JUŻ W KIOSKU

Radni wyrazili zgodę na kredyt na zakup budynku po PAKS

2022-08-29 07:27:30

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Podczas czwartkowej (25 sierpnia) sesji, radni Rady Powiatu wyrazili zgodę na zaciągnięcie kredytu przez Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej w Starachowicach. Pieniądze pozwolą na zakup budynku po Polsko-Amerykańskich Klinikach Serca. Kredytu konsolidacyjnego, łączącego poprzednie zobowiązanie z nowym, udzieli Bank Gospodarstwa Krajowego. Łącznie placówka będzie miała do spłaty blisko 20 milionów złotych. 

fot. Gazeta Starachowicka

Koszt zakupu budynku po Klinikach Serca wynosi około 11 milionów, z czego kwota kredytu to 8,8 mln, a resztę stanowi wkład własny szpitala. 

Do zakupu skrzydła przylegającego do PZOZ przekonuje starosta powiatu, Piotr Ambroszczyk. Jak mówi zakup budynku po PAKS ma ważne znaczenie społeczne i pozwoli to scalić szpital jako całość. Poza tym, zakup budynku umożliwi - w razie konieczności, choćby covidowej - działanie szpitala w formule hybrydowej.

Dyrektor naczelna Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach Milena Witczak uważa, że kredyt jest do udźwignięcia przez lecznicę. 

- Kredyt, który mamy - w wysokości 10 mln zł - spłacimy do 2027 roku. Na zakup budynku po PAKS planowany jest wzięcie kredytu w wysokości 8,8 mln zł. Ten wydatek bylibyśmy w stanie sfinansować z tego, co mamy na koncie (tj. 30 mln zł), bez zaciągania kredytu, ale nie jest to ekonomicznie uzasadnione - mówi dyrektor Witczak. - Faktycznie pierwsze półrocze przyniosło straty w działalności szpitala. Ale za siedem miesięcy mamy zysk w wysokości ponad 200 tys. zł. Tzw. ustawa podwyżkowa spowodowała, że wpłynęły pieniądze na konto szpitala, co pozwoliło wyjść z chwilowego kryzysu. Decyzja o kredycie jest do udźwignięcia,

Dyrektor zaapelowała o poparcie uchwały. Jak mówiła m.in. w wywiadzie dla Gazety Starachowickiej, zawsze istnieje obawa, że sieci medyczne zechcą zakupić budynek, otworzyć tam swoją placówkę, co stworzy konkurencję dla starachowickiego szpitala.

Jak mówi w rozmowie z Gazetą Danuta Krępa - przewodnicząca klubu PiS w Radzie Powiatu, początkowo radni opozycji byli przeciwni zaciągnięciu kredytu, jednak po wyjaśnieniach dyrektor szpitala uznali, że poprą projekt uchwały. Ostatecznie, wszyscy radni głosowali za przyjęciem uchwały.

Należy przypomnieć, że wedle planów, parter budynku po Klinikach Serca zostanie przeznaczony na poradnie kardiologiczne pacjentów PZOZ. Natomiast na piętrze znajdować się będzie 40-łóżkowy Zakład Opiekuńczo-Leczniczy.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Burzyciele barier ze starachowickim akcentem

2022-12-06

Burzyciele barier ze starachowickim akcentem

Za nami uroczysta gala konkursu „Świętokrzyscy Burzyciele Barier” im. Anny Sowy. Laureaci konkursu – osoby oraz instytucje, które przełamują bariery architektoniczne oraz mentalne zostały docenione przez Kapitułę Konkursu. Jest to prestiżowe wyróżnienie przyznane przez PFRON. 
Starachowiczanie zapłacą większe podatki od nieruchomości

2022-12-05

Starachowiczanie zapłacą większe podatki od nieruchomości

Starachowiccy radni Rady Miejskiej podczas listopadowej sesji przyjęli uchwałę w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości. Od 1 stycznia 2023 stawki te wzrosną o 10 procent.  
Charytatywne malowanie bombek

2022-12-05

Charytatywne malowanie bombek

Do udziału w akcji, która ma wspomóc niepełnosprawnych zaprasza Stowarzyszenie Dolina Kamiennej, na którego czele stoi Agnieszka Kuś, radna z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Stowarzyszenie zainaugurowało swoją działalność podczas konferencji prasowej, która odbyła się w piątek, 2 grudnia. 
W starachowickim szpitalu rusza stomatologia dla osób z niepełnosprawnościami

2022-12-05

W starachowickim szpitalu rusza stomatologia dla osób z niepełnosprawnościami

Od poniedziałku (5 grudnia br.) w Powiatowym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Starachowicach rusza kolejna poradnia specjalistyczna. Swoją działalność rozpoczyna Poradnia Stomatologiczna w znieczuleniu ogólnym dla osób niepełnosprawnych. Zarówno kwalifikacja pacjentów, jak i zabiegi stomatologiczne w 100 procentach finansowane będą ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia. Podpisano już kontrakt, a wykwalifikowana kadra medyczna dysponująca specjalistycznym sprzętem w oparciu o Blok Operacyjny zapewni pacjentom profesjonalizm i bezpieczeństwo.

2022-12-02

"Ze swojej strony robimy wszystko, aby zapewnić jak najlepsze warunki do bezpiecznej komunikacji w mieście" - informuje starachowicki magistrat

Pierwsze komunikaty pogodowe Regionalnego Systemu Ostrzegania (RSO) informujące o tym marznących opadach deszczu i gołoledzi, do mieszkańców naszego regionu trafiły już w czwartkowe (1 grudnia) popołudnie. Wydawać by się mogło, że przygotują one jednostki odpowiedzialne za bezpieczeństwo na drogach do odpowiedniej reakcji. Piątkowy poranek (2 grudnia) zweryfikował te oczekiwania. Wiele osób nie dotarło do pracy, na ulice nie wyjechały autobusy komunikacji miejskiej, a gołoledź była przyczyną kilku zdarzeń drogowych w powiecie starachowickim [więcej: https://bit.ly/3UpwClR]. 
MAN prowadzi rozmowy z Grupą PKC na temat ofert pracy dla pracowników 

2022-12-01

MAN prowadzi rozmowy z Grupą PKC na temat ofert pracy dla pracowników 

Kierownictwo MAN Truck & Bus oraz producent wiązek elektrycznych PKC skonsultowali oferty zatrudnienia w Starachowicach. Celem jest zaoferowanie pracownikom MAN dotkniętym planowaną restrukturyzacją, do 500 nowo utworzonych miejsc pracy w zakładzie PKC w Starachowicach - informuje firma w komunikacie prasowym. PKC obecnie produkuje wiązki kablowe dla MAN Truck & Bus w swoim zakładzie produkcyjnym w pobliżu polskiej fabryki autobusów MAN.
Mniej iluminacji świątecznych i bez miejskiego Sylwestra

2022-12-01

Mniej iluminacji świątecznych i bez miejskiego Sylwestra

Starachowice przyzwyczaiły mieszkańców i odwiedzających ich w okresie świątecznym gości do bożonarodzeniowych akcentów. Podobnie, jak w roku ubiegłym odbędzie się Jarmark Bożonarodzeniowy, a dzieci odwiedzi Mikołaj. Niestety, ze względu na rosnące ceny prądu, miasto nie będzie oświetlone tak, jak w poprzednich latach. Kolejny raz nie odbędzie się również "Sylwester pod Gwiazdami".
E-usługi w starachowickich placówkach oświatowych

2022-12-01

E-usługi w starachowickich placówkach oświatowych

Realizacja projektu e-usług wchodzi w decydującą fazę. To projekt, który ma ułatwić życie mieszkańców korzystających z procedur urzędowych. Dzięki niemu gmina Starachowice wprowadza również zmiany w starachowickich placówkach oświatowych.

2022-11-30

"Czyny, a nie słowa". Działacze z całego kraju na spotkaniu Ruchu Marka Materka

We wtorek (29 listopada br.) w Starachowicach odbyło się otwarte spotkanie Ruchu Marka Materka. Podczas wydarzenia wybrano Zarząd, przedstawiono liderów Ruchu w poszczególnych powiatach i gminach. W obecności zgromadzonych osób prezydent Starachowic w imieniu swojego środowiska politycznego zadeklarował „gotowość do wzięcia odpowiedzialności za Polskę".
Pierwsza

2022-11-30

Pierwsza "Giełda staroci i różności" za nami

Pierwsza odsłona "Giełdy staroci i różności" za nami. W sobotni (26 listopada br.) poranek, mimo niesprzyjającej aury, wystawcy pojawili się na parkingu Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Starachowice", a wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców naszego miasta.