JUŻ W KIOSKU

Powiat otrzymał 100 milionów na budowę wiaduktu w Starachowicach Zachodnich

2022-10-14 10:39:19

Ocena:

5/5 | 2 głosów

W Dolnych Starachowicach powstanie tak długo wyczekiwany przez mieszkańców wiadukt. Powiat Starachowicki otrzymał na ten cel 100 milionów złotych z V edycji rządowego Programu Inwestycji Strategicznych w ramach Polskiego Ładu.

od lewej: radna Rady Powiat Agnieszka Kuś, członek Zarządu Powiatu Jerzy Materek, radna Rady Powiatu Danuta Krępa, poseł Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Lipiec, prezydent Starachowic Marek Materek, prezes Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Starachowice" Marcin Perz / fot. FB Krzysztof Lipiec

- To szczególnie ważny dzień dla Starachowic. W lipcu spotkaliśmy się w cztery osoby: prezydent Starachowic, starosta powiatu, prezes Specjalnej Strefy Ekonomicznej i moja skromna osoba. Podczas tego spotkania podpisaliśmy bardzo ważny akt dla Starachowic, było to porozumienie samorządów ze SSE w kontekście ogłoszonego w tamtym czasie Programu Inwestycji Strategicznych w ramach Polskiego Ładu, który ogłosił rząd - mówił podczas piątkowej (14 października br.) konferencji prasowej, poseł Prawa i Sprawiedliwości, Krzysztof Lipiec. - Dzisiaj możemy powiedzieć, że "MAMY TO". To, o czym w tamtym czasie marzyliśmy, dziś stało się faktem. Od dawna oczekiwany w Starachowicach drugi wiadukt będzie realizowany.

Parlamentarzysta nie krył radości z tego, że do Starachowic trafią kolejne zewnętrzne środki finansowe. Do budżetu powiatu starachowickiego w ramach tego dofinansowania wpłynie 100 milionów złotych.

- Jestem przekonany, że to jest bardzo ważna inwestycja, która jest oczekiwana od dawna przez mieszkańców Starachowic, ale również przez tych, którzy Starachowice odwiedzają. Ta inwestycja, która jest wielkim marzeniem, powolutku staje się faktem. Polski Ład działa - podkreślił poseł Lipiec, dziękując zarówno stronie rządowej, jak i samorządom Starachowic i powiatu starachowickiego obecnej i poprzedniej kadencji, za zaangażowanie i starania czynione w kwestii pozyskiwania funduszy na realizację inwestycji.

Całość inwestycji wynosi 102 miliony złotych, z czego 100 milionów to dofinansowanie z Polskiego Ładu, a pozostała kwota to wkłady własne ze strony powiatu starachowickiego i gminy Starachowice, a także Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Starachowice".

- 100 milionów złotych to jest ogromne, historyczne dofinansowanie, jakie powiat starachowicki i miasto Starachowice w ostatnich latach dostało - powiedział prezydent Starachowic Marek Materek. - (...) Wiadukt odciąży Dolne Starachowice, sprawi, że nie będziemy musieli codziennie stać w korkach, czekając na otwarcie przejazdu kolejowego. To zmieni funkcjonowanie naszego miasta, również dlatego, że autobusy komunikacji miejskiej będą mogły działać normalnie, bo "łapały" przynajmniej kilkuminutowe opóźnienie właśnie przez stanie w korku w oczekiwaniu na otwarcie przejazdu. 

Jak dodał włodarz Starachowic, 100 milionów złotych zostanie przeznaczone, obok budowy wiaduktu, na budowę zbiorników retencyjnych w Dolnych Starachowicach, dzięki którym po nawałnicach kanalizacja deszczowa zostanie odciążona, a także na budowę parkingu przy wjeździe na teren Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Starachowice" w pobliżu tzw. "szpitalika" dla pracowników firm SSE.  

Jerzy Materek, który reprezentował podczas konferencji Zarząd Powiatu powiedział, że pozyskanie funduszy wpisuje się w dobrą współpracę pomiędzy samorządami gminy i powiatu, a także SSE. 

Prezes Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Starachowice" Marcin Perz mówił o tym, że budowa wiaduktu równie ważna jest dla strefy, gdzie codziennie do pracy dojeżdżają setki pracowników, gdzie prowadzona jest produkcja.  

- Wiadukt, to najbardziej oczekiwana inwestycja w Starachowicach. To dzięki środkom z funduszy, które uruchomił rząd Prawa i Sprawiedliwości, możliwa będzie jego budowa - podkreśliła radna Rady Powiatu, była starosta Danuta Krępa.

Radna Rady Powiatu Agnieszka Kuś podziękowała osobom, które przyczyniły się do pozyskania funduszy na realizację tej strategicznej dla Starachowic inwestycji.

- Wielokrotnie powtarzałam, że rząd Prawa i Sprawiedliwości dotrzymuje słowa i wsłuchuje się w głosy mieszkańców. I nie tylko rząd, ale i parlamentarzyści, jak pan poseł Krzysztof Lipiec. To, że ta inwestycja będzie realizowana, to jest zasługa pana posła - podkreśliła radna. - Pan poseł powiedział "mamy to", powtórzył to pan prezydent. A ja mam taką prośbę, żeby zarówno władze gminy, jak i powiatu pamiętały, że "mamy to", ale również dzięki komu to mamy - dodała Agnieszka Kuś.   

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Szkoła Rodzenia nadal bezpłatna

2024-04-12

Szkoła Rodzenia nadal bezpłatna

Dyrektor starachowickiego Szpitala Jacek Walkowski ponownie zawiesił opłaty za zajęcia Szkoły Rodzenia. Do tej pory z bezpłatnej opcji mogły skorzystać jedynie mieszkanki powiatu starachowickiego, które zadeklarowały chęć porodu w Oddziale Położniczo-Ginekologicznym z Salą Porodową Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach. 
Uwaga! Od 15 kwietnia ruch wahadłowy na ul. Radomskiej

2024-04-11

Uwaga! Od 15 kwietnia ruch wahadłowy na ul. Radomskiej

Uwaga kierowcy! Od 15 kwietnia br. na wjeździe do Starachowic, na wysokości sklepu BricoMarche wprowadzony zostanie ruch wahadłowy z sygnalizacją świetlną, który będzie obowiązywał przez ok. 10 tygodni. Ma to związek z budową wiaduktu. Prosimy o zwracanie uwagi na zmianę oznakowania i stosowanie się do tablic informacyjnych oraz sygnalizacji. Przepraszamy także za utrudnienia. 
Komitet Wyborczy TST – Twój Samorząd Teraz dziękuje wyborcom za zaufanie

2024-04-11

Komitet Wyborczy TST – Twój Samorząd Teraz dziękuje wyborcom za zaufanie

Podczas środowego (10 kwietnia) spotkania z dziennikarzami KW TST – Twój Samorząd Teraz podziękował mieszkankom i mieszkańcom powiatu starachowickiego za udział w wyborach samorządowych i oddane głosy na ich komitet. 
KWW Marka Materka dziękuje mieszkańcom miasta i powiatu za głosy

2024-04-11

KWW Marka Materka dziękuje mieszkańcom miasta i powiatu za głosy

Marek Materek w wyborach samorządowych uzyskał reelekcję w walce o fotel włodarza miasta. To jego trzecia, a w świetle obowiązujących od 2018 przepisów druga i ostatnia kadencja prezydenta Starachowic. Włodarz wygrał w pierwszej turze, uzyskując poparcie 11 787 osób (66,05 proc.). Drugie miejsce zajął Piotr Capała z Komitetu Wyborczego TST - Twój Samorząd Teraz uzyskując 3343 głosy (18,73 proc.). Na trzecim miejscu uplasowała się Agnieszka Kuś (KW Prawo i Sprawiedliwość) z wynikiem 2716 głosów (15,22 proc.).
Archeologiczna wystawa w muzeum

2024-04-10

Archeologiczna wystawa w muzeum

W piątek 12 kwietnia br. o godz. 17. 00 Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach otworzy wystawę „Amonity – władcy pradawnych mórz”.
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

2024-04-10

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek, parafia pw. Wszystkich Świętych w Starachowicach, społeczność Szkoły Podstawowej nr 13 w Starachowicach oraz Park Kultury zapraszają do udziału w obchodach Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej 13 kwietnia br.   
Wybory samorządowe 2024. Oni będą reprezentować mieszkańców w radach gmin Brody, Mirzec, Pawłów i Wąchock

2024-04-10

Wybory samorządowe 2024. Oni będą reprezentować mieszkańców w radach gmin Brody, Mirzec, Pawłów i Wąchock

Wybory samorządowe 2024 za nami. Znamy już nazwiska radnych starachowickiej Rady Miejskiej i Rady Powiatu Starachowickiego. Przedstawiamy nowych radnych w gminach Brody, Mirzec, Pawłów oraz Wąchock.
Ulica Lachy gotowa. Inne uliczki osiedla

2024-04-10

Ulica Lachy gotowa. Inne uliczki osiedla "Brazylia" też doczekają się remontów

Zakończył się remont ulicy Lachy znajdującej się na osiedlu Brazylia we wschodniej części miasta. Gminna inwestycja rozpoczyna cykl zadań w tej części miasta, na które pozyskane zostały środki finansowe z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Łączna planowana wartość remontów ulicy Lachy, Cichej, Cmentarnej i Sąsiedzkiej to ponad 2 miliony złotych. Na ten cel miasto pozyskało dofinansowanie w wysokości ponad miliona złotych. 
Spotkanie dla ludzi biznesu

2024-04-09

Spotkanie dla ludzi biznesu

 Starachowicki Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców organizuje w Centrum Kreatywności "Pałacyk" przy ulicy Konstytucji 3  - go Maja 15 panel dyskusyjny pt. "Wyzwania przed polską gospodarką i przedsiębiorcami w ramach globalnej rywalizacji gospodarczej".
Wybory samorządowe 2024. Prawo i Sprawiedliwość wygrywa w wyborach do Sejmiku Wojewódzkiego

2024-04-09

Wybory samorządowe 2024. Prawo i Sprawiedliwość wygrywa w wyborach do Sejmiku Wojewódzkiego

W wyborach samorządowych wygrywa Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 42 proc. poparcia. Na drugim miejscu jest Trzecia Droga PSL – Polska 2050 Szymona Hołowni z poparciem na poziomie 21,7 proc. Koalicja Obywatelska uzyskała 18,72 proc, dalej jest Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy z wynikiem 9,15 proc. Reszta komitetów nie uzyskała progu wyborczego.