JUŻ W KIOSKU

Rada Rozwoju Miasta przyjęła roczne sprawozdanie

2023-01-23 08:30:00

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Za nami kolejne posiedzenie starachowickiej Rady Rozwoju Miasta, czyli ciała opiniodawczo-doradczego powołanego w ramach realizacji projektu „Kierunek Przyszłość – Starachowicki Program Rozwoju Lokalnego”. Głównym przedmiotem ostatniego spotkania było zatwierdzenie sprawozdania rocznego z realizacji projektu norweskiego.

fot. UM Starachowice

Rada Rozwoju Miasta powstała w ramach projektu „Kierunek Przyszłość – Starachowicki Program Rozwoju Lokalnego” finansowanego z Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014 – 2021 (85%) i budżetu państwa (15%), zgodnie z Zarządzeniem Nr 282/2022 Prezydenta Miasta Starachowice z dnia 27 maja 2022 roku.

Jest ciałem opiniodawczo-doradczym dla Gminy Starachowice podczas realizacji projektu, a także pełni funkcję ambasadora funduszy norweskich w swojej społeczności lokalnej. Członkowie rady, którymi są m.in. przedstawiciele Komitetu Rewitalizacji, Młodzieżowej Rady Miasta i Rady Seniorów, dyrektorzy SP nr 11 i SP nr 13, przedsiębiorca, przedstawiciele Starostwa Powiatowego i Urzędu Miejskiego czy partnerów projektu, są odpowiedzialni za działania promocyjne projektu oraz prowadzenie działań partycypacyjnych w swoich społecznościach lokalnych zgodnie z zapisami projektu.

Do zadań Rady Rozwoju Miasta należy między innymi opiniowanie raportów z realizacji działań projektowych, współpraca z zespołem wdrażającym poszczególne programy, a także podejmowanie działań partycypacyjnych w społecznościach lokalnych.

W minionym tygodniu Rada Rozwoju Miasta dyskutowała na temat sprawozdania rocznego z realizacji projektu realizowanego w mieście. Podczas spotkania szczegóły podejmowanych działań w ramach projektu przedstawił zastępca prezydenta Starachowic do spraw społecznych, Marcin Gołębiowski.

Mówił on o działaniach wypracowanych w ramach następujących zadań, wśród których są: prace budowlane na terenie Pałacyku – budowa łącznika; działania Centrum Aktywności Społecznej, w tym powstanie Punktu Interwencyjnego; opracowane koncepcje Zielonych Ogródków przy szkołach podstawowych; Eko Szkoła – kurs ekologiczny, wybór Wykonawcy na opracowanie koncepcji i dokumentacji projektowo-kosztorysowej przebudowy i adaptacji wnętrz budynku oraz zagospodarowania otoczenia Eko Szkoły w Starachowicach; wykonanie dokumentacji projektowej dla trzech ekologicznych budynków wielorodzinnych przy ulicy Widok; kursy i warsztaty; czy zatrudnienie Asystenta Międzykulturowego.

Natomiast zastępca prezydenta Starachowic ds. gospodarczych Elżbieta Gralec poinformowała o trwających konsultacjach społecznych dotyczących stworzenia koncepcji urbanistycznej dla obszaru dawnego szpitala przy ul. Radomskiej w Starachowicach.

Marcin Gołębiowski podkreślił, że w planach projektowych pozostało jeszcze wiele działań, które będą realizowane w tym roku. Swoje działanie rozpocznie między innymi partner projektu: Fundacja Nasze Zdrowie – z przedsięwzięciem integracyjno-informacyjnym przybliżającym środowisko osób z niepełnosprawnościami pod nazwą „Tacy Sami”. Dodatkowo swoje zadanie realizować będzie Starostwo Powiatowe w Starachowicach, które w ramach projektu odpowiada za opracowanie strategii rozwoju edukacji oraz opieki zdrowotnej w mieście.

Miasto kontynuuje także współpracę z pozostałymi partnerami projektu. Politechnika Warszawska zajmuje się opracowaniem strategii zarządzania zasobem mieszkalnym oraz opracowaniem dokumentów strategicznych dot. przystosowania miasta do zmian klimatu. W tym celu zostały już przeprowadzone ankiety oraz spotkanie konsultacyjne. Natomiast Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach rozpoczął przygotowania do opracowania kompleksowego modelu integracji cudzoziemców.

Rada Rozwoju Miasta pozytywnie zaopiniowała raport roczny za 2022 rok z realizacji starachowickiego projektu. Przedmiotowa dokumentacja została podpisana przez przewodniczącego Rady Ireneusza Gwoździa.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Czy w Starachowicach powstanie publiczny żłobek? Prezydent miasta odpowiada

2023-01-26

Czy w Starachowicach powstanie publiczny żłobek? Prezydent miasta odpowiada

Podczas wtorkowej (24 stycznia br.) konferencji prasowej, radna Rady Powiatu Agnieszka Kuś zaapelowała do władz Starachowic o utworzenie w mieście publicznego żłobka. Mówiła m.in. o programie Maluch+ i kosztach, jakie ponoszą rodzice za opiekę w prywatnych żłobkach w Starachowicach, w porównaniu do publicznej placówki w Skarżysku-Kamiennej.
Honorowy Krwiodawca a bezpłatne przejazdy komunikacją miejską

2023-01-26

Honorowy Krwiodawca a bezpłatne przejazdy komunikacją miejską

Do redakcji Gazety Starachowickiej z prośbą o interwencję zwrócił się Czytelnik, który ma żal do władz, że jako "Honorowy Krwiodawca (niebędący mieszkańcem Starachowic) nie może korzystać z bezpłatnej komunikacji miejskiej". Jak zauważa, inne miasta województwa taki przywilej stosują.
Radni PiS krytykują działania starachowickiego samorządu

2023-01-25

Radni PiS krytykują działania starachowickiego samorządu

W budynku przy ulicy Żeromskiego w Starachowicach, gdzie w przeszłości mieścił się Międzyszkolny Ośrodek Gimnastyki Korekcyjnej i Kompensacyjnej, miała powstać filia Środowiskowego Domu Samopomocy dla 30 osób, w tym także całodobowej dla osób cierpiących na chorobę Alzheimera. Budynek nadal stoi pusty, a dotacja w kwocie ponad 1,1 mln zł, którą Gmina Starachowice pozyskała z rezerwy budżetu państwa, nie została w pełni wykorzystana. 
PiS i pytania do Donalda Tuska

2023-01-25

PiS i pytania do Donalda Tuska

PO i PSL to czasy, gdy nasza gospodarka jest podporządkowana Rosji. To był rząd, który pozbawił obronności nasz kraj, nie chcę myśleć, co by było z naszym krajem, gdyby w 2015 roku do władzy nie doszło Prawo i Sprawiedliwość - mówiła podczas poniedziałkowej konferencji (23 stycznia br.) poseł Agata Wojtyszek, pełnomocnik Prawa i Sprawiedliwości w okręgu, do którego należą Starachowice. 
Bezpieczne ferie

2023-01-24

Bezpieczne ferie

Ferie już za kilka dni. Wybierasz się na zimowy wypoczynek do któregoś z krajów Unii Europejskiej? Nie zapomnij o EKUZ. Karta jest bezpłatna, wydaje ją NFZ.
Brakuje krwi. We wtorek będzie można ją oddać w Starachowicach

2023-01-23

Brakuje krwi. We wtorek będzie można ją oddać w Starachowicach

"Drodzy Krwiodawcy! Pilnie potrzebna krew i płytki krwi dla pacjentów świętokrzyskich szpitali! Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa prosi o pilne zgłaszanie się do czynnych placówek służby krwi na terenie województwa świętokrzyskiego" - informuje RCKiK w Kielcach. We wtorek (24 stycznia br.) krew będzie można oddać w Starachowicach. Akcja odbędzie się w godz. 9:00 - 12:00 w Urzędzie Miejskim w Starachowicach, przy ul. Radomskiej 45.
Szkoła rodzenia w starachowickim szpitalu bezpłatna dla wszystkich

2023-01-23

Szkoła rodzenia w starachowickim szpitalu bezpłatna dla wszystkich

Dyrekcja Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach podjęła decyzję o zawieszeniu opłat za zajęcia Szkoły Rodzenia. Do tej pory z bezpłatnej opcji mogły skorzystać jedynie mieszkanki powiatu starachowickiego, które zadeklarowały chęć porodu w Oddziale Położniczo-Ginekologicznym z Salą Porodową w naszej placówce. Teraz z bezpłatnych zajęć mogą skorzystać wszystkie kobiety i to nie tylko z naszego regionu, a zwolnienie z opłaty obowiązuje do końca 2023 roku.
Po nocnym wypadku w zakładach mięsnych w Starachowicach. Oświadczenie firmy

2023-01-20

Po nocnym wypadku w zakładach mięsnych w Starachowicach. Oświadczenie firmy

W piątkową (20 stycznia br.) noc, około godziny 2 w starachowickich zakładach mięsnych Animex doszło do wypadku, w którym ucierpiała 40-letnia kobieta. Komunikat dotyczący zdarzenia wydała firma Animex Foods. 
Wylegitymowani podczas wizyty prezesa Kaczyńskiego

2023-01-20

Wylegitymowani podczas wizyty prezesa Kaczyńskiego

Podczas poniedziałkowej (16 stycznia br.) wizyty w Starachowicach Jarosława Kaczyńskiego, przy ulicy Radomskiej, podobniej jak rok temu, pojawiła się grupa protestujących osób. 
Pomagać po cichu, czy mówić o tym głośno?

2023-01-19

Pomagać po cichu, czy mówić o tym głośno?

Pomoc uchodźcom z Ukrainy zdaje się być najbardziej pozytywnym ruchem łączącym ludzi niezależnie od poglądów politycznych czy religijnych. Otworzyliśmy serca i drzwi do domów, a ukraińska społeczność znalazła w naszym mieście schronienie i spokój. Wystarczyła jednak jedna gala, jedna nagroda i nagle okazało się, że pomoc można podzielić na ważną i ważniejszą.