JUŻ W KIOSKU

Ponad 500 dni bezpłatnej komunikacji miejskiej w Starachowicach

2023-09-21 08:00

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Na terenie bazy Miejskiego Zakładu Komunikacji w Starachowicach prezydent miasta Marek Materek podsumował dotychczasowe funkcjonowanie bezpłatnej komunikacji w mieście, ze szczególnym uwzględnieniem okresu wakacyjnego. Spotkanie wpisało się w Europejski Tydzień Mobilności, w którego obchody co roku, aktywnie włączają się Starachowice.

 

fot. UM Starachowice

- Dziś mamy w Starachowicach już 535 dzień bezpłatnej komunikacji publicznej - mówił podczas poniedziałkowej (18 września br.) konferencji prasowej prezydent Marek Materek. - Zainteresowanie tą formą przemieszczania się w naszym mieście jest ogromne. Cieszę się, że mieszkańcy tak licznie z niej korzystają. W wielu miastach w czasie Europejskiego Tygodnia Mobilności ogłasza się dni darmowej komunikacji. U nas trwa to już 1 rok, 5 miesięcy i 17 dni – dodał.

W całym roku 2022 z usług miejskiego przewoźnika i nowoczesnych autobusów skorzystało łącznie prawie 2,9 mln pasażerów. Przez pierwsze 8 miesięcy 2023 roku 2,6 mln pasażerów.

- Przewidujemy, że na koniec roku osiągniemy gigantyczną liczbę 4 milionów pasażerów. To najlepiej pokazuje, że dla bardzo wielu mieszkańców przemieszczanie się bezpłatną komunikacją autobusową stało się podstawowym sposobem poruszania się po mieście – podkreślił prezydent.

W okresie wakacyjnym w Starachowicach szczególnie oblegane były kąpieliska i zbiorniki wodne na czele z Lubianką. Aby ułatwić dojazd do tych miejsc, zarówno mieszkańcom miasta jak i gościom z okolicznych miejscowości i powiatów zadecydowano o zwiększeniu ilości połączeń linii 5, 7 i 15.

- Chcieliśmy ułatwić mieszkańcom i gościom z zewnątrz dotarcie do Lubianki i pozostałych atrakcji miasta. Dlatego zwiększyliśmy ilość połączeń na liniach 5, 7 i 15. W całym okresie wakacyjnym z przejazdów autobusami komunikacji miejskiej skorzystało aż 637 tysięcy pasażerów. To o 140 tysięcy więcej niż rok wcześniej – dodał Marek Materek.

Konferencja wpisała w obchodzony Europejski Tydzień Mobilności. Gmina Starachowice jak co roku włączyła się aktywnie w te działania. Tym razem przygotowano dwudniowy program dla uczniów szkół podstawowych.

- Nie zapominamy o najmłodszych. Dla nich przygotowaliśmy szereg atrakcji, które odbywają się właśnie na terenie bazy MZK. Warsztaty malowania drewnianych pojazdów, konkursy wiedzy, quizy, animacje i zabawy ruchowe, a także wycieczka po obiektach miejskiego przewoźnika to aktywności, z jakich można w tym czasie skorzystać – wymienił włodarz Starachowic.

fot. UM Starachowice

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Lubianka znowu zarybiona

2023-12-01

Lubianka znowu zarybiona

Do starachowickiego zbiornika Lubianka w piątkowe (1 grudnia br.) przedpołudnie wpuszczono ponad 1500 kilogramów narybku różnego gatunku. Wszystko w ramach akcji zarybiania Lubianki zorganizowanej przez Okręgowy Polski Związek Wędkarski w Kielcach. 
Wigilia dla samotnych i potrzebujących

2023-12-02

Wigilia dla samotnych i potrzebujących

Wigilijne spotkanie dla samotnych i potrzebujących obecności bliskich starachowiczan odbędzie się dzień przed Wigilią, tj. 23 grudnia. Początek sobotniego wydarzenia, które podobnie jak przed rokiem odbędzie się w gościnnych murach Szkoły Podstawowej nr 11 przy ulicy Leśnej, zaplanowano na godzinę 15.00. W poniedziałek (4 grudnia) ruszają bezpłatne zapisy dla wszystkich osób, które chcą ten dzień spędzić w niezwykłej świątecznej atmosferze.
Realizatorzy starachowickiego programu IN VITRO wybrani

2023-12-01

Realizatorzy starachowickiego programu IN VITRO wybrani

Gmina Starachowice ogłosiła konkurs na realizatora programu polityki zdrowotnej pn.: „Program polityki zdrowotnej leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców Gminy Starachowice” na lata 2023-2026. W ramach konkursu wpłynęło 6 ofert, z czego 1 oferta została wycofana przez oferenta, a 2 oferty nie spełniły wymogów formalnych.
Ulica Ustronie doczekała remontu

2023-11-30

Ulica Ustronie doczekała remontu

Na starachowickim osiedlu Południe oddano do użytku wyremontowaną ulicę Ustronie. To kolejna modernizacja w tej części miasta, która była bardzo wyczekiwana przez mieszkańców. Zadanie okazało się trudne do wykonania ze względu na podmokły teren, ale wykonawca doskonale poradził sobie z przeciwnościami.
Jest plan na budowę nowej drogi

2023-11-30

Jest plan na budowę nowej drogi

Kolejnym etapem po tym, jak Urząd Miejski w Starachowicach uregulował stan prawny ulicy Bocznej w Starachowicach, miało być opracowanie dokumentacji technicznej dla budowy kanalizacji oraz remontu tej drogi. Po przeanalizowaniu sytuacji okazało się jednak, że prace w terenie nie będą możliwe bez całkowitego wyłączenia ruchu samochodów. Jest to niewykonalne ze względu na dojazd pojazdów do okolicznych firm oraz oczyszczalni ścieków, które zlokalizowane są na końcu tej ulicy. 
Uwaga! Od 1 grudnia zmiany w rozkładzie jazdy miejskich autobusów

2023-11-30

Uwaga! Od 1 grudnia zmiany w rozkładzie jazdy miejskich autobusów

Od 1 grudnia br. w rozkładach jazdy autobusów komunikacji miejskiej w Starachowicach nastąpią zmiany. Dotyczą one linii nr 1, 7, 16, 20, 22. Jak poinformował prezydent Starachowic Marek Materek, zmiany podyktowane są interwencjami pasażerów związanymi ze zmianą godzin pracy jednego z zakładów w mieście oraz uczniów jednej ze szkól średnich.
W środę zamknięcie fragmentu ulicy Radomskiej w Starachowicach [MAPKA]

2023-11-28

W środę zamknięcie fragmentu ulicy Radomskiej w Starachowicach [MAPKA]

Uwaga kierowcy i pasażerowie miejskiej komunikacji! W środę (29 listopada br.) zamknięta zostanie dla ruchu ulica Radomska w Starachowicach, a właściwie jej fragment, w miejscu budowanego wiaduktu. Jak zgłosił Wykonawca inwestycji, utrudnienia w ruchu mają potrwać jeden dzień, w godz. od 7.00 do 19.00. Dojazd do posesji i firm na tym obszarze ma być jednak zapewniony.
Park Miejski

2023-11-28

Park Miejski "na zdjęciach w internecie wygląda lepiej niż w realu"

Radny Dariusz Grunt w interpelacji do prezydenta Starachowic Marka Materka skierował pytania dotyczące wyglądu miejskiego parku. Wśród zagadnień znalazły się m.in. te dotyczące kosztów utrzymania zieleni, czy problemu kruszącego się betonu w alejkach. 
Nowe wiaty przystankowe zamontowane

2023-11-27

Nowe wiaty przystankowe zamontowane

Na terenie Starachowic zostało zamontowanych 25 nowych wiat przystankowych. To element szerszej polityki komunikacyjnej miasta polegający na podnoszeniu jakości usług komunikacyjnych. 
Remont drogi w Lipiu i w Adamowie. Jest dofinansowanie, ale oferty przetargów je przewyższają

2023-11-27

Remont drogi w Lipiu i w Adamowie. Jest dofinansowanie, ale oferty przetargów je przewyższają

Na jednej z sesji Rady Powiatu była mowa o remoncie ulicy Starachowickiej w Lipiu. Na tę inwestycję powiat starachowicki pozyskał dofinansowanie z Funduszu Rozwoju Dróg. Po podpisaniu umów z wojewodą świętokrzyskim ogłoszone zostały przetargi. Wyniki postępowań i oferty złożone przez firmy drogowe zweryfikowały jednak możliwości finansowe, a co za tym idzie zakres prac, jakie planowano wykonać.