dodatkowe 263 tysiące zł. Coś jest nie tak. W którymś momencie trzeba podjąć działania naprawcze, bo coraz częściej pojawiają się kwestie z niedoszacowaniem, z pracami dodatkowymi, przeciągniętymi o rok realizacjami remontów.

Uchwała przewidująca zmiany w budżecie, a co za tym idzie dodatkowe pieniądze na remont dachu w Pałacyku, została przyjęta większością głosów.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Elżbieta Gralec rozpoczęła kampanię na urząd burmistrza Miasta i Gminy Wąchock

2024-02-21

Elżbieta Gralec rozpoczęła kampanię na urząd burmistrza Miasta i Gminy Wąchock

Zastępca prezydent Starachowic ds. gospodarczych Elżbieta Gralec podczas środowej (21 lutego br.) konferencji prasowej, która obyła się na placu przed Klasztorem Cystersów, oficjalnie ogłosiła swój start w wyborach samorządowych 2024. Jako kandydatka KWW Marka Materka będzie ubiegać się o fotel burmistrza Wąchocka.
Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego „Lubianka” do aktualizacji

2024-02-22

Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego „Lubianka” do aktualizacji

Starachowiccy radni Rady Miejskiej podjęli uchwałę w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu zwanego umownie jednostką „Lubianka”. 
Piotr Capała oficjalnym kandydatem na prezydenta Starachowic. Kandydaci porozumienia samorządowego zaprezentowani [ZDJĘCIA]

2024-02-20

Piotr Capała oficjalnym kandydatem na prezydenta Starachowic. Kandydaci porozumienia samorządowego zaprezentowani [ZDJĘCIA]

Komitet Wyborczy Wyborców TST – Twój Samorząd Teraz podczas spotkania wyborczego, które odbyło się we wtorek (20 lutego br.) w starachowickim Hotelu Senator, przedstawił swojego kandydata na fotel prezydenta miasta Starachowice oraz osoby, które podczas wyborów samorządowych 2024 będą ubiegać się o mandaty radnych Rady Miejskiej i Rady Powiatu Starachowickiego we wszystkich okręgach wyborczych.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

2024-02-20

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Prezydent Starachowic Marek Materek oraz społeczność Szkoły Podstawowej nr 10 w Starachowicach zapraszają do udziału w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W programie znalazły się dwa wydarzenia: 29 lutego br. prelekcja przedstawiciela IPN i 1 marca br. Msza Święta i program artystyczny w kościele pw. Wszystkich Świętych, a następnie odwiedziny miejsca pamięci na placu kościelnym.     
Modlitwa za bohaterów

2024-02-20

Modlitwa za bohaterów

Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej – Koło w Wąchocku im. gen. Antoniego Hedy „Szarego”, zaprasza do  udziału w IV Drodze Krzyżowej w intencji bohaterów polskiego podziemia antykomunistycznego, mordowanych i prześladowanych po zakończeniu II wojny światowej. 
Pałacyk

2024-02-21

Pałacyk "odNowa". Otwarcie już pod koniec marca

Zbliża się koniec prac przy rewitalizacji starachowickiego Pałacyku. To właśnie tu swoją siedzibę będzie miało Centrum Kreatywności, którego rolą będzie nakierowane na dialog i współpracę młodzieży, przedsiębiorców oraz wszystkich mieszkańców miasta. Oficjalne otwarcie planowane jest na koniec marca. Wtedy gmina uroczyście przekaże obiekt do użytku mieszkańców. 
Patriotyczny wzór dla policjantów

2024-02-19

Patriotyczny wzór dla policjantów

Z inicjatywy Powiatowej Rady Pamięci w Starachowicach uczczono przypadającą dziś 80. rocznicę śmierci por. Zygmunta Procha, policjanta i bojownika Armii Krajowej, szefa komórki kontrwywiadu wojskowego iłżeckiego Obwodu ZWZ - AK, który zginął w Starachowicach wytropiony przez niemieckich okupantów. Uczestnicy rocznicowych obchodów spotkali się przy jego pomniku zlokalizowanym przy wejściu do starachowickiej komendy policji.
ZUS ostrzega przed oszustami

2024-02-19

ZUS ostrzega przed oszustami

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywym profilem ZUS w mediach społecznościowych, a dokładnie na platformie Facebook, który zachęca do inwestycji mającej zagwarantować emeryturę w wieku 50 lat. W ten sposób oszuści próbują wyłudzić dane osobowe oraz pieniądze Polaków.
Program Profilaktyka 40 PLUS tylko do wakacji

2024-02-19

Program Profilaktyka 40 PLUS tylko do wakacji

To ostatni moment na skorzystanie z bezpłatnych badań dla osób powyżej 40 roku życia. Tylko do 30 czerwca 2024 r. będzie wykonywana darmowa diagnostyka w ramach programu Profilaktyka 40 PLUS. Z badań można skorzystać po raz drugi, jeśli minęło co najmniej 12 miesięcy od pierwszych badań przeprowadzonych w ramach programu.
Pod nowym adresem

2024-02-15

Pod nowym adresem

Polski Związek Niewidomych Koło w Starachowicach zmienia siedzibę. Z dotychczasowego lokum przy ulicy Radomskiej przeprowadza się do budynku Centrum Przedsiębiorczości, czyli dawnego Starachowickiego Inkubatora Przedsiębiorczości, przy ulicy Zgodnej. Zacznie tam funkcjonować od 1 marca br.