JUŻ W KIOSKU

Przy pomniku lokalnego bohatera

2023-09-01 17:48:01

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Dziś przypada 84. rocznica wybuchu II wojny światowej. Starachowice pamiętały o tym tragicznym wydarzeniu. Kulminacyjnym punktem obchodów było odsłonięcie odnowionego przez Towarzystwo Przyjaciół Starachowic pomnika żołnierza Armii Krajowej Arseniusza Kufalskiego, który zginął w czasie okupacji naszego miasta.    

fot. Gazeta Starachowicka

Starachowickie uroczystości skoncentrowały się w miejscu pochówku bohaterów wojennych. Rozpoczęły się dziś po południu  od zaciągnięcia warty honorowej przy mogiłach żołnierskich na cmentarzach przy ulicy Radomskiej i Zgodnej. Następnie uczestnicy obchodów, czyli m.in. kombatanci, przedstawiciele władz różnych szczebli, harcerze i młodzież szkolna zgromadzili się na parafialnej nekropolii przy ul. Radomskiej obok grobu Arseniusza Kufalskiego, odnowionego ze zbiórek publicznych przeprowadzonych z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Starachowic w latach 2021- 2022.   

- Ponad 13 tys. zł przeznaczyliśmy zgodnie z intencją uczestników naszej ankiety, którzy jednoznacznie wskazali na potrzebę odnowienia właśnie tego nagrobka. Był on widocznie naruszony zębem czasu, woda zrobiła swoje, części kamienne uległy erozji - mówił prezes TPS Adam Brzeziński. 

- Tutaj jest pochowana postać zapisana w historii naszego miasta, o której starachowiczanie pamiętali przez dziesięciolecia. Arseniusz Kufalski, młody 20 - letni chłopak spoczywa tu razem ze swoimi krewnymi. W 1939 roku był w ochotniczej kompanii sformułowanej na Lubelszczyźnie, w której walczyli głównie uczniowie starachowickiej szkoły przyfabrycznej. Miał wtedy 16 lat. Później zaangażował się w konspirację,  został żołnierzem Armii Krajowej. Zginął w 1943 roku w czasie wykonywania zadania bojowego. Wpadł w zasadzkę niemieckiej żandarmerii i policji w nieistniejącym już budynku przy ulicy Leśnej. Obecnie stoją tam bloki i na tym z numerem 16 jest tablica upamiętniająca śmierć Arseniusza Kufalskiego. On sam poniósł śmierć w czasie osłaniania odwrotu kolegów, którymi dowodził, jak twierdzą niektóre źródła, w stopniu kaprala, co było dość wysoką rangą, jak na jego młody wiek - opowiadał prezes Brzeziński.     

Po uroczystym odsłonięciu odnowiony grób przekazano w opiekę uczniom Szkoły Podstawowej nr 1 w Starachowicach.  

Obchody towarzyszące tragicznej rocznicy rozpętania przez Niemcy 6 - letniej wojny będą w naszym mieście kontynuowane. W środę 6 września upamiętnimy dzień, w którym wróg zaatakował Starachowice, a mieszkańcy opłakiwali pierwsze ofiary. O godz. 11.00  w kościele pw. Świętej Trójcy zostanie odprawiona okolicznościowa Msza Święta z widocznym udziałem Szkoły Podstawowej nr 11, a po niej uroczystości przeniosą się pod Pomnik "Obrońcom Starachowic 1939" przy ulicy Benedyktyńskiej. Na godz. 12.00 zaplanowano tam okolicznościowe przemówienia, a potem złożenie kwiatów i zapalenie zniczy oraz program artystyczny. 

iwo

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Polsko- żydowskie wesele, czyli mezalians z happy endem

2024-04-28

Polsko- żydowskie wesele, czyli mezalians z happy endem

Na starachowickim Rynku za sprawą sztuki "Wierzbnickie meżaliany" pokazano współczesnym wycinek historii naszego miasta związany z relacjami ludności katolickiej i licznej niegdyś społeczności żydowskiej. Za przykład posłużyła szczęśliwie zakończona historia zakazanej miłości Polki Anny i Żyda Dawida w formie ulicznego teatru. Domniemana, ale jednocześnie bardzo prawdopodobna. Sztukę stworzyli terapeuci Środowiskowego Domu Samopomocy w Starachowicach, a w rolach aktorów i statystów wystąpili podopieczni tej oraz innych placówek wspierających osoby niepełnosprawne wraz z dziećmi i młodzieżą ze Starachowic i Wąchocka. Była to więc nie tylko lekcja historii, ale i społecznej integracji. 
Twarze Starachowic

2024-04-26

Twarze Starachowic

Setki starachowiczan uwieczniło swoje twarze na fotografiach autorstwa Małgorzaty Zatorskiej, prezeski Starachowickiego Towarzystwa Fotograficznego. To oryginalne przedsięwzięcie jest elementem trwających obchodów 400. rocznicy wydania dokumentu założycielskiego Wierzbnika, protoplasty Starachowic.       
 23 złote medale...

2024-04-24

23 złote medale...

... ale także srebrne i brązowe. W sumie aż 70 trofeów przywiozła z międzynarodowego turnieju Szkoła Tańca MiM ze Starachowic. 
Kolory i formy

2024-04-23

Kolory i formy

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach zaprasza na otwarcie wystawy obrazów i rzeźb autorstwa Maksymiliana Starca pt. "Oczy koloru".  
Opowieść o Australii

2024-04-23

Opowieść o Australii

 Oddział Międzyszkolny PTTK w Starachowicach i Miejska Biblioteka Publiczna zapraszają na spotkanie z Barbarą Bedorf z cyklu Klub Podróżnika pt. „Australia, wyspa skazańców”.
Spektakl

2024-04-22

Spektakl "Żubry"

 Uniwersytet Trzeciego Wieku w Starachowicach zaprasza na spektakl pt. „Żubry”. To tragikomedia o rodzinie oszukanej przez swojego krewnego. W przedstawieniu wystąpią słuchacze UTW.    
Zatańczyli w 5 grupach

2024-04-19

Zatańczyli w 5 grupach

Studio Tańca Fox ze Starachowic z powodzeniem wzięło udział w XVI Ogólnopolskim Turnieju Formacji Tanecznych w Suchedniowie. Najlepiej poradziła sobie, złożona z dorosłych tancerek, Grupa Reprezentacyjna LADY FOX, która zajęła pierwsze miejsce. 
Harcerskie granie i śpiewanie

2024-04-15

Harcerskie granie i śpiewanie

W miniony weekend nasze miasto stało się krajową stolicą piosenek śpiewanych na obozach i zbiórkach oraz na szlakach pieszych wędrówek.  Do Starachowic zjechały setki młodych i dorosłych wykonawców na XII edycję Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Turystycznej "Harcogranie". Po całodniowych sobotnich  przesłuchaniach w niedzielę 14 stycznia br. na gali w sali Olimpia urzędu miejskiego wręczono nagrody najlepszym. 
Dyskusja o zabytkach techniki

2024-04-12

Dyskusja o zabytkach techniki

W Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach muzealnicy i naukowcy z Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie oraz świętokrzyskich placówek rozmawiali o współczesnym wykorzystaniu obiektów związanych z dawnym przemysłem. Spotkanie odbyło się w ramach wojewódzkich obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków.  
Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

2024-04-12

Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

Amonity to mięczaki, które żyły w morzach od dewonu do kredy, czyli w okresie od około 400 do 145 milionów lat przed naszą erą. Do naszych czasów przetrwały ich charakterystyczne muszle, w których chowały się jak współczesne ślimaki. Można je, wraz z innymi morskimi stworzeniami z prehistorii, oglądać na świeżo otwartej wystawie w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.