JUŻ W KIOSKU

Postępy przy budowie wiaduktu w Starachowicach Zachodnich [ZDJĘCIA]

2024-02-23 19:28:12

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Trwają prace przy budowie wiaduktu w Starachowicach Zachodnich. Aktualnie wykonano już prawie 20% kontraktu. O postępie prac podczas piątkowej (23 lutego br.) konferencji prasowej mówił starosta powiatu Piotr Ambroszczyk oraz dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych Beata Stąpor.

fot. Anna Ząbecka / Gazeta Starachowicka

Wiadukt powstaje nad linią kolejową nr 25, przy wjeździe do Starachowic od strony zachodniej. Będzie w konstrukcji stalowo - łukowej z iluminacją świetlną. Długość części drogowej razem z drogami dojazdowymi to 1800 m. Szerokość jezdni planowana jest na 7 m, podczas gdy na dojazdach wahać się będzie od 4,5 m do 10,5 m. Na całej długości wybudowane zostaną chodniki i ścieżki rowerowe. Powstaną także zbiorniki retencyjne na wody deszczowe, łącznie osiem, które mają rozwiązać, problem zalewania tej części miasta. Generalnym Wykonawcą robót jest firma Trakcja S.A. z Warszawy, a nadzór sprawuje firma Prosta-Projekt z Chmielnika. Kontrakt opiewa na blisko 71 mln zł i w blisko 20 proc. został już wykonany.

O szczegółach podczas spotkania z dziennikarzami mówili starosta Piotr Ambroszczyk i dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych Beatą Stąpor, którym towarzyszyli prezydent Starachowic Marek Materek, radni, kierownik budowy z ramienia Wykonawcy oraz dyrektor Wydziału Komunikacji i Dróg Starostwa Powiatowego w Starachowicach Marcin Sowula.   

- Za nami ok. 20 proc. całości prac, tym głównie roboty ziemne – mówił starosta. – W 70 proc. wykonano już przebudowę infrastruktury podziemnej tj. sieci gazowej, wodociągowej, elektrycznej i telekomunikacyjnej. Gotowe są już podpory obiektu po stronie południowej i północnej. Wypiętrzają się nam dwie podpory, na których będzie zamontowana metalowa konstrukcja. W drugiej połowie marca na teren budowy zostaną dostarczone i montowane stalowe elementy konstrukcji wiaduktu. Ich próbny montaż odbył się już w Hucie Pokój w Rudzie Śląskiej, a w dniu dzisiejszym Członek Zarządu Powiatu Jerzy Materek wraz z kierownikiem projektu Andrzejem Klimczakiem oraz przedstawicielami firmy Trakcja pojechali, by je obejrzeć przed sprowadzeniem ich tutaj – mówił starosta.

Prace widać także przy nowym przebiegu ulicy Hutniczej. W najbliższym czasie wykonana zostanie nawierzchnia od ronda u zbiegu ulic: Piłsudskiego, Radomskiej i Hutniczej (wraz z połową tarczy ronda w części północnej) w stronę przejazdu kolejowego, co pozwoli przenieść ruch i rozpocząć prace na części południowej jezdni i rondzie. Równocześnie prowadzone są prace przy ulicy Wielkopiecowej. Pomiędzy muzeum a jedną z podpór, kładzione są warstwy podbudowy konstrukcji drogowej.

Kierowców ucieszy fakt, że na oddanie czeka parking przy ulicy Kwiatkowskiego z 57 miejscami postojowymi, chodnikami, odwodnieniem i oświetleniem czeka. Aktualnie trwają czynności związane z jego odbiorem.

- Prace trwają praktycznie bez przerwy, nie licząc niewielkiego przestoju z uwagi na mrozy – poinformowała dyrektor ZDP Beata Stąpor. - Aktualnie na terenie budowy pracuje ok. 65 osób. Jest to personel realizujący, nadzorujący oraz operatorzy maszyn. Do tego ponad 30 pojazdów oraz sprzętu ciężkiego, w tym m.in.: 5 koparek, 3 koparko-ładowarki, 3 walce, 6 samochodów samowyładowczych, 4 betonowozy i 4 minikoparki. Póki co nie ma większych utrudnień. Staramy się z Wykonawcą na bieżąco rozwiązywać wszystkie problemy, aby mieszańcy w jak najmniejszym stopniu odczuli niedogodności związane z budową.

Prezydent Starachowic Marek Materek podkreślił, że budowa wiaduktu jest kluczową inwestycją zarówno dla mieszkańców powiatu, jak i mieszkańców miasta Starachowice, którzy nie będą musieli stać wreszcie korkach przed przejazdem kolejowym.

Realizacja przedsięwzięcia jest możliwa dzięki dofinansowaniu z Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład, dedykowanej rozwojowi stref przemysłowych. Ma pomóc rozwiązać problem korkującego się miasta, podnosząc przy tym jego atrakcyjność inwestycyjną.

fot. Anna Ząbecka / Gazeta Starachowicka

fot. ZDP Starachowice

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Przedwyborcza debata w Wąchocku? Jeden kandydat zaprasza, drugi odmawia udziału

2024-04-16

Przedwyborcza debata w Wąchocku? Jeden kandydat zaprasza, drugi odmawia udziału

 W Wąchocku w niedzielę (21 kwietnia) odbędzie się druga tura wyborów na urząd burmistrza. Zmierzą się w niej obecny zastępca burmistrza Sebastian Staniszewski i Robert Janus. W pierwszej turze 1328 głosów poparcia zyskał Robert Janus, tuż za nim z poparciem 948 osób znalazł się Sebastian Staniszewski.   
Blisko 22 tysiące grobów

2024-04-15

Blisko 22 tysiące grobów

Starachowice uczciły Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, ogólnopolskie święto ustanowione dla upamiętnienia blisko 22 tysięcy Polaków zamordowanych w 1940 roku przez władze Związku Radzieckiego. W sposób szczególny oddano hołd mieszkańcom naszego miasta i powiatu, których nazwiska są na tablicach wmurowanych w podstawę pomnika przy ulicy Jadwigi Kaczyńskiej.     
Starachowiczanka w gronie najpiękniejszych!

2024-04-14

Starachowiczanka w gronie najpiękniejszych!

Weronika Nowak znalazła się w gronie sześćdziesięciu półfinalistek tegorocznego konkursu Miss Polski, które wyłoniono podczas gali ćwierćfinałowej, jaka odbyła się w Hotelu Mistral w Markach. Poza Weroniką wśród dziewcząt, które wezmą udział w finale znalazły się także trzy reprezentantki województwa świętokrzyskiego. 
Szkoła Rodzenia nadal bezpłatna

2024-04-12

Szkoła Rodzenia nadal bezpłatna

Dyrektor starachowickiego Szpitala Jacek Walkowski ponownie zawiesił opłaty za zajęcia Szkoły Rodzenia. Do tej pory z bezpłatnej opcji mogły skorzystać jedynie mieszkanki powiatu starachowickiego, które zadeklarowały chęć porodu w Oddziale Położniczo-Ginekologicznym z Salą Porodową Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach. 
Uwaga! Od 15 kwietnia ruch wahadłowy na ul. Radomskiej

2024-04-11

Uwaga! Od 15 kwietnia ruch wahadłowy na ul. Radomskiej

Uwaga kierowcy! Od 15 kwietnia br. na wjeździe do Starachowic, na wysokości sklepu BricoMarche wprowadzony zostanie ruch wahadłowy z sygnalizacją świetlną, który będzie obowiązywał przez ok. 10 tygodni. Ma to związek z budową wiaduktu. Prosimy o zwracanie uwagi na zmianę oznakowania i stosowanie się do tablic informacyjnych oraz sygnalizacji. Przepraszamy także za utrudnienia. 
Komitet Wyborczy TST – Twój Samorząd Teraz dziękuje wyborcom za zaufanie

2024-04-11

Komitet Wyborczy TST – Twój Samorząd Teraz dziękuje wyborcom za zaufanie

Podczas środowego (10 kwietnia) spotkania z dziennikarzami KW TST – Twój Samorząd Teraz podziękował mieszkankom i mieszkańcom powiatu starachowickiego za udział w wyborach samorządowych i oddane głosy na ich komitet. 
KWW Marka Materka dziękuje mieszkańcom miasta i powiatu za głosy

2024-04-11

KWW Marka Materka dziękuje mieszkańcom miasta i powiatu za głosy

Marek Materek w wyborach samorządowych uzyskał reelekcję w walce o fotel włodarza miasta. To jego trzecia, a w świetle obowiązujących od 2018 przepisów druga i ostatnia kadencja prezydenta Starachowic. Włodarz wygrał w pierwszej turze, uzyskując poparcie 11 787 osób (66,05 proc.). Drugie miejsce zajął Piotr Capała z Komitetu Wyborczego TST - Twój Samorząd Teraz uzyskując 3343 głosy (18,73 proc.). Na trzecim miejscu uplasowała się Agnieszka Kuś (KW Prawo i Sprawiedliwość) z wynikiem 2716 głosów (15,22 proc.).
Archeologiczna wystawa w muzeum

2024-04-10

Archeologiczna wystawa w muzeum

W piątek 12 kwietnia br. o godz. 17. 00 Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach otworzy wystawę „Amonity – władcy pradawnych mórz”.
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

2024-04-10

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek, parafia pw. Wszystkich Świętych w Starachowicach, społeczność Szkoły Podstawowej nr 13 w Starachowicach oraz Park Kultury zapraszają do udziału w obchodach Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej 13 kwietnia br.   
Wybory samorządowe 2024. Oni będą reprezentować mieszkańców w radach gmin Brody, Mirzec, Pawłów i Wąchock

2024-04-10

Wybory samorządowe 2024. Oni będą reprezentować mieszkańców w radach gmin Brody, Mirzec, Pawłów i Wąchock

Wybory samorządowe 2024 za nami. Znamy już nazwiska radnych starachowickiej Rady Miejskiej i Rady Powiatu Starachowickiego. Przedstawiamy nowych radnych w gminach Brody, Mirzec, Pawłów oraz Wąchock.