JUŻ W KIOSKU

Radna Agnieszka Kuś złożyła skargę na prezydenta Starachowic. Sprawa dotyczy zniesławienia

2023-02-01 19:29:30

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Radna Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Powiatu Agnieszka Kuś złożyła skargę o przestępstwie ściganym z oskarżenia prywatnego, tj. pomówienia, na prezydenta miasta Marka Materka. Chodzi o wypowiedź włodarza miasta po zeszłotygodniowej (24 stycznia br.) konferencji prasowej dotyczącej dotacji na budowę Środowiskowego Domu Samopomocy dla 30 osób, w tym także całodobowej dla 8 osób cierpiących m.in. na chorobę Alzheimera przy ul. Żeromskiego w Starachowicach.

Agnieszka Kuś i Małgorzata Derlecka / fot. Gazeta Starachowicka

Przypomnijmy, podczas spotkania z dziennikarzami radny Rady Miejskiej Dariusz Nowak poinformował, że gmina Starachowice nie złożyła w odpowiednim terminie wniosku do Wojewody Świętokrzyskiego, przez co, nie otrzymała dofinansowania na dokończenia remontu budynku przy ulicy Żeromskiego. Dokumenty należało przekazać do 30 listopada 2022 r., a pracownicy Urzędu Miejskiego wniosek złożyli dopiero 8 grudnia. Fakt ten potwierdziło biuro wojewody. Po konferencji działaczy PiS, w mediach społecznościowych zarzuty skomentował prezydent Marek Materek. W swoim wpisie zaapelował do przedstawicieli lokalnego PiS m.in. "o zaprzestanie blokowania budowy ośrodka dla osób z chorobą Alzheimera w Starachowicach".

- Złożyłam skargę, którą teraz policja przekaże do sądu. Mam nadzieję, że tam pan prezydent Marek Materek udowodni, że ja jako radna PiS blokowałam pieniądze na budowę ŚDS. Haniebne, szczytem bezczelności jest to, że pan Materek jeszcze śmie wypowiadać się na temat działań pana wojewody. Uważam, że powinniśmy spotkać się w sądzie i pan Materek powinien wyjaśnić w jaki sposób ja, jako członek PiS, blokowałam te środki, skoro tak naprawdę pan Materek nie kiwnął palcem w terminie, w jakim powinien to zrobić, by otrzymać te pieniądze - powiedziała w środę (1 lutego br.) radna Agnieszka Kuś. - Oczywiście po poście pana Materka na mnie, na wojewodę, jak i na pozostałych radnych wylał się hejt. To jest żenujące, że prezydent miasta dopuszcza do takich sytuacji, ale widocznie sprawia mu to radość (...). Gdyby to, co mówiliśmy z radną Danutą Krępą i radnym Dariuszem Nowakiem było kłamstwem, to dzisiaj, tutaj stałby pan prezydent Marek Materek, a nie my. To była prawda, która go bardzo zabolała. Spotkamy się w sądzie i mam nadzieję, że tam powie, w jaki sposób lokalni członkowie PiS blokowali pieniądze na budowę ŚDS dla osób z chorobą Alzheimera, co trafi do publicznej wiadomości  - dodała radna.

-  Od czasu kiedy pan prezydent wygrał wybory, w swoim gabinecie urządził sobie enklawę. Przerażające jest to, że  w tym mieście zapanowała jakaś polityka terroru, bo ludzie się po prostu boją. Piszą do nas o pomoc i boją się ujawnić swoich danych. To jest dla mnie coś, co w XXI wieku w takim małym mieście, jest nie do pomyślenia. Skoro jeden człowiek doprowadził do takiej sytuacji, to jak on chce iść w Polskę i robić politykę ogólnopolską i jeszcze z przesłaniem „prawdziwy patriota nie dzieli ludzi” - dodała Małgorzata Derlecka, lokalna działaczka Prawa i Sprawiedliwości.

***

Treść oświadczenia radnej Agnieszki Kuś.

"Na podstawie artykułu 488 par.1 kodeksu postępowania karnego złożyłam skargę o przestępstwie ściganym z oskarżenia prywatnego, tj. pomówienia mnie jako samorządowca, radnej Rady Powiatu w Starachowicach, dyrektora samorządowej osoby prawnej Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Kielcach przez Marka Materka pełniącego funkcję prezydenta miasta Starachowice o postępowanie, które poniża mnie w opinii publicznej i naraża na utratę zaufania potrzebnego do zajmowania wyżej wymienionych stanowisk oraz prowadzenia działalności społecznej, poprzez opublikowanie za pomocą środków masowego komunikowania na portalu Facebook na stronie „marekmaterek” w  dniu 17 stycznia 2023 roku wpisu zilustrowanego zdjęciem z moim wizerunkiem, którego treść wskazuje na blokowanie przeze mnie, jako członka Prawa i Sprawiedliwości w Starachowicach, jak to nazwał pan prezydent  Materek „lokalnego PiS”. Cytuję: „budowy ŚDS dla osób z chorobą Alzheimera w Starachowicach”. Co nie odpowiada prawdzie. Za wymienionym wyżej zniesławiającym mnie wpisem, stały szczególnie naganne intencje autora wpisu, o czym świadczy, iż został zakończony apelem, cytat: „Członkowie PiS nie blokujcie budowy ośrodka dla osób z chorobą Alzheimera w Starachowicach”, co sprowokowało i ukierunkowało opartą na ww. pomówieniu dyskusję mającą na celu wzmocnienie efektu poniżenia mnie w opinii publicznej i utraty zaufania publicznego. Zostało to w sposób wyjątkowo naganny powiązane z realizacją istotnych potrzeb osób niepełnosprawnych, osób chorych na Alzheimera w postaci budowy Środowiskowego Domu Samopomocy, dla którego dofinansowanie uwarunkowane było m.in. dochowaniem przez Marka Materka, jako prezydenta miasta Starachowice, terminu złożenia wniosku do Urzędu Wojewódzkiego. Wedle mojej wiedzy uchybił, przerzucając odpowiedzialność za własne zaniechania na osoby trzecie - członków PiS, w tym również mnie". 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Bezpłatna komunikacja, ale nie za wszelką cenę. Co dalej z Obywatelską Inicjatywą Uchwałodawczą?

2023-03-20

Bezpłatna komunikacja, ale nie za wszelką cenę. Co dalej z Obywatelską Inicjatywą Uchwałodawczą?

Grupa starachowickich działaczy w ramach projektu „Zaangażowanie mieszkańców Starachowic w inicjatywę bezpłatnej komunikacji” przygotowała dwa projekty uchwał dotyczące poprawy jakości funkcjonowania miejskiej komunikacji. I choć zebrali ponad 2 tysiące podpisów poparcia, dopełnili wszelkich formalności, to radni Rady Miejskiej w Starachowicach odrzucili ich projekty, w tym ten dotyczący zorganizowania konsultacji społecznych w sprawie funkcjonowania komunikacji miejskiej w Starachowicach.
Pełne kosze i zniszczone trawniki

2023-03-20

Pełne kosze i zniszczone trawniki

Brudny kubeł to siedlisko wielu bakterii, dlatego nie tylko należy go regularnie opróżniać, ale również czyścić. Mieszkańcy ulicy Harcerskiej w Starachowicach interweniują, że osiedlowe kosze "przelewają' się od zawartości. 

2023-03-19

"Kto na PiS głosuje, robali nie konsumuje". Prawo i Sprawiedliwość namawia do jedzenia polskiej, zdrowej żywności

Podczas sobotniego (18 marca br.) dnia targowego w Starachowicach, działacze Prawa i Sprawiedliwości z posłem Krzysztofem Lipcem na czele, przekonywali do jedzenia zdrowej, polskiej żywności, przestrzegając przed proponowanymi przez grupę C40 pomysłami włączenia do jadłospisu robaków.
Posłowie Lewicy z wizytą w Starachowicach

2023-03-18

Posłowie Lewicy z wizytą w Starachowicach

W czwartek (16 marca br.) do województwa świętokrzyskiego zawitała Lewica z programem "Bezpieczna Rodzina". Parlamentarzystki i parlamentarzyści na czele z wicemarszałkiem Sejmu Włodzimierzem Czarzastym uczestniczyli w spotkaniach m.in. w powiecie starachowickim, jędrzejowskim, koneckim, ostrowieckim, skarżyskim, sandomierskim, włoszczowskim oraz w Kielcach. 
Do wycieku amoniaku doszło wskutek mechanicznego uszkodzenia rurociągu z gazem - informuje firma Animex

2023-03-18

Do wycieku amoniaku doszło wskutek mechanicznego uszkodzenia rurociągu z gazem - informuje firma Animex

W piątkowe (17 marca br.) popołudnie, około godziny 14:15 doszło do uszkodzenia instalacji i wycieku amoniaku na jednym z wydziałów w zakładach przetwórstwa mięsnego Animex w Starachowicach. - Sytuacja została wywołana wskutek mechanicznego uszkodzenia rurociągu z gazem - czytamy w komunikacie prasowym firmy.  
Radni PiS zaniepokojeni sytuacją w starachowickim szpitalu

2023-03-17

Radni PiS zaniepokojeni sytuacją w starachowickim szpitalu

Radni Prawa i Sprawiedliwości ze Starachowic są zaniepokojeni sytuacją w Powiatowym Zakładzie Opieki Zdrowotnej. Podczas czwartkowej (16 marca br.) konferencji prasowej zarzucili prezydentowi miasta Markowi Materkowi nadmierną ingerencję w sprawy placówki.
Stare wiaty znajdą swoje zastosowanie

2023-03-17

Stare wiaty znajdą swoje zastosowanie

Radny Rady Miejskiej Michał Walendzik w piśmie skierowanym do prezydenta Starachowic zwrócił uwagę na zdemontowane podczas rewitalizacji otoczenia Dworca Wschodniego i pozostawione przy parkingu przy ul. Kolejowej stare wiaty przystankowe. 
Modernizacja starachowickiej oczyszczalni ścieków zakończona

2023-03-17

Modernizacja starachowickiej oczyszczalni ścieków zakończona

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Starachowicach zakończyło "Modernizację części osadowo-biogazowej oczyszczalni ścieków w Starachowicach". Projekt współfinansowany był ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, a umowa o dofinansowanie Projektu została podpisana z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we wrześniu 2016 roku.
Co z projektem starachowickiej geotermii?

2023-03-16

Co z projektem starachowickiej geotermii?

Podczas sesji Rady Miejskiej, która odbyła się w czerwcu ub.r., głosowano w sprawie uchwały "przystąpienia do realizacji projektu pn. „Wykonanie otworu badawczego Starachowice GT-1 dla rozpoznania i udokumentowania zasobów wód termalnych na terenie Miasta Starachowice”.
Oświadczenie ZEC po konferencji Stowarzyszenia Inicjatywa dla Starachowic

2023-03-15

Oświadczenie ZEC po konferencji Stowarzyszenia Inicjatywa dla Starachowic

Stowarzyszenie Inicjatywa dla Starachowic podczas wtorkowej (14 marca br.) konferencji prasowej poruszyło temat wydatkowania pieniędzy na zewnętrzną obsługę prawną przez Zakład Energetyki Cieplnej. Zdaniem działaczy stowarzyszenia jest to „szastanie publicznymi pieniędzmi” [więcej: https://bit.ly/3mYwjU0]