JUŻ W KIOSKU

Powiatowe linie autobusowe na trasie Starachowice – Mirzec

2023-11-24 08:30:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Wychodząc naprzeciw potrzebom mieszkańców, Powiat Starachowicki wspólnie z Gminą Mirzec chce uruchomić z początkiem nowego roku cztery linie komunikacyjne o charakterze użyteczności publicznej, pomiędzy siedzibą Powiatu w Starachowicach a gminą Mirzec. Czy tak się stanie zależeć będzie jednak od otrzymania dotacji z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. 

fot. Starostwo Powiatowe

Ta wiadomość z pewnością ucieszy mieszkańców gminy Mirzec dojeżdżających codziennie do pracy i szkół w Starachowicach, bądź też usiłujących dostać się do szpitala, lub innej instytucji użyteczności publicznej.

Powiatowe linie komunikacyjne łączące miejscowości w gminie Mirzec z siedzibą Powiatu w Starachowicach z pewnością ułatwią podróżowanie i usprawnią dotychczas funkcjonujące już od trzech lat gminne linie komunikacyjne. 

W ramach działań mających na celu przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu mieszkańców, Powiat Starachowicki przy współpracy z Gminą Mirzec zamierza uruchomić cztery linie o charakterze użyteczności publicznej, na trasach:  Starachowice – Mirzec - Osiny – Starachowice,  Starachowice – Mirzec-Czerwona – Starachowice, Starachowice – Jagodne – Starachowice oraz Starachowice – Krzewa – Starachowice, bo takie właśnie potrzeby zgłaszali wcześniej mieszkańcy. Gmina Mirzec zadeklarowała, że przekaże wkład własny potrzebny na sfinansowanie funkcjonowania powiatowych linii komunikacyjnych w 2024 roku. Dokładny przebieg tras został uzgodniony podczas konsultacji społecznych, jakie odbyły się na przełomie października i listopada br. we wszystkich sołectwach gminy Mirzec. Ma on uwzględniać zarówno interesy pasażerów, jak i lokalnych przedsiębiorców.

- Współpraca Powiatu Starachowickiego i Gminy Mirzec jest doskonałym przykładem dobrych praktyk, które są nie tylko elementem wsparcia rozwoju i realizacji zadań, ale stają się także jedną z zasad efektywnego realizowania polityk i usług publicznych, w tym publicznego transportu zbiorowego – uważa starosta Piotr Ambroszczyk.

Uruchomienie komunikacji jest jednak uzależnione od otrzymania dotacji z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. 9 listopada br. Powiat złożył stosowny wniosek do Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach. Aktualnie znajduje się on na etapie  weryfikacji. Do 10 grudnia br. powinniśmy poznać wyniki naboru. Nie chcąc jednak zwlekać, 22 listopada br. Powiat ogłosił już przetarg na wybór operatora publicznego transportu zbiorowego, warunkując jego rozstrzygnięcie otrzymaniem dofinansowania.

Z punktu widzenia samorządu najlepszym rozwiązaniem byłby wybór jednego operatora na wszystkie cztery trasy z uwagi, chociażby na jednolity system taryfowo – biletowy czy szybkość reagowania w razie problemów. Niemniej jednak wykonawca może powierzyć wykonanie części zamówienia podwykonawcom. Wymagane jest, aby dysponowali nowoczesnym taborem o różnej pojemności, co daje możliwość bardziej ekonomicznego wykorzystania pojazdów, w zależności od wielkości strumienia przepływu pasażerów. Co ważne, autobusy będą musiały być także dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

/informacja prasowa: Starostwo Powiatowe/

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Młodzieżowa Rada Powiatu. Kandyduj i weź sprawy młodzieży w swoje ręce

2024-02-28

Młodzieżowa Rada Powiatu. Kandyduj i weź sprawy młodzieży w swoje ręce

Mieszkasz w powiecie starachowickim? Skończyłeś 14 lat i nie masz jeszcze 21? Uczysz się jeszcze w szkole, ale już dzisiaj chcesz być młodzieżowym liderem samorządu i podejmować decyzje dotyczące młodych ludzi? Jeśli tak, to kandyduj i zostań radnym Młodzieżowej Rady Powiatu Starachowickiego.
Powiat Starachowickich wśród najlepszych

2024-02-26

Powiat Starachowickich wśród najlepszych

Powiat Starachowicki został Laureatem Rankingu Powiatów 2023. Nasz samorząd znalazł się na 15. miejscu Ogólnopolskiego Rankingu Powiatów i Miast na prawach powiatu, organizowanego przez Związek Powiatów Polskich. Jesteśmy jedynym powiatem ze Świętokrzyskiego w gronie 20 najlepszych w kat. powiaty od 60 do 120 tys. mieszkańców! To pierwsza tak wysoka lokata w historii naszego samorządu i niewątpliwy powód do dumy!
Uwaga kierowcy! Od poniedziałku zmiany w organizacji ruchu na ul. Radomskiej

2024-02-23

Uwaga kierowcy! Od poniedziałku zmiany w organizacji ruchu na ul. Radomskiej

Uwaga mieszkańcy! Od poniedziałku (26 lutego br.) nie będzie już można skręcić w lewo z ul. Radomskiej w ul. Fabryczną w Starachowicach, lub aby zawrócić w kierunku torów. Kierowcy będą musieli jechać na  rondo im. Lecha Kaczyńskiego.
Gdzie powstaje najwięcej domów w powiecie?

2024-02-20

Gdzie powstaje najwięcej domów w powiecie?

Pawłów, Starachowice i Brody – to właśnie w tych gminach w naszym powiece wydano najwięcej pozwoleń na budowę nowych budynków mieszkalnych w 2023 roku. W zdecydowanej większości dotyczyły one domów jednorodzinnych.
W trosce o zdrowie dzieci i młodzieży

2024-02-16

W trosce o zdrowie dzieci i młodzieży

Prowadzony przez powiat starachowicki Międzyszkolny Ośrodek Gimnastyki Korekcyjnej i Kompensacyjnej w Starachowicach wzbogacił się w nowy sprzęt do oceny postawy ciała oraz zapobiegania płaskostopiu. To urządzenie o nazwie Spine 3 D. W dniach 19 - 23 lutego br. mali mieszkańcy naszego powiatu będę mogli się nim bezpłatnie przebadać. 
100 urodziny pani Wiktorii

2024-02-16

100 urodziny pani Wiktorii

Do grona 100-latków w naszym powiecie dołączyła pani Wiktoria Strzelecka – mieszkanka Domu Pomocy Społecznej w Starachowicach, która 11 lutego br. obchodziła swoje setne urodziny. W tym wyjątkowym jubileuszu towarzyszył jej również starosta Piotr Ambroszczyk.
Z walentynkową wizytą w starostwie

2024-02-16

Z walentynkową wizytą w starostwie

 „Życzliwym bądź dla innych, serce swe innym okaż. Bądź dobry i cierpliwy. Pokaż, że Ty też kochasz” – m.in. takie życzenia znalazły się na walentynkach od przedszkolaków z przedszkola Re Re Kum Kum w Starachowicach, które 14 lutego br. odwiedziły nasze starostwo. Główną atrakcją jak zwykle była wizyta w gabinecie starosty i jego fotel, w którym każdy chciał zasiąść.
Ferie czas zacząć

2024-02-10

Ferie czas zacząć

12 lutego br. ruszają wyczekiwane przez uczniów zimowe ferie. Dla tych, którzy nigdzie nie wyjeżdżają, wcale nie muszą być one nudne! Na dzieci i młodzież czekać będzie różnorodna oferta zajęć, także w szkołach oraz placówkach prowadzonych przez Powiat Starachowicki. Szczegóły poniżej. 
Powiat podsumowany

2024-02-07

Powiat podsumowany

Zaplanowane na kwiecień br. wybory samorządowe skłaniają włodarzy różnych szczebli do podsumowań.  Bilans pracy: własnej oraz swoich najbliższych współpracowników z zarządu powiatu przedstawił też starosta starachowicki Piotr Ambroszczyk, który pełni to stanowisko od listopada 2021 roku.  
Będzie przebudowa odwodnienia i chodnik w Gadce

2024-02-05

Będzie przebudowa odwodnienia i chodnik w Gadce

Powiat pozyskał ponad 1,9 mln zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na przebudowę odwodnienia i wykonanie chodnika przy drodze powiatowej w Gadce (gm. Mirzec). 30 stycznia br. odbyło się podpisanie umowy w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach.