JUŻ W KIOSKU

Powalczą o fotel prezydenta Starachowic?

2024-02-14 10:09:40

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Do tej pory swój start w wyborach samorządowych i ponowne ubieganie się o fotel prezydenta miasta Starachowice potwierdził Marek Materek, który wystartuje z Komitetu Wyborczego Wyborców Marka Materka 2024. Jak nieoficjalnie dowiedziała się Gazeta Starachowicka, kandydatką Prawa i Sprawiedliwości na to stanowisko będzie radna Rady Powiatu Agnieszka Kuś. Natomiast porozumienie samorządowe „TST - Twój Samorząd Teraz” wystawi adwokata Piotra Capałę.

Na zdjęciu: Agnieszka Kuś, Marek Materek, Piotr Capała / fot. prywatne

W poniedziałek 12 lutego zakończyła się rejestracja komitetów wyborczych przed wyborami samorządowymi, które odbędą się 7 kwietnia br. To oznacza, że w wyborach na prezydenta mogą wystartować już tylko kandydaci mający zarejestrowany komitet na szczeblu regionalnym lub krajowym. Ostateczny termin zgłoszenia kandydata na prezydenta, wójta, burmistrza upływa 14 marca 2024 roku o godzinie 16.

***

Marek Materek (ur. 1989 r.) jest prezydentem Starachowic od 2014 roku. Po wprowadzeniu zmian w przepisach i kadencyjności prezydentów, burmistrzów oraz wójtów, ta kampania samorządowa jest jego ostatnią jeśli chodzi o ubieganie się o fotel szefa Starachowic. Marek Materek w 2014 roku ukończył studia magisterskie na kierunku politologia, specjalność administracyjno-samorządowa na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Będąc już prezydentem Starachowic, zrobił studia podyplomowe: Gospodarka Odpadami i Ochrona Środowiska – SGGW oraz studia podyplomowe Master of Business Administration w Collegium Humanum. 

Agnieszka Kuś (ur. 1974 r.) jest radną Rady Powiatu mijającej kadencji. W latach 2003 – 2016 była dyrektorką ZDZ w Starachowicach, a następnie kierowniczką Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Starachowicach. W 2021 roku została dyrektorem Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Kielcach i pełni tę funkcję do dziś. Posiada wykształcenie wyższe pedagogiczne (filologia rosyjska, filologia polska, doradztwo zawodowe, informatyka dla nauczycieli), posiada również tytuł MBA. 

Piotr Capała (ur. 1988 r.) z zawodu jest adwokatem. Ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Aplikację adwokacką odbył przy Okręgowej Radzie Adwokackiej we Wrocławiu wraz z egzaminem adwokackim zdanym w marcu 2017 r. Prowadzi indywidualną kancelarię adwokacką w Starachowicach, członek Świętokrzyskiej Izby Adwokackiej w Kielcach. Jest szefem starachowickich struktur Platformy Obywatelskiej od 2021 roku. Ma być kandydatem szerokiego porozumienia samorządowego utworzonego w Starachowicach w opozycji do Marka Materka, składającego się z kilku formacji: Stowarzyszenie Inicjatywa dla Starachowic, Stowarzyszenie TST – Twój Samorząd Teraz, Stowarzyszenie Spółdzielców i Wspólnot Mieszkaniowych, Ruch Społeczny Razem dla Mieszkańców, Platforma Obywatelska, Nowa Lewica, Polska 2050 Szymona Hołowni oraz PSL.

***

W wyborach prezydenckich, które odbyły się w 2018 roku, w Starachowicach startowało trzech kandydatów. Wygrał Marek Materek, uzyskując 84,42 procent głosów. Kolejne miejsce z poparciem 8.9 procenta zajął Paweł Lewkowicz reprezentujący Komitet Wyborcy SLD Lewica Razem, a trzecie miejsce Sebastian Szwajnoch reprezentujący Komitet Wyborczy Wyborców Razem Dla Mieszkańców-Porozumienie z poparciem 6,67 procent głosów.

/fot. nadesłane - prywatne/

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Przedwyborcza debata w Wąchocku? Jeden kandydat zaprasza, drugi odmawia udziału

2024-04-16

Przedwyborcza debata w Wąchocku? Jeden kandydat zaprasza, drugi odmawia udziału

 W Wąchocku w niedzielę (21 kwietnia) odbędzie się druga tura wyborów na urząd burmistrza. Zmierzą się w niej obecny zastępca burmistrza Sebastian Staniszewski i Robert Janus. W pierwszej turze 1328 głosów poparcia zyskał Robert Janus, tuż za nim z poparciem 948 osób znalazł się Sebastian Staniszewski.   
Blisko 22 tysiące grobów

2024-04-15

Blisko 22 tysiące grobów

Starachowice uczciły Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, ogólnopolskie święto ustanowione dla upamiętnienia blisko 22 tysięcy Polaków zamordowanych w 1940 roku przez władze Związku Radzieckiego. W sposób szczególny oddano hołd mieszkańcom naszego miasta i powiatu, których nazwiska są na tablicach wmurowanych w podstawę pomnika przy ulicy Jadwigi Kaczyńskiej.     
Starachowiczanka w gronie najpiękniejszych!

2024-04-14

Starachowiczanka w gronie najpiękniejszych!

Weronika Nowak znalazła się w gronie sześćdziesięciu półfinalistek tegorocznego konkursu Miss Polski, które wyłoniono podczas gali ćwierćfinałowej, jaka odbyła się w Hotelu Mistral w Markach. Poza Weroniką wśród dziewcząt, które wezmą udział w finale znalazły się także trzy reprezentantki województwa świętokrzyskiego. 
Szkoła Rodzenia nadal bezpłatna

2024-04-12

Szkoła Rodzenia nadal bezpłatna

Dyrektor starachowickiego Szpitala Jacek Walkowski ponownie zawiesił opłaty za zajęcia Szkoły Rodzenia. Do tej pory z bezpłatnej opcji mogły skorzystać jedynie mieszkanki powiatu starachowickiego, które zadeklarowały chęć porodu w Oddziale Położniczo-Ginekologicznym z Salą Porodową Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach. 
Uwaga! Od 15 kwietnia ruch wahadłowy na ul. Radomskiej

2024-04-11

Uwaga! Od 15 kwietnia ruch wahadłowy na ul. Radomskiej

Uwaga kierowcy! Od 15 kwietnia br. na wjeździe do Starachowic, na wysokości sklepu BricoMarche wprowadzony zostanie ruch wahadłowy z sygnalizacją świetlną, który będzie obowiązywał przez ok. 10 tygodni. Ma to związek z budową wiaduktu. Prosimy o zwracanie uwagi na zmianę oznakowania i stosowanie się do tablic informacyjnych oraz sygnalizacji. Przepraszamy także za utrudnienia. 
Komitet Wyborczy TST – Twój Samorząd Teraz dziękuje wyborcom za zaufanie

2024-04-11

Komitet Wyborczy TST – Twój Samorząd Teraz dziękuje wyborcom za zaufanie

Podczas środowego (10 kwietnia) spotkania z dziennikarzami KW TST – Twój Samorząd Teraz podziękował mieszkankom i mieszkańcom powiatu starachowickiego za udział w wyborach samorządowych i oddane głosy na ich komitet. 
KWW Marka Materka dziękuje mieszkańcom miasta i powiatu za głosy

2024-04-11

KWW Marka Materka dziękuje mieszkańcom miasta i powiatu za głosy

Marek Materek w wyborach samorządowych uzyskał reelekcję w walce o fotel włodarza miasta. To jego trzecia, a w świetle obowiązujących od 2018 przepisów druga i ostatnia kadencja prezydenta Starachowic. Włodarz wygrał w pierwszej turze, uzyskując poparcie 11 787 osób (66,05 proc.). Drugie miejsce zajął Piotr Capała z Komitetu Wyborczego TST - Twój Samorząd Teraz uzyskując 3343 głosy (18,73 proc.). Na trzecim miejscu uplasowała się Agnieszka Kuś (KW Prawo i Sprawiedliwość) z wynikiem 2716 głosów (15,22 proc.).
Archeologiczna wystawa w muzeum

2024-04-10

Archeologiczna wystawa w muzeum

W piątek 12 kwietnia br. o godz. 17. 00 Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach otworzy wystawę „Amonity – władcy pradawnych mórz”.
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

2024-04-10

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek, parafia pw. Wszystkich Świętych w Starachowicach, społeczność Szkoły Podstawowej nr 13 w Starachowicach oraz Park Kultury zapraszają do udziału w obchodach Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej 13 kwietnia br.   
Wybory samorządowe 2024. Oni będą reprezentować mieszkańców w radach gmin Brody, Mirzec, Pawłów i Wąchock

2024-04-10

Wybory samorządowe 2024. Oni będą reprezentować mieszkańców w radach gmin Brody, Mirzec, Pawłów i Wąchock

Wybory samorządowe 2024 za nami. Znamy już nazwiska radnych starachowickiej Rady Miejskiej i Rady Powiatu Starachowickiego. Przedstawiamy nowych radnych w gminach Brody, Mirzec, Pawłów oraz Wąchock.