JUŻ W KIOSKU

Przejazd komunikacją miejską bezpłatny, jednak musimy zapłacić za przewóz rowerów

2023-06-09 09:35:53

Ocena:

5/5 | 1 głosów

W Starachowicach od ubiegłego roku osoby zameldowane w mieście, a także te płacących podatki w Starachowicach oraz niepełnoletni członkowie ich rodzin, mogą korzystać z bezpłatnej komunikacji miejskiej. Podczas majowej sesji Rady Miejskiej radni podjęli uchwałę w sprawie opłat za usługi przewozowe w publicznym transporcie zbiorowym i ulg w komunikacji miejskiej organizowanej przez Gminę Starachowice. Zmiana dotyczy wprowadzenia opłaty za przewiezienie roweru.

fot. UM Starachowice

- Wprowadzenie w mieście bezpłatnej komunikacji spowodowało wzrost napełnienia autobusów. Oprócz pasażerów korzystających z pojazdów komunikacji miejskiej obserwujemy również rosnące zainteresowanie jej wykorzystaniem przez cyklistów. Zdarzają się kursy autobusów, w których w kabinie pojazdu znajduje się nawet do trzech rowerów. Analiza monitoringu miejskich autobusów wykazała, iż: - istnieją przypadki, w których rower jest przewożony tylko jeden przystanek, - nieodpowiednio zabezpieczony rower przewraca się w kabinie autobusu, - rowery przeszkadzają w prawidłowym przepływie pasażerów w autobusie, - rowery utrudniają przewóz wózków z dziećmi. W związku z powyższym proponuje się wprowadzić odpłatność za przewóz roweru w wysokości 3 zł - czytamy w uzasadnieniu do uchwały. 

- Uważam, że to jest zły pomysł, aby była konieczność płacenia za przejazd autobusem miejskim wraz z rowerem. Dodatkowa opłata za przejazd z rowerem, jak ktoś ma taką konieczność, potrzebę, bo coś się stało czy dziecko jest zmęczone i nie może wrócić rowerem. Myślę, że przejazd roweru powinien pozostać bezpłatny - powiedział radny Dariusz Nowak i zaapelował do radnych o głosowanie przeciwko wprowadzeniu tej opłaty.

Stało się inaczej. W trakcie głosowania, za przyjęciem tego zapisu uchwały było 11 radnych (Tomasz Andrzejewski, Marek Kamiński, Mariusz Konarski, Sylwester Kwiecień, Dariusz Lipiec, Lidia Niewczas, Jarosław Nowak, Włodzimierz Orkisz, Krzysztof Różycki, Monika Rutkowska i Mariusz Zaborski). Przeciw głosowali: Dariusz Grunt oraz Dariusz Nowak, a od głosu wstrzymali się: Agnieszka Cheda, Rafał Lipiec, Jadwiga Piątek, Marcin Sowula i Michał Walendzik.

*** 

Gdzie stacjonarnie i nie tylko w ten sposób kupić bilet? Jaki trzeba mieć ze sobą dokument poświadczający możliwość bezpłatnej jazdy? Takie pytania skierowaliśmy do prezesa ZEC Komunikacja Miejska, Marcina Pochecia. 

- Mieszkańcy Starachowic zgodnie z uchwałą organu stanowiącego Gminy tj. Rady Miejskiej w Starachowicach mają prawo do korzystania z usług komunikacji  bezpłatnie. Opłacie w wysokości 3 zł (4 zł jeżeli bilet będzie nabywany u kierowcy) podlegał będzie przewóz roweru. Osoby niebędące mieszkańcami Starachowic lub przewożące rower mają obowiązek dokonać opłaty za przejazd/przewóz roweru. Mogą zrobić to w jeden z niżej podanych sposobów: 

a) poprzez nabycie biletu zwykłego papierowego w jednym z punktów sprzedaży;

- BOK w siedzibie spółki, Starachowice, ul. Na Szlakowisku 8 

- kioski należące do sieci RUCH (m.in. ul. Sportowa 2, Radomska 54, Radomska 29 , Żeromskiego 3, Graniczna 14) 

- kiosk przy ul. Majówka

- kiosk przy ul. A. Krajowej obok KPP

- kiosk przy ul. Armii krajowej 22

- SKLEP TINA, Rynek (vis a vis przystanku)

- sklep Oleńka, ul. Ostrowiecka 51, Kuczów

- Sklep spożywczy, ul. Warszawka 19

- kiosk, ul. Kopalniana 9

- sklep „Iwona” – Rynek 26

- pawilon usługowy – Iłżecka 57 b

- TAS – sklep ul. Ostrowiecka 117 a

b) poprzez nabycie biletu u kierowcy w autobusie;

c) poprzez uiszczenie opłaty kartą płatniczą  za pomocą kasownika znajdującego się w każdym autobusie przy środkowych drzwiach, który posiada funkcje przyjmowania płatności za przejazd za pomocą karty płatniczej; 

d) poprzez zakup biletu przez Internet za pośrednictwem strony Tpay (bilety okresowe); 

e) zakup biletu za pośrednictwem aplikacji moBilet;

f) poprzez wyrobienie biletu elektronicznego (elektroniczna portmonetka). 

- W związku z faktem, że bilet można nabyć w każdym autobusie, Spółka nie planuje uruchamiania dodatkowych miejsc sprzedaży biletów - dodaje prezes. 

Marcin Pocheć podkreśla, że do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską uprawnia każdy dokument, z którego wynika adres zamieszania  wraz z dokumentem potwierdzającym tożsamość danej osoby. 

- Dokumentem takim (uwzględnianym przez kontrolerów) może być np.: zaświadczenie z pracy, decyzja ZUS, CUS, zaświadczenie ze szkoły, decyzja podatkowa (np. o podatku od nieruchomości, decyzja ustalająca wysokość opłaty za użytkowanie wieczyste) , PIT (pierwsza strona zawierająca adres) informacja ze spółdzielni lub wspólnoty o wysokości czynszu, zaświadczenie z Urzędu Miasta. Może to być również umowa najmu, faktura za prąd, gaz, telefon, internet itp. Dotyczy to zarówno osób zameldowanych jak i niezameldowanych - mówi prezes ZEC Komunikacja Miejska w Starachowicach.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU

2023-09-28

"Mieszkańców nie interesują faktury. Oczekują tego, żeby inwestycje były realizowane w terminie"

Na łamach Gazety wielokrotnie informowaliśmy o inwestycji drogowej przy ulicy Mickiewicza w Starachowicach. Po tym, jak kilka miesięcy temu została zerwana nawierzchnia drogi, prace tam stanęły w miejscu. A według pierwotnych założeń ostatniego dnia września br. powinna zakończyć się modernizacja tej drogi.
Rewitalizacja otoczenia Dworca Zachodniego. Trwa odbiór prac 

2023-09-28

Rewitalizacja otoczenia Dworca Zachodniego. Trwa odbiór prac 

Trwają odbiory prac na terenie zrewitalizowanego otoczenia Dworca Zachodniego. Jak informuje Referat Realizacji Inwestycji w ramach inwestycji powstanie 111 miejsc parkingowych, w tym na parkingu dwupoziomowym 91 miejsc (w tym 5 dla osób niepełnosprawnych) oraz poza parkingiem dwupoziomowym 20 miejsc (w tym 2 dla osób niepełnosprawnych). 
Miejski program in vitro trafi pod obrady Rady Miejskiej

2023-09-27

Miejski program in vitro trafi pod obrady Rady Miejskiej

Podczas najbliższej sesji Rady Miejskiej, która odbędzie się w piątek (29 września br.), radni zdecydują o dalszych losach miejskiego programu in vitro dla Starachowic. Dokument, który został skierowany do Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, uzyskał pozytywną opinię.
Strzelnica a obwodnica. Powraca temat funkcjonowania klubu

2023-09-26

Strzelnica a obwodnica. Powraca temat funkcjonowania klubu

Klub Sportowy „ŚWIT” Starachowice w sobotę 23 września br. w mediach społecznościowych opublikował wpis zatytułowany „Ofensywa w obronie strzelnicy KS ŚWIT”. Jego treść została również rozesłana do lokalnych mediów. Wpis zawiera stanowisko klubu dotyczące godzącej w działalność strzelnicy, budowy północno-zachodniej obwodnicy Starachowic. W sobotę 30 września planowany jest protest „w sprawie ignorowania interesów mieszkańców Starachowic i zagrożenia funkcjonowania KS Świt przy budowie obwodnicy miasta”.
Modernizacja Parku Kultury się przedłuży. Co z remontem schodów? 

2023-09-27

Modernizacja Parku Kultury się przedłuży. Co z remontem schodów? 

W ogłoszonym przez starachowicki magistrat postępowaniu na przebudowę schodów wejściowych i murków oporowych do budynku Parku Kultury przy ul. Radomskiej 21 w Starachowicach nie wzięła udziału żadna firma. W związku z tym, że w postępowaniu nie złożono żadnej oferty, pod koniec sierpnia 2023 r. przetarg został unieważniony.  

2023-09-23

"Pytanie, czy podjudzanie" - czyli wokół wpisu prezydenta Starachowic

Działacze Prawa i Sprawiedliwości podczas piątkowej (22 września  br.) konferencji prasowej zaapelowali do prezydenta Marka Materka o zaniechanie manipulowania mieszkańcami powiatu. Sprawa dotyczy wpisu włodarza Starachowic w mediach społecznościowych, w którym odniósł się do dotacji, jaką szpital starachowicki dostał na remont i wyposażenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.
Zapomniany zabytek

2023-09-24

Zapomniany zabytek

Temat popadania w ruinę XIX- wiecznego domu robotniczego przy ulicy Sportowej w Starachowicach nie jest nowością. Lokalne media poruszały go już w przeszłości, na problem zwracali także uwagę mieszkańcy. Nas do podjęcia go na nowo skłonił głos Czytelniczki, która martwiła się o przyszłość obiektu, cennego choćby ze względu na swój wiek. Jednak mimo upływu lat nie widać konkretnych działań, by go uchronić przed kompletną ruiną.  
Ciepło wspominają Starachowice

2023-09-22

Ciepło wspominają Starachowice

Państwo Elena i Zaza Kordzaia przez 6 lat mieszkali i pracowali w Starachowicach. Teraz przyszedł czas na powrót do Gruzji. Z pobytu w naszym mieście wynoszą same dobre wspomnienia.
Serce dla Maćka

2023-09-21

Serce dla Maćka

13-letni Maciej z Łosienka, koło Kielc od najmłodszych lat zmaga się m.in. z autyzmem. Ostatnio zdiagnozowano u niego nową chorobę: autoimmunologiczne zapalenie wątroby i zapalenie dróg żółciowych, która będzie mu towarzyszyć przez całe życie. Na rzecz chłopca prowadzona jest internetowa zbiórka pieniędzy oraz licytacja na FB. Organizatorzy bardzo proszą o pomoc.     
Leśna droga nad Lubianką zostanie wyremontowana

2023-09-21

Leśna droga nad Lubianką zostanie wyremontowana

Nadleśnictwo Skarżysko wybrało firmę, która wykona remont ulicy Szydłowskiego w Starachowicach biegnącej po leśnych terenach południowej strony Lubianki. Po tym jak miasto zainwestowało w teren rekreacyjny ponad 30 milionów złotych, teraz swój wkład w rozwój tego obszaru dokładają leśnicy.