JUŻ W KIOSKU

Porozumienie na rzecz rozwoju Powiatu Starachowickiego podpisane. Kto zostanie starostą?

2024-04-18 11:30:10

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Powiatowi Radni wybrani z list KWW Marka Materka 2024 oraz z listy KW TST - Twój Samorząd Teraz zawarli porozumienie, które ma być podstawą do uzgodnienia składu Zarządu Powiatu Starachowickiego na kadencję 2024-2029. 

fot. Starostwo Powiatowe

Jak czytamy w komunikacie prasowym: "Zgodnie z treścią podpisanego porozumienia, celem podjętej współpracy jest dalszy rozwój Powiatu Starachowickiego, zapewnienie jego mieszkańcom odpowiednich warunków do życia i pracy, poprawy warunków infrastrukturalnych i transportowych, dostępu do opieki zdrowotnej na wysokim poziomie oraz podniesienie jakości kształcenia młodzieży w szkołach ponadpodstawowych".

***

Prezydent Marek Materek poinformował nas, że na stanowisko starosty będzie rekomendował jednego z pełniących już tę funkcję tj. obecnego starostę Piotra Ambroszczyka lub byłego starostę Piotra Babickiego, co zostanie poprzedzone konsultacjami z radnymi wybranymi z listy jego komitetu.

Nieoficjalnie, w Zarządzie zasiadać ma m.in. Jarosław Samela (KW TST), który do tej pory pełnił funkcję burmistrza Miasta i Gminy Wąchock.

- Radni powiatowi wybrani z KW TST zadeklarowali chęć współpracy z KWW Marka Materka w powiecie, co mnie bardzo cieszy i miło mi, że bliżej im do nas niż do Prawa i Sprawiedliwości - mówi prezydent Starachowic. - To nie przekłada się na współpracę w mieście. Faktycznie na etapie kampanii pojawiały się niepochlebne wpisy i komentarze pod moim adresem ze strony kandydatów KW TST, ale nie przypominam sobie, by negatywne opinie kierowane były przez osoby, które dostały się do Rady Powiatu. Jest czysta karta, która może być pozytywnie zapisana i przełożyć się na dobrą współpracę - dodaje.         

- Posiedzenie Rady Powiatu jest przed nami i wtedy zostaną wybrane osoby do pełnienia poszczególnych funkcji w Zarządzie powiatu. Nie jestem uprawniona do wypowiadania w tym temacie. Chcę jasno powiedzieć, że nie poszliśmy po stołki. Głównym moim założeniem, jak również kolegów wybranych do Rady Powiatu, jeśli chodzi o zawarcie porozumienia, było nie dopuścić do tego, by w powiecie rządziło Prawo i Sprawiedliwość. Mamy porozumienie, ale zachowujemy swoje zdanie. To nie jest przyjaźń czy klepanie się po plecach. Nie chcemy być postrzegani jako niemi radni. Będziemy wyrażać swoje zdanie i popierać to, co służy mieszkańcom - mówi Kinga Sawicka z TST - Twój Samorząd Teraz.

Na pytanie o współpracę komitetu w Radzie Miejskiej odpowiada, że: "Miasto jest miastem, powiat powiatem, tą są dwa odrębne byty. Wspieramy się nawzajem, nie wchodząc sobie w kompetencje". 

***

Przypomnijmy, po wyborach samorządowych 2024 do Rady Powiatu Starachowickiego wejdzie 10 radnych KWW Marka Materka, 6 radnych KW Prawo i Sprawiedliwość i 5 radnych KW TST - Twój Samorząd Teraz.

Z KWW Marka Materka radnymi powiatu będą: Piotr Ambroszczyk, Jarosław Olech, Stanisław Wojtan, Piotr Babicki, Sławomir Rymarczyk, Robert Sowula, Paweł Brzozowski, Piotr Kruk, Marek Maciukajć, Bożena Wrona.

KW TST - Twój Samorząd Teraz reprezentować będą: Hubert Michalski, Kinga Sawicka, Iwona Koszarska-Zemła, Jarosław Samela i Joanna Żyśko.

Radnymi z ramienia KW Prawo i Sprawiedliwość będą: Danuta Krępa, Rafał Lipiec, Mirosław Wojciechowski, Dariusz Stachowicz, Przemysław Czaja i Konrad Kosiarski.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Mieszkania w bloku przy al. Jana Pawła II przyznane

2024-05-16

Mieszkania w bloku przy al. Jana Pawła II przyznane

Wiadomo, kto dostanie mieszkanie w bloku komunalnym na osiedlu Południe w Starachowicach. Społeczna Komisja Mieszkaniowa zakończyła swoje prace i przydzieliła 39 mieszkań dla rodzin, które zamieszkają w dogodnej lokalizacji i satysfakcjonujących warunkach. Lokale cieszyły się dużym zainteresowaniem. O przydział ubiegało się ponad 170 wnioskodawców.
Budynek handlowo-usługowy przy Kopalnianej. Niedługo ruszą prace

2024-05-16

Budynek handlowo-usługowy przy Kopalnianej. Niedługo ruszą prace

Wiosną 2021 roku w Urzędzie Miejskim w Starachowicach przeprowadzono postępowanie dotyczące sprzedaży dwóch gminnych działek przy ul. Kopalnianej. Gmina chciała minimalne zyskać 345 tysięcy złotych. Ostatecznie z tych transakcji do budżetu miasta wpłynęło 580 tysięcy złotych.  
„Drzwi otwarte” dla przyszłych rodziców

2024-05-15

„Drzwi otwarte” dla przyszłych rodziców

Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej w Starachowicach zaprasza na kolejne w tym roku wydarzenie z cyklu „DRZWI OTWARTE”. Już 9 czerwca przyszli rodzice będą mogli zobaczyć od środka oddziały: Położniczo-Ginekologiczny z Salą Porodową i Neonatologiczny.
Minister Marzena Okła-Drewnowicz o opiece senioralnej

2024-05-14

Minister Marzena Okła-Drewnowicz o opiece senioralnej

O trzech filarach opieki senioralnej, jakimi będą bon senioralny, opieka stacjonarna i wsparcie dla Uniwersytetów Trzeciego Wieku, podczas poniedziałkowej (13 maja) wizyty w Starachowicach mówiła minister do spraw polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz. 
Starachowiccy harcerze w wyjątkowym miejscu

2024-05-10

Starachowiccy harcerze w wyjątkowym miejscu

 Pięcioosobowa reprezentacja 38 Starachowickiej Drużyny Harcerskiej im. Emilii Plater w najbliższy poniedziałek wyjedzie do Włoch na Harcerską Wyprawę Pamięci na Monte Cassino. To nagroda za zdobycie „Złotej Jodły”, czyli odznaki najwyższego stopnia nadanej młodym ludziom przez Chorągiew Kielecką ZHP. 
Weronika w finale Miss Polski!

2024-05-09

Weronika w finale Miss Polski!

Starachowiczanka Weronika Nowak znalazła się w gronie 32 finalistek tegorocznego konkursu Miss Polski. Już 5 lipca w Nowym Sączu, podczas 35. jubileuszowej gali powalczy o koronę i tytuł najpiękniejszej Polki. 
Uwięziony we własnym, zamkniętym świecie... Mały Eryk ze Starachowic potrzebuje naszej pomocy

2024-05-09

Uwięziony we własnym, zamkniętym świecie... Mały Eryk ze Starachowic potrzebuje naszej pomocy

Rodzice 3-letniego Eryka Zarody ze Starachowic apelują o finansowe wsparcie zbiórki, której celem jest przeprowadzenie u ich dziecka badania genetycznego o nazwie WES.
Nowy Zarząd Powiatu. Kim są osoby wchodzące w jego skład?

2024-05-08

Nowy Zarząd Powiatu. Kim są osoby wchodzące w jego skład?

Podczas wtorkowego (7 maja) pierwszego posiedzenia Rady Powiat nowej kadencji wybrano Zarząd Powiatu. W jego skład wchodzą: starosta starachowicki Piotr Babicki, wicestarosta Małgorzata Galas-Bąba, członek Zarządu Powiatu Jarosław Samela oraz dwie nieetatowe członkinie Zarządu Powiatu: Joanna Żyśko, oraz Aleksandra Piechota.
Liczba wniosków przekracza liczbę mieszkań. Duże zainteresowanie lokalami na wynajem przy al. Jana Pawła II

2024-05-08

Liczba wniosków przekracza liczbę mieszkań. Duże zainteresowanie lokalami na wynajem przy al. Jana Pawła II

Liczba 170 wniosków złożonych przez chętnych na wynajem jednego z 39 lokali w bloku wybudowanym przy ul. Jana Pawła w Starachowicach świadczy o ogromnym zapotrzebowaniu na tanie mieszkania w naszym mieście. 
Pierwsza sesja Rady Powiatu VII kadencji. Piotr Babicki starostą

2024-05-07

Pierwsza sesja Rady Powiatu VII kadencji. Piotr Babicki starostą

W starachowickim Starostwie Powiatowym we wtorek (7 maja) odbyło się uroczyste, pierwsze posiedzenie Rady Powiatu. Radni otrzymali akty zaświadczające o ich wyborze i złożyli ślubowanie. Dokonano także wyboru starosty i Zarządu Powiatu oraz wyboru przewodniczącego i wiceprzewodniczących powiatowej Rady.