JUŻ W KIOSKU

Powiat uruchomi Centrum Pomocy Uchodźcom

2022-06-20 10:59:56

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Centrum Pomocy Uchodźcom zostanie uruchomione niebawem w Starostwie Powiatowym w Starachowicach. Wsparcie znają tutaj obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z trwającym konfliktem i zamieszkują obecnie na terenie naszego powiatu.

grafika: Powiat Starachowicki

Powiat pozyskał środki w ramach projektu „Świętokrzyskie dla Ukrainy” na pomoc dla uchodźców, którzy znaleźli u nas schronienie. Jest to blisko 1 mln 700 tys. zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego 2014-2020 w ramach Osi Priorytetowej 9 Włączenie społeczne i walka z ubóstwem, Działania 9.1 Aktywna integracja zwiększająca szanse na zatrudnienie. W ramach tych środków uruchomione zostanie Centrum Pomocy Uchodźcom w Starostwie Powiatowym w Starachowicach, które świadczyć będzie usługi na rzecz obywateli Ukrainy przybyłych do Polski w związku z trwającym konfliktem zbrojnym i zamieszkujących na terenie naszego powiatu. Chodzi o zabezpieczenie ich najważniejszych potrzeb bytowych, opiekę psychologiczną, pomoc w znalezieniu pracy i dostosowanie się do polskich realiów. Innymi słowy, usługi mające na celu zwiększenie integracji społecznej i zawodowej.

Wniosek został przygotowany przez pracowników starostwa - Agnieszkę Filus i Michała Gutowskiego. Jest pokłosiem działań starosty Piotra Ambroszczyka, zmierzających do przygotowania urzędników do samodzielnego pozyskiwania środków zewnętrznych.

Dzięki realizacji projektu wsparciem objętych zostanie ok. 200 uchodźców, zamieszkałych w naszym powiecie.

Na jaką pomoc będą mogli liczyć?

- opracowanie ścieżki integracyjnej,

- pomoc w załatwianiu spraw urzędowych i bytowych,

- opieka nad dzieckiem lub osobą niesamodzielną w czasie korzystania ze wsparcia w ramach projektu,

- tłumaczenie dokumentów z języka ukraińskiego na język polski,

- pomoc tłumacza,

- porady psychologiczne,

- porady prawne,

- nauka języka polskiego,

- krótkie kursy zawodowe, doszkalające,

- pomoc socjalno-bytowa,

- usługi z zakresu integracji społecznej (wycieczki, zajęcia rekreacyjne, kulturalne).

13 czerwca br. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach odbyło się robocze spotkanie partnerów projektu tj.: Powiatu Kieleckiego, Powiatu Pińczowskiego, Powiatu Skarżyskiego, Powiatu Starachowickiego, Powiatu Włoszczowskiego i Miasta Kielce oraz z wicemarszałek województwa Renatą Janik. Powiat Starachowicki reprezentowali: starosta Piotr Ambroszczyk i wicestarosta Dariusz Dąbrowski. Podczas spotkania omówiono m.in. techniczne aspekty realizacji projektu, a także sprawy związane z kwalifikowalnością wydatków. Wymieniono się również doświadczeniami.

Realizacja projektu potrwa do końca czerwca 2023. Niebawem rozpocznie się nabór. Będziemy o nim informować.

/informacja prasowa: Powiat Starachowicki/

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
„Zielony dom receptą na smog” - konkurs plastyczny rozstrzygnięty

2023-06-02

„Zielony dom receptą na smog” - konkurs plastyczny rozstrzygnięty

Za nami kolejna edycja konkursu plastycznego „Zielony dom receptą na smog”, organizowanego przez Wydział Nieruchomości, Leśnictwa i Ochrony Środowiska naszego starostwa przy współpracy z Państwowym Ogniskiem Plastycznym. Wręczenie nagród odbyło się 31 maja br. z udziałem starosty Piotra Ambroszczyka. 
Coraz bliżej wbicia pierwszej łopaty pod wiadukt

2023-06-01

Coraz bliżej wbicia pierwszej łopaty pod wiadukt

W poniedziałek (5 czerwca br.) nastąpi protokolarne przekazanie placu budowy firmie TRAKCJA S.A, która zajmie się budową wiaduktu w Starachowicach.
Strzelali jak John Wick

2023-05-31

Strzelali jak John Wick

Za nami pierwsze ćwiczenie proobronne dla mieszkańców powiatu, zorganizowane w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Byłych Żołnierzy Rezerwa w Starachowicach, 103 Batalionem Lekkiej Piechoty w Ostrowcu Świętokrzyskim, Wojskowym Centrum Rekrutacji w Kielcach i ZDZ w Starachowicach. Ci, którzy przyszli, mieli okazję zapoznać się z bronią, sprawdzić swoje umiejętności strzeleckie, zmysł taktyczny i wiedzę z zakresu medycyny pola walki.
Rusza kwalifikacja wojskowa 2023

2023-05-29

Rusza kwalifikacja wojskowa 2023

W poniedziałek (29 maja br.) rusza kwalifikacja wojskowa w powiecie starachowickim. Komisja lekarska, pracująca w Starostwie Powiatowym w Starachowicach, oceni stan zdrowia osób stawiających się na Komisję. Kwalifikacja potrwa do 20 czerwca br. i obejmie ok. 480 osób.
27-28 maja. Zapraszamy na Rowerowy Weekend w Powiecie Starachowickim

2023-05-26

27-28 maja. Zapraszamy na Rowerowy Weekend w Powiecie Starachowickim

Zbliża się Rowerowy Weekend w Powiecie Starachowickim i kultowa kolarska impreza - VII Starachowicka Strzała. To będzie znów prawdziwe widowisko, pełne emocji i niezapomnianych wrażeń. 27 maja br. kolarze będą się mogli sprawdzić w jeździe indywidualnej na czas podczas II Czasówki o Puchar Starosty Starachowickiego. A już w niedzielę, 28 maja rozegrane zostaną główne zawody -  VII Starachowicka Strzała - wyścigi na rowerach szosowych na fenomenalnej, pofałdowanej trasie naszego powiatu. 
Pieniądze na książki do szkolnych bibliotek

2023-05-22

Pieniądze na książki do szkolnych bibliotek

O nowe książkowe pozycje wzbogacą się wkrótce szkolne książnice w trzech powiatowych placówkach: I i II LO oraz Technikum nr 1 w ZSZ nr 1 w Starachowicach. Jest to zasługą pozyskanego dofinansowania z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025. 18 maja br. w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach podpisana została umowa w tej sprawie.
To dopiero będzie strzelanie!

2023-05-19

To dopiero będzie strzelanie!

W najbliższą sobotę (20 maja) w parku przy Starostwie Powiatowym (teren przyległy do ulicy Na Szlakowisku) rozegrane zostaną zawody łucznicze - Druga Runda Pucharu Polski Field i Druga Runda Pucharu Polski 3D. Znowu przyjedzie do nas łucznicza „śmietanka”.
Przyjdź na szkolenie proobronne

2023-05-19

Przyjdź na szkolenie proobronne

To już w ten weekend! 21 maja br. w II Liceum Ogólnokształcącym w Starachowicach odbędzie się szkolenie proobronne dla mieszkańców powiatu starachowickiego. Można się będzie na nim nauczyć bezpiecznego posługiwania bronią, strzelania z KBKS–u, poznać elementy taktyki, medycynę pola walki i wiele innych.
Budowa wiaduktu stała się faktem!

2023-05-16

Budowa wiaduktu stała się faktem!

16 maja 2023 r. w Starostwie Powiatowym w Starachowicach podpisana została umowa na realizację tej największej w historii naszego powiatu inwestycji drogowej. Wykonawcą zadania będzie firma TRAKCJA S.A. z Warszawy, a inżynierem kontraktu - Specjalistyczne Biuro Inwestycyjno – Inżynierskie PROSTA – PROJEKT z Chmielnika. Rozpoczęcie robót niebawem, a zakończenie - do końca 2024 r. 
Będzie nowa winda w starachowickim DPS

2023-05-17

Będzie nowa winda w starachowickim DPS

Powiat pozyskał pieniądze z PFRON-u na zakup nowej windy do Domu Pomocy Społecznej w Starachowicach. Dotychczasową, 22-letnią, zastąpi nowa, bezobsługowa, przystosowana do przewozu osób niepełnosprawnych, a tych, jest w placówce już prawie 80 procent.