JUŻ W KIOSKU

Powiatowe linie autobusowe na trasie Starachowice – Mirzec

2023-11-24 08:30:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Wychodząc naprzeciw potrzebom mieszkańców, Powiat Starachowicki wspólnie z Gminą Mirzec chce uruchomić z początkiem nowego roku cztery linie komunikacyjne o charakterze użyteczności publicznej, pomiędzy siedzibą Powiatu w Starachowicach a gminą Mirzec. Czy tak się stanie zależeć będzie jednak od otrzymania dotacji z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. 

fot. Starostwo Powiatowe

Ta wiadomość z pewnością ucieszy mieszkańców gminy Mirzec dojeżdżających codziennie do pracy i szkół w Starachowicach, bądź też usiłujących dostać się do szpitala, lub innej instytucji użyteczności publicznej.

Powiatowe linie komunikacyjne łączące miejscowości w gminie Mirzec z siedzibą Powiatu w Starachowicach z pewnością ułatwią podróżowanie i usprawnią dotychczas funkcjonujące już od trzech lat gminne linie komunikacyjne. 

W ramach działań mających na celu przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu mieszkańców, Powiat Starachowicki przy współpracy z Gminą Mirzec zamierza uruchomić cztery linie o charakterze użyteczności publicznej, na trasach:  Starachowice – Mirzec - Osiny – Starachowice,  Starachowice – Mirzec-Czerwona – Starachowice, Starachowice – Jagodne – Starachowice oraz Starachowice – Krzewa – Starachowice, bo takie właśnie potrzeby zgłaszali wcześniej mieszkańcy. Gmina Mirzec zadeklarowała, że przekaże wkład własny potrzebny na sfinansowanie funkcjonowania powiatowych linii komunikacyjnych w 2024 roku. Dokładny przebieg tras został uzgodniony podczas konsultacji społecznych, jakie odbyły się na przełomie października i listopada br. we wszystkich sołectwach gminy Mirzec. Ma on uwzględniać zarówno interesy pasażerów, jak i lokalnych przedsiębiorców.

- Współpraca Powiatu Starachowickiego i Gminy Mirzec jest doskonałym przykładem dobrych praktyk, które są nie tylko elementem wsparcia rozwoju i realizacji zadań, ale stają się także jedną z zasad efektywnego realizowania polityk i usług publicznych, w tym publicznego transportu zbiorowego – uważa starosta Piotr Ambroszczyk.

Uruchomienie komunikacji jest jednak uzależnione od otrzymania dotacji z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. 9 listopada br. Powiat złożył stosowny wniosek do Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach. Aktualnie znajduje się on na etapie  weryfikacji. Do 10 grudnia br. powinniśmy poznać wyniki naboru. Nie chcąc jednak zwlekać, 22 listopada br. Powiat ogłosił już przetarg na wybór operatora publicznego transportu zbiorowego, warunkując jego rozstrzygnięcie otrzymaniem dofinansowania.

Z punktu widzenia samorządu najlepszym rozwiązaniem byłby wybór jednego operatora na wszystkie cztery trasy z uwagi, chociażby na jednolity system taryfowo – biletowy czy szybkość reagowania w razie problemów. Niemniej jednak wykonawca może powierzyć wykonanie części zamówienia podwykonawcom. Wymagane jest, aby dysponowali nowoczesnym taborem o różnej pojemności, co daje możliwość bardziej ekonomicznego wykorzystania pojazdów, w zależności od wielkości strumienia przepływu pasażerów. Co ważne, autobusy będą musiały być także dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

/informacja prasowa: Starostwo Powiatowe/

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Nowy bus dla niepełnosprawnych

2024-06-19

Nowy bus dla niepełnosprawnych

Powiat pozyskał 144 tys. zł z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach Programu wyrównywania różnic między regionami III (obszar D). Pieniądze posłużą na zakup mikrobusa do przewozu osób z niepełnosprawnościami z terenu gminy Pawłów. 
Bezpieczniej, komfortowo i estetyczniej

2024-06-08

Bezpieczniej, komfortowo i estetyczniej

Powiat zakończył inwestycje drogowe za ponad 11 mln zł, realizowane w ramach Rządowego Programu Polski Ład. Efektem jest przebudowa ponad 1,5 km dróg, budowa blisko 2,8 km nowych chodników oraz ponad 1,8 km nowych traktów pieszo-rowerowych. Jak modernizacja poprawiła infrastrukturę i komfort życia mieszkańców?
Na terenie powiatu potwierdzono ognisko wirusa ASF 

2024-05-28

Na terenie powiatu potwierdzono ognisko wirusa ASF 

Starosta Piotr Babicki zwołał w poniedziałek (27 maja) Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego w związku z potwierdzonym ogniskiem wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terenie naszego powiatu. Wirus nie stanowi zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi, ale może powodować duże straty ekonomiczne w przypadku gospodarstw hodowlanych i zakładów przetwórczych. Potwierdzony przypadek dotyczy padłego dzika. 
Z MANa pod Wielki Piec

2024-05-24

Z MANa pod Wielki Piec

„Kielecki pejzaż ze STARem” czy jak kto woli „Pod górkę” tj. obraz Zbigniewa Kurkowskiego, wykonany na okoliczność 40 rocznicy rozpoczęcia produkcji samochodów marki STAR w Starachowicach, który znajdował się najpierw w FSC, a potem przez lata w MAN-ie, trafił pod Wielki Piec, powiększając zbiór muzealiów Muzeum Przyrody i Techniki. Oficjalne przekazanie obrazu odbyło się 18 maja br. z udziałem Kingi Włoskowicz – kierownik zakładu oraz przedstawicieli załogi MANa.
Powiat pod nowymi skrzydłami

2024-05-20

Powiat pod nowymi skrzydłami

Za nami już prawie dwa tygodnie wytężonej pracy nowego Zarządu Powiatu w Starachowicach. Był to czas intensywnych spotkań z kadrą zarządczą oraz załogą, zarówno samego starostwa, jak i jednostek organizacyjnych powiatu i oczywiście wdrażania się w nowe obowiązki.
Za nami II etap budowy wiaduktu

2024-05-06

Za nami II etap budowy wiaduktu

Zarząd Dróg Powiatowych w Starachowicach, działający w imieniu Powiatu Starachowickiego zakończył czynności odbiorowe związane z realizacją drugiego etapu inwestycji pn.: „Poprawa warunków obsługi i rozwoju Specjalnej Strefy Ekonomicznej Starachowice S.A., m.in. poprzez budowę bezkolizyjnego przejazdu drogowego nad linią kolejową nr 25 w Starachowicach”. Generalnym Wykonawcą prac jest Firma Trakcja S.A. Powiat Starachowicki pozyskał dofinansowanie  na realizację przedmiotowego zadania w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład, V edycji Programu Inwestycji Strategicznych, dedykowanej rozwojowi stref przemysłowych w wysokości: 79 686 860,82 zł co stanowi 98% wartości zadania.
Koniec tegorocznej kwalifikacji wojskowej w powiecie

2024-04-30

Koniec tegorocznej kwalifikacji wojskowej w powiecie

W tym roku przed komisją stawiło się 410 osób, głównie mężczyzn urodzonych w 2005 roku. Starosta Piotr Ambroszczyk podziękował komisji za dobrą oraz rzetelną pracę.
Powiedz jej o tym: W kobiecym interesie!

2024-05-04

Powiedz jej o tym: W kobiecym interesie!

Bezpłatne badanie piersi, USG ginekologiczne, cytologię płynną i test na obecność wirusa HPV będą mogły wykonać panie z naszego powiatu już 15 maja br. w ramach 6. edycji programu „W kobiecym interesie”, realizowanego przez firmę Gedeon Richter Polska w partnerstwie z naszym Powiatem. Badania będą wykonywane w mobilnym gabinecie ginekologicznym, który stanie na parkingu przy PZOZ. Aby móc z nich skorzystać, trzeba zarejestrować się wcześniej na stronie programu: http://rejestracja-wkobiecyminteresie.pl/
10 urodziny Legendy STARa

2024-04-29

10 urodziny Legendy STARa

Trwają przygotowania do 10 jubileuszowej edycji Legendy STARa – zlotu pojazdów zabytkowych, organizowanych przez Powiat Starachowicki. Impreza planowana jest w ostatnim, w pełni sierpniowym tygodniu, tj. od 20 do 25 sierpnia br. Ma ją poprzedzić konwój STARów przez Polskę. A póki co prezentujemy grafikę autorstwa Marcina Bondarowicza, która będzie promować tegoroczną imprezę.
Wiadukt nabiera realnych kształtów

2024-04-23

Wiadukt nabiera realnych kształtów

W niedzielę (21 kwietnia) rozpoczął się montaż najbardziej widowiskowej części wiaduktu, czyli stalowych łuków, które zwieńczą jego konstrukcję. Prace trwać będą 3 dni. W nocy z 23 na 24 kwietnia planowane jest zamknięcie ruchu na linii kolejowej nr 25 i montaż ostatnich elementów łukowych.