JUŻ W KIOSKU

Radni wyrazili zgodę na kredyt na zakup budynku po PAKS

2022-08-29 07:27:30

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Podczas czwartkowej (25 sierpnia) sesji, radni Rady Powiatu wyrazili zgodę na zaciągnięcie kredytu przez Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej w Starachowicach. Pieniądze pozwolą na zakup budynku po Polsko-Amerykańskich Klinikach Serca. Kredytu konsolidacyjnego, łączącego poprzednie zobowiązanie z nowym, udzieli Bank Gospodarstwa Krajowego. Łącznie placówka będzie miała do spłaty blisko 20 milionów złotych. 

fot. Gazeta Starachowicka

Koszt zakupu budynku po Klinikach Serca wynosi około 11 milionów, z czego kwota kredytu to 8,8 mln, a resztę stanowi wkład własny szpitala. 

Do zakupu skrzydła przylegającego do PZOZ przekonuje starosta powiatu, Piotr Ambroszczyk. Jak mówi zakup budynku po PAKS ma ważne znaczenie społeczne i pozwoli to scalić szpital jako całość. Poza tym, zakup budynku umożliwi - w razie konieczności, choćby covidowej - działanie szpitala w formule hybrydowej.

Dyrektor naczelna Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach Milena Witczak uważa, że kredyt jest do udźwignięcia przez lecznicę. 

- Kredyt, który mamy - w wysokości 10 mln zł - spłacimy do 2027 roku. Na zakup budynku po PAKS planowany jest wzięcie kredytu w wysokości 8,8 mln zł. Ten wydatek bylibyśmy w stanie sfinansować z tego, co mamy na koncie (tj. 30 mln zł), bez zaciągania kredytu, ale nie jest to ekonomicznie uzasadnione - mówi dyrektor Witczak. - Faktycznie pierwsze półrocze przyniosło straty w działalności szpitala. Ale za siedem miesięcy mamy zysk w wysokości ponad 200 tys. zł. Tzw. ustawa podwyżkowa spowodowała, że wpłynęły pieniądze na konto szpitala, co pozwoliło wyjść z chwilowego kryzysu. Decyzja o kredycie jest do udźwignięcia,

Dyrektor zaapelowała o poparcie uchwały. Jak mówiła m.in. w wywiadzie dla Gazety Starachowickiej, zawsze istnieje obawa, że sieci medyczne zechcą zakupić budynek, otworzyć tam swoją placówkę, co stworzy konkurencję dla starachowickiego szpitala.

Jak mówi w rozmowie z Gazetą Danuta Krępa - przewodnicząca klubu PiS w Radzie Powiatu, początkowo radni opozycji byli przeciwni zaciągnięciu kredytu, jednak po wyjaśnieniach dyrektor szpitala uznali, że poprą projekt uchwały. Ostatecznie, wszyscy radni głosowali za przyjęciem uchwały.

Należy przypomnieć, że wedle planów, parter budynku po Klinikach Serca zostanie przeznaczony na poradnie kardiologiczne pacjentów PZOZ. Natomiast na piętrze znajdować się będzie 40-łóżkowy Zakład Opiekuńczo-Leczniczy.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Starachowicka pływalnia odnowiona

2023-03-22

Starachowicka pływalnia odnowiona

Miłośnicy pływania znowu mogą korzystać z Krytej Pływalni w Starachowicach. Zakończył się bowiem, największy od 12 lat, kompleksowy remont obiektu przy ulicy Szkolnej, który we wtorek (21 marca br.) został oddany do użytku.
Niedoszły pasażer

2023-03-21

Niedoszły pasażer

Wsiąść do autobusu to wcale nie taka prosta sprawa. Skargami na kierowców MZK w Starachowicach można by wytapetować ściany Redakcji. Na co skarżymy się najczęściej? Na butę i nieuprzejmość, żeby nie powiedzieć dosadniej. Czy jednak słusznie? 
Bezpłatna komunikacja, ale nie za wszelką cenę. Co dalej z Obywatelską Inicjatywą Uchwałodawczą?

2023-03-20

Bezpłatna komunikacja, ale nie za wszelką cenę. Co dalej z Obywatelską Inicjatywą Uchwałodawczą?

Grupa starachowickich działaczy w ramach projektu „Zaangażowanie mieszkańców Starachowic w inicjatywę bezpłatnej komunikacji” przygotowała dwa projekty uchwał dotyczące poprawy jakości funkcjonowania miejskiej komunikacji. I choć zebrali ponad 2 tysiące podpisów poparcia, dopełnili wszelkich formalności, to radni Rady Miejskiej w Starachowicach odrzucili ich projekty, w tym ten dotyczący zorganizowania konsultacji społecznych w sprawie funkcjonowania komunikacji miejskiej w Starachowicach.
Pełne kosze i zniszczone trawniki

2023-03-20

Pełne kosze i zniszczone trawniki

Brudny kubeł to siedlisko wielu bakterii, dlatego nie tylko należy go regularnie opróżniać, ale również czyścić. Mieszkańcy ulicy Harcerskiej w Starachowicach interweniują, że osiedlowe kosze "przelewają' się od zawartości. 

2023-03-19

"Kto na PiS głosuje, robali nie konsumuje". Prawo i Sprawiedliwość namawia do jedzenia polskiej, zdrowej żywności

Podczas sobotniego (18 marca br.) dnia targowego w Starachowicach, działacze Prawa i Sprawiedliwości z posłem Krzysztofem Lipcem na czele, przekonywali do jedzenia zdrowej, polskiej żywności, przestrzegając przed proponowanymi przez grupę C40 pomysłami włączenia do jadłospisu robaków.
Posłowie Lewicy z wizytą w Starachowicach

2023-03-18

Posłowie Lewicy z wizytą w Starachowicach

W czwartek (16 marca br.) do województwa świętokrzyskiego zawitała Lewica z programem "Bezpieczna Rodzina". Parlamentarzystki i parlamentarzyści na czele z wicemarszałkiem Sejmu Włodzimierzem Czarzastym uczestniczyli w spotkaniach m.in. w powiecie starachowickim, jędrzejowskim, koneckim, ostrowieckim, skarżyskim, sandomierskim, włoszczowskim oraz w Kielcach. 
Do wycieku amoniaku doszło wskutek mechanicznego uszkodzenia rurociągu z gazem - informuje firma Animex

2023-03-18

Do wycieku amoniaku doszło wskutek mechanicznego uszkodzenia rurociągu z gazem - informuje firma Animex

W piątkowe (17 marca br.) popołudnie, około godziny 14:15 doszło do uszkodzenia instalacji i wycieku amoniaku na jednym z wydziałów w zakładach przetwórstwa mięsnego Animex w Starachowicach. - Sytuacja została wywołana wskutek mechanicznego uszkodzenia rurociągu z gazem - czytamy w komunikacie prasowym firmy.  
Radni PiS zaniepokojeni sytuacją w starachowickim szpitalu

2023-03-17

Radni PiS zaniepokojeni sytuacją w starachowickim szpitalu

Radni Prawa i Sprawiedliwości ze Starachowic są zaniepokojeni sytuacją w Powiatowym Zakładzie Opieki Zdrowotnej. Podczas czwartkowej (16 marca br.) konferencji prasowej zarzucili prezydentowi miasta Markowi Materkowi nadmierną ingerencję w sprawy placówki.
Stare wiaty znajdą swoje zastosowanie

2023-03-17

Stare wiaty znajdą swoje zastosowanie

Radny Rady Miejskiej Michał Walendzik w piśmie skierowanym do prezydenta Starachowic zwrócił uwagę na zdemontowane podczas rewitalizacji otoczenia Dworca Wschodniego i pozostawione przy parkingu przy ul. Kolejowej stare wiaty przystankowe. 
Modernizacja starachowickiej oczyszczalni ścieków zakończona

2023-03-17

Modernizacja starachowickiej oczyszczalni ścieków zakończona

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Starachowicach zakończyło "Modernizację części osadowo-biogazowej oczyszczalni ścieków w Starachowicach". Projekt współfinansowany był ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, a umowa o dofinansowanie Projektu została podpisana z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we wrześniu 2016 roku.