JUŻ W KIOSKU

Radni wyrazili zgodę na kredyt na zakup budynku po PAKS

2022-08-29 07:27:30

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Podczas czwartkowej (25 sierpnia) sesji, radni Rady Powiatu wyrazili zgodę na zaciągnięcie kredytu przez Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej w Starachowicach. Pieniądze pozwolą na zakup budynku po Polsko-Amerykańskich Klinikach Serca. Kredytu konsolidacyjnego, łączącego poprzednie zobowiązanie z nowym, udzieli Bank Gospodarstwa Krajowego. Łącznie placówka będzie miała do spłaty blisko 20 milionów złotych. 

fot. Gazeta Starachowicka

Koszt zakupu budynku po Klinikach Serca wynosi około 11 milionów, z czego kwota kredytu to 8,8 mln, a resztę stanowi wkład własny szpitala. 

Do zakupu skrzydła przylegającego do PZOZ przekonuje starosta powiatu, Piotr Ambroszczyk. Jak mówi zakup budynku po PAKS ma ważne znaczenie społeczne i pozwoli to scalić szpital jako całość. Poza tym, zakup budynku umożliwi - w razie konieczności, choćby covidowej - działanie szpitala w formule hybrydowej.

Dyrektor naczelna Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach Milena Witczak uważa, że kredyt jest do udźwignięcia przez lecznicę. 

- Kredyt, który mamy - w wysokości 10 mln zł - spłacimy do 2027 roku. Na zakup budynku po PAKS planowany jest wzięcie kredytu w wysokości 8,8 mln zł. Ten wydatek bylibyśmy w stanie sfinansować z tego, co mamy na koncie (tj. 30 mln zł), bez zaciągania kredytu, ale nie jest to ekonomicznie uzasadnione - mówi dyrektor Witczak. - Faktycznie pierwsze półrocze przyniosło straty w działalności szpitala. Ale za siedem miesięcy mamy zysk w wysokości ponad 200 tys. zł. Tzw. ustawa podwyżkowa spowodowała, że wpłynęły pieniądze na konto szpitala, co pozwoliło wyjść z chwilowego kryzysu. Decyzja o kredycie jest do udźwignięcia,

Dyrektor zaapelowała o poparcie uchwały. Jak mówiła m.in. w wywiadzie dla Gazety Starachowickiej, zawsze istnieje obawa, że sieci medyczne zechcą zakupić budynek, otworzyć tam swoją placówkę, co stworzy konkurencję dla starachowickiego szpitala.

Jak mówi w rozmowie z Gazetą Danuta Krępa - przewodnicząca klubu PiS w Radzie Powiatu, początkowo radni opozycji byli przeciwni zaciągnięciu kredytu, jednak po wyjaśnieniach dyrektor szpitala uznali, że poprą projekt uchwały. Ostatecznie, wszyscy radni głosowali za przyjęciem uchwały.

Należy przypomnieć, że wedle planów, parter budynku po Klinikach Serca zostanie przeznaczony na poradnie kardiologiczne pacjentów PZOZ. Natomiast na piętrze znajdować się będzie 40-łóżkowy Zakład Opiekuńczo-Leczniczy.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Elżbieta Gralec rozpoczęła kampanię na urząd burmistrza Miasta i Gminy Wąchock

2024-02-21

Elżbieta Gralec rozpoczęła kampanię na urząd burmistrza Miasta i Gminy Wąchock

Zastępca prezydent Starachowic ds. gospodarczych Elżbieta Gralec podczas środowej (21 lutego br.) konferencji prasowej, która obyła się na placu przed Klasztorem Cystersów, oficjalnie ogłosiła swój start w wyborach samorządowych 2024. Jako kandydatka KWW Marka Materka będzie ubiegać się o fotel burmistrza Wąchocka.
Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego „Lubianka” do aktualizacji

2024-02-22

Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego „Lubianka” do aktualizacji

Starachowiccy radni Rady Miejskiej podjęli uchwałę w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu zwanego umownie jednostką „Lubianka”. 
Piotr Capała oficjalnym kandydatem na prezydenta Starachowic. Kandydaci porozumienia samorządowego zaprezentowani [ZDJĘCIA]

2024-02-20

Piotr Capała oficjalnym kandydatem na prezydenta Starachowic. Kandydaci porozumienia samorządowego zaprezentowani [ZDJĘCIA]

Komitet Wyborczy Wyborców TST – Twój Samorząd Teraz podczas spotkania wyborczego, które odbyło się we wtorek (20 lutego br.) w starachowickim Hotelu Senator, przedstawił swojego kandydata na fotel prezydenta miasta Starachowice oraz osoby, które podczas wyborów samorządowych 2024 będą ubiegać się o mandaty radnych Rady Miejskiej i Rady Powiatu Starachowickiego we wszystkich okręgach wyborczych.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

2024-02-20

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Prezydent Starachowic Marek Materek oraz społeczność Szkoły Podstawowej nr 10 w Starachowicach zapraszają do udziału w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W programie znalazły się dwa wydarzenia: 29 lutego br. prelekcja przedstawiciela IPN i 1 marca br. Msza Święta i program artystyczny w kościele pw. Wszystkich Świętych, a następnie odwiedziny miejsca pamięci na placu kościelnym.     
Modlitwa za bohaterów

2024-02-20

Modlitwa za bohaterów

Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej – Koło w Wąchocku im. gen. Antoniego Hedy „Szarego”, zaprasza do  udziału w IV Drodze Krzyżowej w intencji bohaterów polskiego podziemia antykomunistycznego, mordowanych i prześladowanych po zakończeniu II wojny światowej. 
Pałacyk

2024-02-21

Pałacyk "odNowa". Otwarcie już pod koniec marca

Zbliża się koniec prac przy rewitalizacji starachowickiego Pałacyku. To właśnie tu swoją siedzibę będzie miało Centrum Kreatywności, którego rolą będzie nakierowane na dialog i współpracę młodzieży, przedsiębiorców oraz wszystkich mieszkańców miasta. Oficjalne otwarcie planowane jest na koniec marca. Wtedy gmina uroczyście przekaże obiekt do użytku mieszkańców. 
Patriotyczny wzór dla policjantów

2024-02-19

Patriotyczny wzór dla policjantów

Z inicjatywy Powiatowej Rady Pamięci w Starachowicach uczczono przypadającą dziś 80. rocznicę śmierci por. Zygmunta Procha, policjanta i bojownika Armii Krajowej, szefa komórki kontrwywiadu wojskowego iłżeckiego Obwodu ZWZ - AK, który zginął w Starachowicach wytropiony przez niemieckich okupantów. Uczestnicy rocznicowych obchodów spotkali się przy jego pomniku zlokalizowanym przy wejściu do starachowickiej komendy policji.
ZUS ostrzega przed oszustami

2024-02-19

ZUS ostrzega przed oszustami

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywym profilem ZUS w mediach społecznościowych, a dokładnie na platformie Facebook, który zachęca do inwestycji mającej zagwarantować emeryturę w wieku 50 lat. W ten sposób oszuści próbują wyłudzić dane osobowe oraz pieniądze Polaków.
Program Profilaktyka 40 PLUS tylko do wakacji

2024-02-19

Program Profilaktyka 40 PLUS tylko do wakacji

To ostatni moment na skorzystanie z bezpłatnych badań dla osób powyżej 40 roku życia. Tylko do 30 czerwca 2024 r. będzie wykonywana darmowa diagnostyka w ramach programu Profilaktyka 40 PLUS. Z badań można skorzystać po raz drugi, jeśli minęło co najmniej 12 miesięcy od pierwszych badań przeprowadzonych w ramach programu.
Pod nowym adresem

2024-02-15

Pod nowym adresem

Polski Związek Niewidomych Koło w Starachowicach zmienia siedzibę. Z dotychczasowego lokum przy ulicy Radomskiej przeprowadza się do budynku Centrum Przedsiębiorczości, czyli dawnego Starachowickiego Inkubatora Przedsiębiorczości, przy ulicy Zgodnej. Zacznie tam funkcjonować od 1 marca br.