JUŻ W KIOSKU

Powiat otrzymał 100 milionów na budowę wiaduktu w Starachowicach Zachodnich

2022-10-14 10:39:19

Ocena:

5/5 | 2 głosów

W Dolnych Starachowicach powstanie tak długo wyczekiwany przez mieszkańców wiadukt. Powiat Starachowicki otrzymał na ten cel 100 milionów złotych z V edycji rządowego Programu Inwestycji Strategicznych w ramach Polskiego Ładu.

od lewej: radna Rady Powiat Agnieszka Kuś, członek Zarządu Powiatu Jerzy Materek, radna Rady Powiatu Danuta Krępa, poseł Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Lipiec, prezydent Starachowic Marek Materek, prezes Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Starachowice" Marcin Perz / fot. FB Krzysztof Lipiec

- To szczególnie ważny dzień dla Starachowic. W lipcu spotkaliśmy się w cztery osoby: prezydent Starachowic, starosta powiatu, prezes Specjalnej Strefy Ekonomicznej i moja skromna osoba. Podczas tego spotkania podpisaliśmy bardzo ważny akt dla Starachowic, było to porozumienie samorządów ze SSE w kontekście ogłoszonego w tamtym czasie Programu Inwestycji Strategicznych w ramach Polskiego Ładu, który ogłosił rząd - mówił podczas piątkowej (14 października br.) konferencji prasowej, poseł Prawa i Sprawiedliwości, Krzysztof Lipiec. - Dzisiaj możemy powiedzieć, że "MAMY TO". To, o czym w tamtym czasie marzyliśmy, dziś stało się faktem. Od dawna oczekiwany w Starachowicach drugi wiadukt będzie realizowany.

Parlamentarzysta nie krył radości z tego, że do Starachowic trafią kolejne zewnętrzne środki finansowe. Do budżetu powiatu starachowickiego w ramach tego dofinansowania wpłynie 100 milionów złotych.

- Jestem przekonany, że to jest bardzo ważna inwestycja, która jest oczekiwana od dawna przez mieszkańców Starachowic, ale również przez tych, którzy Starachowice odwiedzają. Ta inwestycja, która jest wielkim marzeniem, powolutku staje się faktem. Polski Ład działa - podkreślił poseł Lipiec, dziękując zarówno stronie rządowej, jak i samorządom Starachowic i powiatu starachowickiego obecnej i poprzedniej kadencji, za zaangażowanie i starania czynione w kwestii pozyskiwania funduszy na realizację inwestycji.

Całość inwestycji wynosi 102 miliony złotych, z czego 100 milionów to dofinansowanie z Polskiego Ładu, a pozostała kwota to wkłady własne ze strony powiatu starachowickiego i gminy Starachowice, a także Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Starachowice".

- 100 milionów złotych to jest ogromne, historyczne dofinansowanie, jakie powiat starachowicki i miasto Starachowice w ostatnich latach dostało - powiedział prezydent Starachowic Marek Materek. - (...) Wiadukt odciąży Dolne Starachowice, sprawi, że nie będziemy musieli codziennie stać w korkach, czekając na otwarcie przejazdu kolejowego. To zmieni funkcjonowanie naszego miasta, również dlatego, że autobusy komunikacji miejskiej będą mogły działać normalnie, bo "łapały" przynajmniej kilkuminutowe opóźnienie właśnie przez stanie w korku w oczekiwaniu na otwarcie przejazdu. 

Jak dodał włodarz Starachowic, 100 milionów złotych zostanie przeznaczone, obok budowy wiaduktu, na budowę zbiorników retencyjnych w Dolnych Starachowicach, dzięki którym po nawałnicach kanalizacja deszczowa zostanie odciążona, a także na budowę parkingu przy wjeździe na teren Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Starachowice" w pobliżu tzw. "szpitalika" dla pracowników firm SSE.  

Jerzy Materek, który reprezentował podczas konferencji Zarząd Powiatu powiedział, że pozyskanie funduszy wpisuje się w dobrą współpracę pomiędzy samorządami gminy i powiatu, a także SSE. 

Prezes Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Starachowice" Marcin Perz mówił o tym, że budowa wiaduktu równie ważna jest dla strefy, gdzie codziennie do pracy dojeżdżają setki pracowników, gdzie prowadzona jest produkcja.  

- Wiadukt, to najbardziej oczekiwana inwestycja w Starachowicach. To dzięki środkom z funduszy, które uruchomił rząd Prawa i Sprawiedliwości, możliwa będzie jego budowa - podkreśliła radna Rady Powiatu, była starosta Danuta Krępa.

Radna Rady Powiatu Agnieszka Kuś podziękowała osobom, które przyczyniły się do pozyskania funduszy na realizację tej strategicznej dla Starachowic inwestycji.

- Wielokrotnie powtarzałam, że rząd Prawa i Sprawiedliwości dotrzymuje słowa i wsłuchuje się w głosy mieszkańców. I nie tylko rząd, ale i parlamentarzyści, jak pan poseł Krzysztof Lipiec. To, że ta inwestycja będzie realizowana, to jest zasługa pana posła - podkreśliła radna. - Pan poseł powiedział "mamy to", powtórzył to pan prezydent. A ja mam taką prośbę, żeby zarówno władze gminy, jak i powiatu pamiętały, że "mamy to", ale również dzięki komu to mamy - dodała Agnieszka Kuś.   

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Będzie podwyżka wynagrodzeń w MAN Bus

2023-01-31

Będzie podwyżka wynagrodzeń w MAN Bus

Związki zawodowe działające w starachowickim zakładzie MAN Bus na początku stycznia wystąpiły ze wspólnym stanowiskiem dotyczącym podwyżki płac. W poniedziałek (30 stycznia br.), podpisano porozumienie w tej sprawie. Wyższe wynagrodzenia otrzymają również pracownicy PKC.
Helenka wciąż potrzebuje pomocy

2023-01-29

Helenka wciąż potrzebuje pomocy

Ataksja móżdżkowa, na którą cierpi dziewczynka, jest nieuleczalna. 
Walka o zdrowie maleńkiej Igi

2023-01-28

Walka o zdrowie maleńkiej Igi

Pod opieką Fundacji Zdążyć przed Panem Bogiem znalazła się malutka Iga - dziewczynka, która cierpi na wrodzoną wadę dróg żółciowych tzw. atrezję. 
Czy w Starachowicach powstanie publiczny żłobek? Prezydent miasta odpowiada

2023-01-26

Czy w Starachowicach powstanie publiczny żłobek? Prezydent miasta odpowiada

Podczas wtorkowej (24 stycznia br.) konferencji prasowej, radna Rady Powiatu Agnieszka Kuś zaapelowała do władz Starachowic o utworzenie w mieście publicznego żłobka. Mówiła m.in. o programie Maluch+ i kosztach, jakie ponoszą rodzice za opiekę w prywatnych żłobkach w Starachowicach, w porównaniu do publicznej placówki w Skarżysku-Kamiennej.
Honorowy Krwiodawca a bezpłatne przejazdy komunikacją miejską

2023-01-26

Honorowy Krwiodawca a bezpłatne przejazdy komunikacją miejską

Do redakcji Gazety Starachowickiej z prośbą o interwencję zwrócił się Czytelnik, który ma żal do władz, że jako "Honorowy Krwiodawca (niebędący mieszkańcem Starachowic) nie może korzystać z bezpłatnej komunikacji miejskiej". Jak zauważa, inne miasta województwa taki przywilej stosują.
Radni PiS krytykują działania starachowickiego samorządu

2023-01-25

Radni PiS krytykują działania starachowickiego samorządu

W budynku przy ulicy Żeromskiego w Starachowicach, gdzie w przeszłości mieścił się Międzyszkolny Ośrodek Gimnastyki Korekcyjnej i Kompensacyjnej, miała powstać filia Środowiskowego Domu Samopomocy dla 30 osób, w tym także całodobowej dla osób cierpiących na chorobę Alzheimera. Budynek nadal stoi pusty, a dotacja w kwocie ponad 1,1 mln zł, którą Gmina Starachowice pozyskała z rezerwy budżetu państwa, nie została w pełni wykorzystana. 
PiS i pytania do Donalda Tuska

2023-01-25

PiS i pytania do Donalda Tuska

PO i PSL to czasy, gdy nasza gospodarka jest podporządkowana Rosji. To był rząd, który pozbawił obronności nasz kraj, nie chcę myśleć, co by było z naszym krajem, gdyby w 2015 roku do władzy nie doszło Prawo i Sprawiedliwość - mówiła podczas poniedziałkowej konferencji (23 stycznia br.) poseł Agata Wojtyszek, pełnomocnik Prawa i Sprawiedliwości w okręgu, do którego należą Starachowice. 
Bezpieczne ferie

2023-01-24

Bezpieczne ferie

Ferie już za kilka dni. Wybierasz się na zimowy wypoczynek do któregoś z krajów Unii Europejskiej? Nie zapomnij o EKUZ. Karta jest bezpłatna, wydaje ją NFZ.
Brakuje krwi. We wtorek będzie można ją oddać w Starachowicach

2023-01-23

Brakuje krwi. We wtorek będzie można ją oddać w Starachowicach

"Drodzy Krwiodawcy! Pilnie potrzebna krew i płytki krwi dla pacjentów świętokrzyskich szpitali! Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa prosi o pilne zgłaszanie się do czynnych placówek służby krwi na terenie województwa świętokrzyskiego" - informuje RCKiK w Kielcach. We wtorek (24 stycznia br.) krew będzie można oddać w Starachowicach. Akcja odbędzie się w godz. 9:00 - 12:00 w Urzędzie Miejskim w Starachowicach, przy ul. Radomskiej 45.
Szkoła rodzenia w starachowickim szpitalu bezpłatna dla wszystkich

2023-01-23

Szkoła rodzenia w starachowickim szpitalu bezpłatna dla wszystkich

Dyrekcja Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach podjęła decyzję o zawieszeniu opłat za zajęcia Szkoły Rodzenia. Do tej pory z bezpłatnej opcji mogły skorzystać jedynie mieszkanki powiatu starachowickiego, które zadeklarowały chęć porodu w Oddziale Położniczo-Ginekologicznym z Salą Porodową w naszej placówce. Teraz z bezpłatnych zajęć mogą skorzystać wszystkie kobiety i to nie tylko z naszego regionu, a zwolnienie z opłaty obowiązuje do końca 2023 roku.