Ocena:
5/5 | 1 głosów
Dziś przypada 84. rocznica wybuchu II wojny światowej. Starachowice pamiętały o tym tragicznym wydarzeniu. Kulminacyjnym punktem obchodów było odsłonięcie odnowionego przez Towarzystwo Przyjaciół Starachowic pomnika żołnierza Armii Krajowej Arseniusza Kufalskiego, który zginął w czasie okupacji naszego miasta.
fot. Gazeta Starachowicka
Starachowickie uroczystości skoncentrowały się w miejscu pochówku bohaterów wojennych. Rozpoczęły się dziś po południu od zaciągnięcia warty honorowej przy mogiłach żołnierskich na cmentarzach przy ulicy Radomskiej i Zgodnej. Następnie uczestnicy obchodów, czyli m.in. kombatanci, przedstawiciele władz różnych szczebli, harcerze i młodzież szkolna zgromadzili się na parafialnej nekropolii przy ul. Radomskiej obok grobu Arseniusza Kufalskiego, odnowionego ze zbiórek publicznych przeprowadzonych z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Starachowic w latach 2021- 2022.
- Ponad 13 tys. zł przeznaczyliśmy zgodnie z intencją uczestników naszej ankiety, którzy jednoznacznie wskazali na potrzebę odnowienia właśnie tego nagrobka. Był on widocznie naruszony zębem czasu, woda zrobiła swoje, części kamienne uległy erozji - mówił prezes TPS Adam Brzeziński.
- Tutaj jest pochowana postać zapisana w historii naszego miasta, o której starachowiczanie pamiętali przez dziesięciolecia. Arseniusz Kufalski, młody 20 - letni chłopak spoczywa tu razem ze swoimi krewnymi. W 1939 roku był w ochotniczej kompanii sformułowanej na Lubelszczyźnie, w której walczyli głównie uczniowie starachowickiej szkoły przyfabrycznej. Miał wtedy 16 lat. Później zaangażował się w konspirację, został żołnierzem Armii Krajowej. Zginął w 1943 roku w czasie wykonywania zadania bojowego. Wpadł w zasadzkę niemieckiej żandarmerii i policji w nieistniejącym już budynku przy ulicy Leśnej. Obecnie stoją tam bloki i na tym z numerem 16 jest tablica upamiętniająca śmierć Arseniusza Kufalskiego. On sam poniósł śmierć w czasie osłaniania odwrotu kolegów, którymi dowodził, jak twierdzą niektóre źródła, w stopniu kaprala, co było dość wysoką rangą, jak na jego młody wiek - opowiadał prezes Brzeziński.
Po uroczystym odsłonięciu odnowiony grób przekazano w opiekę uczniom Szkoły Podstawowej nr 1 w Starachowicach.
Obchody towarzyszące tragicznej rocznicy rozpętania przez Niemcy 6 - letniej wojny będą w naszym mieście kontynuowane. W środę 6 września upamiętnimy dzień, w którym wróg zaatakował Starachowice, a mieszkańcy opłakiwali pierwsze ofiary. O godz. 11.00 w kościele pw. Świętej Trójcy zostanie odprawiona okolicznościowa Msza Święta z widocznym udziałem Szkoły Podstawowej nr 11, a po niej uroczystości przeniosą się pod Pomnik "Obrońcom Starachowic 1939" przy ulicy Benedyktyńskiej. Na godz. 12.00 zaplanowano tam okolicznościowe przemówienia, a potem złożenie kwiatów i zapalenie zniczy oraz program artystyczny.
iwo

2023-09-21
Artystyczna przemiana drewna
Jego nazwisko wielu kojarzy się z prowadzeniem od niemal 30 lat feryjno- wakacyjnej szkółki rzeźbiarskiej dla dzieci i młodzieży. Ale warto pamiętać, że starachowiczanin Kazimierz Kopeć to przede wszystkim profesjonalny twórca drewnianych rzeźb w stylu ludowym. I stały bywalec słynnych Dymarek Świętokrzyskich, które w tym roku miały już 55- tą edycję. Tu dwa razy doceniono jego talent na VIII Świętokrzyskim Festiwalu Kultury Ludowej, organizowanym w ramach tej imprezy.
2023-09-20
Wojna i pokój w interpretacji Marcina Bondarowicza
Nasz rysownik i ilustrator Marcin Bondarowicz do nagród i wyróżnień zdobywanych na całym świecie dołączył kolejne trofeum. Tym razem jest to drugie miejsce za pracę podejmującą jakże aktualny we współczesnym świecie temat wojny i pokoju, a zgłoszoną na zorganizowany w Korei Południowej konkurs o nazwie "13th Sejong International Cartoon Contest SICACO 2023".
2023-09-20
W piątek w bibliotece
Malarski wernisaż plus wieczór poezji
2023-09-19
Na ludową nutę
Chór Kameralny Concentus ze Starachowic oraz Zespół Folklorystyczno-Obrzędowy Sołtyski z Pawłowa zaprosili publiczność do świata kultury ludowej za sprawą koncertu "Plon niesiemy plon".
2023-09-15
Przechowalnie lokalnej historii
Po 10 latach przerwy Towarzystwo Przyjaciół Starachowic powraca do wydawania "Zeszytów Starachowickich" - periodyku, który przez wiele lat dostarczał czytelnikom wiedzy o dziejach naszego miasta. Jego największą wartością było podejmowanie w każdej publikacji określonego tematu, dzięki czemu czytelnik mógł liczyć na szczegółową relację, nierzadko zaskakującą nieznanymi wcześniej lub na nowo ustalonymi informacjami. Dwie pierwsze pozycje ze wznowionej serii również zajmują się konkretnymi historiami. Jedna została poświęcona żołnierzowi AK Arseniuszowi Kufalskiemu, druga prezentuje modele kabin do ciężarówek star. Z tą ostatnią będzie można się zapoznać na Wieczorze Starachowickim, który TPS organizuje w najbliższy czwartek.
2023-09-14
Współczesne mieszczuchy poznawały wieś
Jak budowano chaty, czym pracowano w polu i w domu, co jedzono, jak spędzano wolny czas, jak zarabiano na życie? Jednym słowem, jak wyglądała codzienność dawnej świętokrzyskiej wsi? Mogli się o tym przekonać uczestnicy Festynu Historycznego „Od Prasłowian do Polaków” zorganizowanego 14 września br. przez Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.
2023-09-13
W ramach obchodów 400 lat istnienia Starachowic
Stowarzyszenie Promocji Talentów oraz Park Kultury w Starachowicach zapraszają do udziału w II Przeglądzie Fotografii Wernakularnej zatytułowanym “Spotkania rodzinne”. Konkurs potrwa do 5 października.
2023-09-11
Obchody Dnia Sybiraka
Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek, parafia pw. Wszystkich Świętych w Starachowicach, Związek Sybiraków Koło w Starachowicach oraz społeczność Szkoły Podstawowej nr 12 zapraszają na obchody Dnia Sybiraka i 84 rocznicy napaści ZSRR na Polskę. Wydarzenie odbędzie się w niedzielę 17 września.
2023-09-11
"Kije na 2 mile"
Prezydent Marek Materek, Centrum Usług Społecznych w Starachowicach, Międzyszkolny Oddział PTTK oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji zapraszają na marsz Nordic Walking „Kije na 2 mile”- SPACER & MARSZ, organizowany w ramach obchodów 400-lecia wydania przywileju lokacyjnego Wierzbnika. Wydarzenie odbędzie się 17 września i rozpocznie nad zalewem Pasternik.
2023-09-12