JUŻ W KIOSKU

Posłowie Lewicy z wizytą w Starachowicach

2023-03-18 10:52:18

Ocena:

5/5 | 1 głosów

W czwartek (16 marca br.) do województwa świętokrzyskiego zawitała Lewica z programem "Bezpieczna Rodzina". Parlamentarzystki i parlamentarzyści na czele z wicemarszałkiem Sejmu Włodzimierzem Czarzastym uczestniczyli w spotkaniach m.in. w powiecie starachowickim, jędrzejowskim, koneckim, ostrowieckim, skarżyskim, sandomierskim, włoszczowskim oraz w Kielcach. 

fot. Gazeta Starachowicka

W Starachowicach uczestnikami spotkania z mieszkańcami, które odbyło się w Starachowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej, byli posłowie: Przemysław Koperski, Jacek Czerniak oraz Wiesław Buż. Towarzyszył im przewodniczący Nowej Lewicy w powiecie starachowickim Sylwester Kwiecień oraz przedstawiciele partyjnej młodzieżówki.

Parlamentarzyści mówili o założeniach programowych Nowej Lewicy, wśród których jest m.in.: tzw. renta wdowia, podwyżka emerytury w wysokości 500 zł, tanie leki, budowa niedrogich mieszkań na wynajem, zwiększenie zasiłku pogrzebowego, czy wsparcie dla przedsiębiorców. 

Jak wyjaśniał poseł Wiesław Buż, tzw. renta wdowia, według propozycji Lewicy polegałaby na tym, że osoba, która zostanie przy życiu, może zachować swoje świadczenie i powiększyć je o 50 proc. renty rodzinnej po zmarłym małżonku.

- To kwota, która pozwala normalnie funkcjonować, kiedy jeden ze współmałżonków odchodzi - mówił poseł Wiesław Buż.

Lewica postuluje zwiększenie zasiłku pogrzebowego z 4 do 7 tys. zł. i waloryzację rent i emerytur dwa razy do roku, co zostałoby zapisane w ustawie. 

Stawia również na pozyskiwanie blokowanych dotychczas funduszy unijnych w tym m.in. KPO oraz postuluje za likwidacją podatków od pensji minimalnej, oraz pobieraniem podatków od tych, którzy dziś ich nie płacą, a powinni, m.in. na instytucje kościelne.

Do sytuacji na lokalnym gruncie odniósł się przewodniczący Nowej Lewicy w powiecie starachowickim Sylwester Kwiecień, jedyny radny w mieście z tej opcji politycznej. Jak zamierza zachęcić wyborców do poparcia?

- To nie jest kwestia przyciągania kogokolwiek do siebie. Starachowiczanie muszą sobie sami odpowiedzieć, czy taki model władzy, z jakim mamy do czynienia w mieście im się podoba? Muszą zdecydować, czy ten twór monolityczny im odpowiada, czy potrzebują coś zmienić i chcą współdecydować o tym, co się dzieje w mieście? Bo co będzie, jeśli to budowanie trzeciej siły politycznej się nie powiedzie? - powiedział.

fot. Gazeta Starachowicka

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Bezpłatna komunikacja, ale nie za wszelką cenę. Co dalej z Obywatelską Inicjatywą Uchwałodawczą?

2023-03-20

Bezpłatna komunikacja, ale nie za wszelką cenę. Co dalej z Obywatelską Inicjatywą Uchwałodawczą?

Grupa starachowickich działaczy w ramach projektu „Zaangażowanie mieszkańców Starachowic w inicjatywę bezpłatnej komunikacji” przygotowała dwa projekty uchwał dotyczące poprawy jakości funkcjonowania miejskiej komunikacji. I choć zebrali ponad 2 tysiące podpisów poparcia, dopełnili wszelkich formalności, to radni Rady Miejskiej w Starachowicach odrzucili ich projekty, w tym ten dotyczący zorganizowania konsultacji społecznych w sprawie funkcjonowania komunikacji miejskiej w Starachowicach.
Pełne kosze i zniszczone trawniki

2023-03-20

Pełne kosze i zniszczone trawniki

Brudny kubeł to siedlisko wielu bakterii, dlatego nie tylko należy go regularnie opróżniać, ale również czyścić. Mieszkańcy ulicy Harcerskiej w Starachowicach interweniują, że osiedlowe kosze "przelewają' się od zawartości. 

2023-03-19

"Kto na PiS głosuje, robali nie konsumuje". Prawo i Sprawiedliwość namawia do jedzenia polskiej, zdrowej żywności

Podczas sobotniego (18 marca br.) dnia targowego w Starachowicach, działacze Prawa i Sprawiedliwości z posłem Krzysztofem Lipcem na czele, przekonywali do jedzenia zdrowej, polskiej żywności, przestrzegając przed proponowanymi przez grupę C40 pomysłami włączenia do jadłospisu robaków.
Do wycieku amoniaku doszło wskutek mechanicznego uszkodzenia rurociągu z gazem - informuje firma Animex

2023-03-18

Do wycieku amoniaku doszło wskutek mechanicznego uszkodzenia rurociągu z gazem - informuje firma Animex

W piątkowe (17 marca br.) popołudnie, około godziny 14:15 doszło do uszkodzenia instalacji i wycieku amoniaku na jednym z wydziałów w zakładach przetwórstwa mięsnego Animex w Starachowicach. - Sytuacja została wywołana wskutek mechanicznego uszkodzenia rurociągu z gazem - czytamy w komunikacie prasowym firmy.  
Radni PiS zaniepokojeni sytuacją w starachowickim szpitalu

2023-03-17

Radni PiS zaniepokojeni sytuacją w starachowickim szpitalu

Radni Prawa i Sprawiedliwości ze Starachowic są zaniepokojeni sytuacją w Powiatowym Zakładzie Opieki Zdrowotnej. Podczas czwartkowej (16 marca br.) konferencji prasowej zarzucili prezydentowi miasta Markowi Materkowi nadmierną ingerencję w sprawy placówki.
Stare wiaty znajdą swoje zastosowanie

2023-03-17

Stare wiaty znajdą swoje zastosowanie

Radny Rady Miejskiej Michał Walendzik w piśmie skierowanym do prezydenta Starachowic zwrócił uwagę na zdemontowane podczas rewitalizacji otoczenia Dworca Wschodniego i pozostawione przy parkingu przy ul. Kolejowej stare wiaty przystankowe. 
Modernizacja starachowickiej oczyszczalni ścieków zakończona

2023-03-17

Modernizacja starachowickiej oczyszczalni ścieków zakończona

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Starachowicach zakończyło "Modernizację części osadowo-biogazowej oczyszczalni ścieków w Starachowicach". Projekt współfinansowany był ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, a umowa o dofinansowanie Projektu została podpisana z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we wrześniu 2016 roku.
Co z projektem starachowickiej geotermii?

2023-03-16

Co z projektem starachowickiej geotermii?

Podczas sesji Rady Miejskiej, która odbyła się w czerwcu ub.r., głosowano w sprawie uchwały "przystąpienia do realizacji projektu pn. „Wykonanie otworu badawczego Starachowice GT-1 dla rozpoznania i udokumentowania zasobów wód termalnych na terenie Miasta Starachowice”.
Oświadczenie ZEC po konferencji Stowarzyszenia Inicjatywa dla Starachowic

2023-03-15

Oświadczenie ZEC po konferencji Stowarzyszenia Inicjatywa dla Starachowic

Stowarzyszenie Inicjatywa dla Starachowic podczas wtorkowej (14 marca br.) konferencji prasowej poruszyło temat wydatkowania pieniędzy na zewnętrzną obsługę prawną przez Zakład Energetyki Cieplnej. Zdaniem działaczy stowarzyszenia jest to „szastanie publicznymi pieniędzmi” [więcej: https://bit.ly/3mYwjU0]
Nowa Lewica zaprasza na spotkanie

2023-03-15

Nowa Lewica zaprasza na spotkanie

Już w najbliższy czwartek (16 marca br.) do województwa świętokrzyskiego zawita Programowa Trasa Lewicy. Parlamentarzystki i parlamentarzyści Nowej Lewicy na czele z wicemarszałkiem Sejmu Włodzimierzem Czarzastym będą uczestniczyć w spotkaniach m.in. w powiecie starachowickim, jędrzejowskim, koneckim, ostrowieckim, skarżyskim, sandomierskim, włoszczowskim oraz w Kielcach.